tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

V tradici kvality a prestiže: David O. Selznick a výroba hvězd v Hollywoodu 40. a 50. let V tradici kvality a prestiže: David O. Selznick a výroba hvězd v Hollywoodu 40. a 50. let Milan Hain

Výborná nuda. Už dlouho jsem si chtěla přečíst knihu o studiovém systému. Příběhy o životě herců a hereček, co se stali jen produktem a studia měla pod kontrolou jejich životy.
Tak to tato kniha není. Je to vlastně vydaná odborná práce o Selznickovy a jeho stáji hvězd. Takže se to nečte úplně lehce. To nic nemění na tom, že je to výborná a poučná práce o jedné kapitole filmového průmyslu.

11.07.2022 4 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Napínavé, čtivé a akční. Konečně se dozvíme o minulosti Evie. Cyrus se vydává za jejím tajemstvím, i když ho prosila, ať to nedělá. Každý kdo jí pomohl zemřel. Paráda od začátku do konce.

06.07.2022 5 z 5

Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů Glen Weldon

Knihu jsem otevřela a bylo těžké ji odložit. Občas jsem se smála i nahlas. Faktografická kniha podaná s humorem. Koukala jsem, jak dokážou lidi vytočit dva chlapy v elasťácích, co bydlí v jednou sídle se spoustou váz s naaranžovanými květinami.
Líbil se mi přerod trsajícího Batmana k jeho temnější verzi. I když myslím, že poslední dobou už to se svými depresemi a černým líčením už trochu přehání. Skvělá kniha a určitě by se mi líbila další o jiných hrdinech.

22.06.2022 5 z 5

Moc zajímavé čtení. Určitě si přečtu i Svědectví. Básničky, propaganda, vůdce. Poučné a mrazivé.

21.06.2022 4 z 5

Josephine Bakerová: Tanec jejího života Josephine Bakerová: Tanec jejího života Juliana Weinberg

Mám za sebou skvělý komiks Josephine Bakerová od Catel Muller. Takže jsem o životě Josephine věděla docela dost. Přesto je kniha skvěle napsaná, čtivá a životní osud divoké tanečnice si zaslouží obdiv. Její celoživotní boj proti systému, charita, odvaha. Nic z toho by nemělo být zapomenuto. To se Metafoře zase povedlo.

02.06.2022 5 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Tak to byla jízda! Chtěla jsem si knihu přečíst před filmem. Úplná záplava filmových jmen, filmů a odkazů na všechny ty věci, které vůbec neznám. Plno epizod ze života herců. Vyprávění si plyne, pointa filmu (neviděla jsem, ale vím) se objeví už v polovině. Kéž by se nějaký Ricka Dalton našel i v reálném světě.

31.05.2022 4 z 5

Tovje vdává dcery Tovje vdává dcery Šolom Alejchem (p)

Musela jsem se smát a byla jsem i smutná. Příběh měl i těžší tóny a pár jich bylo i nezamýšlených. Jak Tovje pořád běduje, co nás v tom dvacátém století čeká. Z toho mě úplně mrazilo. Jestli někdy narazím na jinou autorovu knihu s chutí si ji přečtu.
"Musí to být důležité poselství, když přišla až ze záhrobí. Víš, že byla špatná na nohy."

28.05.2022

Nenechte se zabít cukrem Nenechte se zabít cukrem Jarmila Mandžuková

Kniha je krásná. Moc hezké zpracování. Pokud jde o informace, tak nic nového. Není tam nic, co by se nedalo vyhledat za dvě minutky na internetu. Tady je to všechno pohromadě i s recepty. Ale recepty typu ovoce nakrájejte, oslaďte stévií a přimíchejte bílý jogurt jsou spíše k pousmání (jsou tam i obsáhlejší recepty, ale i pár takových jednoduchých).

26.05.2022 2 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Cadfael se podívá z anglického kláštera do rodné země. Nádherně popsané vztahy, krajina Walesu, boj o prestiž, kosti světice. Rychle a krásně se to čte. Už se těším na další díly.

26.05.2022 4 z 5

Ivan Hrozný Ivan Hrozný Nikita Romanoff

Perfektní kniha, která nám detailně popisuje život prvního cara. Byl brzy sirotek, celé dětství se bál o život, nenáviděl pocit bezmoci. A tak se zbláznil a rozhodl se, že už nikdy bezmocný nebude. Všude cítil zradu a tak se rozhodl, že se zbaví zrádců. A to podle něj byli všichni. Nikomu nevěřil. Popravoval celé rodiny, vlastní příbuzné, vyhlazoval celá města. Hrůzovláda despoty, který věřil, že na jeho straně je bůh a všichni svatí.
Kniha je úžasně čtivá a moc se mi líbila, i když jsem občas nevěřícně kroutila hlavou nad vší tou hrůzou.

24.05.2022 5 z 5

Hedy Lamarr – Bohyně stříbrného plátna, vynálezkyně Hedy Lamarr – Bohyně stříbrného plátna, vynálezkyně Michaela Lindinger

Hedy Lamarr by si zasloužila lepší knihu. Chaotické vyprávění, skákání z tématu na téma, tisíce odboček. Také mi vadily celé anglické citace, které pak byly přeloženy. Přišlo mi to jako náhánění stránek. Kniha je vlastně taková jednohubka. Obsahuje zajímavé informace, ale forma a zpracování mě nezaujalo.

22.05.2022 3 z 5

Popíjení půlnočního vína Popíjení půlnočního vína Simon R. Green

Simon R. Green se drží stejných postupů. Takže některé věci se v jeho knihách opakují. Ale já mu to odpouštím. Jeho knihy jsem měla vždycky ráda a série Jestřáb a Rybářka patří do zlatého fondu mého dětství.
Takže tu máme nepravděpodobného hrdinu, ženu která není žena a plno podivných postav, které mají různé cíle a pohnutky. Hlášky, artefakty a boj o osud celého světa.

22.05.2022 4 z 5

Pletichy ve Versailles Pletichy ve Versailles Sally Christie

Výborný třetí díl. Stárnoucí král se zamiluje do krásné Jeanne. Tato kráska nemá titul jako ostatní milenky, inteligenci jako její předchůdkyně už vůbec ne, ale je to taková dobrosrdečná osůbka, co chce jen hezké šaty a potěšit krále. Král si neláme hlavu s tím, že jeho nová láska byla prostitutka, to vadí všem ostatním. Hlavně královy neprovdané dcery to nemůžou překousnout.
Příběh vypráví králova dcera Adelaida a Jeanne du Barry. Bojují o moc a zatahují do svého sporu Marii Antoinettu, která je v téhle knize okrajový pěšák. Skvělé vyprávění a důstojné zakončení sérii.

17.05.2022 4 z 5

Žít a nechat zemřít Žít a nechat zemřít Ian Fleming

Pár problémů mám. Text mi přišel malý a při čtení mě strašně pálily oči. Ani kresba se mi moc nelíbila. Bond působí jako něčí strýček. Felix se mi líbil víc. Big má být našedlý, ale kreslený tak není. Všechno mi přijde takové z dálky a bez detailů. Příběh se drží knihy, takže kdo viděl film, tak tuší, co čekat. Celkem zklamání

16.05.2022 3 z 5

Impresionisté: Soukromé životy Impresionisté: Soukromé životy Sue Roe

Obrazy se teď prodávají za miliony a malíři většinu života bojovali o živobytí, uznání a střechu nad hlavou. Škoda že to teď nevidí. Ale jak jeden z nich píše v dopise příteli „tahle spravedlnost přijde až po smrti“
Moc pěkná kniha

11.05.2022 4 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Roky běží, lidé se mění, svět se točí a láska zůstává. Krásný romantický příběh dvou lidí, kteří pro sebe mají jen pár dní v roce. Je to hezké a je to to smutné. Krásné čtení, zvlášť na léto.

06.05.2022 5 z 5

Nahoru na horu Nahoru na horu Radek Jaroš

Nevím jak hodnotit hvězdami. O Radku Jarošovi jsem slyšela poprvé. Kniha je zajímavá, ale mám pocit, že horolezec je jednostranně zaměřený blázen. Radek riskuje život, odjíždí od rodiny, přijde o prsty, odjíždí od umírajícího táty, tahá dceru po horách i když občas omdlí.
Jindy ale nezištně zachrání život, je hrdina a chlapák. Zážitků má na dvacet životů. Polovina kámošů mu v horách umře a on se stále vrací a leze dál. Takže uzavírám, že horolezectví nepochopím. Riskovat život, abych si stoupla na vrchol hory. Když to srovnám s tím výletem na Kokořín:-)

02.05.2022

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Úžasná atmosféra velké milující rodiny a vánočního času. Kniha je milá, čtení pěkně uběhne a možná se Sophie v novém roce dočká i lásky. Užila jsem si to.

01.05.2022 4 z 5

KAIF: O stopování, kalašnikovech a japonském pornu KAIF: O stopování, kalašnikovech a japonském pornu Tony Danilov

Tony se rozhodne stopovat. Polsko, Rusko, Irán, Pákistán, Čína a Japonsko a vše mezi tím. Přes sto dnů na cestě. Plno historek, výborných postřehů, ale i situací, kde mu šlo o krk. Výborně napsáno, skvěle odžito. Užila jsem si to.
Knihu doporučil na stránkách jiný cestovatel a zběsilý stopař Slávek Král a já knihu přečetla dříve než tu jeho (promiň, Slávku).

25.04.2022 4 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Časy jsou těžké a podrychtář je nucen opustit úřad a vzít úplně jiný úkol. Kniha byla oživena několika dobrými postavami, ale zase chybí Kateřina. Kniha opět skvělá, ale raději mám známé prostředí Prahy.

17.04.2022 4 z 5