Sakulnikov Sakulnikov komentáře u knih

Vesmírní křižáci Vesmírní křižáci Poul Anderson

Pěkná jednohubka, jen trochu s urychleným dějem.

05.03.2020 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Dvakrát do stejné vody nevstoupíš. Kniha je sice čtivá, ale míra detailu, která byla zábavná u Marťana se zde nevyskytuje, resp. působí velmi uměle. Nedostavuje se ani onen klaustrofobický pocit.

18.06.2019 2 z 5

Protiúder Protiúder Joshua Dalzelle

Rozvláčná trilogie s nepříliš překvapivými zvraty, ale čtivě napsaná. V podobě jedné svižnější knihy by vyzněla lépe.

09.03.2019 3 z 5

Generace A Generace A Douglas Coupland

Myšlenka dobrá, ale kniha ztratila v polovině dech a závěr prakticky chyběl.

13.08.2018 3 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Kniha je to dobrá, jen představy té doby jsou dnes již překonané. Bohužel překlad měl mouchy.

06.06.2018 4 z 5

Zombie - příručka pro přežití: zaznamenané útoky Zombie - příručka pro přežití: zaznamenané útoky Max Brooks

Jednohubka s vynikající kresbou.

23.04.2018 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Ta nevyhnutelnost konce je silnější než v 1984, zároveň je to depresivnější kniha bez naděje na změnu. Konec civilizace po pár set letech, kdy už alternativa není.

01.04.2018 5 z 5

Moderní jemenské povídky Moderní jemenské povídky kolektiv autorů

Zajímavé sondy do jemenského života, zvláště ženského světa. Kvalita povídek i překladů různorodá, jak už to u sbírek bývá.

30.03.2018 4 z 5

Toulky Persií: Putování po Íránu Toulky Persií: Putování po Íránu Avshin Molavi

Skoro 20 let stará kniha, ale přitom tak aktuální. V detailech vystihuje íránskou duši, která se sice mění, ale některé principy stále zůstávají.

16.03.2018 5 z 5

Syn teroristy - Každý má možnost volby Syn teroristy - Každý má možnost volby Zak Ebrahim

Zpočátku jsem knihu značně odmítal, ale nakonec musím autora ocenit za jeho životní příběh a postoj k němu. Jen s ním nesouhlasím s hodnocením radikalizace jeho otce, byla postupná a vychovaná drobný ústrky, což vesměs popírá autorovo tvrzení, že se otec stal teroristou bez přinucení. Teda ano přinucení tam nebylo, byla tam volba, ale v bídném prostředí. To, že v jeho stopách nepokračoval syn je obdivuhodné, ale taky spíše jde o štěstí - přece jen se sám přiznává k tomu, že se pokoušel stát rváčem a měl potěšení z šikany ostatních - jen mu to naštěstí dlouho nevydrželo. Otázkou ale zůstává jestli to nebylo jen tím, že byl špatným rváčem ...

17.02.2018 2 z 5

Tunel do nebes Tunel do nebes Robert A. Heinlein

Strhující robinsoniáda, škoda jen trochu uspěchaného konce.

18.10.2017 4 z 5

Leviatan Leviatan Jack Campbell (p)

Trochu lepší, inovativnější, než předchozí díly. Zajímavá myšlenka komunikace ve verších. Jen takto rozsáhlé konspirace nefungují, na což spoléhal autor už v předchozích dnech.

10.09.2017 4 z 5

2084: Konec světa 2084: Konec světa Boualem Sansal

Tíživost situace, kdy nikdo nemyslí a hrdina je najednou konfrontován se změnou. Změna prostředí nejdříve, pak i změna paradigmatu. Změna, ve které je kvůli svému naučenému principu nemyšlení zneužit systém pro pseudoreformu. Konec připomíná Konec civilizace. Jazyk velice dobře napodobuje extrémní rétoriku islámu. Řekl bych, že čtenáři bez znalosti islámu to bude komplikovat porozumění textu.

03.09.2017 4 z 5

Dánská občanská válka 2018-24 Dánská občanská válka 2018-24 Kaspar Colling Nielsen

Dvě dějové linky působí jako mix dvou různých knih, každá z nich dobrá, ale dohromady to narušuje sdělení obou. Jako soubor myšlenek velmi zajímavé.

22.08.2017 3 z 5

Hvězdná kolonie Hvězdná kolonie Robert A. Heinlein

Young Adult - trošku hloupoučká, ale baví to. Spousta vědeckých blbostí musela být už před 70 lety kdy to psal jasná, ale vlastně to nevadí. Výchova ke kolonizaci skrze skauting je vlastně ódou na něj.

12.08.2017 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Výborné použití reportážního stylu. Autor se tak mohl vyhnout klasickým problémovým místům tohoto žánru (např. toho, že na vše přijde jediný hrdina, který jezdí všude po světě, jako ve filmu)

08.08.2017 5 z 5

Dvojník Dvojník Jack Campbell (p)

Jen víc toho samého.

08.08.2017 3 z 5

Tanečník Tanečník Jack Campbell (p)

Příjemná konzumní četba do tramvaje. Pokusy rozšířit vojenské dobrodružství o politické linky je spíš neohrabané.

23.07.2017 3 z 5

Otec prasátek / Nohy z jílu Otec prasátek / Nohy z jílu Terry Pratchett

Otec prasátek za 3*, Nohy z jílu za 5* - kontrast ve čtivosti byl obrovský. Ale ona hlídka je vždycky skvělá.

12.07.2017 4 z 5

Ticho a vřava Ticho a vřava Nihad Sirees

Ač jednoduchý příběh, tak se to četlo obtížněji, ale atmosféra autoritářského režimu velmi dobře vystihnuta. Škoda jen, že to v Sýrii vzalo ten horší konec.

08.07.2017 4 z 5