Radka_p Online Radka_p komentáře u knih

Ťažko povedať niečo, čo by túto knihu vystihovalo......veľa nešťastných ľudských osudov, hľadanie osudu hlavného hrdinu, politický systém Európy...veľa príbehov na veľa stranách. Naivne som čakala niečo, čo by zodpovedalo názvu Klub nenapravidtelných optimistov, no v knihe išlo skôr úsmev cez slzy. Koniec knihy bol pre mňa najkrajší a osud Sašu naj...smutnejší, naj...dojímavejší, naj...nešťastnejší....naj....

27.04.2015 5 z 5

Zbohom, nevinnosť Zbohom, nevinnosť Cora Carmack

Klasický príbeh ako sa učiteľ zaľúbi do študentky bez toho aby vedel, že ide o jeho študentku. Pár originálnych námetov by sa v knihe dalo nájsť, napríklad to, že išlo o študentku a učiteľa herectva. Postavu Garricka som mala celkom rada, naopak Bliss mi niekedy pripadala hlúpa. V konečnom dôsledku sa kniha čítala dobre, rýchlo, bolo to zaujímavé no nie je to skvost svetovej literatúry.....predpokladám však, že ja nie som cieľová skupina autorky a niekto mladší by knihu určite mohol považovať za skvelú.

09.04.2015 3 z 5

Všetko trvá krátko a ďalšie príbehy zo psychoterapie Všetko trvá krátko a ďalšie príbehy zo psychoterapie Irvin D. Yalom

Ako každá Yalomova kniha aj táto bola skvelá. Užitočná pre laikov, ktorých zaujíma psychoterapia ale aj pre začínajúcich terapeutov. Z príbehov, ktoré Yalom opisuje je možné "odkukať", niektoré metódy používané v psychoterapii. Jediná vec, ktorá sa mi nepáčila, bola predvídatelnosť problémov klientov....spracovanie straty, strach z vlastnej smrti a kompenzácia tohto strachu.

08.04.2015 4 z 5

Vzdor Vzdor Sarah Crossan

Námet oboch kníh z tejto dilógie bol veľmi zaujímavý no myslím, že sa dal rozpracovať aj lepšie. V kinách vystupuje na môj vkus veľké množstvo hlavných postáv a tak som si nestihla poriadne ani jednu z nich obľúbiť....a keď niektorá umrela ani mi jej nebolo veľmi ľúto. Postavy sa síce vyvíjajú ale hrozne rýchlo a samozrejme ako v každej knihe tohto typu sa 16-ročný človek správa a rčozhoduje prinajmenšom ako 30 ročný. Námet dobrý a originálny...škoda len jeho ne-rozpracovania

03.04.2015 3 z 5

Jane Eyrová Jane Eyrová Charlotte Brontë

Pre mňa bola táto kniha popisom jednej zvláštnej lásky, ktorá síce pomaly a kostrbato vznikala ale vydržala.......vydržala vlastne všetko. Mám pocit, že toto bola prvá kniha v ktorej autorka nevytvorila fyzicky krásne postavy, a tento fakt sa v knihe opakovane zdôrazňoval, takže vlastne pre mňa bolo ťažké predstaviť si nepríťažlivú Janu a neatraktívneho pána Rochestra...keď vo filmovom spracovaní tejto knižnej predlohy hrali celkom príťažliví herci.
Jana Eyrová bol krásny príbeh, originálny, klasický, pre mňa tam bolo príliš veľa zdĺhavých opisov prírody, pocitov, prežívania jednotlivých situácií no napriek tomu, že som filmové spracovanie videla niekoľkokrát aj tak ma spisovateľka nútila čítať ďalej a ďalej ....

28.03.2015 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Ďalšia romantická kniha .....no vybočuje z radu iných romantických kníh spôsobom akým je napísaná. Zaujímavé postavy, zaujímavá zápletka a nenormálne ideálny hlavný hrdina. Keďže som človek ženského rodu, trošku viac sa zameriavam na mužské postavy a Colleen ich píše extrémne nereálne....ale ak by existoval niekto ako Holder, prosím si jeho telefónne číslo :)

18.03.2015 5 z 5

Šok z pádu Šok z pádu Nathan Filer

Šok z pádu nebola ľahká kniha...bolo to čítanie o tom ako nešťastná smrť zmení životy všetkých a najmä hlavnému hrdinovi Matthewovi, ktorý sa nedokáže zmieriť s bratovou smrťou až do takej miery, že sa u neho začne rozvíjať schizofrénia. A čítanie príbehu človeka s rozštiepeným myslením nebolo jednoduché ani v tomto prípade a niekedy som mala chaos v slede udalostí, v tom kto je reálny a kedy ide len o spomienky. Tento príbeh bol pre mňa takým smutno-krásnym čítaním.

08.03.2015 5 z 5

Sourozenecké konstelace Sourozenecké konstelace Kevin Leman

Neodborne odborná kniha :) Tým myslím, že súrodenecké konštalácie sú síce odborným termínom, no Kevin Leman ich v knihe opisoval veľmi jednoducho a zrozumitelne aj pre laikov. Teóriu ktorú predstavoval, neustále dokladal aj príkladmi zo svojej odbornej praxe ale aj zo svojho rodinného života, čím sa stala kniha ešte zrozumitelnejšou. Kto chce pochopiť podstatu poradia narodenia v rámci súrodeneckej konštelácie a dokonca sa pri tom chce aj zasmiať, v tom prípade Kevin Leman napísal túto knihu práve pre neho.

05.03.2015 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Tak toto je presne kniha, ktorá sa číta na jeden dych a to doslova, kedže som na jej prečítanie potrebovala 6 hodín. Príbeh medzi Layken a Willom je veľmi čitateľný a núti vás čítať ďalej ako to medzi nimi dopadne. Jedinou chybičkou krásy pre mňa bolo len to, že obaja hrdinovia svojím správaním neprípomínali 19 a 21 ročné postavy, skôr by som povedala, že majú o dobrých 10 rokov viac.

11.02.2015 4 z 5

Nebo nepozná obľúbencov Nebo nepozná obľúbencov Erich Maria Remarque (p)

Škoda, že samotný názov prezrádza ako sa osudy hrdinov skončia....aj keď dvaja ľudia žijúci na hrane, aj keď každý iným spôsobom, nemohli skončiť inak.

09.02.2015 4 z 5

Stratení a nájdení Stratení a nájdení Brooke Davis

Brooke Davis v závere knihy uvádza, že napísala román o žiali. Pre mňa bola kniha Stratení a nájdení aj o priateľstve, láske, starobe, smútku a mnohom inom a myslím si, že každý kto si prečíta túto krásnu knihu v nej nájde svoje pocity alebo myšlienky, ktoré ho oslovia...
Millie alebo inak slečna Hrobárka, Karl Hmatopisár a napokon aj Agatha boli pre mňa tri abusrdné no zároveň čarovné postavy, o ktorých som si na začiatku knihy myslela, že budú napodobeninou Storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol..... ale mýlila som sa. Napokon pre mňa boli oveľa krajšie, ľudskejšie jednoducho lepšie napísané. Tieto tri originálne postavy v knihe skutočne ukazujú ako sa cez prežívanie smútku zo straty, dá opäť vrátiť k životu.

01.02.2015 4 z 5

Dáma s kaméliami Dáma s kaméliami Alexandre Dumas, ml.

Príbeh lásky medzi kurtizánou a slobodným mladým mužom odohrávajúci sa v Paríži v roku1847 bol pre mňa tak trochu zvláštne krásny. Začiatok knihy sa síce rozbieha pomalšie a kým sa dostanete k hlavným postavám príbehu môže to trvať aj 30 strán. Dej nie je nijako zvláštne dynamický no napriek tomu sa číta dobre, autor sa pekne pohral s mojimi názormi na postavy. Najprv som mala rada Armanda, ktorého som na konci knihy obviňovala z toho, že sa príliš ľahko vzdal a potom vypočítavo ubližoval a mstil sa. A naopak kurtizána Marguerite mi na začiatku pripadala ako bezcitná, vypočítavá žena no ako príbeh postupoval menila sa na citlivú ženu, schopnú trpieť pre lásku Armandovi. ......na záver musím konštatovať, že som očakávala, že kamélie budú zohrávať v príbehu významnejšiu úlohu.

26.01.2015 4 z 5

Papierové mestá Papierové mestá John Green

Papierové mestá boli fajn, viac fajn ako Hľadanie Aljašky aj keď s pomerne podobným motívom. Charaktery ktoré John Green v tejto knihe vytvoril boli pre mňa zaujímavé a Quentin ako emocionálne vyrovnané dieťa dvoch psychológov ma počas celej knihy veľmi bavil. Tento spisovateľ pre mňa dokáže prekvapivo v každej svojej knihe vytvoriť postavy, ktoré ma dokážu vtiahnuť do príbehu, ktorý ani nemusí byť zaujímavý, originálny mne stačia tie postavy.
Príbeh Quentina a jeho kamarátov bol napísaný veľmi čitateľným spôsobom aj keď v slovenskom preklade ma zarazili dve slová resp. slovné spojenia, ktoré boli v texte ako päsť na oko...presnejšie povedané keď sa Qventin s kamarátmi "šinul" po ceste alebo keď ho na lýtkach "studenila"rosa..

23.01.2015 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha sa nečíta ľahko ale to pravdepodobne ani nebolo cieľom jej autora. Určite ide o nadčasové dielo, ktorého myšlienky oslovia človeka žijúceho v akomkoľvek režime....a o tom, že je tých myšlienok neuveriteľne veľa sa dá presvedčiť len prečítaním tejto "vizionárskej" knihy. V závere mi bolo ľúto že Winstona nakoniec zlomili....

16.01.2015 3 z 5

Nebo nie je výmysel Nebo nie je výmysel Todd Burpo

Kniha nie je zaujímavá spôsobom spracovania, nejde ani o nejaký literárny skvost. V princípe jeden otec rozpráva o živote svojej rodiny a o príhodách, ktoré spolu zažili...na prvý pohľad nič výnimočné. Hodnota knihy Nebo nie je výmysel však spočíva hlavne vo výpovedi, ktorú podáva....teda v tom, že nebo naozaj nie je výmysel.

06.01.2015 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Skvelá kniha, plná emócií do ktorých vás autorka manipulatívne vtiahne a budete sa smiať tam, kde by sa to zdalo absurdné a plakať na miestach kde autorka majstrovsky vybalí také pocity z ktorých vám bude praskať srdce.
A aj napriek tomu, že som tušila ako to skončí do poslednej chvíle som naivne verila, že to celé bude inak a že jeden človek má silu zmeniť rozhodnutie toho druhého....

04.01.2015 5 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Sériu Divergencia mám veľmi rada, zbožňujem ju a tak som očakávala, že s rovnakými pocitmi budem čítať aj Čtyřku...a nestalo sa. Kniha je síce čtivá a dopĺňa informácie o Tobiasovi no pre mňa sú príliš povrchné. Opisy nejdú do hĺky Tobiasovej osobnosti, ani do jeho vzťahu z Tris a už vôbec nie do spôsobu akým Tobias vnímal Tris /čo som od knihy očakávala najviac/...mám pocit, že som knihou len tak preletela a o pol roka ani nebudem vedieť o čom vlastne bola.

30.12.2014 2 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Kniha plná citu, lásky, ľudskosti, kniha ktorá čitateľa naučí milovať zimu, sneh a mráz. Dcéra snehu je príbeh ktorý sa začína ako magická rozprávka, postupom však stráca svoju pôvodnú magickosť a mení sa na rozprávanie o živote, o ľuďoch, o láske. No i napriek tejto zmene som ostala až do konca rozprávania resp čítania v napätí a aj keď iný koniec sa asi nedal očakávať...aj tak ma prekvapil.

29.12.2014 5 z 5