Maják v Alexandrii

Maják v Alexandrii https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6161/majak-v-alexandrii-6161.jpg 4 39 18

Autorka ve svém historickém díle románu líčí příběh ženy, která se dostala do konfliktu s dobou v níž žila. Děj románu se odehrává v letech 371 až 378 n. l., tedy v době vrcholícího rozpadu římského impéria na říši východořímskou a západořímskou. Hlavní hrdinkou je Charis z Efesu, mladá aristokratka snaživší se vymanit ze sevření předsudků a společenských konvencí, které ženě jejího původu nedovolovaly studovat, případně uplatnit se v jakémkoliv občanském povolání. Charis, hnána pokusy své rodiny provdat ji za hrubého a krutého místodržitele Festina, v přestrojení za eunucha, tajně uprchne do Alexandrie. Jejím snem je studovat zde Hippokratovu medicínu a stát se lékařkou, což se jí nakonec podaří. V poutavém románovém ději má čtenář možnost sledovat další osudy této odvážné ženy a jejíma očima vidět poslední dny římského impéria.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Oldag

The beacon at Alexandria , 1994

hankapimi
26.01.2024 5 z 5

Nádherný příběh o silné a statečné mladé dívce, krásně jsem si početla. Dokonce jsem si na mapách hledala její putování po městech římského impéria a jeho koloniích. Charis je stoupenkyně Hippokrata a jeho lékařské přísahy i jeho aforismu, že život je krátký a cesta k poznání dlouhá...Lékař musí znát příznaky nejrůznějších nemocí a pokud má navrhnout způsob léčby, musí něco vědět o ovzduší a o vodě, které ji mohou přenášet, musí znát anatomii i chirurgické techniky, musí se vyznat v léčivých rostlinách a z nich připravovat léky. Její umění léčit v roli eunucha Charitona s Efesu pomáhalo zraněným vojákům na obou frontách, když ji zajali nepřátelé. Také se zamilovala a stále si hýčkala svůj sen postavit nemocnici. Trošku mi tou svojí zaťatostí léčit připomínala Hakima i Ranhojiče. Určitě se ke čtení Majáku ještě znovu vrátím.. Kdo může říct, že to tak nemohlo být? Netradičně plný počet a kdo má rád kapku dobrodrůža, špetku romantiky a hrstičku napětí, běžte do toho, vřele doporučuji !!

ZUZANA-123
12.04.2023 5 z 5

Trochu náročné pokud chcete sledovat území kde se všiude dĕj odehrává a porovnávat se státy které zde leží dnes, ale jinak velmi poutavé a pĕkné čtení.

Nofar197
29.09.2022 4 z 5

Příběh silné ženy, která věděla, co chce a podařilo se ji uskutečnit svůj sen.

Richie1
02.12.2018 4 z 5

Velmi pěkný příběh ženy, které učaruje lékařská věda a lékařské poslání na pozadí historických událostí pozdní říše římské. Děj se odehrává na několika místech obrovské říše, především v její východní části - v Efesu, Alexandrii, Thrákii. Líbilo se mi popisování života Visigótů a především jejich důvod k pronikání do římské provincie Thrákie. Škoda jen, že v závěru knihy bylo věnováno tak málo prostoru významné bitvě u Hadrianopole, která znamenala počátek konce římské říše. Romantická linka příběhu byla zajímavá, v závěru ovšem již dosti předvídatelná. Celkově povedený román, který jsem četl s chutí. 75%

Romžiry
11.07.2017 5 z 5

Maják v Alexandrii mně doslova učaroval. Knihu mi půjčila kamarádka a já ji vzala útokem. Po náhodné koupi v antikvariátu se moc ráda k ní vracím.

Konvalinka987
02.10.2016 3 z 5

Kniha mohla být čtivější. Občas by mohly být historické události lépe v knize vysvětleny.

braunerova
04.09.2016 3 z 5

Přečetl jsem za 2 dny. Samotný příběh na mě byl moc romantický a málo věrohodný, její další knihy se mi líbily víc. Na druhé straně je autorka historicky věrná a autenticky popisuje stav Římského impéria na konci 4 století po Kristu.

"Změť nejrůznějších jazyků, historií, náboženství a ras - jedna říše, dvě společné řeči a téměř tisíc let civilizace. A tady na hradbách novidunské pevnosti jsem se poprvé v životě pokoušela představit si, jak by svět vypadal, kdyby římská říše přestala existovat."

darmodal
23.10.2014 5 z 5

Další kniha,kterou přidávám do své knihovny.Sehnat ji byl celkem problém.

Natique
14.10.2014 2 z 5

Konečně jsem zdolala. Alespoň konec byl dobrý, nicméně na víc než dvě hvězdičky to nevidím...

Natique
13.10.2014 2 z 5

Já vám nevím.. Nějak se tím nemohu prokousat. Námět mi přijde strašně otřepaný a zpracování nudné... Kruhy v písku mě nadchly, ale toto se mi moc nelíbí... Už abych byla na konci...

koktir
31.07.2014 5 z 5

Báječná :)

Venezia
26.05.2013 1 z 5

Veľmi slabá kniha. Všetko je v nej prvoplánové, neprepracované, nedomyslené. Hlavná hrdinka je lekárka a pritom sa o liečení v tej dobe nedozvieme nič, len že je dôležitá hygiena. A scéna, kde ju akože súdi brat je už úplne neuveriteľná. Kruhy v písku je úplne iná kategória.

Rousse
17.05.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších, ke které se vždy ráda vrátím. Některé pasáže už znám zpaměti a vždy ráda znovu knihu otevřu.

watchjuraj
26.09.2012

teraz neviem ci prave nazov tych hodiniek s nazvom Festina http://www.mojehodinky.sk/sk/Festina cerpa prave z tohto obdobia, alebo z povodneho motta "Festina Lente" ("Ponahlaj sa pomaly")

princesse
01.07.2012 5 z 5

Krásná, čtivá a zajímavá kniha. Moc se mi líbila a určitě si ji ještě přečtu. Doporučuji, stojí za přečtení.

liskarysava
18.06.2012 5 z 5

Moc ráda se k ní vracím

Sobotikova
18.12.2010 5 z 5

Tuhle knihu považuji za jednu ze svých nejoblíbenějších.

uff
30.11.-0001 5 z 5

Gillian Bradshaw Překlad: Jiří Beneš Maják v Alexandrii Autorka ve svém historickém románu líčí příběh ženy, která se dostala do konfliktu s dobou, v níž žila. Děj románu se odehrává v letech 371 až 378 n. l., tedy v době vrcholícího rozpadu římského impéria na říši východořímskou a západořímskou. Hlavní hrdinka románu je Charis z Efezu, mladá aristokratka snažící se vymanit ze sevření předsudků a společenských konvencí, které ženě jejího původu nedovolily studovat, případně uplatnit se v jakémkoliv občanském povolání. Charis, hnána pokusy své rodiny provdat ji za hrubého a krutého místodržícího Festina, v přestrojení za eunucha tajně uprchne do Alexandrie. Jejím snem je studovat zde Hippokratovu medicínu a stát se lékařkou. což se jí nakonec podaří. V poutavém románovém ději má čtenář možnost sledovat další osudy této odvážné ženy a jejíma očima vidět poslední dny římského impéria.
(zdroj: http://www.knihkupectvi.bruntalsko.com )

starověk starověký Řím Alexandrijská knihovna historické romány