Náš člověk v Havaně

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nový Greenův román navazuje na jeho protikolonialistické protesty, pokračuje v ostré kritice kapitalistického znevažování ceny lidského života a zesměšňuje anglickou tajnou službu. Hlavní hrdina, anglický obchodník s vysavači, žijící v Havaně, se stává nečekaně agentem výzvědní služby. Svou činnost, která mu připadá nesmyslná, nebere vážně a jeho jednání pak vede k tragickým závěrům. Příběh, přestože je napsán lehkou ironickou formou, má i svůj hlubší význam a smysl, dotýká se některých problémů západního člověka a dokazuje i možnost mírového soužití dvou rozdílných hospodářských soustav. Doslov napsal Ivo Fleischmann; z angl. orig. přel. Igor Hájek, verše přel. Jan Zábrana....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13928/nas-clovek-v-havane-13928.jpg 438
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Our Man in Havana, 1958

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Náš člověk v Havaně

Přidat komentář
konicekbily
07. dubna

Moje první kniha, kterou jsem od autora četl. Bylo to v roce 1963, dva roky po převratu na Kubě, kdy nastoupil Fidel Castro. Moc z děje jsem tenkrát, jako čtrnáctiletý, mnoho nechápal Děj knihy je zasazen na Kubu plné zmatků - typuji kolem roku 1955, kdy o ní byl celosvětový zájem, neboť stávající režim byl neudržitelný. Knihu již tehdy jsem považoval za špionskou humoresku, satiru nebo možná i parodii se silným autorovým sociální cítěním. Vyznění je jednoznačné, zde se ukázáno na "fiktivním souboji" tajných služeb jaká je zbytečnost bojů za nějakými strategickými cíli ve srovnáním s životem obyčejného člověka. Ke knize jsem se vícekrát vracel. Jedním z důvodů byl můj spolužák/spolustudent na Vysoké škole během let 1967-1972, kterého Kuba vyslala na studium do Československa a později se stal ministrem v Castrově vládě. Ten mi potvrdil reálnost knihy a tak je pan Green mým oblíbeným spisovatelem, neboť vždy píše v souvislostech.
Z dnešního hlediska tato kniha může připadat v některých pasážích nudná, pokud čtenář nezná všechny souvislosti, ať místní nebo historické.

Jules
10.11.2018

Nepotešilo ma to , slabé ...


Hanka_Bohmova
08.07.2017

"Pamatujte si: pokud lžete, nemůžete uškodit."

Zpočátku se zdá, že na to pan Wormold skutečně vyzrál, a čtenář pobaveně zírá, co všechno malému obchodníčkovi prochází. Není divu, i jeho nadřízení mají své zájmy a ty jsou důležitější než pravý stav věcí. Až když se jeho smyšlenky projeví nehezky reálnými důsledky, začne z té legrace mrazit.

kuruteku
03.05.2017

Pokouším se autorovi dostat pod kůži, pochopit, proč a co píše. Každá kniha je úplně jiná a všechny mají něco společného. Tato je určitě nejčtivější, ale i v ní je melancholie, trapnost, omezení osudem. Malý český člověk ocení vynalézavost hlavní postavy ve shánění pomocníků ke špionáži.

krab
19.10.2012

Mně se kniha zase zábavnou zdála... Někdy je to sice dost přehnané a některé pasáže mi zcela nesedí, ale podle mně celkově dobré třeba prázdninové čtení :)

panjan
14.11.2011

V recenzi a nakonec i v doslovu se o této knize hovoří jako o velice zábavné, což je podle mne dost přehnané. Je to satira, ale ne dost neprůhledná, ani ne vtipná s docela mdlým příběhem. V doslovu se také píše, že je to trochu jiný Green, netypický. Doufám, že je tomu tak, protože tohle je moje první kniha od tohoto autora, tak doufám, že ty další budou typicky Greenovské a tedy i lepší.

Doporučujeme

Malé ženy (zkrácené vydání)
Malé ženy (zkrácené vydání)
Kůň a jeho chlapec
Kůň a jeho chlapec
Ivanhoe
Ivanhoe
Magický krystal
Magický krystal

Štítky

špionáž

Autor a jeho další knihy

Graham Greene
anglická, 1904 - 1991

všech 31 knih autora

Kniha Náš člověk v Havaně je v

Právě čtených3x
Přečtených57x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených1x
Knihotéce61x
Chystám se číst12x
Chci si koupit4x