tanulda tanulda komentáře u knih

Za našich mladých let Za našich mladých let Jaroslav Andrejs

Knížka se ke mně dostala úplnou náhodou, na procházce jsme narazili na totálně přeházenou knihobudku, jako knihovnici mě samozřejmě nenapadlo nic lepšího než ji srovnat :) V knihobudce ležela mj. i tato knížka, otrhaná, bez desek, prostě salátové vydání a nic, co by si člověk obvykle dobrovolně bral domů. ALE - tím, jak knížka byla bez desek, mě zaujaly názvy kapitol z obsahu a tak se stalo, že jsme si knížku nakonec odnesli. Já ji přečetla prakticky jedním dechem, za jednu cestu vlakem + odpoledne na zahradě. Jako první mě zaujalo, že se knížka odehrává v Praze na Letné, tj. v místech, která jsou mi dobře známá. Z knížky se dozvíte, jak se dříve (zřejmě asi v době okolo 1. světové války) říkalo místům, která už dnes dávno neexistují (mj. místa, kde dneska stojí stadion Sparty nebo budova ministerstva vnitra). O Jelením příkopu se v knize píše jako o zarostlé rokli, kam veřejnost nemá přístup. Knížka má nostalgický nádech a popisuje svět, který už dávno zmizel a o kterém mi vyprávěla moje babička (děti na prvním stupni si dneska venku už běžně samy nehrají, nepořádají bitvy ulice proti ulici, apod.). U jiných věcí došlo dnes naopak ke změně k lepšímu (vytrácí se naštěstí tolerance k tělesným trestům a tlaku na poslušnost za každou cenu). Celkově jsem hrozně ráda, že jsem knížku našla a uvažuju dokonce o tom, že si ji nechám někde znovu svázat do desek a že ji nebudeme posílat dál :-)

04.09.2023 5 z 5

Deník tramvajačky Deník tramvajačky Karolina Hubková

Veřejné dopravě a tramvajím hlavně fandím už dlouho, kdysi ve svých "teen letech" jsem pravidelně četla web Plzeňské tramvaje. Autorku sleduju na sociálních sítích, knihu jsem měla "v merku" na svém seznamu knih, které si chci pořídit, nakonec ale rozhodla náhoda a knížku jsem vyhrála od iRozhlasu :-) Což mi udělalo velikánskou radost. Knížka se dobře čte, já ji četla u vody a (jak jinak) v MHD :-) Knížka splnila moje očekávání, dozvěděla jsem se mj. zajímavosti ze "zákulisí" z tramvajového provozu, nechyběly ale ani osobní informace ze života autorky. Oceňuji pěkné ilustrace.

31.08.2023

Beze stopy Beze stopy Nora Roberts

(SPOILER) Knížka se ke mně dostala v originále z knihobudky, přečetla jsem ji během pár dní u moře/v MHD. Na rozdíl od většiny zde hodnotících si ale myslím, že je děj téhle knížky příšerně přitažený za vlasy. Nedovedu si představit, že by skutečný agent dělal podobné amatérské kroky, jako jedna z hlavních postav příběhu; hlavní hrdinka nevěděla, co chce, svým chováním mohla ve více případech ohrozit úspěch akce a vůbec, nemohla jsem ji vystát. Kromě toho tak nějak od začátku víte, jak to asi skončí, obzvlášť když je hned na začátku knihy otištěný rodokmen celé rodiny O'Hurleyů - ještě před prologem se tak dozvíte, kdo si koho vezme (aspoň tedy v mém AJ vydání z roku 2011).

14.08.2023 odpad!

Vycházející slunce Vycházející slunce Michael Crichton

Knížka se ke mně dostala z knihobudky v originále. Musím říct, že dějových zvratů na mě v knize bylo možná až trochu moc. Co mi ale rozhodně utkví v paměti, je vyznění knihy, které mi přijde stále aktuální (soudě podle diskuzí v tisku a rostoucího protekcionismu), akorát by vlastně stačilo v ději vyměnit jednu mocnost za jinou :-)

08.08.2023

Cabin Porn - Za dveřmi Cabin Porn - Za dveřmi Zach Klein

Šest hvězdiček z pěti! :) Stejně jako první díl, i tahle knížka mě nadchla. Hrozně se mi líbilo, že majitelé chatiček často dbali na udržitelnost a popisovali, jak při stavbě využili už jednou použitý materiál. Nádherné fotky. Plánuju si celou knížku znovu projít a vypsat si různé tipy, které mě zaujaly, plus si dohledat (pokud to půjde), jak je to s publikovanými chatičkami pár let od vydání knížky. Jinak ještě jedna věc, při čtení jsem si často říkala, že by bylo dobré vědět víc do detailu, jak to majitelé měli se stavbou po administrativní stránce (zda bylo potřeba stavební nebo jiné povolení). Často jsem přemýšlela, zda by taková stavba byla dneska proveditelná i v ČR, právě kvůli různým povolením. Celkově moc inspirativní knížka.

05.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Od autorky jsem četla kdysi Tiché roky, tato knížka se mi celkem líbila, takže bych i uvažovala o koupi její nové knížky - ALE. Narazila jsem na recenzi, ve které se píše, že je kostra příběhu pravděpodobně nepřiznaně převzatá (recenze je zveřejněná i tady v odkazech, podívejte se) a to mě dost znechutilo :-( Stejně tak mě znechutila i reakce nakladatelství Host na tuhle kauzu. Tuto knihu proto přenechám jiným, kterým to třeba nevadí.

27.04.2023

Klid mocných Klid mocných Veit Heinichen

(SPOILER) Na rozdíl od předchozích komentářů mě ani tak nerušila "geopolitická poučení" (některá z nich mi ostatně přijdou aktuální i po víc než 15 letech od doby, kdy se děj odehrává), co mi ale trochu vadilo/bylo pro mě neobvyklé, bylo přeskakování v čase a ději během textu - občas jsem se kvůli tomu při čtení trochu ztratila (příklad, který se v knize opakoval: jedné postavě se něco stane, v dalším odstavci je ale tahle postava znovu živá a dozvíme se, jak se to vlastně odehrálo). Kromě toho jsem při čtení měla za chvíli zmatek mezi jmény různých policistů a "mafiánů" z několika zemí. Občas mi kniha nicméně přišla vtipná a celkově bych řekla, že je to taková průměrná detektivka. Spoiler alert: a trochu mě zamrzelo, jak to nakonec dopadlo se psem, přese všechno mi ho bylo líto.

31.03.2023

Čas Botswany Čas Botswany Will Randall

(SPOILER) Přečteno v německém překladu, knížka se ke mně dostala z knihobudky. Knížka mě potěšila, občas je vtipná, občas trochu chytne za srdce. Autor má zjevně k učení vztah a musí být skvělý učitel. Souhlasím nicméně s několika komentáři z Goodreads, že konec byl trochu nečekaný/uspěchaný, chybělo podrobnější vysvětlení k odjezdu z Botwany. Od autora jsem zatím nic jiného nečetla, ale už si googlím, co vlastně dělá teďka :) (kniha je min. 17 let stará, německý překlad je z r. 2005).

30.11.2022

Plant Tribe Plant Tribe Igor Josifovic

Mám moc ráda tipy na bydlení na stránce https://www.ikea.com/cz/cs/ideas/, už první díl knihy mi přišel napsaný stejným stylem, u tohohle dílu je to podobné. Nemůžu úplně říct, že bych se dozvěděla z knihy něco extra nového (to jsem ale ani moc nečekala), u čtení jsem si nicméně odpočinula, kniha je taková "uklidňující", nebo jak to napsat :-) Bavilo mě si číst a prohlížet, jak má kdo doma uspořádané pokojovky a jaký k nim má vztah. Občas jsou tyhle příběhy proložené krátkými tipy, např. jak se u péče o pokojovky odreagovat a trochu zpomalit. Stránku "Urban Jungle Bloggers" na instagramu sleduju, moc se mi líbí tenhle styl v domácnosti (spousta pokojovek, starý nábytek ideálně z druhé ruky, občas nějaká dekorace, za kterou se skrývá příběh). Knihu celkově hodnotím pozitivně, přinesla mi zklidnění a dobrou náladu, což je v téhle době rozhodně potřeba :)

A ještě edit: jak se psalo tady v jiných komentářích, tak s těmi krystaly a ezo věcmi mi to nepřišlo zas tak hrozné. Taky tyhle věci moc nemusím, ale tady mě to nijak extra nerušilo.

21.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Jde o mojí třetí knihu od tohohle autora, po šumavských samotářích (Raději zešílet v divočině) a p. Konvalinkovi (Spánek rozumu plodí příšery). I tahle kniha na mě udělala velký dojem. Dost mě zasáhly příběhy paní Jany a paní Sieglinde. Na rozdíl od některých jiných rozhovorů mi nepřišlo, že by si samy něco namlouvaly. Kromě toho mám také sama německé předky, doteď vlastně nevím, co se s dědovou babičkou (mojí praprababičkou) stalo, děda o tom nikdy nemluvil. Výlety do pohraničí (ať už Šumava nebo severní Čechy) na mě vždycky zapůsobí, z krajiny dýchá historie, bohužel dost smutná. Na paní Sieglinde obdivuju, jak dokáže popisovat svoje prožitky bez jakékoli známky hořkosti ("Jsme tomu zkrátka vydáni" - s. 213). Jinak zjistila jsem, že už jsem se vlastně s pí Sieglinde "setkala" před cca rokem v rozhovoru u Lucie Výborné (a i tehdy mě rozhovor s ní zasáhl). U některých dalších protagonistek mám upřímně trochu obavy o jejich další osudy, hlavně tedy u paní Apoleny. Zkusím se podívat, jestli se p. Palán nezmínil o něčem v nějakém článku, od sepsání knížky uběhly přeci jen už dva roky. I když mi uvažování některých protagonistek nepřišlo vždycky úplně pochopitelné (popř. jsem měla pocit, že si samy sobě něco namlouvají), uvědomila jsem si, že nemám vůbec právo je soudit, neprožila jsem si to, co ony. V knize mě jinak také zaujal i takový detail - všimla jsem si, že se občas protagonistky vyjadřují (asi nezávisle na sobě?) ke stejnému tématu (např. existence karmy, ale i jiná témata), ale každá na to má jiný pohled. -- K technické stránce – bohužel jsem v knize narazila na několik překlepů, což mě trochu mrzí, chtělo by to lepší korekturu. "Loser" se píše s jedním o (několikrát na str. 17-18), "jsemw" místo "jsem" na str. 145. ---- Jinak jsem ale knihu přečetla jedním dechem a určitě o ní budu ještě dlouho přemýšlet.

19.10.2022 5 z 5

Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Tim Harford

Knížku stejně jako předchozí diskutující jednoznačně doporučuju, komentář @jaroiva jednoznačně vystihuje i můj názor.

03.10.2022 5 z 5

Virus - Neviditelný zabiják Virus - Neviditelný zabiják Chris Ryan (p)

(SPOILER) Kniha mě nalákala tématem, nebýt pandemie, tak bych po ní upřímně asi v Levných knihách nesáhla. Vzhledem k pandemii covidu mě ale zajímalo, jak bude tohle téma podané v "neodborné" literatuře. Jde o čtivou knihu, zvládla jsem ji přečíst v podstatě za jedno odpoledne. Nejspíš se čte teď o dost jinak než v době, kdy poprvé vyšla (těsně před pandemií) = teď už všichni víme, jaká reakce na epidemii/pandemii se dá v realitě očekávat, a tedy co je v příběhu přitažené za vlasy (SPOILER: trošku mě na konci praštila do očí ta superrychlá reakce ze strany nadnárodních organizací, zásah s helikoptérami, apod., no, takto akčně to v praxi zjevně nechodí, soudě podle pandemie covidu :-)). Taky jsem si na jednom místě hned někde na začátku všimla v knize dějové nesrovnalosti - hlavní hrdina údajně v Africe spal první noc tvrdě, z dalšího textu ale bylo jasný, že to tak asi nebylo. Ale celkově to hodnotím jako takovou fajn oddychovku. Netopýři v knize nechybí ;)

03.10.2022 3 z 5

Oběti Oběti Jonathan Kellerman

Moje druhá kniha od tohohle autora, ještě jsem četla "Nad propastí", obě v originále. Tahle mi utíkala trochu rychleji, četla se dobře, podle mého subjektivního dojmu byla trochu méně popisná než "Nad propastí". Za mě dobrá oddychovka, vhodná do tramvaje, do vlaku...

23.09.2022

Nad propastí Nad propastí Jonathan Kellerman

Knížka se ke mně dostala v originále, za mě celkem OK, i když jsem tak nějak od začátku tušila, jakým směrem se rozuzlení asi vyvine.

19.08.2022

Osamělí Osamělí Håkan Nesser

Takhle - kniha nebyla špatná, ale ve druhé polovině mi přišla trochu rozvleklá. Navíc mi některé věci/teorie z vyšetřování nepřišly reálné, spíš trošku postavené na vodě (jo, vím, není to dokument a je to jen detektivka, na druhou stranu jsem "vyrostla" na E. S. Gardnerovi, který si podle mě na takových detailech dal záležet).

28.07.2022 3 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Knížka je čtivá a celkem se mi líbila, hlavně doporučení z praxe, ale občas mi přišlo, že si některá doporučení protiřečí - ale záleží samozřejmě na konkrétní situaci (př.: komunikovat až moc x nekomunikovat dost). Užitečná by mohla být i doporučení na další knihy (na konci najdete seznam).

06.06.2022

Patřím k těm, kterým kniha bohužel nesedla. Vadilo mi moralizování hlavní hrdinky a udílení rad různým lidem, aniž by k tomu měla příslušné vzdělání; navíc některé názory (např. braní/nebraní antidepresiv - s. 242) můžou být vyloženě nebezpečné, jiné další jsou naopak v dnešní době trochu zastaralé. Po knížce jsem sáhla kvůli jejímu tématu - knihy - ale musela jsem se vyloženě nutit, abych to dočetla (knihu jsem rozečetla už před rokem asi do půlky, a až teď ji tedy trošku se skřípěním zubů dočetla, poté, co mi tu dlouho jenom ležela). Tipy na různé knihy, které hlavní hrdinka dává, nejdou moc do hloubky, oceňuju ale aspoň seznam zmíněných knih na konci. Celkově jsem ale z téhle knížky moc radost neměla.

01.06.2022 2 z 5

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Peter Wohlleben

Knížku jsem si koupila v originále, takže se přiznám, že mi trvalo delší dobu, než jsem se začetla. Knížka se mi ale moc líbila, bylo pro mě strašně uklidňující/osvobozující po dlouhé době vidět někde názory na toto téma, se kterými souzním (např. ohledně způsobů těžby, nutnosti chránit celý ekosystém, apod.). V českém prostoru bohužel v poslední době ekologie a ochrana klimatu vzbuzují strašně moc emocí a vyvolávají nevoli napříč většinou politického spektra, u konzervativců i populistů. Hodně věcí je v knize k zamyšlení.

Na druhou stranu - nedokážu osobně posoudit věrohodnost všech citovaných výzkumů. Schválně jsem si o autorovi hledala další informace a někteří odborníci údajně na autora koukají trochu skrz prsty, viz např. tento článek: https://watershednotes.ca/2017/11/29/on-accuracy-in-science-storytelling/

Takže je knihu podle mě nutné brát radši i s určitou dávkou skepse/kritického myšlení - nemyslet si, že vše prezentované v knize je automaticky pravda.

25.05.2022

Rodina Rodina Emma Cline

Knížka (v českém překladu) mi přišla jako dárek k objednávce u Dobrovského, neměla jsem tedy žádná očekávání. Byla to pro mě oddychovka, dobře se četla, hodí se ke na čtení i na "rušnějších místech" typu tramvaj/vlak. Dobře vykreslené mi přišly pocity hlavní hrdinky (samota, prázdnota...), jedna věc mě ale v knize rušila, je možné, že to bylo překladem. Konkrétně - celý děj knihy (část v minulosti) se v podstatě odehrával během jedněch jediných letních prázdnin, ale když se Evie vracela na ranč, bylo to v knížce popsané, jako kdyby ranč znala roky.

23.05.2022

Spánek rozumu plodí příšery Spánek rozumu plodí příšery Aleš Palán

P. Konvalinku mám ráda, jeho názory jsou mi velmi blízké, ve většině věcí s ním souzním. Jeho životní zkušenosti jsou inspirativní. Jedna z mála věcí, se kterou bych asi v knize nesouhlasila, je jeho názor na vývoj češtiny :) (později v knize nicméně přiznává, že se vyjádřil i k věcem, kterým rozumí jen částečně - oceňuju, že to p. Konvalinka s pokorou přiznává, takže mu to s tou češtinou asi odpustím :-) ). Kniha se jinak velmi dobře čte a ačkoli vypadá, že je "tlustšího rozsahu", tak každá druhá dvoustrana jsou fotky - budete tedy mít přečteno rychle. Ještě jedna poznámka - kniha byla napsaná už v létě 2020, od té doby se tedy samozřejmě okolo epidemie stala spousta věcí, ale nepřišlo mi, že by to bylo pro mě při čtení rušivé.

03.05.2022