Shindo Shindo komentáře u knih

Tráva podél cesty Tráva podél cesty Taneda Santóka

Mních, opilec, umelec.
Pri haiku mám pocit, že aj napriek (alebo vdaka?) svojej krátkosti dokážu často seknúť do živého a vzbudiť emócie. Pri čítaní Santókovho životopisu v úvode mi miestami až prišlo smutno a striedanie básní o prírode s básňami o samote a spoločnosti tiež zanechalo dojem.

Hoci je kniha hrubá, kedže ide o haiku, pokojne ju zvládnete za hodinu - dve.

04.03.2018 5 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Knihu som čítal ešte v origináli a tak ma potešilo, ked vyšiel český preklad. Zaoberá sa problémami, ktoré sú dnes nanajvýš aktuálne. Preč sú časy, kedy chlapci potajomky kradli otcom pornočasopisy zo skrine, dnes stačí pár klikov a dostanú sa k tak tvrdému pornu, o ktorom sa ich otcom možno ani nesnívalo. Počítačové hry sú fajn, no ak sa stávajú prostriedkom, ktorým človek uteká od bežnej reality a "rieši" ním problémy, máme prúser.

Phil sa zaoberal "stratou mužskosti" u chlapcov už dlhšie, netýka sa iba sledovania porna (a jeho následkov) ale aj straty záujmu, strachu z intimity a intímnych vzťahov, poklesu sociálnych dovedností a p.

Odporúčam.

Obálka je ale fakt blbý vtip. Pri anglickom origináli je tematická, tu by som ale človeka, ktorý ju vybral prefackal.

27.02.2018 4 z 5

Mít pro co žít Mít pro co žít Jaro Křivohlavý

Ďalšia z autorovych kníh "pre bežný ľud". Ak prežívate náročné obdobie, dokáže pomôcť získať na celú situáciu iný uhol pohľadu, motivovať, potešiť. Vedieť, že je niečo, zmysel, pre ktorý sa oplatí bojovať a žiť.
Mne samému pomohla a neváhal by som sa k nej vrátiť, ak by som znova prechádzal náročným obdobím.
Knihe pridáva na hodnote aj to, že narozdiel od hromady "sebamotivačnej" literatúry pochybnej kvality pochybných autorov, kde jedna kniha vykráda druhú, je autorom tejto človek - odborník s rokmi praxe, ktorému však akademické tituly nezatvrdili srdce a ostal človekom.

14.02.2018 4 z 5

Konflikty mezi lidmi Konflikty mezi lidmi Jaro Křivohlavý

Viac odborná, než iné autorove knihy. Chcel som ju využiť pri písaní záverečnej práce týkajúcej sa konfliktov, no využil som z nej menej, než som predpokladal.
Aj tak odporúčam prečítať, rozšíri obzory

14.02.2018 3 z 5

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Hoci som donedávna nebol nadšencom ani zástancom takejto literatúry, zamilovanosť urobila svoje a ja som dal Slaďáku šancu - poistený odporúčaním jedného booktubera a dvoch pracovníkov kníhkupectva (ktorých týmto zdravím).

Názov hovorí sám za seba. Milé, romantické, no nie prehnane presladené, aby z toho človek zvracal dúhu. Komiksy a obrázky z bežného života jednej dvojice, v ktorých sa určite nájde každý, kto je alebo niekedy bol vo vzťahu. Kniha je útla a veľkú časť z nej tvoria ilustrácie bez textu, takže ju pokojne prečítate za hodinu - dve.

01.02.2018 4 z 5

Černý mrak v bílém Černý mrak v bílém Josef Kolmaš

Kniha, ktorú zhltnete na posedenie. Milostné básne občas až zahriali pri srdci, básne z bežného života či kritické pobavili. Až som mal chuť preniesť sa do doby, kedy tieto básne vznikli a občas som sa pristihol, ako sa pri čítaní knihy usmievam.

29.01.2018 5 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Moja prvá Hesseho kniha, odvtedy ma to už nepustilo. Útla počtom strán, bohatá obsahom, s mnohými zaujímavými myšlienkami a keďže vyšla v Argu, tak aj pekným obalom. No narozdiel od mnohých iných som nebol z knihy totálne odvarený a unesený - možno je to tým, že jej nekonečné velebenie a pozitívne recenzie zo všetkých strán ju v mojich očiach nejak podvedome postavili na piedestál a potom prišla realita.

25.01.2018 4 z 5

Klingsor Klingsor Hermann Hesse

Hesseho tvorbu mám rád, no toto mi proste nesadlo. Boli tam veci, s ktorými som sa stretával naprieč jeho dielami (odpor k meštiactvu, boje vnútri postáv, psychoanalýza) a istá "bezzmyslovosť" alebo tápanie, no pri niektorých veciach som nemal ani poňatia, o čom autor točí.
Tri z piatich, aj to kvôli obalu a preto, že je to Hesse.

22.01.2018 3 z 5

Báseň je kočka Báseň je kočka Lo Ch'ing

Zaujímavá zbierka. Nie je to klasická poézia, tu a tam sa nájde esej a niektoré veci šli mimo mňa.

Z čínskej (a ázijskej všeobecne) poézie mám radšej tú klasickú, takže klasické Lo Ch'ingove básne ma naozaj potešili. Pri tých nových som mal zmiešané pocity a párkrát som mal dojem, že čítam dokument, nie zbierku básní. Prekvapilo ma pár kúskov venovaných Prahe, ktoré vraj vznikli počas autorovho akademického pobytu v tomto meste.

Obrazová príloha tiež zaujala, dojmy kolísali niekde medzi "huh?" a "toto by som si doma kľudne zavesil na stenu.".

14.01.2018 4 z 5

Sociální fobie a její léčba Sociální fobie a její léčba Ján Praško

Zaujímavá kniha od jedného z popredných česko-slovenských psychiatrov. Približuje čitateľovi prejavy sociálnej fóbie, diferenciálnu diagnostiku, liečbu (ako psycho-, tak farmakoterapiu) a vyvracia bežne vžité bludy. Všetko je doplnené kazuistikami.

Jediné, čo mi vadilo bol príliš veľký dôraz autorov na KBT a psychoanalýzu. Na jednej strane sa to dá pochopiť, autor sám je KBT-čkar a publikáciu takisto recenzoval popredný KBT terapeut. Pôsobilo to však na mňa tak akoby neexistovali iné možnosti psychoterapeutickej liečby sociálnej fóbie ako uvedené dva.

11.01.2018 4 z 5

Muž, který vybouchl Muž, který vybouchl * antologie

Doteraz som nemal žiadne skúsenosti s írskou poviedkovou tvorbou, takže akonáhle som na knihu natrafil v kníhkupectve, bolo rozhodnuté.
Už prvá poviedka bola neskutočne ubíjajúca, v menšej miere sa takýchto našlo v zbierke viacero. Beriem to však tak, že život v Írsku nebol vždy med lízať. Iné ma však poriadne pobavili, niektoré kolísali na hranici absurdného humoru (alebo tam proste rovno spadli) a záverečná rovnomenná poviedka o umelcovi, ktorý sa chcel stat slávnym bola už len príjemným zakončením celej zbierky.

03.01.2018 5 z 5

Moje prvé stretnutie s fínskou literatúrou a hoci som humor týchto končín doteraz celkom nechápal (zrejme to bolo iba zle zvolenými filmami), tu som bol spokojný. Zaujala ma už prvá poviedka písaná formou výpovedí z vyšetrovania s milou a troška absurdnou pointou, no smutným koncom.
Zaujímavo zvolený výber, bolo tam toho mnoho - humor (občas až absurdný, no o to lepšie), mágia, vlkolaci, prelínanie reality a fikcie, štipka surrealizmu, dokonca som pri čítaní občas cítil ten severský chlad a beznádej.
Krátke info o autorovi a jeho tvorbe na konci každej kapitoly je vítaný bonus. Potešilo ma, že viaceré z uvedených diel vyšli aj česky.

03.01.2018 4 z 5

Uzdravení rodových kořenů Uzdravení rodových kořenů Kenneth McAll

Kniha síce vyšla pod hlavičkou katolíckeho nakladateľstva, obsah je však diskutabilný, no zaujímavý. Z medicínskeho hľadiska je časté, že ak mal niekto nejakú chorobu v rodinnej anamnéze, je šanca, že sa objaví aj uňho samotného. Prečo by to teda nemohlo platiť aj v tomto prípade? Zvlášť, ak sa cirkevníci tak radi oháňajú absurditou zvanou "dedičný hriech", čo je v podstate to isté - znášanie trestu a následkov za to, čo urobili ich predkovia.
Stojí za prečítanie a kritické zhodnotenie.

27.12.2017 2 z 5

Cesta Cesta Josemaria Escriva de Balaguer

Escrivá. Kontroverzná osobnosť a zakladateľ "oficiálne uznanej sekty vnútri cirkvi" alias neslávne známeho Opus Dei. Niektorí autora a jeho Cestu vychvaľujú, iní sa naňho pozerajú s odstupom, či odporom. (Nielen) podľa môjho názoru šlo o psychopata, ktorý nenávidel ženy a vyžíval sa v bolesti - stačí si prečítať Cestu, kde autor v niektorých pasážach vyslovene velebí bolesť. Pri viacerých pasážach som neveril tomu, čo čítam, že človeka s takýmito názormi vyhlásila katolícka cirkev za svätého a že niekto berie jeho knihy ako smernice pre život. Iste, bolo tam niekoľko dobrých myšlienok, no autor bol nebezpečný človek, ktorý to viditeľne nemal v hlave úplne v poriadku.

26.12.2017 2 z 5

Nasledovanie Krista Nasledovanie Krista Tomáš Kempenský

V knihe je viacero zaujímavých myšlienok a môže inšpirovať. Aj tak je to primárne náboženská, až asketická literatúra a niektoré pasáže na mňa boli moc aj ked som knihu čítal ešte ako kresťan., najmä myšlienky o tom, že sa má človek zrieknuť všetkého, aby našiel boha a pokoj. Ak nie ste mních alebo prehnane zapálený veriaci, z knihy si zoberiete iba niečo.

26.12.2017 2 z 5

TAI - ČI a TAO - Tao v pohybu TAI - ČI a TAO - Tao v pohybu Luc Théler

Kníh o tai chi je na trhu x a kvalita kolíše. Táto ma prekvapila tým, že je v podstate viac filozofická a teoretická, než praktická - nenájdete v nej obrázkové návody ako cvičiť jednotlivé formy (čo je aj tak naprd, k tomu, aby ste tai chi správne pochopili vám treba dobrého a kvalifikovaného učiteľa a roky praxe, kniha nestačí), autor ide k prameňom a píše o tao a princípoch tai chi. Miestami nezáživná, no na rozšírenie obzorov je fajn.

26.12.2017 3 z 5

Gomora Gomora Roberto Saviano

Ku knihe som sa dostal cez Salmana Rushdieho, ktosi k nemu autora (možno prehnane) prirovnával. Vtiahla do deja, prečítal som ju relatívne rýchlo. Aj tak si myslím, že niekedy tam bolo príliš veľa zbytočne detailných informácií. Nemožno zabudnúť na to, že (ako tu už niekoľkokrát odznelo) sa nejedná o román ale fakty, takže nečakajte Krstného otca 2.0 .

O satanovi O satanovi Elias Vella

Elias Vella je charizmatický, a to veľmi. A hoci je kniha písaná zaujímavou formou, beriem ju s istou rezervou.

Pýtam sa, čo ešte v 21. storočí hľadá úrad exorcistu. Títo chlapci boli dosť aktívni v stredoveku, kedy sa aj dnes už bežne diagnostikovateľné a (v lepšom prípade) liečiteľné choroby brali ako posadnutie diablom či démonmi. Exorcista je teda vlastne taký relikt z dôb véééľmi dávno minulých a ani argument, že sa mnohí exorcisti pred exorcizmom radia so psychiatrami aby sa odlíšilo, či nejde o psychickú chorobu neobstojí. Nehovorím o exorcistoch, ktorí vidia diabla a démonov pomaly aj doma vo vlastnej chladničke.

Ako písal jardadr nižšie, Vella má z diabla strach. Podľa mňa až nezdravý. Vo svete, aký opisuje v tejto knihe, by som rozhodne nechcel žiť. Vellovo vnímanie sveta musí byť prešpikované diablom, démonmi a strachom.

Mimochodom, možno sa mýlim, no počul niekedy niekto o exorcizme či posadnutí aj v iných kultúrach a náboženstvách alebo je to čisto kresťanská záležitosť?

26.12.2017 1 z 5

Od barbarskej noci Od barbarskej noci Ján Chryzostom Korec

Korec je svojská osobnosť a úprimne ho nemám bohvieako rád. Jeho kniha je však zaujímavým, miestami až dychberúcim svedectvom o situácii katolíckej cirkvi od "barbarskej noci" cez nasledujúce roky prenasledovania komunistami až po úsvit lepších časov - a to ako u cirkvi na Slovensku, tak aj v osobnej rovine autorovho života.

Blízki Bohu i ľuďom Blízki Bohu i ľuďom Rajmund Ondruš

Bohatá, hoci dnes už asi nie celkom aktuálna zbierka životopisov kresťanských svätcov usporiadaných podľa liturgického kalendára. Veľa som sa dozvedel, o existencii niektorých som dokonca dovtedy ani nepočul. Je pravda, že takýchto zbierok životopisov svätých je x a ani túto knihu nemožno brať ako vytesanú do kameňa, je však jedna z tých, ktoré majú v mojej knižnici čestné miesto. Hoci dávno nie som kresťanom, ku knihe sa občas rád vrátim. Ak ste kresťan, možno vás kniha povzbudí vo viere. Ak nie ste, je to aspoň zbierka zaujímavých životných príbehov.