Kuba: Stručné dějiny konce

Kuba: Stručné dějiny konce https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517945/bmid_kuba-strucne-dejiny-konce-c6Q-517945.jpg 4 4 2

V živě napsaném literárním cestopise líčí autor své zážitky ze svých cest na kouzelný karibský ostrov v posledních deseti letech. Před očima čtenářů vyvstane nezapomenutelná atmosféra tropických kulis, které tvoří kontext lidským příběhům sužovaným komunistickou diktaturou. Kniha nabízí autorovy postřehy při jeho leckdy dramatických, jindy humorných schůzkách s antikomunistickými disidenty, aktivisty, nezávislými novináři a také docela běžnými lidmi, kteří se jen snaží přežít v těžkých podmínkách. Reportážním způsobem nás provází pozoruhodnými místy, od tabákového údolí Viñales a metropole Pinar del Río na západě až po Santiago de Cuba a Guantánamo na opačné straně ostrova. Na pozadí historií poznamenaných lokalit, jakými jsou například Zátoka sviní nebo havanské náměstí Revoluce, ožijí tragické politické děje posledních sedmdesáti let, které byly středem pozornosti světových velmocí a ovlivňovaly i naše životy ve střední Evropě. Prostřednictvím osobních reminiscencí staví autor do kontrastu kubánský komunismus a léta československé normalizace sedmdesátých a osmdesátých let a věnuje se významným postavám světových dějin, jakými byli Fidel Castro, Che Guevara či Ernest Hemingway, který značnou část své umělecké inspirace spojil právě s Kubou.... celý text

Auto999
19.03.2024 2 z 5

Kniha mě zklamala. Čekal jsem knihu o historii Kuby, cestopis a povídání s obyčejnými lidmi. To vše sice v knize je, ale bohužel na přeskáčku. Není třeba jedna část historie a jedna cestopis. Vše se neustále promíchává. Jen málo se čtenář v knize dozví o historii, velmi málo o cestách, ale zdaleka největší část je povídání s disidenty o tom, jak se mají špatně. A to ještě i ty rozhovory, které byly sesbírány během 10 let cest, jsou taky uvedeny na přeskáčku. Celé dohromady je to skoro 400-set stránkový nepřehledný maglajz. Škoda, tato kniha má tak velký potenciál!

tomas1794
17.02.2024 4 z 5

Kniha mi velmi rozšířila obzory - nejen ohledně historie Kuby a kubánské revoluce, ale i života Kubánců v průběhu dějin. Autor rovněž staví události z knihy do kontextu doby a života u nás. Moc se mi líbila například část o natáčení majora Zemana. Knihu můžu doporučit všem, koho Kuba a latinská Amerika zajímá.

Kuba Karibik

Kniha Kuba: Stručné dějiny konce je v