Vlast

Vlast obálka knihy
Mé hodnocení:

Baskičtí teroristé v roce 2011 po čtyřiceti letech činnosti ohlašují složení zbraní. Pro Bittori, vdovu jedné z obětí, však příběh zdaleka nekončí. Rozhodne se vrátit na místo událostí, do městečka a do domu, kde před vraždou žila. Chce zjistit, kdo střílel. Spolu s ní se vydáváme na cestu do minulosti, v níž městečko zvolna ovládají podezření a nenávist, celou společnost rozkládá vlastenecká horečka a vkrádá se do všech vztahů. Dokáže Bittori znovu žít s těmi, kdo proti ní štvali před atentátem i po něm? Dokáže žít s těmi, kdo obrátili její život vzhůru nohama? Bittorin návrat zneklidní celé městečko, především sousedku Miren, před atentátem důvěrnou přítelkyni, jejíž syn si odpykává trest za teroristické útoky. Co obě ženy znepřátelilo? Co otrávilo život jejich dětí, manželů, sourozenců, sousedů, spolupracovníků a bývalých přátel? Strhující román o vině a odpuštění, o pokusu zacelit rány v názorově rozdělené společnosti, se odehrává v Baskicku, ale mohl se odehrát kdekoli jinde, kde ideologický fanatismus a zaslepenost, strach a neschopnost se dorozumět a přenést přes názorové neshody páchá zlo, jež poznamenává každičký kout lidské duše a narušuje běžné mezilidské vztahy. Velký humanistický příběh plný živých a opravdových postav....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419349/vlast-Po8-419349.png 4.112
Vydáno, Akropolis

Patria, 2016

Kniha Vlast

Aprilek

Nejen vánoční dárek, ale i velmi zajímavá kniha o tématu, o jehož existenci jsem doposud neměla ani tušení.

SuperSojka
06.12.2020

Uměla bych si představit knihu o něco kratší a nic by se tím nezkazilo. Jako by se autor s knihou neuměl včas rozloučit. Přesto skvěle zobrazuje úsilí jedné ženy dobrat se pravdy a zároveň naznačuje, jak všudypřítomná ETA zasahovala do života obyčejných lidí v Baskicku. Když Vám nad hlavou viselo jejich varovné znamení, nic uz ve Vašem životě nemohlo být jako dřív, i když jste nechtěli víc, než jen mít klid.

mgeisselreiter
08.11.2020

Kniha, která rozhodně stojí za přečtení, i když strhující, jak je uvedeno na obálce, román rozhodně není. Je zajímavé, jak autor dokáže pořád dokola omílat to stejné, skákat v čase sem a tam, a přesto to není nudné ani otravné ani nepřehledné ani matoucí. Ovšem musím přiznat, že jména mi dělala problémy a vždy mi chvíli trvalo, než mi došlo, kdo to je, kam patří. Aramburu vykresluje především 3 hlavní hrdiny, což se mu velmi dobře daří. Další postavy nejsou úplně okrajové, ale nejsou ani detailně rozebrané.
Někdo může být zklamán, že se moc nedozví o politickém pozadí problémů Baskicka a ETY. Autor se soustředí na 2 obyčejné rodiny a na to, jak je možná až zaslepený nacionalismus dokáže rozdělit. 75%, 7. 11. 2020.

vladka2340
19.09.2020

Velmi poutavě a čtivě podaná sága mapující život dvou rodin na pozadí fanatismu spojeného s baskickým nacionalismem. Vlast je chytrá kniha napsaná zvláštním neotřelým způsobem, což klade nároky na čtenářovu pozornost. Líbilo se mi, že hrdinové, tak jako baskický boj za nezávislost, nejsou vykresleni černobíle, ač autor dává jasně najevo, že je proti jakémukoliv extremismu živenému hloupostí a nevzdělaností. Ale i ten, kdo je v rovině terorismu považován za oběť, ukazuje své slabé stránky v osobním životě, a naopak, aneb každý má svůj příběh...

douchová
04.08.2020

Poměrně slibný rozběh příběhu, který se ovšem po chvíli zadrhl a stále se motal kolem jedné věci....a stále dokola....žádná gradace, asi je mi vlastenectví cizí, avizovaná síla příběhu ke mě nepronikla. Bohužel.