TERRORDROME TERRORDROME komentáře u knih

Legie Legie Larry Correia

(SPOILER) Autorovi sa podarilo urobiť ďalší diel Lovcov Monštier zasa trochu ináč než v predošlých knihách, za čo má jasný bod k dobru. Tentoraz začína veľmi civilne, keď majú lovci z celého sveta zraz na konferencii v Las Vegas. Náš vyvolený hrdina Owen sa pri tejto príležitosti chce len poriadne najesť, ale nový kolega Lococo mu zas chce rozbiť držku za staré krivdy a konkurenčný tým paranormálnych taktikov slúžiaci ako povinná eskadra hajzlov tiež k pokojnému zažívaniu neprispeje. Okrem ublíženia na zdraví a škôd na majetku sa ale do hotela pomaly votrie aj neodvratná nadprirodzená hrozba a trvá tak pol knihy než aspoň tušíme čo to sakra je. A to sa vôbec nesťažujem, lebo gradácia historky od niečo sa asi deje, cez karanténu a náhodné výlety do iných dimenzii až po peklo v Las Vegas je príkladná. Nočné mory útočia a proti nim sú najlepšie bomby zo saponátov, lebo munície je tentoraz pomenej. No a na záver súboj vrtuľník proti drakovi lebo prečo nie. Aj keď je tentoraz záporák nejaký zdrhnutý projekt, tak samozrejme nejako súvisí s chystaným koncom sveta, znameniami, mužmi v čiernom a vyvoleným mesiášom s brokovnicou, pred tým sa utiecť nedá.

21.04.2024 4 z 5

Vlci bohů Vlci bohů Allan Cole

(SPOILER) Tam kde sa prvý diel s tematikou dosť pohrával, je druhý rýdzo priamočiara naháňačka v dobrom aj zlom zmysle. Zloduchovia boli minule zničený Safarovou atómovkou, ale náhodou sa pred smrťou stihli stať vlkolakmi v akomsi čarodejnom zväzku a teraz idú natvrdo po hrdinovi a jeho ľuďoch. Ten teda vezme celú dedinu a uteká s nimi ako židia z egypta. Na rozdiel od nich má však Timura tajnú mapu cestičiek, takže sa netočí 40 rokov v kruhu na pár kilometroch štvorcových, ale slizko ako namastený hadi unikajú naštvaným záporákom. Tí by sa klasicky najradšej požrali medzi sebou, ale to ich magické spojenie im to akosi nedovoľuje. Čo by som tomu teda vyčítal je oproti predošlému dielu klišovité používanie proroctiev a rozprávkových kúzelných pomocníkov ktorí sa zjavujú a navigujú Safara za získaním superkoňa a podobne. Inak je to ale napínavá jazda plná násila, kúziel a duchov, končiaca v tom najlepšom. Takže hej, nazdar v ďalšom diely.

02.04.2024 4 z 5

Na Río de la Plata Na Río de la Plata Karel May

Old Shatterhand v južnej Amerike, tým je vlastne povedané všetko. Nie je síce priamo povedané že je to on, ale superhrdinný nemec čo žil roky medzi severoamerickými indiánmi a raz je oslovený "Charley" nemôže byť nikto iný. Ak teda tie indície nie sú vymyslené prekladateľom. Pri svojej misii za nájdením najlepšej tortilly na kontinente je zatiahnutý do politického komplotu a hľadania indiánskeho pokladu. Tomu druhému sa nanešťastie nevenuje veľa pozornosti, okrem toho že pri putovaní šírou krajinou úplne náhodne narážajú na ľudí ktorý majú so záležitosťou ( je v tom zahrnutá aj stará vražda ) osobnú spojitosť a dôležité informácie ktoré dychtia povedať než vypustia dušu. Typická Mayovina. Miestami je cítiť závan sviežosti keď Old Burritohand šokujúco nevie dopredu čo sa má stať a musí improvizovať aby unikol los banditos a zachránil si los krkos. To je hneď nejaké vítané napätie oproti jeho obvyklému vševedeniu. A čo viac, raz to dokonca aj s partiou pohnoja tak kolosálne stupídne že sa tomu sám diví. To nás privádza k jeho iritujúco zaťatému pacifizmu, keď neustále prepustí zajatých nepriateľov ktorý mu sľubujú pomstu a on vždy len mávne rukou, aby na ďalšej stránke sám padol do zajatia a potom musel nepriateľom absurdným spôsobom vykecať dieru do hlavy. Nech zniem ako krvilačný upír, ale o strieľaní sa furt len hovorí a Old Sombrerohandove zbrane už musia mať pavučinu na ústí hlavne a v nábojových komorách hniezdia vrabce. Pár stoviek postrieľaných mučačos by spravilo náladu. Takže to kolíše medzi nemenným Mayovským štandardom a trochu viac skutočne dobrodružnejšími pasážami, ktoré ale aj tak stále skončia hodinovým príhovorom Old Fidelhanda po ktorom vybuchujú hlavy.

18.03.2024 3 z 5

Tříska v božím oku 2 - Přízračný křižník Tříska v božím oku 2 - Přízračný křižník Larry Niven

(SPOILER) Tak neviem, minule sa dlho-dlho pripravovala pôda pre čosi a v druhej časti zasa začíname rovno akciou kde hovno vletí do ventilátora a hromada všivavých chlpatých gulí rozožerie vesmírnu bojovú loď že hrdinný pozemšťania sotva stačia zdrhať. Pritom ale stále nevedia či sú Trieskania hrozbou alebo nie, to sa dozvie len skupina čo núdzovo pristane na planéte, ale tí to už nikomu nepovedia. Tým končí tá akčnejšia časť a druhá polovica knihy po návrate domov je debata o tom čo to malo celé znamenať. Čitateľ to už dávno vie a tak je to celé trochu na prd, naviac obložený finálovou pointou. "Takže sme sa rozhodli", koniec. Ale aspoň je tam ten prísľub do ďalšieho dielu.

06.03.2024 3 z 5

Kouzlo města Kouzlo města Simon R. Green

(SPOILER) Zatiaľ najhororovejší diel, kde má John Taylor za úlohu vypátrať pre pani Šťastenu pôvod a účel Nočnej strany. Takže schrastí pár komplicov ako šialenca okolo ktorého sa mení realita, či sexuálneho démona z pekla a jej milenca ktorého z pekla vyhodili a spolu preliezajú tie najsmradľavejšie ulice kde hľadajú skrachovaného parohatého boha čo býva v krabici a potom stále hlbšie do ešte nechutnejších miest za bohom samovrážd čo vyzerá ako mäsová štrúdľa napchatá v klietke a ovláda gang zombíkov. Napriek tomu že hrdinovia stoja proti údajne najstrašnejším bytostiam, súboje s nimi sú krátke. Ako v Leoneho westernoch kde sa šponuje napätie zábermi na oči protivníkov za doprovodu pískajúcej hudby a napokon rýchle klik-beng-beng a jeden sa vykotí na zem. Bolo zaujímavé že vyšetrovanie vlastne nikam nevedie a každý kto by mohol niečo vedieť má úplne inú teóriu o hrdinovej matke, ktorá s minulosťou aj budúcnosťou Nočnej Strany úzko súvisí. Nakoniec ale dostaneme odpovede takmer na všetko a keďže má séria ešte milión dielov, som vážne zvedavý ako veľmi to Green dokáže naťahovať.

22.02.2024 4 z 5

Nářek Slavíka Nářek Slavíka Simon R. Green

(SPOILER) V treťom príbehu z Nočnej Strany si dá nadprirodzený superhľadač John Taylor oddych od zachraňovania sveta a dá si niečo menšie. Teda, hneď na začiatku hrdina pripraví polovicu Nočnej Strany o elektrinu vyrábanú z mafiánskej mŕtvoly, ale potom už sa snaží ( popri úteku pred zodpovednosťou za škody ) zistiť či istá speváčka skutočne dokáže svojimi smutnými piesňami spôsobovať samovraždy svojich fanúšikov. Dej už tak strašne nechváta letmou obhliadkou rôznych lokácií, ale viac využíva obmedzený priestor a vracia sa do centra diania v klube kde sa zliezajú "góti" ( asi tým boli myslený gotici"). Inak si to stále udržuje podobný počet strán a dej sa nezastavuje. John robí svoje triky ( ale nerád lebo ich používaním sa odhaľuje svojim tajomným nepriateľom ), dostáva na búdku a všetko cynicky komentuje. V pamäti my ostala hlavne scéna v bordeli, kde s vylepšenou superprostitútkou čo žerie zákazníkov a samozrejme postava Mŕtveho Chlapca ktorý nemôže "zomrieť" a jeho telo drží pohromade iba lepiacou páskou a niťami. jediné čo tak musím sprdnúť je rozprávkovo priblblý/priblblo rozprávkový koniec tak trochu v štýle Skuby Dú. "Odveďte ich šerif! Veľmi rád už dlho mi pijú krv." Bum-tralala, až príliš podozrivý a nevynaliezavý happyend. Inak veľmi dobré a ideme ďalej.

06.02.2024 4 z 5

Tříska v božím oku 1 - Džin v láhvi Tříska v božím oku 1 - Džin v láhvi Larry Niven

Takže je to prvé stretnutie tretieho druhu, akurát v tomto prípade sú ľudia tí čo disponujú medzihviezdnym pohonom, zatiaľ čo emzáci vysielajú do vesmíru plachetnicu. No a tak galaktické impérium zorganizuje výpravu s cieľom priniesť "Ítiom" bonboniéru za to že im omylom zabili veľvyslanca čo sa pechoril vesmírom viac než sto rokov. Celé to stojí na oťukávaní medzi ľuďmi a podivnými trojrukými "trieskanmi", čo sú tak trochu géniovia, tak trochu dementi a vo vzduchu stále visí za gule neistota že o čo im sakra ide. To sa nedozvieme, lebo aj keď je kniha celkovo dobrá, tak jej značne ubližuje príšerné rozdelenie na dve polovice, pričom tá prvá končí úplne nezmyselne. Takže zatiaľ OK, nič svetoborné, uvidíme či v ďalšom diely príde veľké BUM!

28.01.2024 3 z 5

Alfa Alfa Larry Correia

(SPOILER) Hneď na začiatku ma znepokojilo že to bude tentoraz taký Earlov spinoff kde si dvaja vlkodlaci budú pomeriavať bimbasov, ale nakoniac súhlasím že je to vlastne zatiaľ asi najlepší diel. Zrejme aj vďaka tomu že autor dáva spiatočku, nesnaží sa stupňovať už tak dosť absurdné súboje s vesmírnymi krakenmi, ale je to "len" taký záberom menší horor o horskom mestečku napadnutom vlkolakmi. Príbeh je teda zovretejší, temnejší a korunovaný scénami ako Braindeadovský masaker snežnou frézou, po ktorom ostane pol mesta ulepený krvavou kašou. Plus Earlova minulosť, schizofrenický ruský vlkolak, zaujímavé technické detaily vlkolačej kliatby a nejaký tí starobylý techno kopáči, asi aby boli v knihe aj nejaké nevlkolačie prvky. Snáď jediné čo by sa tomu dalo vyčítať je že musí byť zasa mimochodom ohrozený aj celý svet, keď lokálny rozmer príbehu tomu tak svedčí. Finále je zbesilé, gule-ruky-hlavy trhajúce, potešilo že vládny agent Stark nebol nakoniec tak beznádejne bezcharakterný sráč, že lovci zregrutovali toho najnepravdepodobnejšieho člena a že sa do toho vložila ďalšia najasamsupertajnejšia ultrazlovestnejšia, extrazáhadnejšia a megamocnejšia organizácia, ktorá neveští nič dobré. Tretí diel stále drví, za mňa béčková paráda ako vlkolačia noha

14.01.2024 4 z 5

Když bohové spali Když bohové spali Allan Cole

(SPOILER) Zaujímavé fantasy, po svojom sa pohrávajúce s klasickými témami a prvkami žánru. Miesto tradičného veľkého proroctva je tu roztrieštená zmäť vízií niekoľkých osôb, na čele s našim hrdinom, mladým niktošom z hôr so sklonmi k čarodejníctvu. Invázia démonov spoza prekliatej púšte sa mieša s dobyvačnou výpravou tyranského kráľa, alias hrdinovho kamaráta z detstva a úkladmi chamtivých vládcov jedného mesta. Vybavený magickými znalosťami a pomocníkom v soške sa Safar Timura stáva vrchným mágom a radcom vládcu/kamaráta, pričom nie je jasné či a kto koho bude musieť zabiť. Až na tú jednu výnimku sú všetci záporáci totálne odporné jednorozmerné kreatúry ochotné nechať zožrať vlastnú rodinu keď sa im to hodí. Počúvať/čítať riťolezné pochlebovačsko-strategické dialógy medzi kráľom démonov a jeho synom bolo vlastne úžasné. Menej uspokojivé mi prišlo to že všetci tí zloduchovia vypiplaný k tomu aby sme ich čo najviac nenávideli nakoniec skončia tak nejak mimochodom a mimo záber čo neprináša požadovanú satisfakciu. Aj kvôli tomu to miestami pôsobí skratkovito. Každopádne veľká nejasná hrozba z vízií pokračuje, takže ideme na ďalší diel.

02.01.2024 4 z 5

Konec Vládců nebes Konec Vládců nebes John Brosnan

(SPOILER) Finálny diel Vládcov z Nebies je taký zvláštny. Autor natvrdo odmieta robiť čokoľvek čo by čitateľ logicky čakal a radšej driftuje spletitými serpentínami nečakaných liniek doslova z vesmíru. Bývalá hlavná hrdinka Jana väčšinu času vegetuje v ľadovom bunkri, kde sú jej jedinou činnosťou filozofické debaty s počítačom a voľné miesto si tak privlastnia postavy z osady ohrozovanej morskými mutantmi a hlavne sadistický supertruper Milo dokonca v dvoch exemplároch naraz. Nejaký vládcovia nebies už sa tu vlastne nevyskytujú a nahradila ich invázia rusov(!) z orbitálnej stanice. Motívov a postáv je tu ako na orloji, čo je s ubúdajúcimi stránkami stále znepokojivejšie, lebo je jasné že to bude musieť byť uťaté značne brutálne. Brosnan to našťastie dokáže urobiť dosť šikovne aby to v pohode dávalo zmysel, ale taktiež tým zmení všetky postavy len na bábky ovládané všemocným počítačom, ktoré sa sami nezmôžu vôbec na nič a ešte skončia mentálne vykastrované. Melancholický záver je teda na môj vkus príliš odovzdane submisívny, ale filozoficky zaujímavý. Skvele by sa hodil do Cyberpunku.

10.12.2023 3 z 5

Caprona, země divů Caprona, země divů Edgar Rice Burroughs

(SPOILER) Pellucidar bola variácia na Cestu do Stredu Zeme a Caprona zas na Stratený svet. Vlastne je to kompilácia troch príbehov. V tom prvom sa hrdina nedobrovoľne dostane na nemeckú ponorku a po nejakých peripetiách skončia všetci na ďalekých útesoch kde evolúcia roztáča kolesá kovbojským spôsobom. Dinosaury, pteropotvory a opičiaci v rôznom štádiu vývoja dávajú posádke zabrať a vyskakujú spoza každého kameňa. Hrdina v rýchlom slede všetko stráca a napokon ostáva sám čumieť do západu slnka. V druhej časti dostane chlapík odkaz vo fľaši že jeho starý kamarát trčí v stratenom svete a "fíííí", o pár dní je tam aj s hydroplánom. Aj tak však drbne sám do džungle a okrem strieľania šeliem a domorodcov sa snaží sám seba presvedčiť že predsa nemôže milovať nejakú barbarskú Squaw! Najviac ma ale bavil tretí príbeh o stratenej hliadke z prvého príbehu kde je hrdina zajatý nadradenými lietajúcimi pteroľuďmi a odvlečený do ich mesta, odkiaľ je treba zdrhnúť. Je to celé taká naivná dobrodružná báchorka ktorá sviští ako hovno potrubím. Zaujímavý je koncept že sa všetko na Caprone rodí z vajíčok vo vode a postupne evolvuje až po Homo sapiens, takže sexom splodený jedinci sú raritou. Nedáva to moc zmysel, ale určite viac ako to že dravci na caprone majú taký primitívny nervový systém že im po smrteľnom zásahu strelou chvíľu trvá než do mozgu dôjde informácia že sú mŕtvy a medtitím bojujú ďalej. A to platí nielen na dinopotvory, ale aj cicavce ako medvede. No a bonusom je že sa tu vyskytujú strojné pušky ako v Smrtonosnej pasci. Škoda len náhle rozprávkového Happyendu, melancholicky stratený záver prvej časti sa mi páčil viac.

03.12.2023 3 z 5

Agenti světla a temnoty Agenti světla a temnoty Simon R. Green

Na nočnej strane to ide ako vždy, s koncom sveta na spadnutie. John "nájdem aj nemožné" Taylor dostane kšeft na nesvätý grál, teda Judášov kalich. A samozrejme ho chcú všetci, od podradných čarodejníkov a gangstrov po anjelov z neba a pekla ktorí rozbehnú mlynček na mäso. Takže John a Suzie brokovnica chodia mestom a hľadajú stopy v démonskom sado-maso klube či štábe štvrtej ríše, lebo náš hrdina má síce jasnozrivú schopnosť nájsť trebárs aj chrbtovú kosť v politikoch, ale nemôže ju použiť aby zo seba neurobil maják pre všetku nadprirodzenú chamraď. Šikovný spôsob ako dej príliš neurýchliť, akurát divák má potom pochybnosti či sú hrdinove schopnosti vôbec niečo platné. Ale pár krát dostane možnosť predviesť že by v podstate mohol mentálne hacknúť čokoľvek. Potom je nanešťastie nutné udržať taký potenciál na uzde. Plus roboti z budúcnosti a nemŕtvy Merlin. Je to teda opäť krátke a úderné, rozhadzujúce atrakcie zbrklo v štýle "ňuch-ňuch-ideme ďalej-nezastavujeme" ale svoj účel plní. Pobavilo.

22.11.2023 4 z 5

Zakázané směry Zakázané směry Vilma Kadlečková

(SPOILER) Tak už ( snáď ) ideme do finále a možno príde aj kúzelník. Ale také jednoduché to nebude, lebo táto séria nikdy neoplývala priamočiarosťou a aj teraz okolo čohokoľvek skôr tancuje, zmenšujúc okruhy po milimetroch. Vítači očakávajú apokalypsu a príchod hmyzáckeho mesiáša a rôzne strany sa stým snažia niečo robiť, akurát že všetky idú zároveň proti sebe a výsledok je prd. Taktiež duo Aš-šád/Lucas pokračuje vo svojom podivnom výcvikovom programe ktorý speje akurát k tomu že jeden druhého zabijú, ale vždy keď nejaký pohár pretečie, nestane sa to čo čakáte a karavána proste ide ďalej. Potešilo že Fiona dostala priestor a začala prenikať do prípadu aj obecnej psychotroniky. Naproti tomu Pinky, ktorá mala v prvých dieloch dosť priestoru je definitívne odsunutá do úlohy tehotnej partnerky. Každopádne ale odhaľujeme posledné záhady ohľadne Sgenov aj Aš-ádovej minulosti, ale zato pribúda kauza hmyzej civilizácie slúžiacej ako boží predobraz. A zbehlá loď zvaná obluda mieri zakázaným smerom... ale o tom až nabudúce, lebo tento diel končí priamo uprostred vety a uprostred slova. Proste Mycelium, keď ho fetuješ, nie je čo riešiť.

12.11.2023 4 z 5

Královna Královna Steve Perry

Minulý diel sa mi veľmi páčil, tento už bol skôr ako pubertálna fan fikcia. Problém s votrelcami vyriešime tak, že chytíme kráľovnú kráľovien a vyklopíme ju na Zemi, hned´ vedľa nejakých extra náloží kde k nej podľa plánu nabehne celá populácia xenomorfov. Samotný votrelci sú tu po predošlom diely síce už sami za seba, ale tým že ich je tak veľa a pohybujú sa v čriedach na otvorených priestranstvách strácajú na nejakej desivosti a ostáva tak len tupá akcia keď padajú ako muchy. Jasné že hrdinovia idú zasa proti všetkým, lebo velenie sú tradičný tupci a čo je asi najhoršie, že hlavný ťahák Ripleyová je tu vlastne zbytočná a jej rolu by pokojne mohol prevziať ktokoľvek ďalší. Jej psychické roztavenie po "šokujúcom" odhalení slúži len na to aby chvíľu smutne čumela a potom išla ďalej. No a na záver hrdinne vzdorovitá/vzdorovito hrdinná záchrana dievčatka, ktoré sme videli už minule cez kamery a je samozrejme jediná kto prežil uprostred pekla útok votrelcov aj fanatikov pod hromadou mŕtvol, zdravá a nenakazená nejakým objímačom tvárí. Má to spád aj hromadu rozstrieľaných votrelcov, ale prišlo mi to ako príliš drevorubačská zlátanina napísaná 10 ročných chalanom pod školskou ľavicou.

26.10.2023 2 z 5

Válka Vládců nebes Válka Vládců nebes John Brosnan

(SPOILER) Minule sa hrdinka stala najmocnejšou nebeskou vládkyňou s najmodernejšou loďou plnenou umelými lejzrometnými inteligenciami a tak som teda čakal že povedie onú titulnú vojnu proti zvyšným lietajúcim despotom. Miesto toho sa jej všetko neuveriteľným spôsobom rozpadá na prach. O jej pomoc vlastne nikto nestojí, všetci akurát hundrú, palubný počítač s nahratou osobnosťou mŕtvej dievčiny sa stáva sadistickým Caligulom a osobnosť jej syna je pre zmenu nahradená kópiou jeho podvraťáckeho otca. Plus, ostatní vládcovia nečakajú a plánujú vlastný útok pod vedením islamského kruťasa. Na rozdiel od skutočného sveta je sledovať ako sa ten literárny rúca postavám na hlavu veľmi zaujímavé a zábavné. Vo finále je všetko v troskách, tí čo prežili utekajú pred monštruóznou rukou, dôjde aj ku kastrácii a otázka za 25 centov je či sa dá vôbec niečo ešte zachrániť... uvidíme nabudúce! Béčko ako sviňa.

15.10.2023 4 z 5

Pellucidar - Cesta do nitra Země Pellucidar - Cesta do nitra Země Edgar Rice Burroughs

(SPOILER) Konečne dôkaz že aj 100 rokov staré béčko môže byť proste len zábavné. Do stredu zeme cestoval aj Jules Verne, ale na rozdiel od neho Burroughs prdí na nejaké technické detaily. Nejaký starý vykuk si proste postaví vŕtacie vozítko a to sa hneď pri skúšobnej jazde zasekne, takže sa zastaví až v dutom jadre. To je samozrejme plné dinosaurov a divochov ( a N-bomby padajú ako za druhej svetovej ) pred ktorými je nutné utekať. Nakoniec ale aj tak skončia ako otroci v meste reptiliánov. Niektorí ľudia dodnes evidentne berú túto knihu ako reálny dokument. Takže padáme do zajatia, unikáme, objavujeme svet a zase sa vraciame po kamarátov. Jašteráci nemajú uši, miesto toho vysielajú svoje myšlienky do štvrtej dimenzie, kde ich ostatní čítajú, toľko k vedeckým teóriám Pellucidaru. Je zaujímavé že obyvatelia dutozeme považujú svoj svet za plochú dosku aj keď nemá žiadny obzor, keďže žijú vo vnútornej strane gule. Každopádne to rýchlo a akčne túruje, hrdinovia si obliekajú kože oskalpovaných reptilov, luky a šípy tu platia za atómovky a dvere do ďalšieho dielu sú otvorené dokorán. Akurát som dúfal že zamilovano-nenávistný vzťah hrdinu a miestnej krásky skončí definitívnym fiaskom, lebo by to bolo zábavnejšie. Ale láska nakoniec zvíťazí, škoda.

08.10.2023 4 z 5

Stanice hrůzy Stanice hrůzy Steve Perry

Zem je obsadená votrelcami, hrdinovia berú roha z planéty, po ceste vyhodia pár xenomorfských banánových hláv podľa starej tradície do vesmíru a nakoniec zakotvia na planétoide ovládanom šialeným generálom Spearsom. Ten neváha hádzať svojich vlastných ľudí votrelcom, aby potom z tých vycvičil svoju armádu s ktorou vyhrá vojnu. Spears je vlastne ústrednou postavou tohoto dielu, dostáva veľa priestoru, vidíme jeho minulosť a mnohé pasáže sú vyprávané z jeho pohľadu. Celkovo skvelý záporák, takže mi ani nevadilo že samotný votrelci sú tu väčšinu času iba nástroje v jeho rukách (ovláda ich skrz zajatú kráľovnú ). Je to samozrejme priamočiare béčko ktoré neuhýba, láduje akciu a napätie a neváha nechať umrieť prakticky všetkých. No a na záver príde ten najväčší votrelecký hák do ďalšieho dielu.

01.10.2023 4 z 5

Vzpomínky Ijona Tichého Vzpomínky Ijona Tichého Stanisław Lem

Dal som si teda niečo z toho podvratnejšieho Lema, čo mali byť nejaké absurdné sci-fi grotesky. Spočiatku mi to tak rozhodne moc neprišlo, niekoľko prvých poviedok, či skôr zamyslení bolo vždy o tom ako k ústrednej postave prišiel nejaký podivný vedátor ( prípadne on k nim ) a predstavil mu svoj vynález, ktorý by chcel väčšinou speňažiť. Taký stroj času by bol asi fajn vec, keby pri ceste do budúcnosti nemusel zároveň bleskovo zostarnúť aj cestovateľ a nesmrteľná duša lapená v nekonečnej prázdnote sa tiež nezdá ako terno. Úvaha o Matrixovských simuláciách reality kde programy netušia že sú programy, je takým bonusom pre dnešnú dobu. Zaujímavé jednohubky, ale vrchol zbierky je rozhodne vojna pračiek, kde výrobcovia zdokonaľujú svoje modely do absurdna, až miesto prania slúžia ako prostitúti a pchajú sa do politiky. Čo nevyhnutne prináša reálne existenciálne zamyslenie, pretože naši politici naozaj pôsobia že boli pôvodne navrhnutý ako domáce spotrebiče a erotické pomôcky ktoré zošaleli. Súdny proces o tom či planéta zostavená z robotických klonov nejakého maníka je človek alebo lietadlo a či má nejaké práva taktiež dosť nekompromisne rýpe do našej doby. To bola tá lepšia časť knihy, ale potom nasleduje údesne dlhá pasáž ktorá bola tak obludne nudná a o ničom, že si z nej nepamätám vôbec nič okrem toho že sa odohráva v afrike a o niečom sa politikárči. No a ten Futurologický kongres bol už naozaj ( spojler - naozaj ) horúčkovitý sen o chlapovi s dvojhlavňovkou na pápeža, bombardovaní bombami lásky, transplantáciách mozgov, zmrazovaní, prebudení v budúcnosti a slovníku futuristických slangových pojmov. Lem má plnú zadnicu nápadov aj hlášok, ale tým jeho suchým prevedením sa väčšinou nechytám, preto sa mi najviac páčili práve tie úvodné kratšie veci kde zostáva sústredený na konkrétnu vec a nezvracia technikálie na technopárty ako rotačný slovomet s kadenciou 9000 rán za sekundu. Tam ma stráca.

27.09.2023 3 z 5

Něco z Noční strany Něco z Noční strany Simon R. Green

(SPOILER) Súkromný detektív s nadprirodzenou schopnosťou nachádzať veci tam kde nie sú sa vracia domov, na nočnú stranu, kde sa neustále deje väčší bizár než v slovenskom parlamente. Osudová žena zaklope na jeho dvere a on musí späť do sveta medzi svetmi, ktorý sa hemží kvantovými krčmami, časovými trhlinami, vraždiacimi voskovými figurínami a obete únosov UFO si postavili pevnosť s heslom "dosť bolo análnych sond"! Ono je to dosť krátke, takže jednotlivé atrakcie sa väčšinou mihajú okolo s ľahkým pocitom nevyužitia potenciálu a samotný hrdina má síce povesť "zlej zadnice", ale jeho paramentálne schopnosti sú skôr diskutabilné a vlastne sa nechá rád zachraňovať inými indivíduami ako superhustá ženská s brokovnicou a britvoruký Eddie, ktorí by nášho geroja pravdepodobne rozstrieľali a rozsekali za tri a pol sekundy. Ale je to béčkový výplach kde hlavný záporák je obrovský žalúdok a vďaka nevyjasneným záhadám okolo hrdinovej matky a nadchádzajúcej apokalypsy má ostré náboje do ďalších dielov.

20.09.2023 4 z 5

Straken Straken Terry Brooks

(SPOILER) Posledný diel tejto trilógie taktiež splňuje všetky parametre posledných dielov Brooksových trilógií. Prvý diel sa vždy opatrne vykokce, druhý to parádne nakopne a u tretieho dúfate že to nebude iba hrc-prc kde sa všetko narýchlo uzatvorí. Neveľký počet strán ani tu neveštil nič dobré, pri všetkom čo predošlý diel hrdinom naložil na plecia, ale v rámci možností z toho vychádza celkom dobre. Ale aj tak platí že že žiadna nápaditosť už neexistuje, iba priama cesta k cieľu. Grianne vyhnaná do inej dimenzie uteká z väzenia a naproti nej záchranca s kúzelnou paličkou. Minule predstavený démon sa vôbec neobjaví, strašná superzbraň federácie je zničená jediným náhodným útokom a vojna celkovo je okamžite ukončená odstránením maskovaného démona. Dokonca aj tá záležitosť s obetovanou priateľkou je vyriešená len tak mimochodom v epilógu. Prečo brooks v tých tretích dieloch vždy stratí nápady aj nadšenie a iba tak dýchavične uteká po rovinke akoby sa pokúšal dobehnúť v poslednej chvíli na daňový úrad? Straker nie je katastrofa, ale do nejakého strhujúceho finále mu chýba... strhujúce finále. Proste priemer.

10.09.2023 3 z 5