Renek Online Renek komentáře u knih

Duše má být vždy dokořán Duše má být vždy dokořán Emily Dickinson

Na výsost zajímavé verše, které nejsou pro každého, leč mnohý si v nich najde dílek do vlastní mozaiky. Básně jsou krátké a otevřené, někdy ne moc šťastně přeložené, ale zase nic nebrání se začíst do originálů:).

14.01.2018 4 z 5

... ismy: Jak chápat moderní umění ... ismy: Jak chápat moderní umění Sam Phillips

Vkusně uspořádaný přehled moderních uměleckých směrů splnil má očekávání. Kniha je přehledná, srozumitelně členitá, mohu ji doporučit všem aspirujícím znalcům novodobého umění:) Jediné co bych snad uvítal, je vícero ilustrací, ale zas je dobré, že autoři vždy odkazují k stěžejním dílům, takže není problém si je v dnešní době internetu dohledat.

11.01.2018 5 z 5

Klik Klik Milo Manara

Komiksy prakticky nečtu, není to zrovna můj šálek čaje. Zde jsem se však velice bavil. Kresba je parádní, zápletka na hlavu, ale mnohé situace opravdu vtipné :) Nic pro puritány, ostatní si četbu pravděpodobně užijí.

03.01.2018 4 z 5

Básník (Román o Ivanu Blatném) Básník (Román o Ivanu Blatném) Martin Reiner

Po "Daleko do ničeho" od Petra Hrušky, věnující se životu básníka Ivana Wernische, je to jistojistě má druhá nejoblíbenější "Ivano" biografie. Velice čtivé, obsahově rozmanité, líbí se mi plynulé přechody forem a vyčerpávající obsah, který z knihy dělá opravdový skvost. Vřele doporučuji.

07.11.2023 5 z 5

Aniara Aniara Harry Martinson

Parádní. A ještě lepší v dramatizaci na ČRo Vltava, kde jsem to poslouchal snad pětkrát :).

15.03.2023 5 z 5

Daleko do ničeho: Básník Ivan Wernisch Daleko do ničeho: Básník Ivan Wernisch Petr Hruška

Vyčerpávající průřez Wernischem, který se rozhodně nemusí za nic stydět. Parádní kniha hodna své velikosti.

10.11.2022 5 z 5

Co všechno věděla Maisie Co všechno věděla Maisie Henry James

Rozhlasová adaptace mě přišla mnohem zajímavější, jelikož byla okleštěna o některý slovní balast, který knihu v určitých pasážích doprovází, ale i tak čest předloze!

25.05.2021 4 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Koncept knihy je poněkud chatrný, témata nakousnutá kolikrát velice okrajově a vzpomínky častokrát nevalných kvalit (nuda!). Tři hvězdy za nostalgii, od knihy jsem čekal mnohem více.

02.05.2021 3 z 5

O sobě O sobě Jaroslav Anděl

Kniha zaujalo autorskou otevřeností, ale obsahem mě přišla poměrně strohá, krátká a dělením sem tam trochu ledabylá. Každopádně to nic nemění na síle výpovědi jednoho z našich největších fotografů.

06.02.2020 4 z 5

Dvojitá tma Dvojitá tma Jiří Ohrenstein

Genius vyzrálého básníka (věku navzdory) v celé své kráse. Hloubka citovosti a originalita jeho literárního výrazu mě nepřestává udivovat ani po letech. Na pomyslný piedestal bych z toho výběru rozhodně postavil Elegie. Nejsou na jedno přečtení, ale o to víc člověk docení jejich kvalit.

27.01.2020 5 z 5

Tajná řeč těla Tajná řeč těla David Lewis

Poměrně ucelený vhled do problematiky nonverbální komunikace. Kniha by mohla být větší, ale to nejnutnější zde je. Když už si chci občas oživit skomírající "slovník" sáhnu buď po Lewisovi nebo Peasovi.

10.01.2020 4 z 5

Jenom žal Jenom žal Zdeněk Spilka

Dle mého skromného úsudku poměrně průměrná kniha poezie, které nikterak extra nezaujala ani nezklamala. A to jsem jinak hodně shovívavý a přečtu s nadšením ze starší poezie skoro cokoliv.

19.12.2019 3 z 5

Malí kapesní sněhuláčci Malí kapesní sněhuláčci Tomáš Lotocki

Příjemná poetická jednohubka psaná velice vytříbeným a barevným jazykem.

31.10.2019 5 z 5

Nejstarší řecká filosofie: Filosofie v předklasickém údobí před sofistikou a Sókratem Nejstarší řecká filosofie: Filosofie v předklasickém údobí před sofistikou a Sókratem Jan Patočka

Ač filosofický elév, byla pro mne kniha velice inspirativní. Vyzobal jsem si z toho to, co jsem aktuálně schopen pochopit.

17.09.2019 5 z 5

Zářící den Zářící den Jack London

Ke knize se vracím již dobrých patnáct let, za tu dobu jsem ji přečetl nesčetněkrát, což si myslím, že je dostatečná recenze pro ostatní :)

01.07.2019 5 z 5

U nás I. U nás I. Alois Jirásek

Po Starých pověstech českých, konečně první Jiráskova kniha, do které jsem se pořádně začetl. Vyniká kouzelnými popisky vesnické krajiny 19. století a nesčetnými zajímavými příběhy. Těším se na druhý díl.

02.06.2019 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Jack London

Poprvé musím Jackovi udělit pouze dvě hvězdy, jelikož je kniha slátaninou na entou. Rozbředlý nejednotný příběh bez špetky zajímavosti. Zklamání.

30.04.2019 2 z 5

Bob Frídl - Potulný básník Bob Frídl - Potulný básník Jiří Vondrák (p)

Ač mi hudba Boba Frídla nic neříká, jeho životopis je poměrně poutavý a čtivý. Hezká to památka na život, který rozhodně nebyl promarněný. Děkuji.

23.04.2019 4 z 5

Pavel z Tarsu Pavel z Tarsu František Loskot

Ke knize jsem se dostal úplnou náhodou. Ač elementárně obeznámen s problematikou křesťanství, tak mě kniha příliš nezaujala pro svou stručnost. Často se zde nakousne určité téma, které pak zůstane otevřeno. To je sice možná z určitého úhlu pohledu pochopitelné, leč čekal jsem víc.

09.04.2019 2 z 5

Tři smetanovská libreta Tři smetanovská libreta Eliška Krásnohorská

Příjemné počtení i bez hudebního doprovodu.

08.04.2019 4 z 5