Saruman Saruman komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Někteří samou chválou vynáší Malého prince až do nebes, ale mě se nijak zvlášť nedotkl. Není to tím, že bych nevěděl, o čem kniha je, jaké poselství nese a všechny její podtexty, srdce v tom také je, ale... prostě se mě to nijak nedotklo. Asi jsem od toho čekal víc.

30.11.-0001 3 z 5

Jezero duší Jezero duší Darren Shan (p)

Tak u tohohle dílu jsem mnohdy vůbec nedokázal poznat Shanův styl psaní. Kápnul úplně na jinou notu, což... se mu povedlo, ale i nepovedlo.

Eragon Eragon Christopher Paolini

Úžasná kniha. Jen škoda, že další díly již nejsou tak povedené :(

30.11.-0001 5 z 5

Brána stínů Brána stínů Emily Rodda (p)

Poněkud temnější, ale o to více napínavější díl třetí série Deltory.

30.11.-0001 5 z 5

Ostrov přeludů Ostrov přeludů Emily Rodda (p)

Tak tohle je poněkud rozporuplný díl. Roddaová naprosto odbočila od svého původního stylu a naservírovala nám trochu jiný styl. Sice se hůře čte, ale zato by se dal lépe zpracovat třeba pro případné filmové zpracování Deltory.

30.11.-0001 3 z 5

Jeskyně strachu Jeskyně strachu Emily Rodda (p)

Začátek trochu těžkopádný, ale později rozjezd pro novou sérii vynikající.

30.11.-0001 4 z 5

Návrat do Del Návrat do Del Emily Rodda (p)

Pravda, od závěru knihy jsem čekal poněkud hodně, ale dostal jsem čistý průměr. Jenom takové nevinné dotažení děje do konce.

30.11.-0001 3 z 5

Údolí ztracených Údolí ztracených Emily Rodda (p)

Zhruba na stejné úrovni jako Město krys. Myšlenka děje dobrá. ale poněkud nedotažená do konce.

30.11.-0001 3 z 5

Labyrint bestie Labyrint bestie Emily Rodda (p)

Naprosto nejslabší díl série. Vyjma to, že se zde hrdinové setkali s ely, by se zbytek dal vystřihnout a říct jen, že hrdinové našli ametyst a pokračují dál. Nezáživné, nudné, nepropracované... Naprosto nevěřím, že tohle psala Roddaová, natožtak že je to jedna z knih první série Deltory.

30.11.-0001 2 z 5

Hora děsu Hora děsu Emily Rodda (p)

Společně s Jezerem prokletí nejlepší knihy série, které nepostrádají nic, co by tento druh fantasy měl mít.

30.11.-0001 5 z 5

Poušť zkázy Poušť zkázy Emily Rodda (p)

Druhý nejslabší díl série. První část děje je zbytečně natahovaná a druhá část naopak působí nedopracovaně a uspěchaně.

30.11.-0001 2 z 5

Město krys Město krys Emily Rodda (p)

Tady autorka trochu ubrala tempo, nicméně stále je to pěkně propracovaný díl Deltory.

30.11.-0001 3 z 5

Jezero prokletí Jezero prokletí Emily Rodda (p)

Bezpochyby společně s Horou děsu nejlepší kniha první série Deltory.

30.11.-0001 5 z 5

Lesy Hrůzovlády Lesy Hrůzovlády Emily Rodda (p)

Celkem slušný rozjezd opravdu pečlivě propracované fantasy série.

Magická cesta Magická cesta Iva Hlaváčková

Magickou cestu raději nehodnotím, protože po naprosto otřesné Diamantové cestě by mě nikdy nenapadlo, že bych si ji měl vůbec přečíst.

30.11.-0001

Diamantová cesta Diamantová cesta Iva Hlaváčková

Pro mě nesnesitelná ostuda v dějinách české literatury. Děj vypreparovaný ze všech možných myslitelných fantasy příběhů - začínaje Nekonečným příběhem a Deltorou konče -, přemrštěná cena, zápletka nulová, hrdinové nesympatičtí, záživnost žádná. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych na Databázi knih ohodnotil nějaké fantasy odpadem, ale tady to opravdu nejde jinak. Hodněkrát jsem se přemáhal, abych dokázal přečíst vůbec nějakou stránku celou a při dlouhých večerech u ní neusnul, ale cca u stopadesáté strany jsem úplně vypustil. Přiznávám se, že u žádné knížky jsem se tak nenudil. Naprosto zbytečně vyhozené peníze.

30.11.-0001 odpad!

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Lepší než Eldest, ale na Eragona nemá. Přesto je to povedená kniha, která zaujme a nebýt prvních 350 nudných stránek, mohlo by to v klidu aspirovat i na nejlepší díl série.

30.11.-0001 3 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Narnie nemá vymezené hranice věků, ale zaujme snad každého, kdo miluje fantasy. Že by to bylo především pro holky, se mi taky rozhodně nezdá – je to někde na rozmezí. Sic je pravda, že s přibývajícím věkem nadšení rychle opadá, ale pokud ji nenecháte na poličce ladem, každé její další přečtení vás potěší.

Eldest Eldest Christopher Paolini

V tomhle souhlasím s předchozím komentářem. Knížka je až příliš zbytečně přeplácaná a dlouhá. Což je škoda, protože když jsem dočetl vynikajícího Eragona, očekával jsem, že když je Eldest tlustší, bude mi naporcováno ještě více záživného čtení. Ale ouha... Ono by ani tak nevadilo, že je kniha tak dlouhá. Ona je totiž prakticky o ničem. Když to řeknu tvrdě, ale pravdivě, vůbec by nevadilo, kdyby se takových 400 stránek vyhodilo. Pak by se to nikde nemuselo zadrhávat a nudit. Sáhodlouhý popis hodin u Oromise, zbytečně rozvleklý přesun do Ellesméry... Ale je to pravda. Kdyby měla kniha jenom 200 stránek, byla by to krásná kniha na zpestření jednoho pošmourného letního odpoledne. Takhle je to jen vystlaná vata, která se má zakončit bitvou na Pláních a odhalení toho, že Eragon a Murtagh jsou bratři. Tím končíme.