Ulala Ulala komentáře u knih

Smrt půvabného média: detektivka ze staré Vídně Smrt půvabného média: detektivka ze staré Vídně Frank Tallis

Smrt půvabného média je fascinujícím příběhem dvou přátel, vídeňského psychologa a policejního inspektora, který se odehrává na konci 19. století. Vídeň v tomto období byla centrem vývoje psychoanalýzy a také centrem kultury. To vše autor ve své knize popisuje velmi podrobně, včetně atmosféry, popisu domů a jejich vybavení, ale je tady i odkaz na vývoj medicíny a neuvěřitelných způsobu léčby ženské hysterie v této době. Tak mimochodem se zde odehrává vražda půvabné ženy, kterou oba přátelé se snaží vyřešit. Tedy za klasickou detektivku to nelze brát. Mně ale případ velmi bavil a historická fakta jsou pro mně poučná. Moc ráda bych si přečetla i další pokračování.

11.04.2024 5 z 5

Otevřte a uvidíte Otevřte a uvidíte Michal Černík

Kouzelné ilustrace mých oblíbených kreslířů a k tomu rozverné verše Michala Černíka, co víc si přát, když si člověk potřebuje vyčistit hlavu od hororů.

18.03.2024 5 z 5

Smršť Smršť Tomasz Duszyński

Mně naopak tento díl zaujal. Bavilo mě sledovat náznaky politických intrik, praktik tajných služeb, které existovaly i když by neměly existovat, pracovních i nepracovních vztahů na malém městě, které na konec i přes úspěchy vrchního seržanta Frantze Koschelly, vedly k jeho degradaci. Bavil mě i Wilhelm Klein se svou neutuchající potřebou zjistit pravdu i když jeho zdraví i život byl několikrát ohrožen (a také povzbuzen morfinem). Zločiny, ke kterým došlo, se odehrávají na pozadí politických událostí dvacátých let, které byly ještě ovlivněné první světovou válkou a už se objevují náznaky dalšího vývoje, který povede k 2. světové válce. Co chtít víc - kapka historie, kapka náhledu do osobních životů, kapka napětí a docela zajímavý styl psaní. Už se těším na čtvrté pokračování.

12.03.2024 4 z 5

Zvířecí vztahy Zvířecí vztahy Pavel Kantorek

Příjemný humor a potěší.

06.03.2024 4 z 5

Historické okamžiky Historické okamžiky Pavel Kantorek

Finskej má pravdu, Kantorek je génius a někteří z nás zapomněli na genialitu kreslených vtipů. Pro mně nastal čas si opět připomenout, na čem jsem vyrůstala do současné podoby.

01.03.2024 5 z 5

Větší lexikon pro zamilované Větší lexikon pro zamilované Jiří Suchý

Se svým typickým humorem opěvuje zde Jiří Suchý lásku. Malá knížečka akorát tak do kapsy, ze které můžete citovat, ovšem pouze při vhodných situacích.

26.02.2024 4 z 5

Prvotřídní vražda Prvotřídní vražda Ann Granger

Tentokrát opět Londýn, zahálený neproniknutelnou mlhou. Lizzie je provdaná za inspektora Bena Rosse a spolu řeší případ několika vražd, v pozadí kterých je láska, podvod a zvrácená snaha o vymýcení prostituce a alkoholu. Taková klasická viktoriánská detektivka na dlouhé zimní večery.

24.02.2024 4 z 5

Nebezpečná zvědavost Nebezpečná zvědavost Ann Granger

Tento díl je hodně "popisný". Autorka popisuje nádraží, cestu vlakem, oblečení, osoby, přírodu, vřesoviště, pocity, vztahy a další. Ale je to vše čtivé a poklidné, přes všechna neštěstí, které se na pobřeží jižní Anglie staly. Těm, kdo mají rádi viktoriánské detektivky se všemi jejich plusy i mínusy vřele doporučují celou sérií.

23.02.2024 4 z 5

Příliš vysoký let Příliš vysoký let Kerry Greenwood

Phryne Fisherová opět nezklamala a vřele doporučuji i filmové zpracování. Sice v něm neprovází akrobacií na křídle letadla, ale je to kouzelný seriál, stejně jako kniha, možná i ždibec lepší.

29.08.2023 4 z 5

Smrtící vzpomínky Smrtící vzpomínky J. D. Robb (p)

Tentokrát je to hlavně o životě Evy. Vracíme se do její minulostí, jejím pobytu v pečovatelské rodině. Dávám tentokrát 4 *, protože mi to připadalo trochu rozvleklé, ale to možná byl můj subjektivní pocit. Byly zde druhé Vánoce Evy a Roarka a samozřejmě vražda, kterou Eva usilovně řešila pře svůj osobní problém s osobou, která byla obětí.

23.08.2023 4 z 5

Na odstřel Na odstřel Miloš Cajthaml

Po knize Na odstřel jsem sáhla, protože jsem byla zvědavá na příběh oceněný Literární cenou KK. Při hodnocení knihy sama pro sebe jsem byla tak trochu v rozpacích. Snaha autora ve věku 60+ popsat myšlenkové pochody puberťáků asi dopadla docela dobře. Základem však byly vztahy k rodičům, známým, přátelům, dívkám - a ty se vzhledem k současnému životnímu stylu docela autorovi povedly vystihnout. V jednom momentě jsem už měla skoro otevřenou další knihu a k této, že se vrátím později, nakonec jsem to ustála a musím říct, že to nebylo špatné. Není to počin století, ale špatné to nebylo. Dávám 4 *, ale myslím tím 3 a půl.

29.06.2023 4 z 5

1918: Vražda na konci války 1918: Vražda na konci války Andreas Pittler

Z prvního dílu jsem byla trochu rozpačitá. Neuměla jsem to zpracovat z toho správného pohledu. Tento už jsem četla jedním dechem. Nemohla jsem se odtrhnout od atmosféry Vídně v roce 2018, kdy docházelo k pádu monarchie a nastolení něčeho, o čem nikdo nevěděl co přináší, od neutěšené situace všech obyvatel Vídně po válce a dalších politických změn. Samozřejmě důležité jsou i vraždy, které David Bronstein řeší, ale ty jako by byly upozaděny, což nevadí. Zajímavý je i život majora D.B. a jeho nová láska. Pátou hvězdičku si šetřím na Horký červenec. I když tomuto dílu dávám 4 a 1/2.

05.06.2023 4 z 5

Merde Impossible Merde Impossible Stephen Clarke

Nečetla jsem předchozí díly, proto nemohu hodnotit, zda tento byl lepší nebo horší. Celek mi však připadal trochu překombinovaný a nemělo to jiskru a pro mně trochu zdlouhavé.

04.12.2022 3 z 5

Podfuk na Korsice Podfuk na Korsice Peter Mayle

Lehké, příjemné čtení se špetkou napětí. Posypané příjemným humorem a hrdostí z místa, kde má své kořeny. Prostě lukulské hody pro chvíle odpočinku.

26.11.2022 5 z 5

Otrávené pírko Otrávené pírko Matthew FitzSimmons

Začátek se vyvíjel velmi dobře, čekala jsem dobré čtení, ale stejně jako můj předchůdce v komentářích, musím konstatovat, že konec se zvrhl. Nereálné, neuvěřitelné a zbrklé. Jako by autor chtěl rychle ukončit příběh a proto prolil spoustu krve a nechal své hrdiny zmizet. Nu což, alespoň půlka knihy byla zajímavá.

16.11.2022 3 z 5

Podfuk jako víno Podfuk jako víno Peter Mayle

Mně tyto knihy nepřipadají jako detektivky. Detektivní zápletka se tu objevuje jen tak mimochodem. Jsou to spíše toulky Francií, gastronomické zážitky a ochutnávky těch nejlepších vín. Přesto mi to nevadí, příjemní lidé, dobré jídlo, dobré pití....jako oddechovku si ráda přečtu o zajímavostech Francie.

03.11.2022 4 z 5

Podfuk v Marseille Podfuk v Marseille Peter Mayle

Příjemné putování po Marseille. Krásy přírody, dobré jídlo, špetka historie a jen tak mimochodem zápletka, kterou lehce vyřeší příjemný Sam Levitt se svými přáteli. Za mně dobré. Je vidět, že autor má Francii rád.

29.10.2022 4 z 5

Honba za Cézannem Honba za Cézannem Peter Mayle

Příjemné čtení. Krásy Francie, umění, dobré víno, dobré jídlo....co víc si člověk může přát.

24.10.2022 4 z 5

Soudce Ti v akci Soudce Ti v akci Robert van Gulik

Osm krátkých povídek dokresluje život a práci soudce Ti v jednotlivých provinciích. I takové případy se mohly stát.

27.08.2022 5 z 5

Záhada čínského bludiště Záhada čínského bludiště Robert van Gulik

Záhada Čínského bludiště je mým oblíbeným příběhem, kde soudce Ti vyřeší několik zapeklitých případů ve svém novém působišti. Kromě toho, "stojíc na rozcestí", ve věku svých čtyřiceti let, se rozhodně dál pokračovat ve své službě státu a lidu.

19.08.2022