ruzer ruzer komentáře u knih

Storočie chirurgov Storočie chirurgov Jürgen Thorwald

Pútavá kniha vhodná aj pre nás nepolúbených medinou. Nevedel som sa odtrhnúť od čítania. Myslím si, že medika možno trošku sklame ale pre mňa laika rozumné ponorenie do preberaných objavov. V knihe nie sú nudné, zbytočné podrobné pasáže.

25.11.2020 5 z 5

Hovory s Janem Masarykem Hovory s Janem Masarykem Viktor Fischl

Nadčasová kniha. Mal by si ju prečítať každý a to v pravidelných intervaloch. Svet by bol lepšie miesto pre život. Jazyk bol veľmi šťavnatý, presne tak ako mám rád.

13.04.2020 5 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Knihu som nedočítal do konca, pretože ma nudila. Občas zaujímave pasáže ale tie sa bezmocne topili v záplave balastu.

24.06.2018

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Knihu som čítal počas skúškového. Čo ma prekvapilo, že aj po 2-3 týždňových prestávkach v čítaní som sa rýchlo znovu dostal do deja. Raymond pravidelne pripomína, čo sa udialo takže sa nestratíte.
Čítal som od neho aj poviedky v zbierke Posledné útočisko ale musím napísať, že román bol oveľa lepší.

Hluboký spánek mal trpkú príchuť drsnej školy. Brilantné dialógy, zaujímavé prostredie a solídny humor. Už sa teším na ďalšie Marleowky.

Predvojnová amerika musela byť perfektné miesto, teda ak sa človek nespolčoval s drsnými chlapíkmi.

22.05.2018 4 z 5

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Kulhoš vie ako na to. Ale tieto poviedky mi až tak nesadli. Stále mám pocit, že je značne preceňovaný.

07.02.2018 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Musím sa priznať, že na začiatku som vcelku tápal. Prišlo mi ako keby sa to nedokázalo dostať do poriadných otáčok. V štvrtine knihy som ani len netušil o čom to môže byť. V porovnaní s predchádzajúcou knihou to malo opisový začiatok. Nič sa nedialo.

A zrazu prišla časť čo mi mozog zarazila do gauču ako keď na SR-71 zapnete afterburner. A začalo to. Priam idylicky vybudovaný začiatok bol v ťahu.

Larsson vie zvraty. A to je podstatné. Je to základom detektívky. Hlcete slovo za slovom a strany utekajú a zrazu príde veta o štyroch slovách, čo všetko prevráti hore nohami. Vaše predpoklady o deji/záplatke sú nenávratne stratené. Prestávaju platiť fyzikálne zákony.

Jediné čo by som vytkol je určité megalománstvo v porovnaní s predcházajúcim dielom. Ale to nevadí. Nejde inak hodnotiť ako piatimi hviezdičkami. ,,Finálna časť'' idem si po teba!

19.01.2018 5 z 5

Romanovovci (1613-1918) Romanovovci (1613-1918) Simon Sebag-Montefiore

Veľkolepá kniha. Človek si spraví prehľad o ruskom samoderžaví od začiatku sedemnásteho storočia až po XY zvolenie Putina. Autor priniesol ucelený popis jednej dinastie, v ktorej sa striedajú silní a slabí panovníci, cárovné a cárovia.

Kniha sa čítala jedným dychom. Ku koncu bola mierne neprehľadná ale to kôli väčšiemu počtu postáv. Je rozdelená na niekoľko častí, ktoré začínajú prehľadným rodokmeňom panovníkov. V úvode jednotlivých kapitol sú uvedené postavy a ich vzájomné vsťahy, čo knihe pridáva na prehľadnosti. Nechýba ani obrazová príloha, ktorá rozhodne dodáva knihe šmrnc.

09.01.2018 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Neviem co si mam o Kulhankovi mysliet. Zo vsetkych stran je clovek bombardovany nazormi ze sa jedna o najlepsieho zanroveho spisovatela v okoli. Mne to vobec tak nepripada. Samozrejme je to citatelne je to aj zabavne ma to dej. Ale.
Najprv som precital celeho Koprivu, subezne Zambocha. A potom som prisiel s velkym ocakavanim na Kulhanka. Na modlu. Nic lepsie nie je.
Zostal som sklamany. Neviem ci som mal prilis velke ocakavania alebo ci to nie je len povestny moj salok kavy. Kopriva ma lepsiu akciu, lepsi humor a hlavne nieco co kulhos nema- zvraty. Zamboch dokaze vytvorit uveritelnejsi pribeh a lepsie zapadajuci do seba. Plus jeho postavy su takmer realne a premyslene.
Vladci strachu boli nemastni neslani. Dej miestami znacne nelogicky. Som rad ze som si ho len vytlacil a nekupoval ho po bazaroch za 100€/kniha.

27.11.2017 2 z 5

Eichmann v Jeruzaleme: Správa o banalite zla Eichmann v Jeruzaleme: Správa o banalite zla Hannah Arendt

Zo začiatku ma celkom nudila a bol som aj sklamaný, pretože som sa na ňu tešil. Po niekoľkých desiatkách strán sa kniha rozbehla. Veľmi zaujímavé čítanie. Záverečná sudcova reč v podaní Arendtovej bola perfektná.

30.03.2017 4 z 5

Táto zbierka je ako graf sinusoidy. Na Y ose je kvalita. Niektoré veci dobré iné priemerné ale našli sa aj také pri ktorý som si vravel wtf čo to tu robí. A nebolo ich málo

24.11.2016 3 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zločin a Karamazovcov som ako tak pobral ale z Idiota som mal obrovský hokej. Neviem, či som na neho ešte mladý alebo ho nepochopím nikdy :D dám mu dekádu času a ohodnotím ho potom.

24.11.2016

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Táto kniha bola pre mňa šlapnutie dosť vedľa. Tešil som sa na Pavlovského humor ako som bol zvyknutý z recenzii a článkov, ten tam síce bol ale dejovo ma kniha vôbec nebavila. Keby sa aspoň polovici postáv nezačínalo meno na J.

14.04.2016 2 z 5

Strach a svrab v Las Vegas Strach a svrab v Las Vegas Hunter Stockton Thompson

Parádna jazda. Škoda, že kniha je vypredaná. Čítal som ju v originále tak mi asi viacero vecí ušlo. Ale aj tak som sa dosť bavil.

08.01.2019 4 z 5

The Paris Review - 50. roky The Paris Review - 50. roky kolektiv autorů

Mám veľmi rád rozhovory. Fanúšik sa môže dozvedieť trošku intímnejšie informácie o svojich obľúbencoch. Nie len tie, čo sú uvedené na prebale ich diel. Spisovateľ sa stáva plastickejší, nie je to už len načančaná fotka. Ich nevýhodou je, že sa s ich aktuálnou odpoveďou nemusia ztotožňovať nasledujúci deň nie o desať rokov. Ale to nevadí aj rak sme radi, že nám umožnili nazrieť do ich sveta.
Niektoré rozhovory som zhltol, iné ma až tak neoslovili. Ale aspoň si človek spraví ako taký prehľad.
Dúfam, že nakladateľstvo bude pokračovať a postupne vydá rozhovory zo všetkých dekád. Určite sa je na čo tešiť.

28.09.2018 3 z 5

Vojde kôň do baru Vojde kôň do baru David Grossman

Občas som sa bavil a napäto čítal ale väčšinu diela som to už chcel mať za sebou. Neviem či treba dozrieť alebo ma to nebude baviť nikdy. Miestami bol ten humor za hranicou mojej tolerancie.

07.08.2018 2 z 5

Zóna odvahy Zóna odvahy Anton Marec

Vcelku zaujímavá publikácia zhrňujúca horolezectvo z každej strany. Jediné čo mi vadilo bolo to, že autor dosť používal texty, ktoré som už pred tým čítal.

17.04.2018 3 z 5

Od Gašerbrumu po Everest: slovenskí a českí horolezci na všetkých štrnástich hlavných osemtisícovkách sveta, 1969–1995 Od Gašerbrumu po Everest: slovenskí a českí horolezci na všetkých štrnástich hlavných osemtisícovkách sveta, 1969–1995 Milan Vranka

Útla kniha popisujúca pôsobenie ČS horolezcov v Himalajách. Nenájdete tu detailné popisy jednotlivých expedícií, skôr sa jedná o výpis kto, kedy, s kým a do akej výšky. Na konci je chronologická tabuľka všetkých expedícií a pokusy jednotlivých aktérov.
Knihu si užije každí, ktorému učarovali výšky.

12.02.2018 4 z 5

Fyzika 1. část - Mechanika Fyzika 1. část - Mechanika David Halliday

Ked som s knihou pracoval (skola ) tak som ju nenavidel :D s odstupom casu aj lutujem, ze som si ju nekupil. Perfektne spracovane kapitoly, riesene priklady, neriesene priklady s vysledkami, drobne testiky na kazdej druhej strane ci chapete popisovanej problematike. Az sa chcete skutocne nieco dozvedet o fyzike tak tato kniha je ta spravna volba.

05.01.2016 5 z 5

Konstruování strojních součástí Konstruování strojních součástí Joseph E. Shigley

velmi zaujmava kniha, potreboval som ju na Konstrovanie v skole(VUT). Necital som ju celu ale da sa povedat, ze som tam nasiel to co som potreboval.
Jedna z veci co sa mi nepacila bola absencia vysledkov k prikladom i ked tam bolo dostatok riesenych, taktiez by sa zislo vypracovat aspon strankove zhrnutie na konci kazdej kapitoly.

05.01.2016 4 z 5

Akvárium Akvárium Vladimir Bogdanovič Rezun

zaujmava kniha ale na moj vkus az prilis zbytocneho materialu, kludne to mohlo mat o 70 stran menej, kazdopadne niektore pasaze sa vryli do pamati.. tazko hodnotit co je pravda a co fikcia ale myslim si, ze o fungovani vtedajsej tajnej sluzby sa nieco dozvieme

05.01.2016 3 z 5