Syn teroristy - Každý má možnost volby

Důvěrná zpověď chlapce vychovaného otcem-teroristou, který si na rozdíl od něj vybral odlišnou cestu. Zaku Ebrahimovi bylo pouhých sedm let, v roce 1990 jeho otec El-Sayyid Nosair zastřelil vůdce Židovské obranné ligy. Po otcově uvěznění byla rodina neustále pronásledována a perzekuována. Přestože radikalizovaného otce formovala fanatická víra, u jeho plachého syna nenávistné ideje neuspěly. Čím byl starší, tím více si uvědomoval hrůzný dopad otcových činů a rozhodl se svůj život zasvětit podporování míru. Zak Ebrahim se narodil v Pittsburghu v Pensylvánii 24. března 1983 jako syn egyptského průmyslového inženýra a americké učitelky. Zasvětil svůj život jasnému vymezení se proti terorismu a šíření poselství mírů a nenásilí. Jeff Giles píše pro The New York Times Book Review, Rolling Stones a Newsweek a je redaktorem týdeníku Entertainment Weekly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288352/ted-syn-teroristy-kazdy-ma-moznost--j1o-288352.jpg 3.326

TED: malé knihy, velké myšlenky

The Terrorist’s Son (2014)

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Noxi

Pitbullka

Kniha byla krátká, čtivá a musím říct, že se mi líbila. Život po boku teroristy z pohledu jeho syna je zajímavý, líbí se mi, že byla vykreslena i povaha a chování matky. Kniha pro mne byla milým překvapením.

Sakulnikov

Zpočátku jsem knihu značně odmítal, ale nakonec musím autora ocenit za jeho životní příběh a postoj k němu. Jen s ním nesouhlasím s hodnocením radikalizace jeho otce, byla postupná a vychovaná drobný ústrky, což vesměs popírá autorovo tvrzení, že se otec stal teroristou bez přinucení. Teda ano přinucení tam nebylo, byla tam volba, ale v bídném prostředí. To, že v jeho stopách nepokračoval syn je obdivuhodné, ale taky spíše jde o štěstí - přece jen se sám přiznává k tomu, že se pokoušel stát rváčem a měl potěšení z šikany ostatních - jen mu to naštěstí dlouho nevydrželo. Otázkou ale zůstává jestli to nebylo jen tím, že byl špatným rváčem ...

slapyd
10.10.2017

Tato kniha mě zaujala v knihkupectví jako malá sympatická jednohubka a tak jsem si jí koupil. Kniha pojednává o svém autorovi, který zde popisuje svoje dětství a problémy, které když jeho otec spáchal teroristický útok. Začátek knihy vypadá velice slibně a i dané téma slibuje zajímavý příběh. To se ovšem neděje. Určitě nechci bagatelizovat, čím si autor prošel a co jeho rodina vytrpěla, ale… Děj, z kterého by se dalo jistě vyčerpat mnohem více je zde zkrácen a sepsán takovým toporným způsobem, že děj je velice nevyrovnaný. Takto kniha působí spíše tak, že je uměle nastavována, aby splnila limit stran. Škoda tohoto tématu, ale věřím, že jiným se tento styl psaní může zalíbit.

Chris146
06.05.2017

Tahle útlá knížka se mi do rukou dostala náhodou. Moc se mi líbila. Zak popisuje jak činy jeho otce zničily jeho rodinu, jak se vyrovnával se ztrátou otce i tyranií ze strany otčíma. Má můj velký obdiv za to, že se stal mirumilovným člověkem po tom všem, čím si musel projít.

Palivo
02.04.2016

Syn teroristy je malá knížka a tak mě hned zaujala, protože já mám rád malé věci a hlavně malé holky. Tedy jako malé holky vzrůstem, ne že bych měl rád malý holky jako děti. Teď to zase vyznívá, že nemám rád děti, já mám rád děti, ale nechci s nimi spát. To jsem to teda začal, já nešika!

Takže jsem si knížku tedy vzal na kávičku a pustil jsem se do čtení ani vlastně nevím proč. Teroristi mě moc nezajímají, i když se mi líbí, že umí vyhazovat věci do vzduchu. To bych se chtěl taky naučit, protože nesnáším, když mi něco spadne na zem a kdybych to uměl hned vzápětí vyhodit do vzduchu, tak už bych se nemusel nikdy v životě ohýbat.

Syn teroristy vznikl na motivy autorovy přednášky pro TED a přesně podle toho taky vypadá. Teda špatně. Ona už i ta přednáška byla taková jalová. Zatímco u přednášky moc nevadí, když nemáte literární talent, u knížky to docela vadí - a Zak Ebrahim literární talent nemá. Já ho mám, takže to samozřejmě rozpoznám. Není to tak těžký. Když máte rohlík, tak ho taky rozpoznáte v pekárně. Duuh!

Moc tomu jeho stylu a lá “tak já ten článek pro Esquire trochu natáhnu jo šéfe?” nepřidává ani českej překlad, kterej valí bomby typu “šel jsem spát a oblíkl jsem si pyžamo s obrázky s želvími nindži.” Každopádně, je to utrpení, že to chvilkama vypadá, že je to spíš Syn traktoristy.

Co se týče jeho fotříka tak ten hned z kraje, když je autorovi šest, oddělá nějakýho rabína a pak jde do vězení, takže ho vlastně vůbec nevychovává. Autor je sice syn teroristy, ale svýho otce vlastně vůbec nezná a to mi přijde jako docela podstatnej detajl, když by tato premisa měla být tím důvodem, proč číst tuto knihu. Místo fotříka autor píše o sobě, jak byl šikanovanej, protože byl tlustej, malej a škaredej, což se nemůže divit, protože víc neforemnou hrušku jsem tedy neviděl. No a do toho se nám na stránkách odvíjí šokující poselství, že i když je váš tatík zlej a ve vězení, vy se můžete rozhodnout nejít v jeho stopách!!! No páni, fakt to jde?

Celkově tedy knihu hodnotím dvěma bludišťáky, protože byla krátká.

terorismus

Autoři knihy