ufi157 ufi157 komentáře u knih

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

King opravdu umí vyprávět, když 50-tý léta dokáže popsat tak, že hlavním hrdinům občas trochu závidíte, i když je tam vyjmenováno dost negativ (cigára všude, smrad zleva zprava, sousedský morální velký bratr apod.). jako plus co to vyvažuje je offline život bez multitaskingu. Stihlo se míň věcí, zato pořádně a když padla, tak doopravdy padla. okolí se znalo víc naživo a vztahy se braly vážněji. a když hlavní hrdina porovnává 1958 a 2011, např. co kde stálo a co je tam nyní, tak současnost nepůsobí vždy jako výhra. myslím že to King dělal schválně, jako malé šťouchnutí k zamyšlení.
takže kdo chce love story, thriller, sci-fi, knihu k zamyšlení a cestopis v jednom, doporučuji. A kdyby kniha měla tak o 50 stran méně, bylo by to ještě lepší, druhá čtvrtina mi trochu vázla.

20.09.2018 4 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Komu nesedí sever, zkuste toto. Dostanete i trochu smutné romantiky. Kniha mi vylepšila pocit ze současné "úchylné" krimi. Nemusí být za každým rohem úchyl nebo mrtvola aby byl člověk napnutý.
Já mezitím v rámci výzvy právě před touto knihou překousal dvě severské knihy "o patologii" a díky tomu jsem si postavy víc užil, byly mi 10x symptatičtější než alkoholici apod.

03.03.2020 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

chvílemi dobrá antireklama na Norsko. teda pokud člověk není smažka, pak je to přímo pozvánka. Je to takové krimi s kritikou systému.
Jinak typický napínák, když čtete, nepřestáváte. ale když 14 dní nečtete, tak díky cizím jménům a spleti děje se těžko dostáváte zpátky. a nebo už moc řádí skleroza

25.02.2019 5 z 5

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

díky výzvě nalezeno a po 25-ti letech znovu přečteno. pořád je to balzám na duši. a možná i díky tomu že dříve nebyly kutilské ráje, a co si člověk nevyrobil, tak neměl, tak měl F. Nepil více témat na psaní :) dneska v době ikea apod. by se mu hůře psalo. plus odcizení lidí.
jinak díky hlasu F. Nepila jsou jeho knihy jedny z mála, kde by se mohlo odpustit čtení a audioknihy nejsou slabá náhražka :)

30.07.2018 5 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Zajímavé povídky které jsou ve finále spíš smutné (i když je to napsané "pohodovou" formou), pokud je to o vztazích, např. ujetá láska, nákup. Asi je to věkem, tam kde bych se možná dříve zasmál, někde trochu cynicky, jak je život praštěný, tak dneska vzdychnu Ach jo, když si někdo neváží toho co má a zbytečně zdeptá druhého, fajn protějšek není samozřejmost a nepřijede v každé tramvaji
Povinné čtení pro ty, co hltají život z titulních stránek Blesku a jsou z toho nadšený :)

25.08.2018 5 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

díky výzvě jsem se odhodlal ke slovenské krimi a nelituji. slupnuto jak malina. akorát trochu hořká, ale minulost je třeba připomínat. hlavně by si to měli přečíst mladší novináři, pak by zjistili že by bylo zajímavější zjistit co dělají v ekonomice a politice Molnárové a Zlochové apod., proti nim je mlátička z Národní neškodný trubec na odpoutání pozornosti(tím ho nechci omlouvat).
dalšího DD si nechám na výzvu v r. 2019, myslím že nebudu litovat.

16.11.2018 5 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Knihu jsem četl znovu po dvaceti letech, díky výzvě, a věkový odstup je znát. První čtení mě místy trochu nudilo, co si tak vzpomínám, ale nyní ne. Víc vím o vývoji Evropy a Afriky po druhý světový, takže na některý části textu koukám jinak. I na to plánování mám jiný pohled, precizní popis nenudí, asi je to tím, že člověk už není mladý plašan co si myslí že bum prásk a je hotovo, a už ví že na detailu záleží.
A co se týká detailně rozpracované přípravy na převrat, i s nákupy, tak suchopárný to zase není, jsou tam šikovně vkládány střípky různých souběžných příběhů, které udržují napětí a naznačují že všechno může být jinak.

22.07.2018 4 z 5

Roseanna Roseanna Per Wahlöö

50 let je znát, byly to asi populární krimi své doby, ale dnes už se to divně čte. zkusím ještě jednu. mě nesednul styl psaní, i šťourání v nezajímavých věcech. v tomhle autoři ztrácí na Agátu, která je pořád čtivá

24.11.2018 3 z 5

Štědrý večer v 87. revíru Štědrý večer v 87. revíru Ed McBain

milá blbinka o vánočním zázraku a o tom že vánoce nejsou nikdy klidný i když každý rok slýcháme, že prý existují klidné Vánoce :)
čteno při 30-ti stupních, lépe se Vánoce představují :)

21.08.2018 4 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Hailey to naspal tak, že bych nechtěl být v Miami poldou, novinářem a bohatým. je to klasická stará krimi bez superhrdinů a géniů, místy zajímavě popisné, v pro mě nesympatickém prostředí. ale Miami by bylo nesympatické i ve známém seriálu, co se týká lidí.

27.10.2018 5 z 5