topipig topipig komentáře u knih

Můj přítel Jaroslav Hašek Můj přítel Jaroslav Hašek Emil Artur Longen

Vzpomínky E. A. Longena na jeho přítele Jaroslava Haška mě vcelku daly zabrat. V této knize je Hašek vykreslen jako bezpáteřní zmetek, kterej si dělá srandu ze všech a ze všeho. Na druhou stranu měl Hašek lidi dokonale přečtený a využíval svůj výtečný talent k vytváření neuvěřitelných situací. Po přečtení knihy Haška beru i tak jako jednoho z našich nejlepších humoristů a geniálních spisovatelů. Neuvěřitelné, jak dokázal rychle psát a zakomponovávat do příběhů postavy, které s ním seděli v hospodě u jednoho stolu, aniž by to nějak narušilo povídku, kterou zrovna psal. Obdivuhodný postřeh a slovní zásoba dělá z Haška mistrovského spisovatele. A pozor, pitky, kterých je plná kniha, se nepočítají na hodiny, ale na dny! To je až k nevíře, jak ten člověk dokázal chlastat a přitom psát povídky, Švejka a divadelní hry pro Revoluční divadlo. Hodně zajímavá kniha o určité části života Jaroslava Haška. Doporučuji všemi deseti!

22.03.2016 5 z 5

3x Oscar pro český film 3x Oscar pro český film Bohumil Hrabal

Kniha obsahuje tři literární scénáře českých filmů, které získaly ocenění Oscar. Každý příběh má i krátký úvod, jak scénář vznikal, jak se liší oproti knižní předloze a další zajímavé informace. Mohu jen doporučit.

15.03.2016 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Posledních pár stran knihy je hotové peklo!! To jsem stránky doslova hltal a mráz mě běhal po celém těle a tak jsem Ester přál, aby se jí útěk podařil (ikdyž už při čtení je jasné, kam vše beznadějně směřuje). Tragický příběh z doby heydrichiády.

03.03.2016 5 z 5

Příběhy z třetího času Příběhy z třetího času Jaromír Šavrda

Knihu jsem si sehnal kvůli ilustracím mého oblíbence Josefa Vyleťala, které jsou úžasné, povídky jsou spíše průměrné, vyjma povídek Saugerbubbi, Past na myši a Pirát. Na českou fantastickou literaturu ovšem zajímavý počin.

02.03.2016 3 z 5

Kočár do Vídně / Svatá noc Kočár do Vídně / Svatá noc Jan Procházka

Kočár do Vídně je drsný, přitom poetický příběh z posledních dnů Druhé světové války. Svatá noc je odrazem doby kolektivizace vesnice počátkem padesátých lét minulého století s perfektně vykreslenými charaktery jednotlivých postav a mísící v sobě i křesťanský fanatizmus. (Geniálně zfilmoval Karel Kachyňa v roce 1967 pod názvem Noc něvěsty). Jan Procházka byl také vynikající autor s jasně rozpoznatelným rukopisem.

23.02.2016 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

EPIC!!!!! Jaroslav Havlíček je nejlepší autor psychologických děl české literatury. Neviditelný je mistrovské dílo, srovnatelné s dílem Karla Čapka. Mimochodem Neviditelný se dočkal i velmi kvalitního filmového zpracování a to hned dvakrát. Poprvé v roce 1965 režisérem Jiřím Bělkou, v roli strýčka Cyrila exceluje Rudolf Hrušínský a podruhé v roce 1988 natočený Jiřím Svobodou pod názvem Prokletí domu Hajnů s Petrem Čepkem v roli Cyrila. Tohle zpracování je vyloženě psychologický horor s geniální kamerou Vladimíra Smutného a pekelnou hudbou Jozefa Revalla. Takže jak kniha i film fungují na sto procent!!

22.02.2016 5 z 5

Zázrak flamendrů Zázrak flamendrů Jaroslav Havlíček

Jaroslav Havlíček si mě tímto souborem povídek opět dostal. Neexistuje podobný náš spisovatel. Havlíčkovo temné vidění, přítomnost smrti, naturalismus nebo poetika, návrat do dětství, kriminální zápletky, způsob vyprávění povídek - to vše je jeho jasný rozpoznatelný rukopis. Je obrovská škoda, že zemřel tak záhy, myslím, že by ještě napsal stěžejní díla.

14.02.2016 5 z 5

Prodavač času Prodavač času Jaroslav Havlíček

Jaroslav Havlíček dokazuje těmito povídkami, že patří do první řady osobitých a nenapodobitelných československých spisovatelů. Povídky se čtou jedním dechem a spisovatelova fantazie je neskutečná, místy pěkně temná a morbidní. Nebo když popisuje les a jeho vůní, tak je to, jako bych byl přímo na místě a cítil tu atmosféru. Neskutečné! Povídky jsou rozděleny do tří tématických částí a každá se zaobírá určitou fází v životě člověka. Obrovská škoda, že tenhle velikán odešel z tohoto světa tak záhy.

11.01.2016 5 z 5

Nejlepší povídky - Král Mor, Anděl pitvornosti, Vrah jsi ty!, O šizení jakožto exaktní vědě, Metoda doktora Téra a profesora Péra, Zánik domu Usherů, Maska rudé smrti, Jáma a kyvadlo, Zlatý brouk, Vraždy v ulici Morgue. Některé povídky vyloženě slabé, celkově nadprůměrné počteníčko.

21.12.2015 4 z 5

Jako když rukou mávneš aneb Život režiséra a režisér očima svých přátel Jako když rukou mávneš aneb Život režiséra a režisér očima svých přátel Ludvík Ráža

Je obrovská škoda, že tento jedinečný režisér nesepsal více příběhů a zážitků ze svého života. Těch pár příběhů a zážitku je až neuvěřitelných! Opravdu krásně a vtipně sepsané. Dále kniha doplňuje výpovědi herců, či tvůrců, co s panem Rážou měli možnost kdy spolupracovat. Ludvík Ráža zůstane pro mě mistrovským režisérem s velkým a upřímným srdcem a jeho filmy si rád vždy připomenu. Namátkou mě nejmilejší - Poslední propadne peklu, Princ a chuďas, V erbu lvice, Tajemství ocelového města, o Janu a podivuhodném příteli, Návrat pana Ryšánka, Upír ve věžáku. Nebo jeho televizní seriály - My všichni školou povinní, Tajemství proutěného košíku, Území bílých králů....Moc pěkný portrét tohoto význačného režiséra, který svůj život zasvětil televizi a filmu.

03.12.2015 5 z 5