Tunel do nebes

Byl to jenom test. Ale něco se pokazilo. Hodně pokazilo. To, co mělo být běžným desetidenním testem o přežití, se najednou změnilo v nekonečně dlouhou noční můru - v boj na život a na smrt. ...jenom test. Jsou ztraceni někde ve vesmíru, bez kontaktu se Zemí... na druhém konci tunelu. Skupina mužů a žen, zbavená všech civilizačních výdobytků i zákonů, je donucena vytvořit svou vlastní budoucnost... Drsnou budoucnost v podivné zemi, kde nedokáže přežít ani ten nejlepší. ...jenom test....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12840/tunel-do-nebes-12840.jpg 4.275
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Classic And

Tunnel in the Sky, 1955

Kniha Tunel do nebes

mi-380

Chvíli jsem měl pocit, že jsem se ocitl znovu mezi hvězdnou pěchotou. Autor vychovává a mentoruje. Tentokrát ale poměrně brzy nastupují kadeti do akce, která, zdá se, jen tak neskončí. Nakonec tedy asi opravdu ano: hvězdná pěchota, nedostudovaná, ocitne se bez účinných zbraní na cizí planetě a řeší problémy spolupráce, komunikace, i samotné holé existence, s tikající bombou časového paradoxu na pozadí.
85 % (aktuálně 72 hodnotících s průměrem 83 %).

Radous
03.02.2020

Jak tak uvažuji, je to asi jedna z prvních scifáren, které se mi historicky dostaly do ruky. Dost poutavě napsaný příběh, podle mého názoru by jeho ústřední část zasloužila klidně dvě stě stránek navíc. Materiálu by bylo jistě dost. Přijde mi, že to má svoje nedostatky (celkově je to napsáno svým způsobem "romanticky", cíleně však nechci použít slovo naivně) - to však není důvod, aby se mi to líbilo nějako méně. Však jsem to přečetl už asi pětkrát, je to záležitost na dva tři večery.

Teredo
13.09.2019

Heinlein bývá dost často označován jako jeden z nejlepších spisovatelů scifi, ale upřímně, Tunel do nebes tomu vůbec neodpovídá. Aby nedošlo k mýlce, není to špatná knížka, ale není ani dobrá. Je pravda, že příběh je čtivý a pilný čtenář ji stihne přečíst za den, ale je spousta věcí, které mi na příběhu prostě nesedí. Např. nikomu není divné, že je banda středoškoláků a vysokoškoláků poslána na cizí nebezpečnou planetu za účelem testu s tím, že jich pravděpodobně část zemře. Rodiče hlavního hrdiny jsou tedy nejdříve proti, ale spíš to působí, jakoby mu zakazovali chodit pozdě v noci ven, než aby se báli o život svého syna.
Navíc konverzace jsou psány dost nepřirozeně, i když kniha je z roku 1996, možná tenkrát lidé takhle mluvili?
Přesto chci zkusit i další z jeho knih, přišla by mi škoda zahodit autora, na kterého slyším tolik chvály.

Eduarda
09.08.2019

Takové od každého trochu, od ničeho pořádně... Mám trabl identifikovat hlavní téma a taky smysl některých dějových linek. SPOILERY Než se to rozjede, trvá to dobrou desetinu knihy, člověk tápe, jestli tématem třeba nebude trochu i ta rodina...pak začne test - slibně rozjetý - a dřív, než z toho začne být pořádné dobrodružství, přestane být napětí. Pak je tam napětí ze soužití ve skupině - a zase jakoby v půlce to skončí... Fakt nevím, za mě zmatek - a to nemám ráda.

kap66
10.06.2019

Většinu děje tvoří hledání možnosti přežití v neznámých podmínkách, které prožíváte zpočátku pouze s jedinou postavou, chlapcem Rodem. Když se k němu postupně přidávají další mladí lidé, přestanete vnímat, že jsou to účastníci testu, nacházející se momentálně na jiné planetě, a že čtete sci-fi, a přeladíte se na skvělou robinzonádu (které jsem já milovala už od školních časů - hlavně díky Františku Běhounkovi). Napětí se skrývá jednak v tom, jak ti mladí využijí své vědomosti, aby si našli a upravili obydlí, vodu a jídlo a aby se ubránili predátorům, jednak v tom, jak dokáží dodržovat pravidla, která si stanovili – zkrátka opravdu klasická robinzonáda. To, jestli se jim otevře brána domů, nechci prozrazovat. Snad jen to, že oni na to přestali čekat; ne proto, že ztratili naději, ale proto, že v tomto způsobu života našli více smyslu než ve svém životě původním. A já jim úplně rozuměla.

Belisima
12.09.2018

Čekala jsem něco jiného. Knížka se mi líbila, četla se dobře, ale sci-fi to tedy moc nebylo. Všichni byli zahledění jenom do sebe, vůbec je nezajímala oblast kde se nachází, slunce, hvězdy, jenom politika, takhle se ale mladí nechovají.

LiberX
26.08.2018

Takové Hunger Games čili knižní battle royal pro dospělejší publikum, bez záplavy naivních klišé. Palec nahoru rovněž za uvěřitelný sci-fi svět, který nemá hlavu v oblacích (ačkoliv tu je ten název), ale nohama na zemi.

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Heinleina.

jaroiva
23.03.2018

zatím moje třetí knížka od Heinleina, a musím říct, že každá byla "úplně" jiná, těším se na další. Protože po přečtení každého Heinleina jsem zatím cítila ten pocit, že nutně si musím hned přečíst od něj něco dalšího.
A hlavně si budu odteďka dávat pozor na stobory!