Vědruna Vědruna komentáře u knih

Hadí žena Hadí žena Hernán Huarache Mamani

Nějak se nemohu přidat k většinovému hodnocení. Po dlouhé době kniha, která se mi zdá literárně slabá a asi jsem ve svém životě už odžila některé zkušenosti. Mám ráda jihoamerické indiány i jejich kulturu, ale myslím, že svoje já, sebevědomí a pokoru může každý člověk najít i v našich podmínkách. Nemusí na to být ženou, ani se učit u šamana. Jen si musí vážit sám sebe a smířit se s tím, že jsou v životě věci, které člověk musí přijmout, aby mohl jít dál. Nicméně nechci odradit případné zájemkyně (zájemce) o knihu, možná ji potkáte ve chvíli, kdy je vám jí třeba.

29.03.2016 2 z 5

Jeptiška pro markraběte Jeptiška pro markraběte Naďa Horáková

Čtivá historická kniha, markrabě Jan Jindřich žil ve stínu svého slavného bratra, alespoň jsem se dozvěděla také něco o něm. Je zajímavé přečíst si historický román, který se neodehrává v uličkách středověké Prahy. Přečetla jsem poslední díl ze série bez znalosti předchozích a určitě si časem přečtu i předešlé knihy. Ale četlo se mi dobře i bez jejich znalosti. Doporučuji, pěkná oddechovka.

29.03.2016 5 z 5

Včely Včely Laline Paullo

Doporučuji, kniha mě původně zaujala v svojí obálkou, celkem nic jsem od ní nečekala. Příběh mě pohltil a nikdy bych neřekla, že jedna včela - Flora 717, mi dá tolik podnětů k zamyšlení. O životě včel jsem něco málo věděla, ale tohle pulzující společenství si mě zcela získalo. Autorka napsala román ze života včelího úlu, který člověku připomene, že i on je součástí společenství s určitými pravidly a že jejich porušení může spustit nečekanou lavinu událostí, které zcela změní celé společenství v dobrém i ve zlém.

13.03.2016 5 z 5

Zimní evangelium Zimní evangelium Brendan Kiely

Příběh o tom, že není jednoduché dospívat. Příběh o hledání vlastní identity, o hledání spřáteleného dospěláka, když to doma není úplně ok. Smůla je, že hlavní hrdina spřáteleného dospěláka našel v homosexuálním knězi, který řešil svoje problémy a potřeby na úkor mladých kluků. Příběh o iluzích a jejich ztrátě. O reakcích dospělých, kteří nechtěli slyšet pravdu o tom sympatickém knězi a nechtěli narušit své poklidné maloměstské existence. Příběh, který by se mohl odehrát kdekoliv a který zanechá v člověku víc než jen příjemně strávený čas vyplněný čtením.

07.03.2016 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Prostřední díl trilogie udržuje stále dobrý spád vyprávění a historické události propletené s osobním životem Hynka Tase z Boru pádí kolem nás v rychlém sledu. Docela mě překvapilo, že poté, co král Václav IV. uvolnil Hynka z funkce osobního strážce, nastoupil na jeho místo do králových služeb Jan Žižka z Trocnova. Předpokládám, že to bude autorova fikce, i když se Žižka nejspíš v té době v Praze pohyboval a něčím se živit musel. Ale nějak si to nedovedu dost dobře představit.
Téma mě zaujalo do té míry, že budu muset prošmejdit nějaké archiválie, jestli je to pravda nebo ne.

03.03.2016 5 z 5

Tvoje strava je tvůj osud Tvoje strava je tvůj osud Josef Jonáš

Kniha, kterou nelze doporučit ke čtení bojácným, hypochondrům ani labilním jedincům. Vlastně ve finále zjistíte, že když už se vám nějakým zázrakem podaří sehnat (vypěstovat) k jídlu něco normálního, geneticky neupraveného, přiměřeně čerstvého, nepřibarveného atd., je to uchovávané ve špatném obalu nebo to omyjete vodou se zbytky hormonů a léků, uvaříte ve špatném nádobí na špatném tuku a je vlastně zázrak, že jsme se dožili dospělosti bez větší újmy. Původně jsem si chtěla knihu koupit, ale chci se dožít důchodu v dobré psychické kondici, tak raději vynechám, ač jinak vlastním většinu knižní produkce pana Jonáše a Zentrycha.a jejich názory považuji za poměrně rozumné a přínosné.

29.02.2016 3 z 5

Příliš tichá Šumava Příliš tichá Šumava Zuzana Rampichová

Knihu jsem vzala do ruky kvůli názvu. Z mého pohledu je v knize všechno, láska, válka, ekologické zemědělství, dotace, selský rod a jeho prokletí, poměry v malém kolektivu lidí, dávno zapomenuté vzpomínky, zprávy z tisku, nakonec i kus Šumavy tam je. Jen děj knihy občas připomíná pohádku Jak pejsek s kočičkou vařili dort a jak kočička řekla :"když tam dáme těch dobrých věcí třicet (číslo si přesně nevybavuju), tak bude ten dort třicetkrát dobrý." No a všichni víme, že nebyl. Tohle je taky ten případ. Není nutné nechat zemřít tři lidi ze zhruba patnácti, aby detektivka byla dobrá, spíš naopak, i mrtvolami a jeijch příběhy je někdy třeba šetřit. Ale dočetla jsem a byla to zajímavá zkušenost.

23.02.2016 3 z 5

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Pěkné ženské čtení. Bavily mě dvě roviny příběhu, historie i současnost. Nejsem úplně zarytá fanynka Jane Austenové, knihu jsem si přečetla spíš proto, že jsem četla už před časem knihu Dobrodružství milovníka knih, které se mi líbilo. Při četbě jsem si vzpomněla na titul Město šťastných lásek od Františka Kožíka, který využil stejný princip dvou dějových rovin, historické a současné - pravda současné před čtyřiceti lety. Pro lidi, kterým se líbily První dojmy a mají rádi město Telč, zkuste Město šťastných lásek.

23.02.2016 5 z 5

Šamanský bubínek Šamanský bubínek Jarmila Pospíšilová

Zajímavý "ženský" námět, proto jsem po knize sáhla. Zpočátku mírně nepřehledná množina různých žen, matka, dcera, ženy z kruhu, švagrová, uprostřed knihy trochu děj ztrácí dech, ale ke konci opět získá spád a závěr už měl ty správné detektivkové grády. Na českou detektivku slušná práce. Určitě zkusím od autorky ještě jinou knihu.

18.02.2016 3 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Výborná kniha, čtivá, nebudu opakovat, co napsali ostatní, jenom mi přišla zajímavá jedna věc:
- pohled na středověk jako na mužský svět, ženy se v románu sice také vyskytují, ale nehrají zásadní role. Žádná zamilovanost, ale jenom potřeba a vášeň. Středověk, jaký asi byl doopravdy.
Po všech autorech a autorkách, kteří mají pocit, že každý historický román si žádá milostnou zápletku, docela úleva.

18.02.2016 5 z 5

Lásky Boženy Němcové Lásky Boženy Němcové Martina Bittnerová

Název prodává, ale autorka naštěstí nesklouzla jenom po povrchu. Knihu jsem v knihovně našla mezi vrácenými, a protože tematicky pěkně navazovala na právě přečtenou knihu, vzala jsem ji
"na zkoušku." Kdo čeká pikantní obsah, nemusí knihu ani otevírat. Pro toho, kdo se chce dozvědět víc o Boženině životě a o tom, kdo byli muži jejího života a jak plynuly jejich životy před Boženou, s Boženou a po Boženě, je útlá kniha ideální - má necelých 200 stran, písmo a řádkování větší.

13.02.2016 3 z 5

Vřeteno osudu Vřeteno osudu Otomar Dvořák

Čtivé zpracování látky, která mě ve škole dost nudila. Doba kolem roku 1848, almanachy, Palacký, Sabina, K. H. Mácha, K.H. Borovský a další velcí mužové a také ženy českých dějin, které si pamatujeme ze školních učebnic, jako živí lidé se svými slabostmi a životními osudy. Vztah Karla Jaromíra Erbena k Boženě Němcové, jeho pohnutý životní osud. Ani Erbenova Kytice nevznikala lehce a rychle... Doporučuji, kniha mě příjemně překvapila.

11.02.2016 5 z 5