SimonDobes SimonDobes komentáře u knih

To To Stephen King

Rozhodne jedna z najlepších kníh, aké som čítal. Na to, koľko má kniha strán, mi to neprišlo zdĺhavé. Z krásne hororovo ladeného príbehu o priateľstve sa dostávame k epickému fantasy hororovému finále. Keď som To začal čítať, zďaleka by mi nenapadlo, že to skončí tak, ako to skončilo. Hlavné postavy King vykreslil perfektne, mám pocit, ako keby som sa so všetkými kamarátil, ako keby som bol ôsmy člen ich partie. A už teraz mi chýbajú Richieho hlášky, Benovo brucho, Billovo koktanie či Eddieho inhalátor.
To je ťažké čítanie. Autor tu opisuje mesto Derry, jeho históriu a veľa postáv veľmi podrobne. Zanecháva veľa odkazov a náznakov.

04.01.2021 5 z 5

Mizéria Mizéria Stephen King

Napínavý, pútavý a veľmi čitateľný román s prepracovanou psychológiou a pocitmi postáv, z ktorého ma pekne mrazilo. Jedným slovom: DOKONALÉ! Veľmi som sa naviazal na postavy, už teraz mi chýbajú. Áno, aj Annie.

15.10.2020 5 z 5

Vražda na zámku Styles Vražda na zámku Styles Agatha Christie

Ako to celé začalo?
Prvotina Agathy Christie je naozaj výborná, skvelo čitateľná (ako aj ďalšie knihy) a prekvapujúca. Vystupujú tu skvelé a prepracované postavy na čele s Hastingsom a Poirotom, pri ktorom som sa opäť nestačil čudovať, ako na všetko príde a čo všetko si všíma. Je to skutočne vynikajúce a pútavé čítanie.

14.01.2022 5 z 5

Štrkáč Callahan Štrkáč Callahan Juraj Červenák

Som veľmi spokojný - všetky tri príbehy ma bavili. Štrkáča som si rýchlo obľúbil. Autorov štýl písania je výborný - píše pútavo a zároveň využíva i ťažšiu slovnú zásobu.

09.01.2022 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Super kniha, Tolstoj mi prirástol k srdcu už pri Vzkriesení, tu sa to len potvrdilo. Skvelá psychológia postáv, nudil som sa len občas - napr. pri Levinových úvahách o hospodárstve alebo pri poľovačke. Ku knihe sa určite rád vrátim.
90%

10.06.2020 5 z 5

Lev, šatník a čarodejnica Lev, šatník a čarodejnica C. S. Lewis (p)

Tentokrát príbeh, ktorý poznám z filmu, čo som videl už celkom dávno. Preto mi čítanie tejto knižky prišlo nostalgické. Najviac sa mi páčila časť s Lucy a pánom Tumnusom a nájdenie lampy. Bolo to opäť milé a ľahko čitateľné. Čo mi miestami vadilo (tak ako pri Čarodejníkovom synovcovi) bolo vymýšľanie si pravidiel za pochodu. Taktiež oslovovanie "syn Adama" a "dcéra Evy" pôsobilo otravne.

08.01.2022 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Dielo ma milo prekvapilo - je krátke a výstižné. Úprimne, trochu ma ale sklamal urýchlený koniec.

04.01.2021 4 z 5

Koleje smrti Koleje smrti * antologie

Na úvod treba povedať, že vybratá téma zbierky je veľmi zaujímavá a originálna. Niektorých autorov som poznal, niektorých nie, no každý odviedol dobrý kus práce. Najviac sa mi páčili poviedky Pod pohľadom mŕtvych očí, Zájazd!!! či Vagón uprostred lesa. Svojím názvom a témou ma najviac zaujala poviedka Rajecká Anča, keďže je o vlaku, ktorým chodím skoro každý deň domov a hlavné postavy mali namierené do obce, v ktorej žijem. Spracovanie a príbeh ma trošku sklamali. V celku ale knihu hodnotím kladne.
Hodnotenie jednotlivých poviedok:
Pod povrchom - 4/5
Ve tmě světlo - 2/5
Zájazd!!! - 5/5

09.01.2022 4 z 5

Čarodejníkov synovec Čarodejníkov synovec C. S. Lewis (p)

Milé a ľahko čitateľné. Príbeh som predtým vôbec nepoznal. Bolo zaujímavé vidieť vznik Narnie a taktiež sa konečne dozvedieť, ako sa pouličná lampa dostala do tohto sveta! Čo ma však ruší, je to, že autor si pravidlá vymýšľa za pochodu - nie sú predom stanovené. Knihu dopĺňajú podarené ilustrácie.

08.01.2022 4 z 5

Marína Marína Andrej Sládkovič

Neľutujem, že som sa rozhodol prečítať si celú Marínu. Prekrásne napísaná báseň. Andrej Sládkovič mi prirástol k srdcu. Pri niektorých strofách sa bolo ťažké sústrediť a nepoberal som ich, za to niektoré sa mi vryli hlboko do duše.
Najviac zrejme táto:

A čo je mladosť? - Dvadsaťpäť rokov?
Ružových tvárí hlaď jará?
Či údov sila? Či strmosť krokov?
Toto sa všetko zostará!
Mladosť je túžba živá po kráse,
je hlas nebeský v zemskom ohlase,
je nepokoj duší svätý,
je tá mohutnosť, čo slávu hľadá,
je kvetín lásky rajská záhrada,
je anjel v prachu zaviaty!

23.07.2021 5 z 5

Úhel pohledu Úhel pohledu Todd McFarlane

Spider-mana mám veľmi rád a na tento komiks som sa tešil. Skladá sa z dvoch príbehov - Masky a Úhel pohledu. Páčili sa mi oba, no druhý o čosi viac. Keď som zbadal, že v prvom príbehu sa vyskytuje Ghost Rider, potešil som sa. Jeho prítomnosť ma ale sklamala - správal sa divne. V druhom príbehu som zažil príjemnú, dobre vystavanú, detektívku, kde sa nám objavil aj Wolverine. Čo sa týka kresby, mňa moc neohúrila - občas na mňa pôsobila neprirodzene.

23.07.2021 3 z 5

Joker Joker Brian Azzarello

Kresba nádherná, príbeh o čosi jednoduchší, ale bavil som sa. Nedokázal som komiks pustiť z ruky, kým som ho nedočítal, za mňa spokojnosť.

10.06.2020 4 z 5

Země kanibalů Země kanibalů Mark E. Pocha (p)

Čakal som na čas, kedy kniha od E. Pochu dostane odo mňa plný počet. Tá chvíľa práve nastala. Cez moje obľúbené Dušičky, ktoré som čítal od neho ako prvé, Kontakt, ktorý mi príliš nesadol, výborný Dom 490 s prepracovanou psychológiou postáv, vydarení a nechutní Oni, oddychový Svet je plný démonov s netradičnou témou u autora ku Beštii, ktorá má výbornú tému, no spracovanie nebolo až tak bravúrne. A teraz Kanibali. Keďže slovenské vydanie sa vypredalo, nedostal som sa k tomuto príbehu. Keď vyšlo toto nové, musel som ho mať.
Kniha má veľmi dobré vykreslené postavy, ku ktorým sa dá vytvoriť vzťah. Atmosféra je naozaj výborná - dej i prostredie ma do príbehu úplne vtiahli. Autor od začiatku buduje napätie. Má naozaj dobrý štýl písania - číta sa to ľahko a rýchlo. Je to taká jednohubka, podľa mňa ideálna na letné horúce dni.

09.01.2022 5 z 5

Dobré vibrácie, dobrý život Dobré vibrácie, dobrý život Vex King

Rád čítam knižky určené na sebarozvoj a motiváciu. A táto knižka je zatiaľ asi tým najlepším, čo som z tohto žánru čítal. Mimo vydarený obsah je skvelo spracovaná - citát na konci časti či občasné ilustrácie. Odporúčam naozaj všetkým!

08.01.2022 5 z 5

Metóda Wima Hofa Metóda Wima Hofa Wim Hof

Výborná kniha, úplne ma motivovala a zlepšila mi náladu. Rýchlo a pomerne ľahko sa číta. Okrem metódy sa dozviete i čo to o jeho živote, od narodenia po súčasnosť. Musím povedať, že má skutočne zaujímavý život. Čo ma na knihe trochu sklamalo, boli posledné stránky - naťahoval to, aby kniha mala dlhší obsah, bolo to cítiť. No celkový pohľad na knihu mi to nezmenilo, dávam plný počet. Už sa neviem dočkať, keď s metódu začnem.

05.01.2021 5 z 5

Ťapákovci Ťapákovci Božena Slančíková-Timrava

Dielo, ktoré sa miestami tiahlo či horšie čítalo. Celkový dojem mám ale kladný. Má to výstižné charaktery, ktoré vo vás taktiež vzbudia pocity. Anču budete neznášať a k Ile budete mať súcit. Na môj podiv to, k tomu, aké je dielo kritické, skončilo pomerne pozitívne.

15.01.2022 3 z 5

Maco Mlieč / Mamka Pôstková / Horký chlieb Maco Mlieč / Mamka Pôstková / Horký chlieb Jozef Gregor Tajovský (p)

Táto knižka obsahuje výborné tri poviedky. Sú veľmi dobre napísané a čitateľné. A i keď sú napísané "s ľahkosťou", majú skutočne silný obsah a posolstvo. Smutné, občas úsmevné a hlavne pravdivé.

15.01.2022 4 z 5

Statky - zmätky Statky - zmätky Jozef Gregor

Statky-zmätky sú zaujímavým dielom a podarenou drámou. Má to výstižnú myšlienku a pre mňa osobne nečakaný koniec.

15.01.2022 4 z 5

Keď báčik z Chochoľova umrie Keď báčik z Chochoľova umrie Martin Kukučín

Po dočítaní som ostal skutočne milo prekvapený. Kukučín mal dobrý štýl písania - bolo to čitateľné. Výborne vykreslené postavy Ondreja Trávu a najmä Aduša Domanického. Do prostredia, v ktorom sa to celé odohráva, som sa rýchlo vžil. Občas som sa tu aj zasmial. No a ten koniec, to bolo niečo úžasné. Naozaj krásna myšlienka. Dielo sa mi zarylo hlboko do srdca.

14.01.2022 5 z 5

Túžba Túžba Daniella Ferková

Tak najnovší projekt Dairnight community dopadol približne tak, ako ten predošlý (POZORnosť). Je tu kopa výborných básni a poviedok, no samozrejme (ako takmer každá zbierka) obsahuje aj nejaké tie horšie. Pomedzi tieto diela sú vložené texty od hlavnej autorky Danielly Dair určené na sebarozvoj - sú ale podané stroho, zľahčene a nedomyslene. Dva citáty od tejto autorky na začiatku knihy sú ale vynikajúce. Knihu obohacujú jednoduché, no zaujímavé a skutočne krásne ilustrácie. V predošlej knihe bolo pomerne dosť gramatických chýb, tentokrát si na tom dali záležať a nie je tu takmer žiadna. Knižka by potrebovala trošku viac konzistencie - niektoré texty majú udržanie textu vcelku, niektoré nie. Taktiež niektoré texty majú väčšie/menšie odseky ako druhé.

14.01.2022 4 z 5