Venezia Online Venezia komentáře u knih

Labužníkovy historky Labužníkovy historky Vladimír Poštulka

Ja som rada, že aspoň niekto napísal knihu na túto tému. Škoda len, že kniha nevyšla na lepšom papieri a každému príbehu nie je venovaná dvojstrana kvôli predhľadnosti. Uvítala by som tiež fotky jedál a ich "vynálezcov". Ako milovníčka histórie a jedla dávam napriek všetkým chybám päť hviezdičiek.

26.05.2013 5 z 5

Harém Harém Colin Falconer (p)

Kniha mi pripadala niekedy primitívna. Hürrem je vykreslená ako pomstychtivá intrigánka. Kto si chce prečítať kvalitnú knihu o tejto sultánke, nech číta "Roxolana" od P. Zahrebelnyj.

26.05.2013 3 z 5

Roxolana Roxolana Pavlo Zahrebeľnyj

Výborná kniha, autor nezaprie širokú ruskú / ukrajinskú dušu ani sympatie k svojej krajanke. Prekvapilo ma, že sultána, Hürrem a ich dcéru Mihrimah maľoval sám Tizian /a dva obrazy existujú, jeden len ako kópia/, lebo si to z Tizianovho životopisu nepamätám. Smutné je, že sa nám zo života tak zaujímavej ženy zachovali takmer len legendy a klebety. Nerozumiem, prečo knihu niektoré vydavateľstvo znovu nevydá. Nejaká dobrá duša ju dala na ulozto. Boh jej žehnaj!

Na youtube je osemdielny turecký seriál Хюррем Султан 2003 s ruským dabingom. Je celkom reálny (od kostýmov až po dej) - na rozdiel od seriálu Sultán / Velkolepé století.

Je tam aj ukrajinský seriál Роксолана, ale ten nevyzerá tak dobre.

O Roxolane sú aj tieto knihy:
C. Falconer - Hárem
J. Tralow - Roxelane (nem.)
V. Corbul, M. Burada - Roxelane et Soliman (franc.)
C. Clement - La Sultane (franc.)
C. Gold - Královny, císařovny, konkubíny
J.-M. Thibaux - Sultánka
L. Peirce - Empress of the East: How a European Slave Girl Became Queen of the Ottoman Empire (poľsky : Roksolana)
N. von Anrep - Mahidevran. Die Frau des Sultans

Klietka hanby Klietka hanby Ctirad Klimčík

Som rada, že sú spisovatelia, ktorí sa venujú aj slovenským dejinám. Je toľko námetov a tak málo kníh! Román je o normálnych ľuďoch, ktorí žijú svoj normálny život, len v 14. storočí. Autor nezabudol ani na asi najväčší škandál 14. storočia u nás, keď Felicián Zach napadol kráľovskú rodinu pri jedle, za čo bola celá jeho rodina kruto popravená. Knihu som zaradila k mojim TOP 10 slovenských románov.

Dám ti tu zem Dám ti tu zem Chufo Lloréns

Toľko krutosti a nespravodlivosti hneď na začiatku ma tak odradilo, že som knihu začala čítať letmo. Ale vždy keď som sa začítala, zase som natrafila len na násilie. Keby som chcela čítať o násilí, tak si zadovážim príručku kata.

26.05.2013 1 z 5

Kruhy v písku Kruhy v písku Gillian Bradshaw

Výborná kniha. Človek niekedy zabúda, že aj géniovia sú ľudia. Archimedes je vykreslený veľmi sympaticky. Súhlasím s hankapimi /až na ten Maják v Alexandrii/.

26.05.2013 5 z 5

Maják v Alexandrii Maják v Alexandrii Gillian Bradshaw

Veľmi slabá kniha. Všetko je v nej prvoplánové, neprepracované, nedomyslené. Hlavná hrdinka je lekárka a pritom sa o liečení v tej dobe nedozvieme nič, len že je dôležitá hygiena. A scéna, kde ju akože súdi brat je už úplne neuveriteľná. Kruhy v písku je úplne iná kategória.

26.05.2013 1 z 5

Slúžka faraónov Slúžka faraónov Elisabeth Hering

Pekná knižka vhodná skôr pre tínedžerky. Obsahuje čb fotky, hlavné údaje z egyptských dejín, stručné poznámky a vysvetlivky. Mne sa páčil štýl písania a rozhodnutie Merit žiť normálny život.

26.05.2013 4 z 5

3. Jeden den velkokněžny /o budúcej Kataríne II./,
4. Nevěra po císařsku /o Octavii, Nerovej žene/,
5. Dva pokoje ve Versailles /o Márii Antoinette a madame du Barry/,
6. Císařovna na chvíli /o pruskej kráľovnej Viktórii/,
7. Vzpomínka na Hamleta /o Klaudiovi, strýkovi Hamleta/.
Najvtipnejšia je Jeden den velkokněžny, Daněk určite vychádzal z Pamětí Kateřiny II.
a najzaujímavejšia Vzpomínka na Hamleta, kde Daněk prichádza s inou verziou známeho príbehu.
Ja som najprv videla seriál a potom som objavila knihu, ale vydanie z roku 1995 s fotkami zo seriálu. Odporúčam.

Cesta ctnosti Cesta ctnosti Lindsey Davis

Mám veľmi rada sériu s Falconom, ale táto kniha ma sklamala. Myslím, že v slovenčine vyšla pod názvom Veniec slávy.

26.05.2013 3 z 5

Cisárovná Cisárovná Pavlo Zahrebeľnyj

Po Roxolane veľké sklamanie. Eupraxia znamená šťastná, ale táto žena nemala vôbec šťastný život. V knihe sa striedajú kapitoly románu s letopismi, za ktoré som dala tie dve hviezdičky. Veľa násilia, žiadna láska - čo je to za život/knihu?

26.05.2013 2 z 5

Dítě jitra Dítě jitra Pauline Gedge

Výborný životopisný román. V slovenčine vyšiel pod názvom Kvet Egypta.

Hľadám lepšiu mamu Hľadám lepšiu mamu Gabriela Futová

Súhlasím s Renavou. Je to zábavná a poučná kniha, keby o nej vo svete vedeli, už by bola aj sfilmovaná.

25.05.2013 5 z 5

Neznášam, keď ma hladkajú po hlave Neznášam, keď ma hladkajú po hlave Marta Hlušíková

Výborná kniha, nielen pre siedmačky. Pri všetkých tých upírčinach a duchárčinach je tu konečne príbeh zo života. Človek si pripomenie, že ešte žijú ľudia, ktorí majú aj iné záujmy a hodnoty, ako najnovšie mobily, počítače, lyže. A Polonemka Klára hovorí roztomilo po slovensky.

25.05.2013 5 z 5

Silberputzen - Leštenie starého striebra Silberputzen - Leštenie starého striebra Pavel Vilikovský

Celý názov knihy je Silberputzen. Leštenie starého striebra. Zápisky kvintána Andreasa Pohla, ako i zostavil a pre tlač upravil Pavel Vilikovský. Milá knižôčka s krásnymi starými pohľadnicami. Strávila som s ňou príjemné dve hodiny, polhodinu z toho som sa kochala obrázkami. Zaradila som si ju k TOP 10 slovenských románov.Odporúčam fanúšikom starého Prešporka a posledných rokov monarchie.

Citový život Diany de Poitiers Citový život Diany de Poitiers Jean Rousselot

Diana bola krásna a inteligentná žena, celý život ju miloval o dvadsať rokov mladší kráľ a rešpekt pred ňou mala aj Katarína Medicejská. A vraj nosila zásadne čiernobiele šaty.

Dcery panenské královny Dcery panenské královny Jeane Westin

Po prečítaní tejto knihy mi už Alžbeta I. nie je taká sympatická. To, ako sa zachovala ku Katherine Greyovej, je veľmi kruté. Druhý príbeh je o Mary Rogersovej a sirovi Johnovi Haringtonovi. A dozviete sa tiež o prvom splachovacom záchode. Samozrejme odporúčam.

Křižák v džínách Křižák v džínách Thea Beckman

Výborná kniha, čítala som ju už trikrát. Len ten preklad je akýsi "uspěchaný" a v polke knihy sa z Mikuláša stane Nicolaas.
Tiež by som sa šla pozrieť niekam do minulosti. Ale s okuliarmi by som bola nápadná a bez nich by som sa ďaleko nedostala.
Film je hrozný, autor scenára by mal vrátiť diplom z kurzu tvorivého písania.

Alžbetin dvor Alžbetin dvor Hana Zelinová

Podľa mňa najlepšia kniha Hany Zelinovej a radím ju k TOP 10 slovenských románov. Seriál sa mi po prečítaní knihy znepáčil, niekto by mal natočiť poriadny film a zachovať tajomnú atmosféru knihy.

Pendragonská legenda Pendragonská legenda Antal Szerb

Moja srdcovka. Žáner nie je ľahké presne definovať, je to trochu detektívka, trochu dobrodružný román, trochu paródia a niekedy človek nevie, čo je skutočnosť a čo fantázia. Ku koncu autor trochu stráca dych, ale jemný anglický humor to zachraňuje. Napríklad:
- Jsem doktor filosofie, znalec zbytečných věd a zabývám se vším, so pořádnému člověku ani nepřijde na um.
- Jeho oči byly živější, než kolik je dovoleno oku disciplinovaného Angličana.
- ... proč nějaký hrabě horuje pro /.../ Roberta Fludda, který žil a zemřel tak dávno, že se už na něho právem zapomělo.
- Zpravidla jsem okrádán o tři věci: o cigarety, žiletky a kapesníky. Náboje do revolveru mi neukradli ještě nikdy. /.../ Myslel jsem, že s nimi vystačím na celý život. /.../ Místo revolveru jsem si vzal baterku...
- Když se v noci ve starobylém zámku zjeví duch starého Angličana, pak je všechno v pořádku, na to je člověk literárně připraven.
Na Slovensku vyšla kniha pod názvom Prázdny hrob.