Syn teroristy - Každý má možnost volby

Důvěrná zpověď chlapce vychovaného otcem-teroristou, který si na rozdíl od něj vybral odlišnou cestu. Zaku Ebrahimovi bylo pouhých sedm let, v roce 1990 jeho otec El-Sayyid Nosair zastřelil vůdce Židovské obranné ligy. Po otcově uvěznění byla rodina neustále pronásledována a perzekuována. Přestože radikalizovaného otce formovala fanatická víra, u jeho plachého syna nenávistné ideje neuspěly. Čím byl starší, tím více si uvědomoval hrůzný dopad otcových činů a rozhodl se svůj život zasvětit podporování míru. Zak Ebrahim se narodil v Pittsburghu v Pensylvánii 24. března 1983 jako syn egyptského průmyslového inženýra a americké učitelky. Zasvětil svůj život jasnému vymezení se proti terorismu a šíření poselství mírů a nenásilí. Jeff Giles píše pro The New York Times Book Review, Rolling Stones a Newsweek a je redaktorem týdeníku Entertainment Weekly....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288352/ted-syn-teroristy-kazdy-ma-moznost--j1o-288352.jpg 3.338
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Noxi

The Terrorist's Son: A Story of Choice, 2014

Kniha Syn teroristy - Každý má možnost volby

Mája_pbj

Kniha rozhodně stojí za přečtení, ukáže člověku, že ne vždy platí přísloví: "Jablko nepadá daleko od stromu." či jak bylo v knize uvedeno: "Jaký otec, takový syn." Avšak i přes to jsem od knihy čekala asi více. Věřím, že pro Zaka, jeho sourozence a matku nebylo lehké vyrůstat a být neustále označováni jako rodina Nosaira, tedy rodinu teroristy, a rozhodně nechci jejich životní příběh nijak zlehčovat, i přes to si však myslím, že se z takto velkého životního příběhu dalo vytřískat více.

Děj se ze začátku jeví velice slibně, má takový ten pravý vyprávěčsko-románový styl, ale ten se hned po několika stránkách změní na: "tak kámo, já ti teda řeknu, jak to bylo". Čekala jsem, že se dozvím více o tom, jak Zaka jeho otec vychovával k nenávisti, učil ho, že zabíjení je správné a bomby jsou nejlepší věc na světě, ale nic takového se ve velké míře nekonalo. Otce zavřeli, když byl Zak ještě malý šestiletý kluk a od té doby, krom hovorů z věznice a pár otázek na jeho matku a sourozence ho prakticky nevychovával.

Velké a zajímavé téma, ale zpracování takový průměr. Kniha má samozřejmě i světlejší stránky, ale ty bohužel nezachraňují ty mizerné.

roman6788
31.10.2020

zaujimava kniha

blackoutzuzi
11.05.2020

Kdo by to byl řekl, že tak kratičká kniha ve vás zanechá tolik. Jaké je to být synem teroristy? Jaké to je, když se na vás ostatní dívají skrz prsty, i když vy za to, kdo je váš otec a to, čeho se dopustil, vlastně vůbec nemůžete? Jaké to je snášet celoživotní nálepkování? Syn teroristy o tom všem vypráví ve své knize, která je především o tom, že každý z nás má možnost volby. Zaku Ebrahimovi bylo jen 7 let, když jeho otec zastřelil vůdce Židovské obranné ligy. A vyrostl z něho muž se silně vyvinutým smyslem pro morálku a spravedlnost. Vybral si naprosto odlišnou cestu životem než jeho otec. Protože to, jací jsou naši rodiče ještě zdaleka nepředurčuje to, kým se staneme my. Doporučuji, pokud si chcete rozšířit obzory.

pencikjiri
10.01.2020

Kdo chce trochu pochopit problémy současného světa, tak doporučuji tuto knihu. Ne, že Vám je objasní, ale pomůže jako další kamínek mozaiky trochu lépe pochopit současné problémy světa spojené s radikálním islámem a radikalismem jako takovým...

nanana
12.12.2018

"Každý má možnost volby. Dokonce i když vás učí nenávisti, můžete si vybrat toleranci."

"Jsem už unavená z nenávisti k lidem."

A. G. Bell vynalezl telefon. Pí se rovná 3,14. Všichni židé jsou špatní. Homosexualita je ohavnost. Paříž je hlavním městem Francie.

DracoMalfoy
23.10.2018

TED talk jako takový je lepší. Ale pro rozšíření obzorů.. Doporučuji.

Pitbullka
20.06.2018

Kniha byla krátká, čtivá a musím říct, že se mi líbila. Život po boku teroristy z pohledu jeho syna je zajímavý, líbí se mi, že byla vykreslena i povaha a chování matky. Kniha pro mne byla milým překvapením.

Sakulnikov
17.02.2018

Zpočátku jsem knihu značně odmítal, ale nakonec musím autora ocenit za jeho životní příběh a postoj k němu. Jen s ním nesouhlasím s hodnocením radikalizace jeho otce, byla postupná a vychovaná drobný ústrky, což vesměs popírá autorovo tvrzení, že se otec stal teroristou bez přinucení. Teda ano přinucení tam nebylo, byla tam volba, ale v bídném prostředí. To, že v jeho stopách nepokračoval syn je obdivuhodné, ale taky spíše jde o štěstí - přece jen se sám přiznává k tomu, že se pokoušel stát rváčem a měl potěšení z šikany ostatních - jen mu to naštěstí dlouho nevydrželo. Otázkou ale zůstává jestli to nebylo jen tím, že byl špatným rváčem ...