SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Ráno na pobřeží Ráno na pobřeží William Styron

Propojený řetězec vzpomínek na skutečné události, dotvořené autorovou představivostí. Ve třech povídkách se hlavní hrdina vrací do doby, kdy mu bylo dvacet, deset a třináct let. Vrací se na stejné místo a ke třem okamžikům, kdy smrt zasáhla nějakým způsobem do jeho života. Celou knihou se nese myšlenka hledání vlastní cesty k úniku před něčím nesnesitelným.
Od klasických Styronových románů se tyhle povídky dost liší nejen rozsahem, ale i stylem.

09.10.2023 3 z 5

Amsterodam Amsterodam Ian McEwan

Prostředí bulváru a politiky prostřednictvím dvou přátel, kteří se sejdou náhodně na pohřbu bývalé milenky. Vytržení z práce i úvahy o vlastní nesmrtelnosti je vedou k uzavření podivné dohody, aniž by tušili, jaké následky to pro ně bude jednoho dne mít. Příběh těch dvou je plný přetvářky, amorálního jednání, podvodů, podivného smutku a zrady. Dramatické finále bylo svým způsobem zpečetěné už na samém počátku příběhu.

09.10.2023 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Svého času byla tahle kniha doslova událostí. Sotva tři roky po vydání byla i zfilmovaná a věřím, že sugestivně líčené útrapy odradily mnohé ženy od toho, aby se vdaly ať už do Íránu, nebo do jiné muslimské země. Autentické vyprávění americké ženy, která se naprosto nečekaně dostala do područí svého muže a jeho rodiny a stala se i se svou dcerou prakticky vězněm v neznámém prostředí. Příběh oslovil čtenáře především svou opravdovostí a odhodláním hlavní hrdinky nevzdat se a bojovat za svobodu svou i své dcerky.
Kniha končí šťastně. Ve skutečnosti ale obě ženy čekaly ještě roky strachu, skrývání a boje za svobodu. U malé Mahtob si svou daň navíc vybraly v podobě celoživotních psychických problémů.

09.10.2023

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Kdopak vraždí učitelky v dívčí škole? Že by nějaký fanatik protestující proti nekvalitní výuce? Kdepak, to si jen paní Agatha opět pohrává s fantazií čtenářů a překládá jim další zapeklitý případ. Poirot musí tentokrát vypátrat a usvědčit vraha chladnokrevného a pěkně zákeřného. Navíc je třeba najít poklad a odhalit nepěkné pletichy mezi členkami učitelského sboru. Tentokrát mi ani moc nevadily ty tajné služby, agenti, politické pletichy a cizí velmoci.

Záhada sedmi ciferníků Záhada sedmi ciferníků Agatha Christie

Nevinný žert partičky přátel trávících víkend na jednom šlechtickém sídle skončí nálezem mrtvoly, kterou neprobudí ani jeden ze sedmi zběsile vyzvánějících budíků. Krátce na to následuje další vražda a je na čase pustit se do vyšetřování. Tentokrát se do něj pouští přátelé obětí v čele s lady Eileen, zvanou Palička. Bude třeba odhalit nejen vraha, ale i pozadí jedné tajné společnosti.
Kniha pochází z raného autorčina období, kdy je ještě znát její fascinace špionážními romány. Není to špatné, ale děj se vám za chvíli vykouří z hlavy.

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Opět skvělá detektivka, kde hraje důležitou roli i ten nejmenší detail. Příběh chamtivé touhy po penězích, ukradeného dědictví a velkého zklamání v lásce. Je tu všechno, na co jsme u Agathy Christie zvyklí, včetně bravurního Hercula Poirota. I když o něm v souvislosti s touto knihou autorka napsala: „Temný cypřiš by mohla být dobrá kniha, ale uškodilo jí to, že se v ní objevil Poirot.“ No, dovolím si lehce nesouhlasit :-)

Doktoři Doktoři Erich Segal

Přesvědčivě zachycený obyčejný život několika mediků a mediček, později lékařů, prostřednictví jejich citů, tužeb, prvních profesních zkušeností, triumfů, bolestných zklamání, tajných vášní i debaklů a lidských selhání. Široké časové období od 1. světové války až po osmdesátá léta poskytuje dostatek prostoru k vykreslení jednotlivých charakterů i událostí. Děj je psaný svižně, často živou dialogovou formou, má spád a velmi rychle vás pohltí. I když je dnes trh plný knižních, filmových i seriálových příběhů z lékařského prostředí, Doktoři zůstávají kvalitní klasikou.

Fixní idea Fixní idea Leonid Andrejev

Skvělá psychologická sonda do duše a mysli člověka, který se rozhodl rafinovaně pomstít ženě, která ho odmítla, a když mu jeho plán nevyšel, dokončil pomstu spácháním promyšlené vraždy. Kde je ale hranice mezi chladnokrevně provedeným zločinem a šílenstvím, které vede člověka ke spáchání takového činu? Je doktor Keržencev vrah, který předstírá šílenství, nebo šílenec, kterého jeho nemoc dovedla ke zločinu...
Něco málo přes sto stran, a přitom geniální čtení!

Dvojí smrt Johna Lafcadia Dvojí smrt Johna Lafcadia Margery Allingham

Všechno to začalo jako vrtoch jednoho slavného malíře, který chtěl svým zvláštním odkazem dokázat svému méně úspěšnému kolegovi, že i po své smrti může být úspěšnější a ovládat umělecký svět. Jenomže zdánlivě nevinný žertík vyústil v podvod a skončil několikanásobnou vraždou.
Slušná detektivka z uměleckého prostředí.

08.10.2023 3 z 5

Viditelná temnota: Memoáry šílenství Viditelná temnota: Memoáry šílenství William Styron

Autentická zpověď člověka, kterého depresivní stavy a beznaděj dohnaly až na samou hranici volby mezi životem a smrtí. Autor podává čtenářům zprávu o průběhu své nemoci, stejně jako o procesu uzdravení a návratu k jistotám předchozího života. Nejdůležitějším posláním podobných zpovědí je možnost nahlédnout do nitra a pochopit utrpení lidí postižených depresí, které okolí často nechápe a jejich problém bagatelizuje.

Proměna Proměna Franz Kafka

Groteskně žalostná proměna lidské bytosti v cosi podřadného a odpudivého. I přes veškerou počáteční snahu, Řehořův odborný vzhled, strašný zápach a podivné zvyky z něj v očích rodiny i okolí činí nucené zlo. Zlo, které teprve když zmizí přináší ostatním toužebné ulehčení. Jinakost se prostě neodpouští...

07.10.2023 5 z 5

Kde je třetí král? Kde je třetí král? Joe Alex (p)

Slušná detektivka, odehrávající se kdesi v klášteře uprostřed socialistického Polska. Z plánované loupeže obrazu se nakonec vyklube vražda, falešnými napodobeninami obrazu se to tu jen hemží, a navíc vše komplikuje rodová pověst, pojící se s obrazem a zvláštními okolnostmi v případě úmrtí. Dobře se to čte, dobové reálie nijak nepřekáží a pachatele jsem předem fakt neodhalila...

07.10.2023

Poslední večeře Poslední večeře Hana Bělohradská

Kriminálně psychologický román, k jehož čtení mě nalákalo filmové zpracování Juraje Herze. Vražda lékaře má hned několik motivů, překvapivě celá řada kolegů a zaměstnanců nemocnice měla důvod doktora Hahna nenávidět. A tak zatímco policie rozplétá nitky pravdivých i lživých výpovědí, mezi personálem nemocnice se vyjasňují složité profesní i osobní vztahy
Mimochodem, film se jmenuje Znamení raka - z pohledu děje je to překvapivě název mnohem výstižnější.

07.10.2023 3 z 5

Dvojí jazyk Dvojí jazyk William Golding

Příběh mladičké ženy, která vyměnila tradiční roli manželky a matky za zdánlivou svobodu, přepych a možnost být sama sebou jako Pýthie v Delfách. Jenomže slovy klasika „sovy nejsou vždy tím, čím se zdají být“ a tak se i před Ariekou postupně odkrývá skutečná existence delfské věštírny i tajemství Orákula. Největším přínosem téhle knihy je, že jsem po jejím přečtení chtěla vědět o slovutné věštírně v Delfách mnohem víc, a nakonec ji i navštívila.

07.10.2023 3 z 5

Dědicové Dědicové William Golding

Goldingovy romány jsou vždy originální. Dědicové nám předkládají příběh nahlížený z pohledu člověka neandrtálského, lidí, jejichž život se řídí přírodními rytmy, spíš, než slova používají znakovou řeč a neumějí zabíjet ani ubližovat jeden druhému. Zcela přirozeně se tak stávají terčem útoku Nových lidí, kteří do jejich života vtrhnou jako oheň do lesa. Kdo je tady ale opravdovým symbolem zla? Kdo je tím ďábelským stvořením, které nahání strach? Zajímavý pohled, zajímavé čtení.

07.10.2023 4 z 5

Věž Věž William Golding

Prostý děj románu v sobě skrývá intenzivní náhled do hlubin lidské mysli. Do mysli, která propadla touze dosáhnout nemožného, touze na hranici šílenství, smíchané s pocitem vyvolenosti. Děkan Jocelin jde zaslepeně za svým cílem bez ohledu na problémy, překážky i smrt, aby na konci své cesty našel jen rozčarování. Náročné čtení, na které musíte mít čas i správnou náladu.

07.10.2023 4 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Tři příběhy, tři osudová setkání Oldřicha z Chlumu. Navzájem provázané povídky, díky kterým se dozvíte, proč se Oldřich nestal knězem, kdo byla jeho první velká láska, při jaké příležitosti se setkal s Otou ze Zastřizlí a co se stalo během svatby Ludmily z Vartemberka.
Příběhy do sebe skvěle zapadají, všechno funguje, jak má, vyšetřování neztrácí tempo a nechybí ani romantika a charakteristický humor.
Tohle počteníčko je jednoduše povinností pro každého milovníka Hříšných lidí království českého.

06.10.2023 5 z 5

Ostrov Ostrov Rudolf Havlík

To už tak někdy bývá, že po dvaceti letech manželství začnete mít o dalším životě trochu jinou představu. Blbý je, když to ten druhý vůbec netuší. A ještě blbější je, když následně skončíte na pustém ostrově, kde široko daleko není nikdo jiný než ten, kterého byste nejraději přetáhli klackem po hlavě :-)
Ostrov je příjemná, svižně napsaná oddechovka, ve které nechybí špetka dobrodružství, trocha humoru, nemálo sarkasmu, malinko psychologie a samozřejmě romantika, podkreslená šploucháním vody a západy slunce.
Viděla jsem i film a musím říct, že i když jde vlastně jen o adaptaci scénáře, kniha je o fousek lepší.

05.10.2023 4 z 5

Báječné nakupování před svatbou Báječné nakupování před svatbou Sophie Kinsella (p)

Přiznejme si to, Becky je jednoduše na zabití. A je jedno, jestli nakupuje před svatbou, po svatbě, do kočárku, se sestrou nebo kamarádkou. Jenže na druhé straně je na ní něco, čím si vás prostě získá a ve finále se přistihnete, že jí držíte palce, protože vás ty její eskapády jednoduše baví.

04.10.2023 3 z 5

Madame dnes přijde později Madame dnes přijde později Susanna Kubelka

Takový ten příběh, který by si žádná žena sice nepřála zažít, ale pokud už by se do podobné situace dostala, chtěla by mít odvahu chovat se stejně jako hlavní hrdinka a s grácií oslavit své ženství. Víte, že je to trochu nadsazené, trochu nereálné, ale zároveň je to vtipné a dodává to naději.

04.10.2023