svickop svickop komentáře u knih

Československé automatické zbraně a jejich tvůrci Československé automatické zbraně a jejich tvůrci Lubomír Popelínský

Výborná kniha pojednávající o známých, méně známých ba dokonce i funkčních prototypech zbraní - něco o podmínkách jejich vzniku, něco málo o konstruktérovi (Čermák, Kaucký, Rybák...) a samotný popis zbraně a její funkce. Kdo se zajímá o zbraně, doporučuji!!!

Tygr z Volchovstroje Tygr z Volchovstroje Rudolf Nowotny

Je to čtivé jako biglesovka s jedním rozdílem: tohle je podle pravdy. A četli jste Velký cirkus? Je tam kapitola věnovaná tomuto německému stíhači. No není to úžasné, jak se ty válečné knihy doplňují?

Noc, kdy zemřel Hamburk Noc, kdy zemřel Hamburk Martin Caidin

Tématem knihy je popsání všeho, co předcházelo náletu na Hamburk, samotné bombardování, vzniklé škody a následky. Vyprávění knihy je vcelku nenápadně prokládané vyprávěním pamětníků, ať už britských pilotů nebo obyvatel města, ale i třeba vyjádření soudních lékařů nato, jak reaguje lidské tělo na vysoké teploty. A přestože předlohou knihy je vojenská analýza tohoto náletu, autor odvedl velmi dobrou práci, kniha je čtivá a chvílemi Vás bude mrazit.

Fyzika 1. část - Mechanika Fyzika 1. část - Mechanika David Halliday

V pěti dílech na 1500 stránkách jsou velice srozumitelně a přehledně popsány základy fyziky včetně vzorových příkladů a na konci každé kapitoly příklady k procvičování. Kniha je srozumitelná už pro středoškoláky, ale student VŠ jistě ocení odvození prakticky všech vzorců a ukázky další práce s nimi. Pro studenty fyziky by tato pentalogie měla být základní učebnicí.

27.03.2015 5 z 5

Sbírka a cvičení z matematické analýzy Sbírka a cvičení z matematické analýzy Boris Pavlovič Děmidovič

Než jsem si tuto knihu koupil, dostalo se mi poučky:"Když spočítáš všechny příklady, budeš lepší než Tvůj profesor." Přiznám se bez mučení, k onomu pověstnému pokoření učitele žákem v mém případě nedošlo a kdo měl kdy tuto knihu v ruce, ví proč :-D A pro neznalé? Na začátek každé kapitoly je pár příkladů na zahřátí.... a pak už jen přemýšlíte, dumáte... a zoufáte. Každopádně neexistuje prozatím lepší sbírka příkladů na procvičení z matematické analýzy.

Diferenciální počet (I) Diferenciální počet (I) Vojtěch Jarník

A komu neposlouží nebo se nespokojí s Rektorysem, je tu naprostá klasika pro diferenciální a integrální počet, a to včetně odvození a matematického důkazu. Znáte lepší knížky o matematice? Já ne.

Pušky a samopaly Pušky a samopaly Alexandr Borisovič Žuk

Platí prakticky totéž, co jsem psal o "Revolvery a pistole". Mám zato, že se jedná do dnešní doby o nepřekonatelnou knížku, protože nikde nenajdete tak ucelený přehled o puškách a samopalech z celého světa, jako právě tady.

Revolvery a pistole Revolvery a pistole Alexandr Borisovič Žuk

Sepsání snad všech dostupných pistolí a revolverů z celého světa a upřímně, nesetkal jsem se nikdy se žádnou zbraní, která by v této knize chyběla, nebo s někým, kdo by si stěžoval, že "to" v žukovi nenašel. Každá zbraň má stručný popisek a perokresbu a všechny kresby jsou vůči sobě ve stejném měřítku! Kdo se zajímá o zbraně, je vlastnictví této knihy povinnost.

Pistole celého světa Pistole celého světa Ian Vernon Hogg

Pokud jste fandové do zbraní a tuto knihu porovnáte s "Ruční palné zbraně" od J. Lugse a s o něco modernější "Pistole a revolvery" od A.B. Žuka, vyhodnotíte tuto knihu, nejen kvůli nepřesnostem, jako odpad. Nicméně pro neznalé krátkých střelných zbraní by to mohlo posloužit pro základní orientaci.

26.03.2015 1 z 5

Jediný unikl Jediný unikl Chris Ryan (p)

Četl jsem první vydání v češtině z roku.... 1997(?) a byl to jeden velký průser. Vypravěčské schopnosti autora jsou podprůměrné, k tomu musím přičíst mizerný překlad a zkažená kniha je na světě. Nezlobte se na mě, ale zaměnit v popisu buldozer s klasickým BVP, to je do nebe volající. Pokud jste však četli knihu Konečná stanice Bagdád a zajímá Vás, jak to bylo s ostatními členy po rozdělení skupiny, zde se to dozvíte.

26.03.2015 2 z 5

Konečná stanice Bagdád Konečná stanice Bagdád Andy McNab (p)

Autor se dopustil velice závažné chyby: tímto svým prvním románem - tedy zážitky z irácké války v 1991, dal onu pověstnou laťku kvality hóóóódně vysoko. Je to svižné čtení, typicky vojenská hantýrka včetně černého humoru, výborný popis akcí a situací - autor byl těžce nad věcí, zkrátka výborné počteníčko.

26.03.2015

Okamžitá akce Okamžitá akce Andy McNab (p)

McNab v této knize shrnul své armádní působení zejména u složky SAS. Je to stále čtivé, ale na jeho prvotinu to nemá. Postrádá to šmrnc a humor se kamsi vytratil.

26.03.2015 3 z 5

Válčil jsem v poušti Válčil jsem v poušti Richard Zdráhala

Okupace ČSR Německem a pak jako u spousty jiných knih - např. Fajtl- popis cesty z republiky přes Polsko, Slovensko, Maďarsko.... a tento kadet dělostřelectva skončil v Cizinecké legii na severu Afriky v "pevnosti" Bir Hakejm jako předpolí Tobrůku. Kromě cesty z ČSR do Afriky si můžete vcelku přehledně pročítat válečné dění této pevnosti den po dni, něco o životě v ní, noční ústup a pobyt v zajateckém táboře Colditz, o kterém už bylo také mnoho napsáno. Kniha tak moc čtivá není, ale kdo si chce dát dohromady přehled o africkém válčení nebo tažení Afrikacorpsu, popis téhle pouštní epizody by mu chybět neměl.

26.03.2015 4 z 5

Feynmanovy přednášky z fyziky s řešenými příklady 1/3 Feynmanovy přednášky z fyziky s řešenými příklady 1/3 Richard P. Feynman

Trilogie Feynmanových přednášek je zajímavé čtení o fyzice, obzvláště když už o tom něco málo víte - pro osvěžení paměti je to výborná věc, ale jako učebnici toto používat nelze. A osobně bych byl raději, kdyby vydavatel zvolil větší formát, aby text v knize nebyl tak zhuštěný, byť za i cenu vyššího počtu stránek, případně rozdělení na větší počet dílů.

26.03.2015 4 z 5

Salomon: Přežil jsem v Hitlerjugend Salomon: Přežil jsem v Hitlerjugend Sally Perel

Je to opět jen další příběh o tom, jak nějaký Žid přežil válku. A to dost kuriózním způsobem. Knihu jsem si koupil na základě shlédnutí filmu Europa, Europa, ale čekal jsem od ní víc.

Soldat Soldat Siegfried Knappe

Knihu lze rozdělit na dvě části: 1) předválečné roky, wehrmacht a celá válka 2) ruské zajetí. A ač musel být autor svědkem válečných krutostí, v knize se o nich nedočtete. Velice lidsky napsaná kniha o kruté válce.

26.03.2015 4 z 5

Válka na východní frontě 1941–1945 Válka na východní frontě 1941–1945 James Lucas

Kniha je poskládaná převážně ze vzpomínek vojáků, jenž zažili peklo na východní frontě, a které autor dává do širších souvislostí. Kniha se velice dobře čte, ale nečekejte vyčerpávající popis východního tažení jako u P. Carrela, naopak Lucas se v jednotlivých kapitolách omezil na popis některých méně známých bitev, bojových skupin či druhů vojenské techniky.

Boj o Filipíny Boj o Filipíny Miloš Hubáček

Píšu asi za všechny Hubáčkovy knihy pojednávající o válce v Pacifiku a myslím si, že nikde ve světě zatím nevyšlo nic, co by s takovou přesností popsalo pacifické bojiště od prvního výstřelu až po hořký konec, a to v několika knihách, čímž autor vytvořil vyjímečnou sérii. A stejně jako u pana Hrbka si cením i tady nestrannosti autora.

Arnhem 1944 Arnhem 1944 Jaroslav Hrbek

Ještě jsem se nesetkal s tak dobře napsanou knihou, která by popisovala tuto válečnou epizodu s takovou přesností a věrohodností. A čeho si cením nejvíce, je nezaujatost autora na dění, čímž vytvořil dílo, ze kterého budou čerpat mnozí zahraniční autoři.

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Labyrint světa a ráj srdce aneb chvála staročeštiny - byl to nádherný jazyk. Jestliže Hus hlásal o nutnosti reformovat církev a její učení, Komenský šel ještě dál: nejsou důležité kostely, kněží, faráři, peníze a ostatní lidský shon, důležité je to, co má člověk v srdci a s tím musí pracovat. O tom, že měl Komenský pravdu, se můžete dočíst i v dnešních knihách, např. velice čtivá a srozumitelná je "Anastazia" od V. Megreho. A nezapomeňte, že všeliké kvaltování lidské toliko pro hovada jest!!!!