vladka2340 vladka2340 komentáře u knih

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Skvělá kniha, která ale není pro každého, jak ostatně ukazují i některé komentáře. Ne nadarmo je Pascal Mercier, neboli Peter Bieri, profesor filozofie. Noční vlak do Lisabonu je tak spíše filozofickým pojednáním, byť podaným lehkou čtivou formou, než klasickou beletrií.

12.07.2020 5 z 5

Člověk bez osudu Člověk bez osudu Imre Kertész

Nesentimentálně ale stále citlivě podané vyprávění dospívajícího chlapce, jenž je odvlečen do koncentračního tábora. Tím, že je kniha psaná z jeho pohledu, Kertész pro autenticitu používá zvláštní jazyk. Chvíli mi trvalo si na a la zápisky patnáctiletého kluka zvyknout, ale nakonec musím uznat, že jistá dávka strohosti dodává příběhu na síle.

19.09.2020 4 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Čtivé, vtipné a zároveň místy mrazivé.

12.07.2020 5 z 5

Pětka Pětka Mick Jackson

Velmi příjemná, čtivá a místy hodně vtipná knížka. Pokud čtenář přistoupí na autorovo podání příběhu a nepátrá, jak se něco mohlo stát a proč, nabídne se mu na konci zajímavá pointa. Kniha je takový britský Foglar. Holky chybí, natož aby byly parťačky na nějaké dobrodružství :)

12.07.2020 4 z 5

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Další ze série skvěle vystavěných příběhů od C.R. Zafóna, i když některé dialogy a popisy mi přišly až trochu moc patetické. Očekávám ale, že v originále by vyzněly lépe. Při čtení úplně poslední kapitoly jsem nabývala dojmu, že autor neví, jak se s románem rozloučit a chtěla jsem dát 4 hvězdy. Nakonec však i přes rozvláčnost závěru musím konstatovat, že se mi způsob, jakým knihu uzavřel, vcelku líbil.

02.02.2020 5 z 5

Vlast Vlast Fernando Aramburu

Velmi poutavě a čtivě podaná sága mapující život dvou rodin na pozadí fanatismu spojeného s baskickým nacionalismem. Vlast je chytrá kniha napsaná zvláštním neotřelým způsobem, což klade nároky na čtenářovu pozornost. Líbilo se mi, že hrdinové, tak jako baskický boj za nezávislost, nejsou vykresleni černobíle, ač autor dává jasně najevo, že je proti jakémukoliv extremismu živenému hloupostí a nevzdělaností. Ale i ten, kdo je v rovině terorismu považován za oběť, ukazuje své slabé stránky v osobním životě, a naopak, aneb každý má svůj příběh...

19.09.2020 5 z 5

Pětinároží Pětinároží Mario Vargas Llosa

Llosa je skutečně mistr svého oboru, což ukázal i v Pětinároží. Kniha čtenáře vtáhne do děje už po několika stránkách, je zábavná a čte se sama. Zatím poslední Llosův román je ale veskrze oddechové čtení, byť skvěle napsané. Bohužel se nejedná o knihu, která se vám zaryje pod kůži, tak jako jiná díla peruánského autora. Detailní vykreslení sexuálních scén se zdá být lehce účelové a popis života milionářů až příliš plochý. Za mě 3,5 hvězdy.

25.03.2020 4 z 5

Šest hvězdiček Šest hvězdiček Joost Zwagerman

Velmi dobře vystavěný příběh, který nutí čtenáře přemýšlet, což knize neubírá na čtivosti, ba naopak. Ač je tématem sebevražda, kniha je místy velmi vtipná.

10.03.2019 4 z 5

Čtyři kamarádi Čtyři kamarádi David Trueba

Jedná se pravděpodobně o nejvtipnější knihu, jakou jsem kdy četla, která je zároveň velmi chytře a poutavě napsaná. Vřele doporučuji, jen dejte pozor na čtení ve veřejné dopravě. Hlasitým smíchem můžete budit velkou pozornost :)

22.09.2019 5 z 5