Souteska Souteska komentáře u knih

Ruka na zrcadle - Skutečný příběh o životě po smrti Ruka na zrcadle - Skutečný příběh o životě po smrti Janis Heaphy Durham

Knížka pro ty, které zajímá téma života po smrti, komunikace se zemřelými, propojení vědy a duchovna. Autorka mi zpočátku přišla jako nesympatická kariéristka, co na můj vkus až příliš mluvila o svém životě. Nezajímají mě její memoáry, ale duchové, že:-)
Ale musím říct, že když se tím člověk probere, dostane kniha docela grády. Z ambiciózní novinářky se stane zvídavá důchodkyně, která na základě vlastních neuvěřitelných zážitků po smrti manžela bádá, cestuje, hovoří s vědci zabývajícími se parapsychologií, dumá nad souvislostmi s kvantovou fyzikou (ve smyslu duchovní svět je vyšší fyzika, které jen nerozumíme).
Autorka pokládá otázku, proč je "nadpřirozeno" stále cosi nepatřičného, o čem se mluví a píše v rozpacích, i když velké množství lidí tyto zážitky má.
Založila jsem si spoustu stránek a odkazů k dalšímu bádání. Pokud hledáte další odborné autory a zdroje (např. Dean Radin, psycholog zkoumající tzv. jevy psí), zde je najdete v hojném počtu.
Tyto odkazy na další možnosti bádání uvedené v textu považuji za největší plus celé knihy.
Také bylo sympatické, jak paní autorka získala díky duchovním zážitkům širší životní rozhled a zdála se mi nakonec lidštější, vnitřně bohatší a "hlubší", než byla před všemi těmito událostmi.

18.01.2022 5 z 5

Světlonoška Světlonoška Terezie Theimerová

Příběh hezky plyne, spoustu pozitivních a láskyplných myšlenek, věřím že se v popsaných vztazích najde hodně lidí. Doporučuji k relaxaci i k zamyšlení a inspiraci.

02.01.2022 5 z 5

Mezi vlky Mezi vlky Lucie Korcová

Kniha mně chytla od první stránky a nepustila až do konce, musela jsem to dát na ex:-) Děj je dost na přeskáčku, ale nakonec se vše spojí v jeden příběh začínající i vrcholící v kavárně Slavia.
Čekala jsem trochu lehčí průběh, ale byl to docela masakr, dějově a emocionálně.
Chtěla jsem dát čtyři hvězdy za trochu nepřehledné dialogy stěsnané na jednom řádku, rušilo mě to, být editorem, dám každou osobu na vlastní řádek, ale třeba je to záměr.
Každopádně musím dát plný počet za to, že jsem se od příběhu i přes jeho křivolakost nemohla odtrhnout. A vlastně jsme získali odpověď na to, co by kdyby... Nemá cenu se ptát, někdy i jiná cesta může mít stejný výsledek a možná za vyšší cenu.
Určitě knihu doporučuji a doufám, že autorka napíše i další.

26.12.2021 5 z 5

Julie z vlčí smečky Julie z vlčí smečky Jean Craighead George

Krásný příběh, který nám přibližuje vztahy ve zvířecím světě, hlavně mězi vlky, popisy jsou založené na obsáhlých znalostech a zkušenostech autorky s přírodou. Příběh má hodně hlubokých myšlenek. Kniha je pěkná i pro dospělé. Právem získala ocenění za nejlepší dětskou knihu.

26.11.2021 5 z 5

Jak Filípek zachránil dinosaury a babičku Jak Filípek zachránil dinosaury a babičku Šimon Matějů

Četli jsme s dost živým čtyřleťákem a oba nás to bavilo, na tři čtyři večery super knížečka pro kluky, co mají rádi dinosaury, hasiče, popeláře a policajty:-)

29.10.2021 4 z 5

Císař ve světě: Terapie cestou do Asie aneb Táta zůstal doma Císař ve světě: Terapie cestou do Asie aneb Táta zůstal doma Lenka Linhartová

Vtipné, dojemné, jako matku mě to chytlo absolutně za srdce! Čte se to skvěle a příběh skýtá i mnoho námětů k zamyšlení ohledně výchovy dětí tady a jinde ve světě, o odvaze maminky vydat se do světa, o tom, že když se chce, "vždycky se to nějak... " (tahle často používaná myšlenka autorky mě provází i dalším životem, je to dobrý návod k tomu, jak nehledat důvody, proč ne, ale hledat způsoby, jak to půjde:-)
Úžasná kniha, doporučuji ji číst a vzít si z ní odvahu, radost, lásku, povzbuzení. Moc děkuji autorce, že své odvážné nápady realizovala a dala tak vzor a sílu i nám ostatním. Jste skvělá, paní Lenko.

16.09.2021 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nádhera, skvostný jazyk, umění říct v malém rozsahu vše, klobouk dolů. Kniha mě nadchla snad ještě více než film, ale skvělé bylo obojí.

23.07.2021 5 z 5

Takoví normální hrdinové Takoví normální hrdinové Christopher McDougall

Knížka je nabitá informacemi a příběhy, až se může místy zdát chaotická. Pro mne však jednoznačně převážila hodnota nových informací a pokud jsem se občas ztratila, stálo mi to za námahu se zase vrátit a najít nit.
Četla jsem knihu jedním dechem.
Příběh únosu německého generála a odboje na Krétě je naprosto fascinující, vůbec jsem o významu Kréty pro průběh 2. světové války nevěděla.
Druhou linií knihy jsou informace o přirozeném pohybu a jeho formách, o přirozené stravě (bez obvyklé hromady sacharidů) a jejím vlivu na člověka. Pro mě, která odmalička nejraději leze "po hubě" do neschůdných kopců a nemá ráda sladké jídlo, to bylo radostné čtení.
Celkově mě kniha nad očekávání nadchla.
Líbila se mi definice hrdinství a popis jeho vzniku v nehostinných podmínkách hor, kde lidé museli být zodpovědní vůči sobě navzájem a to z nich vlastně udělalo hrdiny. Dobrá inspirace pro současnost, hrdinství i přirozený pohyb.

17.07.2021 5 z 5

Faktor třetího člověka Faktor třetího člověka John Geiger

Kniha je zajímavá nejspíš hlavně pro lidí, kteří zažili něco podobného, jako jsou zde uváděné příběhy. Osobně mám také zkušenost nevysvětlitelné pomoci, od té doby věřím na anděly strážné. I když se z tohoto tématu v pseudoduchovní komunitě stal spíš byznys a ty bílorůžové rozevláté figurky už mi lezou krkem, jsem přesvědčena, že andělé existují. To je mé vysvětlení příběhů v knize. Vím, že takové zkušenosti má kdekdo, jen o tom lidé příliš nemluví.
Z toho důvodu myslím, že pokusy o vědecké vysvětlení těchto dějů jsou důležité, oceňuji, že je kniha rozebírá, je potřeba debatu otevřít v racionální i duchovní rovině.
Kniha je pro mne přínosná z duchovní i vědecké stránky. A protože duchovno je jen vyšší fyzika, propojení obou směrů náhledu je užitečné.

28.05.2021 5 z 5

Mateřství je přirozená věc a další nebezpečné lži o rodičovství Mateřství je přirozená věc a další nebezpečné lži o rodičovství Jill Smokler

Parádní! Pro šílené rodiče (takže pro všechny rodiče) nezbytné čtivo. Nerodič to nepochopí.
Všude je to stejné, s drobnými odchylkami, stručně řečeno, děti jsou absolutně skvělý dar, ale také ta největší dřina, občas zoufalství, bezradnosti, to nejhlubší dno, co můžete zažít:-) A proto není třeba si vyčítat, že jsme ti nejhorší rodiče, a že nám to nejde. Nikomu to nejde hned. Nikdy to nejde dokonale. Není to přirozenost - kde bychom to vzali, když jsme nevyrůstali s malými dětmi, generace jsou v dnešní společnosti dost oddělené a v porodnici ani nevíme, jak máem uchopit vlastní dítě (aspoň poprvé jsem tedy nevěděla:-/). Není to cvak a všechno bude dokonalé, obrázky v reklamách - učesané maminky a dokonalé čisté děti - jsou totální nesmysl a realita je až na výjimečné výjimky úplně jiná, obzvlášť, když máte dvě a více dětí. Tato kniha o této realitě hovoří trefně a výstižně. Já jsem se pobavila a docela mi to ulevilo.

16.04.2021 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Originální příběh, zajímavé vědecké i historické detaily, kniha pro mne byla poučná i čtivá, hodně momentů k zamýšlení. Pan Mawer je opravdu mistr. Doporučuji!

15.03.2021 5 z 5

Cesta k ženskému orgasmu Cesta k ženskému orgasmu Julie Gaia Poupětová

Po zkušenosti s osobní konzultací u této dámy bych si od ní knihu nekoupila, protože to byl naprosto ztracený čas a peníze, nemluvě o nepříjemném chování. Není to hodnocení knihy, ale autorka je pro mne v této oblasti nekompetentní.

13.03.2021 odpad!

Intimní štěstí Intimní štěstí Julie Gaia Poupětová

13.03.2021 odpad!

Necudná - já a mých 21 mužů Necudná - já a mých 21 mužů Linda Hogen

Velmi otevřená kniha o sexu, přátelství i partnerství, o povaze lidí, pěkně otevřeně, avšak kultivovaně napsaná. Oceňuji odvahu sexuálních scén, konečně má někdo koule popsat to tak, jak to je, lesk i bída, život se vším všudy.
Léta si říkám, že mi taková kniha chybí. Zažila jsem taky leccos a v mnoha věcech mi autorka fakt padla do noty, do té doby jsem se bála, že většina lidí bere jako erotickou literaturu jen slátaniny typu Padesát odstínů bůhví čeho... A tohle je oproti tomu tak osvěžující, přímočaré, leckdy oplzlé, ale děsně sexy. Dávám palec nahoru a odteďka distribuuju všem dobrým kamarádkám a kamarádům.
"Ženy, prosím vás, vyserte se na ten vysavač a vysajte mu radši péro. Umytý nádobí nenadělá takový parády jako fotka toho, jak si pěkně umejváte kozičky. Pošlete mu to messengerem do práce, udělejte mu pěknej den. Udělejte ho. ... A až vás položí na stůl, bože, nerovnejte ubrousky! Ty nechte na potom, až vás na tom stole ošuká ze všech stran."
Moje řeč:-)

21.02.2021 5 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Kniha mě naprosto dostala, mnohem více, než jakákoliv jiná, rozplakala mě a pomohla mi pochopit paralelu ve vlastním životě.
Doporučila bych ji každému, příběh je dojemný a zajímavý a jazyk knihy nádherný, ať už autor popisuje lidi nebo skály:-)

19.02.2021 5 z 5

Sedm prvků, které změnily svět Sedm prvků, které změnily svět John Browne

Jsem v této oblasti laik, takže zcela nemohu posoudit odborně, spíše jsem knihu brala jako studnici podnětů k dalšímu zkoumání, které mne baví. Takže pro mne vyvážená dávka poučení a čtivosti, přiblížial mi mezioborové souvislosti. Určitě doporučuji těm, co se taky rádi na stará kolena rýpou ve fyzice atd. a chtějí se odrazit zábavnou formou. Viz pěkný komentář níže od namornice jakožto odbornice, je hodně výstižný. Knížka mě fakt bavila!

13.01.2021 5 z 5

Rovnice štěstí - Odemkněte devět tajemství ke štěstí! Rovnice štěstí - Odemkněte devět tajemství ke štěstí! Neil Pasricha

Absolutní pecka! Během rodičovské jsem načetla všechno možné o psychice, osobním rozvoji atd. bla bla bla, ale tohle je narozdíl od jiných knih:
a) použitelné úplně pro každého nejen pro hroutící se matky doma,
b) jednoduché, srozumitelné, čtivé,
c) funkční, jednoduché, účinné.
Lepší knihu z tohohle ranku neznám. A byla za hubičku ve výprodeji!:-) I když si myslím, že její obsah by se dal spíš platit zlatem. Doporučuji všem přečíst, čte se rychle, lze i po částech, a je fakt záživná!

07.01.2021 5 z 5

Jak ztratit Zemi Jak ztratit Zemi Nathaniel Rich

Na jednu stranu velmi zajímavě popsané zákulisí prosazování klimatických úvah, myšlenek, studií a politiky v průřezu americkými vládami. Tenhle popis, jaký chaos, náhody, známosti a politika rozhodují o tom, co se bude řešit na celostátní úrovni, mě bavil.

Na druhé straně... klimatická mánie je morem dnešní doby. Četla jsem dost vědeckých názorů na to, proč to s tou klimatickou změnou a naším CO2 není tak docela přesné, jak hlásají apokalyptici. A tyhle argumenty mi v knize chybí, nepřesvědčila mě, že přímá souvislost mezi množstvím CO2 a oteplením je takový průšvih, i když se to tam všude tvrdí.
Napadá mě myšlenka, že ztratit zemi lze nejenom tím, že ji budeme oteplovat (ovšem je otázka, jestli ty teplotní výkyvy můžeme opravdu ovlivnit nebo zvrátit, jestli spíše nejsou v dlouhé geologické historii normálním jevem), možná můžeme ztratit zemi i tím, jak se k smrti vyděsíme klima náboženstvím.
Kdo chce názor i z druhé strany, doporučuji například poslední kapitolu v knížce O lidech a vodě.

01.12.2020 3 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

Kdo má rád film Zámek v oblacích, musí si tohle také přečíst. Kniha se liší dějem i vykreslením postav, ale přesto fajn příběh!
Kniha je pohádka pro starší děti a dospělé, oproti tomu film shlédly i moje děti ve věku 3 a 5 let a bavil děti i mě.
Na příběhu je mi sympatické především to, jak jsou postavy lidské a chybující a nepostrádají i horší vlastnosti, je to takové příjemné oproti těm dokonalým hrdinům jinde. Jako skvělou oddychovku pro dobrodruhy/ fantasty/ pohádkomilce doporučuji!

01.12.2020 5 z 5

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Chytlavý příběh, ačkoliv mě zpočátku trochu rušil styl malých písmenek na začátku vět, ale zcela to překonal geniální styl psaní, spoustu zajímavých odkazů a narážek na události, lidi a věci v celém textu. Nejednou jsem googlila, abych se dozvěděla více o tom, co to znamená. Autorka byla opravdu člověk s neuvěřitelným rozhledem, je mi líto, že už nic nenapíše...

Kniha mi dala hodně témat k přemýšlení a budu ji číst ještě znovu. Doporučuji pro spoustu zajímavých nevšedních pohledů na věci a lidi kolem nás.

21.10.2020 5 z 5