Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí

Ako (ne)prežiť mladosť je súbor poviedok inšpirovaných neobyčajnými príbehmi autorovej šialenej partie kamarátov. Ponúka prierez ich tragikomickými zážitkami od základnej a strednej školy až po poburujúce zverstvá univerzitných čias. To, čo sa začína ako nevinná školská výmena zberateľských kariet, sa postupne zvrháva na búrlivé alkoholické excesy a končí sa absolútnym drogovým delíriom. Príbehy sú charakteristické autorovým neodmysliteľným humorom, jemnou nekorektnosťou a často prekvapivým rozuzlením....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480431/big_ako-ne-prezit-mladost-pribehy-prise-Yhe-480431.jpeg 4.25

Kniha Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí

MarkCarter

Knihu som predobjednal a pustil som sa do čítania hneď ako prišla. Nemusím teda zdôrazňovať, že moje očakávania boli vysoké. Aj napriek (alebo skôr kvôli) tomu mi príde ako lepší priemer.

Skladá sa z krátkych príbehov, ktoré ak označím ako fikcia inšpirovaná skutočnosťou, tak nebudem ďaleko od pravdy. Fanúšikov PPPetra to má potenciál zaujať, ale širší okruh ľudí skôr nie. Príbehy majú väčšinou jednoduchú zápletku, ako zbieranie kartičiek pokémonov, prvý alkohol, šikanovanie spolužiakov, alebo učiteľov. V hlavnej úlohe väčšinou alkohol, alebo iné drogy. Z toho pohľadu bola pre mňa prvá polovica knihy úplne nezaujímavá, v druhej časti to už bolo lepšie.

Čo sa týka formy, tmavnutie stránok je zaujímavý prvok, ale chýbajúci kontrast robí nám starším problém pri čítaní. Posledné stránky vyzerajú ako 100x prefotené na kopírke. Odsadenie textu - opačné ako je zvykom mi vyložene prekážalo. Zarovnanie textu nedáva zmysel, niektoré slová sú rozdelené, aj keby sa zmestili do riadku. Font pripomína písací stroj, ale pri dlhšom čítaní unavuje oči. Ilustrácie sú vydarené.

Jeho prvá kniha - Kde všade som nezomrel sa mi páčila omnoho viac. Cestovateľské príbehy majú tendenciu zaujať aj nezúčastneného čitateľa. Toto je kniha skôr pre fanúšikov. 7/10

Peter Pppíter Popluhár (p)
slovenská, 1993
2021  Ako (ne)prežiť mladosť: Príbehy príšerných rozhodnutí