vanchovi vanchovi komentáře u knih

Tvůrčí představivost Tvůrčí představivost Shakti Gawain

K tejto knihe som sa dostal na základe odporúčania inej knihy, ktorá sa zaoberá koučingom. Viac ako polovicu knihy mi nešlo do hlavy, čo má toto spoločné s koučingom, keďže sú tu len jednoduché návody typu "zavrite oči, predstavte si farebné svetlo a ako vaše problémy odchádzajú a vaše želania sa plnia." Niečo si pomyslieť a čakať na zázrak bez toho, aby sa človek zmenil však určite nestačí. Keď som už bol skoro rozhodnutý, že knihu nedočítam a preskočil som nejaké nezaujímavé kapitoly, tak som konečne narazil na niečo zaujímavé a to štvrtú časť nazvanú Špeciálne techniky. V skutočnosti nejde o nič špeciálne, ale konečne Vás to donúti sa trochu zamyslieť nad Vašim životom a tým, čo chcete, čo nechcete a čo Vám bráni v tom, aby ste veci mali tak, ako si prajete. Tuto sa už teda dostávame aj k tomu koučingu. Napriek tomu je to len taký nekompletný polonávod, ako v živote dosiahnuť nejakú zmenu. Uvedomujem si, že pre niektorých ľudí to môže byť zaujímavá kniha, ale podľa mňa je príliš povrchná. Ak to však čitateľa motivuje k tomu, aby sa rozhodol so svojim životom robiť aj niečo iné, ako len premýšľať nad svetlom a čakať na zázrak, tak v tom prípade kniha splní účel.

12.12.2023 2 z 5

Rozprávač Rozprávač Dave Grohl

(SPOILER) Veľmi dobrá kniha. Škoda, že je občas "vynechaný dej", niektoré prázdne miesta by si zaslúžili vyplniť, ale predpokladám, že to bol autorov zámer, takže beriem. Páčilo sa mi ako Dave priznáva svoje obavy a trému pred viacerými situáciami a taktiež jeho úvahy o tom, či ho ľudia berú ako komplexnú osobu alebo len ako hudobníka.

03.09.2023 5 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Veľmi vydarená časť, ktorá nemusí všetkým sadnúť, čo úplne chápem. Ja mám ale kvalitné konverzačky rád a záver knihy sľubuje ďalšie zaujímavé pokračovanie.

24.04.2023 5 z 5

Probuzení Probuzení Laurent Gounelle

Škoda, že tí, čo by to potrebovali, si to neprečítajú.

02.04.2023 5 z 5

Země zaslíbená Země zaslíbená Barack Obama

Pre mňa trochu sklamanie, že osobné veci a mladosť sa dosť rýchlo preletia a potom je tam príliš rozvláčne opísaná jeho kampaň na prezidenta. Dozvieme sa síce zaujímavé veci, ale dalo sa to aj skrátiť. Obama sa nebojí napísať svoj názor na svojich politických predchodcov aj oponentov, za čo má plus, ale v určitom zmysle mu tam chýba nejaká lepšia sebareflexia, keď je jasne presvedčený o správnosti svojich návrhov a zmien, aj keď to bude asi len na čitateľovi, či súhlasí s jeho politikov. Určite oceňujem ale pohľad do zákulisia politiky a a možnosť nahliadnuť na to ako sa politici rozhodujú pri hlasovaní. Žiadny hlas nie je zadarmo a je neodpustiteľné podporiť návrh z konkurenčnej polickej strany len preto, že to pochádza od konkurenta.

31.03.2023 4 z 5

Päť príčin nefunkčnosti tímu Päť príčin nefunkčnosti tímu Patrick Lencioni

Veľmi užitočné informácie zabalené do jednoduchého príbehu, ktorý má dosť jednostranne napísané charaktery jednotlivých postáv. Ako už bolo spomenuté v komentároch, na konci knihy je zhrnutie princípov, ale mne osobne to dalo oveľa viac, keď to bolo podané aj s príbehom. Opäť kniha, ktorú ocenia najviac ľudia z korporátneho prostredia, ktorí pracujú v tímoch. Ostatným by som to neodporúčal.

22.02.2023 5 z 5

Dve stránky vodcovstva Dve stránky vodcovstva Leif Babin

Každá kapitola je rozdelená na 3 časti:
1. Popis situácie z bojiska v Iraku
2. Princíp
3. Aplikácia v podnikovej sfére
Autori sa prevažne v prvej časti často zbytočne rozpisujú o presnom type zbrane, o konkrétnom čísle jednotky, pluku a neviem čoho ešte, čo zaberie niekedy aj 2 riadky. Chápem, že to vychádza asi hlavne z hrdosti na ich vojenskú minulosť a "úspechy" na bojisku, ale občas by nezaškodila aj nejaká sebareflexia. Iračania, ktorí na nich strieľajú sú zločincami, ale oni ako Američania, ktorŕi prišli šíriť demokraciu, sú hrdinovia a ich kolegovia, ktorí tam zomreli, boli svätcami (presné slová autorov) bez ohľadu na to, že títo "svätci" predtým tiež zabíjali ľudí. Toľko k mojim výhradám k štýlu a pravdepodobne aj osobnostiam autorov. Jednotlivé ponaučenia sú celkom fajn, ale dali sa opísať aj stručnejšie, najmä tá prvá časť, ako som už spomenul.

14.02.2023 3 z 5

Príčina smrti: Míting Príčina smrti: Míting Patrick Lencioni

Úplne jednoduchý príbeh, čitalo sa to ľahko. Až som prekvapený, že ma to tak bavilo, aj keď to bolo také jednoduché. Nečakajte nič prevratné, ale ak ste zamestnanci korporátu, tak Vám tie situácie a hádky budú veľmi povedomé.

16.01.2023 4 z 5

Odvaha volá: Šťastie stojí na strane odvážnych Odvaha volá: Šťastie stojí na strane odvážnych Ryan Holiday

Občas mi tam vadil ten americký patriotizmus, keď vychvaľoval všelijakých vojnových hrdinov, ale v poslednej kapitole to vysvetlil, že sa nehodlá ospravedlňovať za svoje názory a že po jednom svojom zážitku nabral odvahu vyjadrovať presne to, čo cíti, aj keď sa to nemusí niekomu páčiť a za to ho uznávam. Inak je to dobré čítanie, krátke kapitoly, v niektorých menej poučenia, v niektorých viac.

02.12.2022 4 z 5

Můj život v červené a bílé Můj život v červené a bílé Arsène Wenger

Toto je kniha, na ktorú som čakal odkedy Arsene skončil v Arsenale. V porovnaní s inými futbalovými autobiografiami sa táto nesústredí až tak veľmi na zápasy, ale dáva odpovede na všetko, čo ma zaujímalo a čo Arsene nemohol povedať nahlas, kým bol ešte manažérom - ako sa cítil, keď vychoval mladých hráčov a kvôli financiám ich musel predávať, akých príležitostí sa vzdal a čo všetko obetoval, aby dokončil svoju misiu v Arsenale (výstavba tréningového strediska, sťahovanie a splatenie nového štadióna, aké prekažky musel pritom zdolať a pod.), ako vnímal, keď ku koncu jeho angažmá sa šírlo "Wenger out"...Výborné čitanie, samozrejme hlavne pre fanúšikov.

28.02.2022 5 z 5

Životem na zelenou Životem na zelenou Matthew McConaughey

Perfektné. Pri čítaní takýchto kníh si človek uvedomí, že aj keď je autor známy a populárny, nie je to žiaden poloboh, ktorému sa všetko darí a ktorému všetko spadlo z neba zadarmo, ale že je to bežný človek, ktorý sa snaži robiť v každej situácii to najlepšie.

22.02.2022 5 z 5

Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí Peter Pppíter Popluhár (p)

Po prvých kapitolách zo školského prostredia som si povedal, že tento človek by si zaslužil unfollow, unsubscribe z Youtube aj odvšadiaľ a to som dlhoročný fanúšik už od čias Dana Dreva. V niektorých príbehoch autor ale nie je hlavný aktér dekadencie, iba rozprávač príbehu. Musím ale uznať, že kniha je napísaná veľmi pútavo a vtipne. Postupné tmavnutie stránok malo presne ten efekt, ako bolo zamýšľané - pri čítaní som veľakrát tŕpol, ako sa to vyvinie, keďže úroveň dekadencie stúpa priamo úmerne s tmavým odnieňom nasledujúcich strán. Aj vďaka tomuto prvku som ochotný odpustiť ten nevydarený kontrast pri tmavosivých stránkach a čiernom písme, ale chápem,že niektorým to môže robiť problém. Pri poslednom príbehu na čiernych stranách som takmer ani nedýchal, je to brutálny záver.

28.01.2022 5 z 5

Scotty – Žiť pre hokej Scotty – Žiť pre hokej Ken Dryden

Ak by sa to venovalo len Scottyho životopisu, kniha by bola asi o polovicu kratšia. Autor sa ale rozhodol predstaviť okrem toho aj 8 najlepších tímov histórie podľa subjektívneho Scottyho výberu a k tomu usporiadať nejaké hypotetické play off týchto tímov, ktoré náhodne spároval. Samota história tímov je celkom zaujímavá, záver knihy s fiktívnymi play off sériami som ale vynechal, to nie je nič pre mňa. Ale celkovo je to dobré čítanie.

23.12.2021 4 z 5

Osobnosť nie je nemenná Osobnosť nie je nemenná Benjamin Hardy

Ako zmeniť pohľad na vlastnú minulosť, nezožierať sa ňou a nenechať sa ňou brzdiť v prítomnosti a vďaka tomu zmeniť svoju budúcnosť. Veľmi zaujímavé

19.10.2021 5 z 5

Ako zlyhať takmer vo všetkom a predsa vyhrať Ako zlyhať takmer vo všetkom a predsa vyhrať Scott Adams

Začiatok knihy je skvelý, dá sa povedať, že sa drží témy podľa názvu knihy. Ku koncu mi to už prišlo trochu ako nesúrodý freestyle, ale napriek tomu ma to bavilo a páčil sa mi autorov štýl písania.

04.10.2021 4 z 5

Prestaň sa báť Prestaň sa báť Don Miguel Ruiz (p)

4 dohody som prečítal, tie boli super. Toto bolo podľa názvu zaujímavé, ale obsahovo strašné.

04.10.2021 odpad!

Dohodnuté! Dohodnuté! Daniel Geey

Kniha pre fajnšmekrov. Niekoho možno také detaily zákulisia financovania futbalu nemusia zaujímať, ja som to zhltol počas troch ciest vlakom

17.09.2021 5 z 5

Átman Átman Miroslav Detko

(SPOILER) Začína to celkom zaujímavo, keď príbeh rozpráva nejaký anjel smrti/duch. Potom zrazu v strede knihy sa zmení rozprávač na jednu predtým spomínanú postavu, ktorá ale zomrela. S pribúdajúcimi stranami ubúda na kvalite, miestami je to písané ako rozprávková kniha, kde nič neprekvapí a veci sa dejú tak, ako by to bola fakt rozprávka pre deti. Všetky zvraty v deji som odhalil s obrovským predstihom, takže kniha dejovo nemá čím prekvapiť. Snaží sa to tváriť príliš múdro a osvietene (či vlastne prebudene, aby som použil autorovu terminológiu), ale pritom je to len ezoterická romantika na štýl Daniel Steel/Rosamunde Pilcher (nikdy som nečítal, ale stačí zachytiť chvíľu v telke, keď to pozerá mama, aby človek vedel, kto s kým skončí). Ku koncu to už bolo také presladené, až mi z toho bolo na grc a niektoré pasáže som len rýchlo preletel očami. Aby som len nekritizoval, boli tam pasáže, ktoré boli zaujímavé a na zamyslenie, aj keď ich vyústenie bolo fakt hlúpučké a predvídateľné. Možno len nie som dostatočne prebudený, aby mi táto kniha páčila.

07.09.2021 2 z 5

Klíčem je klid Klíčem je klid Ryan Holiday

Mám pocit, že kvalita tejto knihy je na začiatku najvyššia a potom postupne klesá. Nie je to také dobré, ako podľa mňa jeho zatiaľ najlepšie dielo Ego je tvoj nepriateľ, ale stále je to dobré čítanie.

02.09.2021 4 z 5

Trading in the Zone - Tajemství úspěchu na burzovních trzích Trading in the Zone - Tajemství úspěchu na burzovních trzích Mark Douglas

Toto sa dá aplikovať aj v bežnom živote, nie len pri obchodovaní.

11.08.2021 4 z 5