sam198 sam198 komentáře u knih

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Na Baskervilského psa jsem narazil kdysi dávno (ještě dokonce) v dětské knihovně. Tehdy jsem četl různý hovadiny a o literatuře jsem neměl ani ponětí (né že bych teď četl samý veledíla ale tehdy to byl jeden brak za druhým). Vzpomínám si, že to bylo hodně napínavé, čtivě napsané a přečetl jsem to za pár dní. Příběh si už moc nepamatuju (spíš jen takové útržky) a tak si asi Psa v nejbližší době zopakuju. A tentokrát v originále.

P.S.: Nevím jestli Honey0105 myslí ten komiks co vyházel ve čtyřlístku ale ten se mi taky moc líbil. Navíc se dneska dá myslím bez problémů stáhnout (pokud jste teda náhodou nečetli v mládí čtyřlísky).

28.05.2011

Okolnosti smrti S. H. Okolnosti smrti S. H. Max Bubakoff (p)

Neuvěřitelné že u nás něco takovýho vyšlo. Začnu neobvykle, "technickými aspekty" - kdo to kdy viděl aby vyšla knížka BEZ očíslování stránek? Nějaká nová technika, aby se nám knížka zdála delší/kratší? Absence obsahu tím pádem ani nepřekvapí (neříkám že by to zrovna TAHLE knížka potřebovala). Další věc je samotný vzhled celé knížky - tohle musel vymyslet člověk na hlavu padenej. Samolepku na obálce (pouze pro starší 18 let) nechám ještě být ale co ta anonce vzadu? Neudržím se a musím citovat:
"V této knize je 33009 slov... Značná část z nich se na banketech nepoužívá... Např. slovo kokot si přečtete 68krát, slovo kurva 108krát atd."
Je mi jasný že Okolnosti nejsou žádným čtením pro intelektuály a je to prostej brak ale tohle? Nedovedu si představit že by to vůbec někoho zlákalo ke koupi. To že si knížka zakládá na sprostejch slovech by nebylo zas tak hrozný ale už na obálce inzerovat že je celá knížka prakticky jen o tom jak tam všichni nadávaj do kurev a kokotů?

Pokud i tohle přežijete čeká vás značně komplikovaný a ve výsledku celkem nefunkční příběh. Autor představuje prvních 10 kapitol X různých postav s vlastním příběhem který se všelijak proplétá a celé to směřuje k "epickému" konci. Škoda, mohlo se to využít lépe a hlavně to takto nepřekombinovat. Literární hodnota je samozřejmě nulová, to že někdo umí narvat piča kurva kokot do jedné věty za něco výjmečnýho nepovažuju. Na druhou stranu ten příběh zas tak špatnej nebyl a četl jsem to na adekvátním místě. Naštěstí s tím autor počítal a tak je papír celkem jemný a použitelný.

24.05.2011 2 z 5

Český filmový plakát 20. století Český filmový plakát 20. století * antologie

O něco významnější kniha než by se na první pohled zdálo. Dělí se na tři části. V první najdete historii českého plakátu. Je to zpracováno celkem podrobně, narazíte zde na spoustu jmen které vám nic neřeknou (ale i naopak na velmi známá a pro mě nečekaná jména - až tady jsem se dozvěděl že se vlastně M. Frič dostal k filmu přes plakáty). Zkrátka zajímavá a přehledná historie dnes již mrtvého oboru (krom plakátů k českým filmům, ty u nás pochopitlně vznikají pořád).
Druhá část mě mile překvapila. Autoři se rozhodli napsat různým českým filmovým teoretikům (Klimeš, Blažejovský, Urgošíková a Lukeš) a požádali je, o sepsání historie české kinematografie. Pro mě se jednalo ještě o zajímavější část než byl plakát a navíc jsou všechny části výborně a čtivě napsány. Navíc jsou kapitoly přehledně a logicky rozděleny, i když možná bych ještě rozdělil roky 1968-1989.
Třetí část už je největší lákadlo celé knížky a to jsou filmové plakáty. Jsou rozděleny podle roku a zahraniční zde najdete jen v případě, že byly zhotoveny k českému filmu. Díky plakátům které se dochovali jsem přišel na několik filmů které se zase naopak nedochovali :(.
Zajímavá knížka mapující jedno odvětví kinematografie. Navíc s historií Čs kinematografie kterou jen tak někde nenajdeme.

17.11.2011 4 z 5

Paleček krále Jiřího Paleček krále Jiřího Josef Hiršal

Knížku jsme vyhrál v nějáké soutěži (už jako dítě jsem dal přednost knížce před sladkostmi, v tomhle případě to byla ale dvojnásob dobrá volba) a už před jejím otevřením to vypadalo na adepta umístění do knihovny případně darování někomu koho opravdu nemám rád. Hnusný přebal, pod ním ještě hnusnější ilustrace (a tehdy na tom extra záviselo). Nic neříkající jména, později jsem zjistil že se jedná o "známé" autory, teda našel jsem je v učebnici literatury pokud to něco může znamenat. Když jsem knížku otevřel tak jsem narazil na pohodně hrozivé obrázky, naštěstí jsou však jednotlivé příhody tak krátké, že jsme je asi tehdy prostě z nudy pčece jenom zkusil.

Knížka obsahuje spustu zajímavých a poučných příběhů, líbilo se mi jak Paleček uměl každému poradit a vyzrát na každého, na koho to bylo potřeba. Některé části jsou sice nudné a nezajímavé případně jakože vtipné. Taky jsem tam našel seznam jídel a receptů z kterých se každému udělá zaručeně nevolno, a to je stačí jen vidět na papíře. Jako celek ale na mě knížka zapůsobila dobře a dodnes se k ní občas vracím. Nesuďte knihu podle obalu i když je vám devět let.

13.10.2011 4 z 5

Ajdar Ajdar Marjane Satrapi

Pohádka pro děti (čekal jsem spíše něco dospělejšího ve stylu Persepolis) s krátkým a jasným příběhem a nevýraznou, tuctovou kresbou. V porovnání s dětskou literaturou to ale rozhodně není špatné. Pokud vám už bylo deset tak o tom ani nepřemýšlejte.

09.09.2011 3 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Čtivě a nádherně popsaná Anglie po mnoha stránkách. Celá knížka je provázena čapkovými ilustracemi, které jenom dodávají na "autentičnosti".

15.05.2011 3 z 5

Králíčkovy sebevraždy Králíčkovy sebevraždy Andy Riley

Jako milovníkovi černého humoru mi nemohla uniknout tahle jednohubka. Králíčkovi sebevraždy jsou příkladem toho jak by kniha zřejmě neměla vypadat, respektive za hodně peněz málo, naštěstí však hodně kvalitní, muziky. Na 80 stranách vás čeká vynalézyvý králíček který zkouší sebevraždy tisíckrát jinak a když jsme "četl" poprvé tak jsem se smál od začátku do konce. Pár odkazů na filmy či hry pobaví a potěší, bohužel to máte hned za sebou. Těžko hodnotit jako knihu, komiks je výborný ale krátký.

27.03.2011 4 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

K Walking Dead jsem se dostal přes stejnojmenný zombie seriál který je určitě jeden z nejpovedenějších počinů v roce 2010, zvlášť v zombie žánru. Komiks mě nepřekvapil ale ani nezklamal. Začátek je prakticky totožný, časem se ale už podstatně odlišují a komiks je už spíš jen námětem seriálu, protože se každý vydává svou vlastní cestou. Kresba je moc pěkná, občas překvapí zpracováním nějáké zombie, se kterými si autor vyhrál. Co se týká samotnéího příběhu, tak ten je o něco horší než v seriálu a jsem rád, že seriál dopadl tak jak dopadl. Pěkný komiks, podruhé ho ale pravděpodobně číst už nebudu. 60%.

20.03.2011 3 z 5

Švédové před Brnem 1645 Švédové před Brnem 1645 Bohumír Němčík

Krásná kniha o obléhání Brna. Plná ilustrací, map. Celkem stručná, vhodná i pro mladší čtenáře a velice čtivá. Slušný popis historických souvislostí a bitvy o Brno. Jako základní četba o slavné bitvě skvělé, určitě ale existují daleko podrobnější a odbornější knihy.

25.05.2012 5 z 5

Bílý Potok Bílý Potok Jaroslav Rudiš

Aloise Nebela jsem poprvé viděl jako film. Přesto, že na mě ve výsledku půsovil dost podprůměrně a zachraňovala to animace tak jsem se rohodl sáhnout po komiksu. Moc jsme to nečekal ale komiks u mě dopadl stejně jako film. Kresba zajímavá ale příběh mě nijak extra nezaujal. Asi si to najde své čtenáře a diváky ale mě z celé téhle mánie bavila nejvíc beseda s tvůrci.

23.12.2011 2 z 5

Sedm katů z Mnichova Sedm katů z Mnichova Mario Puzo

Příběh o pomstě agenta zajatého během války. Autor legendárního Kmotra představil celkem lineární a od první chvíle jasný příběh s minimem odboček (SPOILER zvlášť mi přišel zvláštní motiv Roganova dítěte, který ale dál není nijak rozvedený, což mi nepříjde zrovna logické, jak ze strany Rogana, tak i autora). Výborně napsáno, čtivé a napínavé. Povedená žánrovka, na plné hodnocení ale pořád dost chybí.

25.09.2011 4 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

Překvapivě dost průměrné. Vyzdvihnout můžu snad jen Nekuřáci, a.s., opravdu originální metoda jak přestat s kouřením. Většinu času absurdní, překračuje hranici únosnosti. Nenapsáno nijak zlášť, velice otravný popis přechodu v povídce "Římsa". Číst to před několika lety byl bych nadšen, dnes jsem to prostě jen přečetl. Celkově průměr, i když to z komentáře asi tak nevypadá.

07.07.2011 2 z 5

Lidé a Země Lidé a Země Philip Steele

Ne všechny knihy jsou ke čtení. Knížka má formát o něco větší než A4 a používám ji jako podklad pro psaní případně když jsem nemocný tak na myš k notebooku v posteli. Fakt dobrá, velká a z příjemného materiálu. Možná je i ke čtení a občas si ji prohlídnu ale primárně je to prostě skvělá podložka.

31.01.2012 4 z 5