thorir thorir komentáře u knih

Neočekávané chování Neočekávané chování Richard H. Thaler

Vše podstatné již bylo napsáno v komentářích níže. Přesto pár slov přidám. V knize je několik velmi zajímavých příkladů srovnání chování reálných lidí vs. „ekonů“, ideálních lidiček, chovajících se zcela efektivně a optimálně z hlediska nákladů/výnosů/trhů (čtenáři s ekonomickým vzděláním prominou :)). Docela mě zarazilo uvědomění si, že na ekonech byla do nedávna postavena celá „fungující“ ekonomie. Dále je zajímavé uvědomit si vliv behaviorální ekonomie na každodenní život, každý z nás denně vidí / slyší desítky reklam, pobídek, akcí, 2+1 zdarma … kniha pomůže odhalit pozadí některých marketingových triků. Kniha je hodně populárně naučná, autor přibližně pětinu knihy věnuje svému kariérnímu postupu, resp. postupu behaviorální ekonomie mezi respektované obory. Pro zájemce o problematiku nicméně určitě poslouží jako zajímavý rozcestník.

04.02.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Na knihu mě upozornil trailer k chystanému filmu dle předlohy. Přečetl jsem si anotaci a ta mě zaujala natolik, že jsem knihu zakoupil. Příběh sice není zvlášť ohromující, přesto je velmi zábavný, zejména pro člověka se vztahem ke geekovské subkultuře. Za takového se považuji, sám jsem strávil spoustu hodin u PC her (filmů a seriálů :)). A i nyní se k tomu občas vracím. Nevím, zda autor má podobnou zkušenost, jeho hrdinové jsou nicméně popsáni velmi uvěřitelně, je to radost když potvora dropne legendárku :) … V množství odkazů na dnes již kultovní filmy/hry/hudbu je asi největší kouzlo knihy – vyvolávají vlastní vzpomínky. Plný počet nedávám z důvodu naprosto zbytečné SJW vložky na konci knihy, povinné diverzity. Vůbec to do takové knihy nepatři a je to tam jak pěst na oko.

28.12.2017 4 z 5

Obsahuji davy Obsahuji davy Ed Yong

Kniha nabízí náhled do fascinujícího světa mikrobů. Do světa, který běžně nevidíme, který normálně nevnímáme a pokud ano, tak spíš se směsí strachu a hrůzy. Autor shrnuje nejnovější poznatky dané problematiky ve formě příběhů jednotlivých vědců, popisuje, na čem pracují a co by mělo být jejich zamýšleným cílem. Vědců a příběhů je značné množství a věřím, vzhledem k šíři tématu, že v knize je představena pouze špička ledovce. S blížícím se závěrem si mnohý čtenář sám začne uvědomovat možnosti, zejména medicínské, jaké studium mikrobiomu v budoucnu zřejmě nabídne. A skutečně, autor toto podezření v posledních dvou kapitolách potvrdí. Můžeme se těšit na předem naprogramované bakterie, nebo koktejly naprogramovaných bakterií, eliminující celou řadu potíží? Vypadá to, že se to dozvíme dříve než později.

03.12.2017 5 z 5

Západ a ti druzí. Globalizace a teroristická hrozba Západ a ti druzí. Globalizace a teroristická hrozba Roger Scruton

Tato útlá knížka v sobě skrývá značné množství velmi silných myšlenek. Vysvětlení důležitosti role zdravého množství nacionalismu ve formování západní civilizace je pouze začátek. Autor zdůrazňuje nezbytnost teritoriální integrity, právní teritoriální jurisdikce a zejména historické odluky (křesťanské) církve od státu jako klíč k formování dnešních států západního civilizačního okruhu. Srovnává s absencí něčeho jen vzdáleně podobného u států na blízkém východě a dává do souvislosti s vlivem islámu. Uběhlo nějakých patnáct let od vydání originálu, nicméně myšlenky v knize obsažené nezastarávají. Řekl bych, že je tomu právě naopak. Za těch patnáct let nedošlo v západním civilizačním okruhu k žádnému posunu směrem doporučeným sirem Rogerem v závěru knihy. Je strašidelné, když si člověk uvědomí, že negativní jevy popisované v knize jsou dnes ještě více intenzivní, rozšířené a obecně stále více akceptovatelné. Netřeba uvádět příklady, jsou toho denně plné zprávy. Možná až v relativně velmi nedávné době se zdá, že se začínají objevovat rozličná nacionální/identitární hnutí v opozici k progresivní západní levici a teprve budoucnost ukáže, zda to bude úspěšná a správná cesta.

17.11.2017 5 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Knihu jsem četl poprvé v roce 2017, tedy víc než 20 let od původní teze publikované v časopise Foreign Affairs. Kritici namítají, že autor v mnoha prohlášeních nemá pravdu. S odstupem let je zřejmé, že současný obraz světa je blíž Střetu civilizací než konečnému vítězství liberální demokracie. I po letech jde o zcela zásadní knihu, kterou by si měl přečíst každý, kdo se jen trochu zajímá o soudobé dějiny.

Proč státy selhávají Proč státy selhávají Daron Acemoglu

Nepochybně zajímavý historický přehled. Přestože se závěry autorů zcela nesouhlasím, kniha je podnětná, poskytla mi mnoho látky k přemýšlení. Hodnotím vysoko zejména z důvodu značné šíře popisovaných příkladů (tj. inspirace k dalšímu studiu). Na jednu stranu závěr autorů dává smysl (alespoň se tak snaží ukázat na četných příkladech z minulosti). Na druhou stranu, silné odmítání ostatních teorií / faktorů nepůsobí zcela přesvědčívě. Autor se až příliš snadno vypořádává s kulturním pozadím civilizací, až příliš snadno odmítá vliv kultury. Aneb jen kontingentní běh dějin ( = náhoda) je prapůvodní příčinou neúspěchu. Nepochybně ano, však celý vesmír je postaven na náhodě. Skutečnost však bude nejspíš v kombinaci mnoha faktorů.

28.10.2017 4 z 5

Kolapsy složitých společností Kolapsy složitých společností Joseph Anthony Tainter

Než jsem si přečetl tuhle knihu, byl jsem přesvědčen o tom, že západní civilizace končí. To, že končí jsem přesvědčen i nadále, ale již si nemyslím, že její konec bude bouřlivý a násilný. Výnosy plynoucí ze složitosti již zdaleka nestačí pokrývat náklady nutné k jejímu dlouhodobému udržení. Bohužel volání po všemožných reformách zatím vyznívají spíš do prázdna ... (to je samozřejmě můj osobní názor). Souhlasím s komentáři níže, i v dněšní době (nebo lépe - zvlášť v dnešní době) jde o zcela zásadní knihu.

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

Pro naprostého laika jako jsem já je to zásadní a objevná kniha. Ne, že bych hned začal měnit životní styl, ale tak nějak se na hodně věcí a jevů nyní dívám jinak. Na druhou stranu, kritika, zmíněná v některých předchozích komentářích, neustálého opakování sdělovaných faktů je trochu oprávněná ... Přesto kniha jednoznačně stojí za přečtení.