tomas1794 tomas1794 komentáře u knih

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

K poslednímu dílu jsem se dostal až po roce od přečtení pátého dílu. První trilogie mě nadchla, druhá už trošku ztrácela tempo, které na začátku měla. Těšil jsem se na finální zakončení, které ale nakonec bylo řešeno stylem "deus ex machina", aniž by se hlavní hrdina musel nějak více snažit. Celá série je určtiě nadprůměrná, ale poslední díl jsem dočetl spíš proto, abych měl sérii ukončenou.

02.10.2023 3 z 5

Náš člověk v Havaně Náš člověk v Havaně Graham Greene

Od knihy jsem neměl žádná očekávání, protože jsem autora až doposud neznal. A po dočtení můžu s klidným srdcem říct, že kniha se četla velmi hezky a příběh není až tak úplně jednoduchý. Asi tak do půlky mě kniha vlastně moc nebavila, prostý popis věcí, žádné drámo, vymýšlení přehnaných popisů neexistujících věcí a další. Až od půlky, kdy jsou patrné i důsledky smyšlenek, které hlavní hrdina zprvnu pravděpodobně vůbec nedomýšlel, mě kniha začala bavit.

03.05.2024 4 z 5

Červenobílá Červenobílá Dalibor Vácha

Kniha mě sice nechytla tak, jak jsem doufal, ale stále je to nadprůměrný a velmi dobrý příběh. To, co mě na knize asi nejvíc mrzelo je, že některé zásadní věci se prostě stanou "za kamerou", a čtenář se pak dozví jen výsledek. Některé bitvy jsou popisovány skoro do detailů záhybů na kabátech, ale jiné události jsou zase popsány jen jednou větou. Příběh mi ale umožnil srovnat si myšlenky o událostech, kterým legie čelily, i o směru, kterým vlastně cestovaly, a jak přemýšleli ti, kdo jim veleli. Další knihy od autora si určitě rád přečtu.

29.10.2023 3 z 5

Zlatá horečka Zlatá horečka Tomáš Forró

Tomáše Forró jsem si oblíbil už u knihy Donbas. Není to jen teoretik, je na místě, mluví s lidmi, a dává prostor více stranám i většímu množství názorů. Rozhovory s lidmi jsou velmi lidské, čtenář má možnost se vcítit do jejich životů, i pochopit, jak se jejich životy změnily za vlády obou diktátorů. Kniha nekončí nějakou bájnou nadějnou myšlenkou, že všechno bude dobré, a že se vše vyřeší, ale nechává na čtenáři, aby si názor udělal sám.

10.10.2023 5 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

S Emilem Haklem jsem se ještě nesetkal, takže tahle kniha byla to první, co jsem od autora četl. Četlo se to hezky, ale z nějakého důvodu nemůžu říct, že by se mi kniha líbila. Buď je to stylem psaní, který je velmi autentický, nebo tím, že jsem děj (hlavně jeho konec) moc nepochopil. Ať tak či tak, knihu hodnotím neutrálně.

10.10.2023 3 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Sice bych měl hodnotit hlavně knihu, ale nemůžu jinak, než do hodnocení promítnout i můj subjektivní vztah k hlavním hrdinům knihy. Občas je složité se vyznat v množství postav, ale to je věc, kterou knize odpustíte, protože to jednoduše jinak nejde - vojáků zkrátka ve skutečnosti hodně bylo. Děj je stavěný do jasně oddělených kapitol podle toho, kde jednotka bojovala. Fanoušci seriálu si budou moct mnoho míst spojit s jejich filmovou verzí. Upřímně, podobu Winterse, ač má v knize fotku, mám i tak uloženou jako Damiana Lewise. Při čtení některých částí knihy mi v hlavě hrála hudba právě ze seriálu.

07.10.2023 5 z 5

Čísla ohromující a ochromující - Jak se nenechat zmást matematikou moderního života Čísla ohromující a ochromující - Jak se nenechat zmást matematikou moderního života William Hartston

Strašně super kniha, zábavnou formou podává něco, čemu se většina z nách chce vědomě vyhnout - přemýšlení nad čísly. Po přečtení budu určitě obezřetnější k jakémukoliv údaji, který v novinách nebo v televizi uvidím. Knihu můžu vřele doporučit.

02.04.2024 4 z 5

Kuba: Stručné dějiny konce Kuba: Stručné dějiny konce Tomáš Klvaňa

Kniha mi velmi rozšířila obzory - nejen ohledně historie Kuby a kubánské revoluce, ale i života Kubánců v průběhu dějin. Autor rovněž staví události z knihy do kontextu doby a života u nás. Moc se mi líbila například část o natáčení majora Zemana. Knihu můžu doporučit všem, koho Kuba a latinská Amerika zajímá.

17.02.2024 4 z 5

Bolívia, Čile, Peru - stále na mňa baby serú Bolívia, Čile, Peru - stále na mňa baby serú Gabriel Žifčák

Já se budu asi opakovat v tom, co jsem napsal k minulé knize Gaba Žifčáka, ale to se fakt nedá popsat jinak, než že jsem se celou dobu čtení neuvěřitelně upřímně bavil. Styl psaní, vtípky, zážitky, svádění, ... můžu vřele doporučit, je to perfektní kniha na odreagování, moc mě bavila!

30.01.2024 5 z 5

Deník letušky 2 Deník letušky 2 Marika Mikušová

Kniha mě bavila, hezky se čte a autorka píše zábavnou formou. Oproti prvnímu dílu autorka víc popisuje svůj život, svoje pocity, svoje obavy z budoucnosti, a kniha tím pádem rozhodně není jen seznam zážitků z cest. Pro někoho, kdo sice nechce v tomto oboru pracovat, ale i tak ho to zajímá, je to skvělé čtení.

03.01.2024 4 z 5

Ako som nechcel ísť na Zanzibar Ako som nechcel ísť na Zanzibar Gabriel Žifčák

Knihu jsem si přečetl jako odpočinkovou po složité předchozí knize. A teda, takhle krásně jsem se už dlouho nepobavil. Kniha je krátká, hezky ubíhá a pokud umíte slovensky, jazyk autora vás bude neskutečně bavit. A pokud znáte i nějaká jeho stand up comedy vystoupení, knihu si zamilujete!

03.01.2024 4 z 5

Stručné dejiny Ukrajiny Stručné dejiny Ukrajiny Petr Koubský

Tuto knihu od Petra Koubského jsem jako první četl v podobě novin od Deníku N, až později jsem si koupil knihu, abych měl dějiny v knihovně. Dějiny jsou opravdu spíše stručné, ale nic není vynecháno, a kdo chce, ten si informace dohledá. Spolu se stručnými dějinami Ruska, je to čtení, které mi pomohlo trošku osvětlit současnou situaci na východě Evropy, hlavně pochopit, že některé zlo bylo vždy zlo, a že nic není černobílé.

10.10.2023 4 z 5

Cyberpunk Znovuzrození Cyberpunk Znovuzrození Andrzej Ziemiański

Kniha mě velmi mile překvapila. Předně se mi líbí už její obálka, na které jsou písmena vyvedena v reliéfu a fakt, že je vevnitř plakát. Naopak se mi nelíbí že na každé jedné stránce je jméno knihy i autora, oboje přeci vím, když knihu čtu :)

Ale k příběhu. Svět Cyberpunku mám rád a jeho vykreslení v knize se mi líbilo také. Příběh hezky plyne, začne rovnou akcí a ve stejném duchu pokračuje i dál. Nudit se určitě nebudete. Příběh má zároveň poměrně jasný, ačkoliv trošku otevřený konec. Knihu můžu jen doporučit.

08.08.2021 4 z 5