Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Co se děje v mraveništi Co se děje v mraveništi Petra Bartíková

Leporelo je zpracováno opravdu krásně a zaujme nejednoho malého čtenáře nejen líbivými ilustracemi a průhledy. V knize je spousta detailů a děti tak mohou „číst“ a objevovat různá zákoutí relativně dlouho. Na druhou stranu textu zde najdeme pomálu – hrstce informací o mraveništi je věnována poslední dvoustrana, mnohé popisky přímo u obrázků však zůstávají nevysvětleny, což mi přijde škoda a nevyužitý potenciál. Pokud je dítko zvídavé, rodič bude muset sáhnout po svých znalostech :)
3,5/5*

13.08.2022 4 z 5

Jak zvířátka chodí spát Jak zvířátka chodí spát Marina Rachner

Veršované vyprávění ukazuje, co před spaním dělají lvi, myšky, opičky, sovy, kočky, ježečci a taky my. Z mého pohledu je škoda některých menších krkolomností pravděpodobně vzniklých překladem (ten pocit mám u všech překládaných veršovánek) a taky několika chybek i v tak krátkém textu.

15.04.2022 3 z 5

Říkanky do postýlky Říkanky do postýlky Jan Kanyza

Minileporelo do kapsy s krásnými ilustracemi a veršovánkami je určeno pro větší děti. Říkanky jsou opravdu jednoduché a vtipné. Většina z nich je obecná a ke spánku se nevztahuje, poslední dvě ale humorné povídání pomohou uzavřít a dát jasnou tečku za čtením.
4,5*/5*

15.04.2022 5 z 5

Slyšíš mě? Slyšíš mě? Ekaterina Trukhan

Minimalistická publikace vede malé čtenáře k tomu, aby se nad vjemy okolo sebe zamýšleli více a přímo vyzývá k tomu, abyste si s ní spolu s dětmi sedli, četli si, prohlíželi ilustrace a hlavně společně o přírodě kolem nás mluvili.
3,5*/5*

07.04.2022 4 z 5

O Bezvláske O Bezvláske Gabriela Futová

O Bezvláske je krásná pohádka o neobyčejné princezně, která si klade za cíl naučit děti toleranci, napsaná opravdu mile a čtivě tak, že si ji užijí malí i velcí.

22.06.2020 5 z 5

Webová režie: Základy koncepčního myšlení u online projektů Webová režie: Základy koncepčního myšlení u online projektů Michal Hudeček

I přesto, že se jedná o úplný základ, který by měl znát každý, kdo se někdy nachomýtl k tvorbě webu, najdeme v útlé příručce několik myšlenek, kterým stojí za to věnovat svou pozornost. Nabádá k zamyšlení se nad celkovou koncepcí, což je vždy třeba.

17.04.2020 4 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Děj je dost překombinovaný, místy nechutný, často depresivní. Jednoduše řečeno – podivný retelling i zpracování mně tedy rozhodně nesedlo. Až konec knihy, opět v našem světě, to maličko zachránil.

23.01.2020 2 z 5

Web ostrý jako břitva Web ostrý jako břitva Jan Řezáč

Celá kniha je nádherně zpracovaná. Obsahuje množství milých a vtipných ilustrací, doplňujících poznámek a postřehů i odkazů na další literaturu, kterou si můžete prostudovat. Díky komplexnímu pohledu je vhodná jak pro začínající web developery / designéry, tak zadavatele a i mnohý zkušený praktik zde jistě najde pár užitečných podnětů, díky nimž bude moci svoji práci zase o něco zkvalitnit či posunout dál.

22.10.2019 5 z 5

Sabagiro už ne! Sabagiro už ne! Martin Surovec

Nečekejte dlouhé vyprávění, ostatně kniha má pouhých 136 stran, spíše svižný příběh a rychlý průjezd hned několika zeměmi. Zastavit se, navštívit památky či zajímavá místa, a zase dál. Rozhodně vás zaujme, ať už máte podobný způsob cestování rádi v reálu či na papíře.

12.07.2019 3 z 5

Fish! Ryby! Fish! Ryby! kolektiv autorů

Když vás neodradí trochu dětinské pojetí obálky a název knihy, opravdu se dozvíte pár zajímavých tipů na to, jak své zaměstnance (nebo kolegy) vhodně motivovat a naladit na tu správnou vlnu. Nalaďte své zaměstnance (nebo sebe a kolegy) pozitivně, naučte je milovat svou práci a být na ni hrdí.

12.09.2018 4 z 5

Do pr…, dělejte, co máte rádi Do pr…, dělejte, co máte rádi John C. Parkin

Autor si knihu, v duchu svého hesla F**k It, prostě napsal po svém. A pokud se nad to dokážete povznést a smíříte se s tím, že nemůžete čekat žádné odborné statě a převratné myšlenky, napomůže vám zamyslet se nad tím, jak trávíte svůj čas, a jestli by ho nešlo využít i trošku lépe a zábavněji.
3,5/5*

06.08.2018 4 z 5

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

Čtenářský zážitek je bohužel poznamenán určitou plochostí celého vyprávění. Tripathi má menší problém s poutavým vykreslením postav i prostředí, které působí místy nereálně. Často jsou postavy naivní a nechovají se tak, jak byste předpokládali, ale trošku dětinsky. Dějová linka jako taková a čtivost příběhu to ovšem vyvažují. I přesto, že je z knihy jasné, že se jedná teprve o první díl trilogie a autor si tak trošku chystá půdu pro další pokračování, dává možnost se čtenáři zamilovat natolik, že si další díly bude chtít přečíst. Napomáhá tomu i otevřený konec.
3,5*/5*

13.06.2018 4 z 5

Vytoužené dítě Vytoužené dítě Catherine Chidgey

Nádherný příběh, který je současně dojemný, smutný, překvapivý a vlastně i děsivý. Donutí vás zamyslet se nejen nad tím, co běžné německé obyvatelstvo za války zažívalo. Určitě stojí za přečtení. Zanechá ve vás stopu.

11.06.2018 5 z 5

Lahodná jídla z jednoho hrnce Lahodná jídla z jednoho hrnce Kate McMillan

Lahodná jídla z jednoho hrnce jsou zpracována pro mě ideálním formátem – každý recept je uveden na samostatné stránce, na jejímž protějšku je velká fotografie. Postup přípravy je pak vždy podrobně a srozumitelně rozepsán.
V kuchařce najdete celkem 70 receptů, oproti mému očekávání se ale ne vždy jedná o zcela „kompletní jídlo“ – u některých musíte dodat ještě přílohu, což je z mého pohledu „druhý hrnec“. Příprava některých jídel navíc také předpokládá již předpřipravené suroviny (například předem uvařené těstoviny), některé pokrmy se ještě po uvaření zapékají – takže opět „hrnec navíc“. To je ale asi tak jediné, co bych mohla vytknout :-)

29.05.2018 4 z 5

Léčivé polévky Léčivé polévky Marion Grillparzer

Oproti mým původním očekáváním nejsou Léčivé polévky „klasickou“ kuchařkou. Autorka ji pojala opravdu spíše jako cestu, jak očistit organismus a přikládá vývarům velkou váhu v cestě ke zdravému tělu, což při mém přirozeném skepticismu k alternativním směrům v čemkoli bylo kamenem úrazu. Pokud od toho ale odhlédnu a vezmu to, co jsem si odnesla z knihy já: pár dobrých receptů, tipy na to, jak udělat opravdu dobrý vývar i několik pozitiv, které s sebou konzumace vývarů masových či zeleninových nese. Rozhodně tedy nechci tuto několika stránkovou brožurku zatracovat, každý si z ní může odnést to, co právě jemu vyhovuje :-)

19.05.2018 2 z 5

Čarojízda Čarojízda Ben Aaronovitch

Komiksová verze byla jak skvělým, tak odvážným nápadem. Přece jen měl každý z fanoušků vlastní představu o podobě hlavních hrdinů, zejména pak Peterova šéfa Nightingalea :) Přiznám se, i já k Čarojízdě přistupovala s lehkými obavami. Naštěstí se však nepotvrdily. Grafické zpracování má samozřejmě svá specifika, příběh je díky tomu ale hezky svižný a Aaronovitch naplno využívá své scénáristické schopnosti, kterým Andrew Cartmel pěkně dodává šťávu.

19.05.2018 4 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Vzhledem ke složitému tématu by se mohlo zdát, že bude i samotný čtenářský zážitek obtížný. Opak je ale pravdou. Příběh se čte velmi dobře, děj plynule ubíhá a nové a nové zajímavé poznatky a souvislosti vás nenechají býti nepozornými

Proč tloustneme Proč tloustneme Gary Taubes

Byť byste si tuto knihu měli přečíst jen jako "second opinion", určitě to udělejte. Nemusíte s ní totiž souhlasit - a pravděpodobně ani nebudete, každý si tam totiž může najít to svoje - je ale dobré se s ní seznámit a popřemýšlet.

Medová smrť Medová smrť Hanni Münzer

Jak se mi kniha četla? Má pomalejší rozjezd, ale skvělý konec. Má spoustu zajímavých a nečekaných okamžiků, ale i pár těch, nad kterými nadzvednete nechápavě obočí. Má spoustu témat k zamyšlení a ještě víc těch, na které chcete jasnou odpověď. Má prostě od každého něco :)

19.05.2018 4 z 5

Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den Ella Woodward

I přes své kapesní vydání má v sobě minikuchařka vše potřebné. Od sladkých smoothie, džusů pro letní odpoledne a snídaňových kaší po pikantní rajčatové džusy a nebo typické vyprošťováky. To vše ze základních surovin, které máte většinou doma nebo si je můžete snadno koupit či vyrobit. Pro nováčky je zde připraven krátký úvod, ve kterém se dozvíte vše základní do začátku, pro pokročilé zase spousta zajímavých postřehů na ozvláštnění již vyzkoušených receptů. Moc hezké a inspirativní čtení :)