Keď báčik z Chochoľova umrie

Keď báčik z Chochoľova umrie https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264344/bmid_ked-bacik-z-chocholova-umrie-Rsj-264344.jpg 4 20 3

Humoristicko-satiricky ladená poviedka veľkého slovenského spisovateľa M. Kukučina vykresľuje jednu z hlavných postáv ako inteligentného a spravodlivého predstaviteľa buržoázie, ktorý zapríčiní obrat zaostalého zemana. Podoba dvoch odlišných svetov - nastupujúceho materializmu a hynúceho postavenia nižšej šľachty, zobrazuje ich protagonistov v tragikomickom svetle -zeman je síce pasívny, ale aj buržoázia so sebou prináša svoje mravné nedostatky.... celý text

SimonDobes
14.01.2022 5 z 5

Po dočítaní som ostal skutočne milo prekvapený. Kukučín mal dobrý štýl písania - bolo to čitateľné. Výborne vykreslené postavy Ondreja Trávu a najmä Aduša Domanického. Do prostredia, v ktorom sa to celé odohráva, som sa rýchlo vžil. Občas som sa tu aj zasmial. No a ten koniec, to bolo niečo úžasné. Naozaj krásna myšlienka. Dielo sa mi zarylo hlboko do srdca.

Igwarr
31.01.2021 3 z 5

Napriek tomu, že kniha nie je zložito písaná, čitateľa spomalia archaické slová, ktorých je ako maku. Vydanie od Nového Času obsahuje i legendu archaizmov, avšak neustále listovanie na koniec knihy môže byť otrava. Vcelku je to kniha zaujímavá, avšak človeka modernej doby potrápi.

LuiCJ
25.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Prečítané v rámci povinného čítania na strednej škole. Trvalo mi však celkom dlho, kým som sa k tomu dokopal.

Nakoniec som rád, že som štúdiu tejto poviedky venoval čas. Hoci mi to prišlo niekedy celkom zdĺhavo napísané, táto klasika slovenskej literatúry má peknú a celkom hlbokú myšlienku. Ide o prvý príbeh od Martina Kukučína, ktorý som si prečítal. Podobne, ako aj pri Macovi Mliečovi od J. G. Tajovského, páčili sa mi dobové opisy prostredia, vykreslené charakteristiky postáv a samotný dej. Okrem autorovej kritiky zemianstva mi príde, že taktiež istým spôsobom odkazoval aj dočasnosť všetkého v ľudskom živote.

Nech bolo, ako chcelo, ale od pána Aduša nikdy viac nepočul známych slov:

„Keď báčik z Chochoľova umrie…“

Vskutku pekné dielo, z ktorého som si aj ja niečo odniesol.

Martin Kukučín
slovenská, 1860 - 1928