Richard Skolek Online Richard Skolek komentáře u knih

Splétač snů Splétač snů Šárka Pospíšilová

Myslím, že dvě ukázky z knihy řeknou vše:

ovečky se k brance vydaly
na teplou stodolu se těšily

když teď půjdeš
hezky spát
vydáme se spolu
na cestu do oblak

Rým, rytmus a pravidelné veršové schéma nejsou v dětské poezii nadstandard, nýbrž povinná výbava.

27.08.2017 odpad!

Sen letící želvy Sen letící želvy Nora Eckhardtová

Jak praví klasik: nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré. Přišlo mi, že v té žánrové směsi bylo nakonec všeho dost málo. Náznak psychologického románu, ale opravdu jen náznak. Nějaké ty vztahy, ale vcelku nezajímavé. Občas trocha humoru, ale opravdu jen občas a opravdu jen trocha. Detektivní složka odbytá a poměrně prvoplánová. Prostředí pracovníků kina připomíná jakýkoliv jiný pracovní kolektiv, opět nic vyloženě zajímavého. Postavy lehce nesympatické a docela nevýrazné, v zásadě mi bylo jedno, jak to s nimi dopadne. A s výjimkou konce se to celé dost vleklo.
Zkrátka – ta žánrová nevyhraněnost tomu podle mě dost ublížila.

30.04.2024 2 z 5

Středověký svět 2 Středověký svět 2 Míla Linc (p)

Velmi praktická příručka pro autory fantasy a historické literatury, pány jeskyně či zájemce o středověk. Všechno je popsáno přehledně a srozumitelně, oceňuji také chytré členění, díky němuž se člověk může k čemukoliv vrátit a rychle najít to, co ho zajímá. Pochvalu si zaslouží i smysl pro detail a předvídavost, je znát, že autor nejspíš kdysi sám na mnohé otázky pracně dohledával odpověď, a tak tuší, co by čtenáře mohlo zajímat a co by mohl potřebovat. První díl je o něco lépe uspořádaný, ve druhém je zase víc konkrétních příkladů z dobových pramenů.
Těžko říct, proč autor vše propojil střípky příběhu. K příručce tohoto typu se myslím moc nehodí a vůbec nic k ní nepřidává, ba naopak, docela rychle začne překážet. Ale to je jen malá vada na kráse.
Je každopádně škoda, že žádné další díly již nevyšly, případně že po letech nevzniklo nějaké rozšířené a přepracované vydání, které by existující díly propojilo a šlo u všech témat víc do hloubky. Vím, že nemělo jít o vyčerpávající přehled, věřím ale, že kdyby se do toho autorovi chtělo a celé se to pojalo o něco velkolepěji, výsledkem by nebyla „jen“ užitečná příručka, nýbrž „bible“ oboru, kterou by si okamžitě obstaral každý vypravěč, co příležitostně zabrousí do středověku.

25.04.2024 4 z 5

Všechno se mění Všechno se mění Anna Claybourne

Krásná dětská knížka o různých změnách a přírodních procesech – o pohybu planet, přílivu a odlivu, ročních obdobích, evoluci, korozi, rozkladu, stárnutí apod. Všechno je srozumitelně a chytře podané, v knížce jsou moc pěkné ilustrace.

10.02.2024 5 z 5

Tohle lidi hodně berou Tohle lidi hodně berou Pavel Tomeš

Humor je výsostně subjektivní záležitost a fejeton po čertech těžký žánr, tak nebudu zlý a napíšu jen – nebylo to špatné, ale za mě to určitě mohlo být lepší.

29.01.2024 3 z 5

Stát se moudrým mužem Stát se moudrým mužem Richard Rohr

Teoreticky jde o knihu pro věřící muže, ale mužská identita a spiritualita tvoří jen část, někde jde spíš o výchozí bod než o téma. Rohr často mluví i o moderní společnosti a o tom, kde jsme udělali chybu, věnuje se také vztahům. Kniha je plná podnětných myšlenek, ne vždy se čte snadno, zároveň autor nic zbytečně nekomplikuje, naopak. Text vynikne zvlášť ve srovnání s jinými díly, které se věnují současné krizi mužství – františkán Rohr je v mnohém o poznání konkrétnější a srozumitelnější a jeho kniha užitečnější a praktičtější.

26.11.2023 5 z 5

Brána do minulosti Brána do minulosti kolektiv autorů

Krásná knížka se spoustou ilustrací. Kromě „klasik“ typu starověkého Řecka a Egypta je tu třeba i Angkor, schodišťové studny v Indii, skalní vesnice amerických Pueblanů nebo Věstonická venuše (což je u anglofonní knihy poměrně překvapivé).

29.10.2023 5 z 5

V zákulisí: Vesmírná stanice V zákulisí: Vesmírná stanice kolektiv autorů

Moc pěkně udělaná knížka o Mezinárodní vesmírné stanici, o jejích modulech, o tom, jak se na ní posádce žije apod. Nestydím se přiznat, že jsem se dozvěděl spoustu nových věcí. Nezajímavější pro mě ale trochu paradoxně byly kapitoly o budoucích výpravách a různých simulovaných misích – při jedné například dobrovolníci deset týdnů leží na nepříjemně nakloněné posteli, což má mít na tělo podobné účinky jako dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže, při jiné zase stráví mnoho měsíců v izolaci, aby se zjistilo, jestli se nezblázní.
Škoda jen toho zvláštního poklonkování Číně – zatímco pasáže o sovětském-ruském vesmírném programu jsou myslím poměrně objektivní a férové, stránky o tom čínském připomínají spíš propagandu než naučnou literaturu.

27.10.2023 5 z 5

Hory a staletí Hory a staletí Ivan Olbracht (p)

Na to, že jde v podstatě o etnografickou studii, je kniha nevídaně čtivá. Olbrachtovy texty z Podkarpatské Rusi vždy vzbuzují dojem, že to tam autor skvěle zná, že rozumí místním, že chápe, jaké problémy tento kraj sužují, a ví i to, jaké mají příčiny. A jakkoliv je to čtení dost neveselé špatně je tu snad všechno a každý nový "pán", Čechy nevyjímaje, s sebou kromě polovičatých řešení přináší i nové problémy je zároveň nesmírně poutavé a zajímavé, protože tohle je opravdu úplně jiný svět, než jaký známe my.

"Ovšemže jsou na tom maličkém kousku země školy! A jak se v nich učí? Podkarpatským dialektem, ukrajinsky, rusky, slovensky, česky, maďarsky, hebrejsky, jidiš, německy, rumunsky a v Užhorodě je také škola cikánská. Ale ta snad nepadá na váhu, protože je to vlastně slovenská škola odcikánšťovací a cikánštiny se v ní užívá jen k dorozumění s nejmenšími. Ale nesmíte si ty školy představovat jako v nějaké civilizované zemi. Na Medzilaborecku jsem viděl osmileté, desetileté a třináctileté děti usedlých rodičů, které nikdy nechodily do školy, protože musí statkáři pást vepře. () A ty, které zapsány jsou, tam v zimě nechodí, protože nemají šaty a boty, nebo alespoň ne všechny, takže si je v chýších jedno druhému půjčují, aby mohlo jít jednou to, po druhé ono, neboť sedět ve škole je přece jen příjemnější než v zakouřené jizbě za komínem chlebové peci. () A úředním výkazům o návštěvě škol také nevěřte. Učitelé mají totiž nařízeno, chybí-li 20 procent žáků, aby to okamžitě hlásili inspektorátu, ale protože v třídě 80 procent dětí mají málokdy a protože by z toho bylo vyšetřování a snad i tresty, nehlásí nic a inspektoři jsou také spokojeni, že jim ubylo zbytečné psaní. A v době polních prací, očekává-li vesnický učitel inspekci, obíhá, aby ve třídě alespoň někoho měl, chýše, prosí a slyší: A co za to dáte? Dejte alespoň bileňku! Což je dvacetihaléř."

11.09.2023 5 z 5

Násilí bez předsudků Násilí bez předsudků Jan Těsnohlídek ml.

Na sbírce mě zdaleka nejvíc zaujal Těsnohlídkův specifický rytmus, často zajíkavý a přerývaný, občas skandující. Autora jsem slyšel recitovat naživo a nevěřil bych, že se ten styl dá zachytit pouhým textem, ale podařilo se, hned jsem si představil, jak mi ty verše předčítá.
Jenže zatímco na Těsnohlídkův projev nejspíš nezapomenu nikdy (a to myslím v dobrém!), na to, co říká nebo píše, bohužel zapomínám obratem. Nic jsem si nepoznamenal, nic mě nechytlo za srdce, nic se mnou nerezonovalo.

01.09.2023 2 z 5

Teď poznáte Negana! Teď poznáte Negana! Robert Kirkman

Bez nadsázky jeden z nejlepších příběhů, co jsem kdy četl. Jestli Robert Kirkman něčím vyniká, je to práce s tempem a rytmem vyprávění, čtenář se tady ani na chvíli nenudí. Rychlejší díly střídají pomalejší, násilí střídá reflexe, části zaměřené na skupinu jako celek střídají ty komornější a osobnější. Prohlédnout strukturu příběhu není nijak těžké postavy putují postapokalyptickým světem, pak najdou bezpečný úkryt, potom zjistí, že má nějakou slabinu, a nakonec ho musí opustit a začít zase od začátku Kirkman je ale velmi nápaditý. Každý úkryt je jiný a naši hrdinové jsou v něm jinak dlouho, každá větší skupina nepřátel, na kterou narazí, se výrazně liší od všech ostatních, každá část komiksu má jiný náboj a nádech. Nikdy jsem neměl pocit, že by se něco opakovalo nebo že by byl příběh uměle prodlužován, a kdykoliv jsem začal mít dojem, že už mě nic nepřekvapí, přišel nějaký šok.
Úžasní jsou i hrdinové. Na to, že jde o komiks, se autorovi podařilo přijít s množstvím překvapivě komplexních postav, které si člověk oblíbí. Vyvíjí se jak jednotliví hrdinové, tak i skupina jako celek na začátku jsou všichni dost naivní a důvěřiví, postupně se z nich ale stávají zvířata, která následně těžko hledají cestu zpět k lidství. Kirkman se důsledně věnuje traumatům, která s sebou přežití v tomto nelítostném světě nese a s nimiž se každá z postav vyrovnává po svém. Právě pomalejší a komornější části, kdy se hrdinové zamýšlejí nad tím, kým vlastně jsou, komiks neuvěřitelně pozvedávají.
Nakonec musím ještě vyzdvihnout tón vyprávění. Jako celek je to samozřejmě velmi temné a tragické, zároveň je tu ale dost humoru a nechybí řada pěkných chvilek (což je další podstatný důvod, proč se člověk s postavami sžije).

P. S.: pokud s komiksem váháte kvůli seriálu, nejzásadnější body jsou většinou stejné, ale hodně věcí je tu jinak. Ačkoliv budete ochuzeni o některá překvapení, je to přece jenom odlišný příběh. Rozhodně stojí za to a z mého pohledu je o poznání lepší, především co se týče zmiňovaného vypravěčského tempa zatímco v seriálu je často několik vyčkávacích dílů, kde se nic nestane, komiks jde neustále dopředu.

Skrz naskrz prohnilé Skrz naskrz prohnilé Robert Kirkman

Nový světový řád Nový světový řád Robert Kirkman

Jak daleko zajdem Jak daleko zajdem Robert Kirkman

Neodvratný osud Neodvratný osud Robert Kirkman

Válka šeptem Válka šeptem Robert Kirkman

Volání do zbraně Volání do zbraně Robert Kirkman

Život a smrt Život a smrt Robert Kirkman

Nakládačka Nakládačka Garth Ennis

Tento komiks představuje neobvykle realistický pohled na superhrdiny. V jádru jsou to obyčejní lidé, kteří ovšem dostali do vínku superschopnosti, a tak se chovají přesně tak, jak by člověk čekal svou moc a slávu neustále zneužívají. Proti nim pak stojí The Boys skupina, která je má hlídat a bojovat proti těm nejhorším zvrhlíkům.
Komiks je občas zbytečně nechutný a vulgární a snaží se za každou cenu šokovat, zároveň má ale chytré zápletky a ke konci neuvěřitelně graduje. Pokud na něj máte žaludek, rozhodně ho můžu doporučit.

P. S.: většina z vás bude určitě znát stejnojmenný seriál. Ten je krásnou ukázkou povedené adaptace komiksové předlohy nenechává se jí zbytečně svazovat, ale zachovává originální jádro, díky němuž jsou The Boys tak populární.

07.08.2023 4 z 5

Ze starých letopisů Ze starých letopisů Ivan Olbracht (p)

Nízkotučné Staré pověsti české. Ale je pravda, že se to čte o poznání snadněji a příjemněji.

31.07.2023 4 z 5