Thevar Thevar komentáře u knih

Sonety Sonety William Shakespeare

Napsat poezii, ke které se budete rádi vracet zas a znovu, která ve Vás vždy probudí netrpělivý zájem o další řádky i vroucí emoce, a která v hloubi duše bude znít ještě několik dní po jejím přečtení, je úkol hodný opravdového mistra. Spisovatelé, kteří zdolali tento nelehký úkol, by se jistě dali spočítat na prstech jedné ruky. Shakespeare patří nepochybně k jedním z nich a probudil ve mně zájem o poezii.
Je krásné pozorovat, jak se každému přivine k srdci jiný sonet. U mě je to 27.

Šlehy a úsměvy Šlehy a úsměvy Lúkianos

Ten kdo miluje sarkastický a ironický humor spojený s myšlenkami k zamyšlení, bude mile potěšen. Naneštěstí ten, pro koho je antická kultura cizí, často sarkasmus a ironii nepostřehne – často jsem si byl vědom, že mi uniká nějaká narážka.

Zvláště se mi líbila pasáž, kdy Lebkoň, syn Kostrounův z Mrtvolčan, z fýly Nebožtické podal návrh, aby se zločinci vtělovali po dobu dvě stě padesát tisíc let do oslů a museli tahat všelijaká břemena.

Řečtí myslitelé objevili všechny lidské slabosti, proto se máme od nich co učit a je příjemné, když máme možnost čerpat jejich vědomosti lehkou a humornou formou, což se autorovi velmi zdařilo.

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Kniha plná napětí a hrůzných svědectví 2. světové války, které vedou k zamyšlení nad hranicí lidskosti. Některé kapitoly jsou tak emocionální, že jsem knihu musel občas na chvíli odložit a vrátit se k ní po několika dnech. I přes skutečnost, že kniha není psána zcela čtivou formou, alespoň pro mne, dokáže zcela autenticky vtáhnout do děje, což je chvílemi až děsivé. Doporučil bych tuto knihu všem, kteří si neváží toho, v jak zhýčkaném prostředí dnes mohou žít.

13.07.2017 4 z 5

Příliš blízké setkání Příliš blízké setkání Jan Kotouč

Leitmotiv se mi velice zamlouval, jen forma mne poněkud zklamala. Je pravda, že se autor snaží o co nejčastější napětí, což se mu daří. Dialogy jednotlivých postav by nicméně zasloužily stejnou pozornost, jakou dal autor prvku napětí. Pro milovníky napětí a akce to musí být skvělá kniha. Milovníci skvostných dialogů autorů 19. století, budou jistě pociťovat jisté manko. I tak je však nutno podotknout, že v současné literatuře se jedná o slušný nadprůměr.

13.07.2017 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Autor z 19. století, což je téměř vždy dobrá předzvěst kvalitní literatury, která se v tomto případě naplnila. Pro mne osobně překrásná ukázka toho, jak má vypadat kniha napětí, nadpřirozena, lásky, zoufalství, hororu i propracovanosti jednotlivých postav. Naneštěstí však předpokládám, že současnému čtenáři se kniha bude jevit poněkud utahaně, stejně jako knihy od Julese Gabriea Verna.

13.07.2017 5 z 5

Pohřben zaživa: Román o Edgaru Allanu Poeovi Pohřben zaživa: Román o Edgaru Allanu Poeovi Melchior Hala

Na úvodní obaly filmů se často dávají spoře oděné dívky, jelikož lascivita prodává. Zde jsem měl již od začátku podezření, že za vidinou zisku bylo obdobně vystaveno jméno E. A. Poe. Kniha je vcelku čtivá a jistě neurazí, ale kdo by čekal paralelu k Poeovu stylu psaní, pak bude hořce zklamán.

10.07.2017 3 z 5

Přemožitel neviditelných dravců Přemožitel neviditelných dravců František Gel

Františel Gel je opravdu geniální spisovatel, jehož styl psaní je opravdu úchvatný. Životopis Pasteura je doplněn stovkami zajímavostí. Například víte proč se říká: Platil jako mourovatý? Pozdrav pánbůh. Proč se říká karanténa atd....

13.01.2014 5 z 5

Prométheus Prométheus Franz Fühmann

Velmi krásný, poutavý a přehledný pohled do říše zrození titánů, bohů a lidí. V některých pasažích je nutno napnout svoji představivost až k prasknutí, což pokládám za projev mistrovství autora.

29.11.2013 5 z 5

Měsíc Gomrathu Měsíc Gomrathu Alan Garner

Jedná se předvším knihu pro mladé čtenáře. Je psána lehčí formou, která umožní mladému čtenáři snažší orientaci. Starší čtenář může být však snadno zklamán.

28.11.2013 3 z 5

Lidé a Netvoři Lidé a Netvoři William Tenn

Velmi pěkná kniha pohrávající si s myšlenkou, že lidé jsou ve své nejhlubší podstatě dokonalí parazité. Kniha vybízí k zamyšlení nad chováním člověka k ostatním tvorům naší planety.

14.11.2013 4 z 5