R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Dlouhý, Široký a Bystrozraký Dlouhý, Široký a Bystrozraký Karel Jaromír Erben

Dětská kniha napsaná čistou a malebnou češtinou s půvabnými, typicky pohádkovými ilustracemi.

30.05.2015

První třída kašička První třída kašička Olga Štruncová

Hravá říkadla, vtipné hádanky, texty lidových písní. Rozumně velká písmena pro malé čtenáře s rozvernými ilustracemi, evokujícími dětské kresby a malůvky.

30.05.2015 4 z 5

Šachový slabikář Šachový slabikář Inna Veselá

Šachový slabíkář patří mezi nejlepší učebnice šachu pro děti, s přehledným textem, jednoduše (s ohledem na věkovou skupinu čtenářů), ale přesně popsanými pravidly. Knize nechybí pěkné a vtipné ilustrace z šachového světa, které podtrhují účel knihy. Poučení a zábava. Nebo naopak.

30.05.2015 5 z 5

Vodník Česílko Vodník Česílko Václav Čtvrtek (p)

Kniha pro nejmenší děti, jedna z těch půvabných a laskavých pohádek.

30.05.2015 5 z 5

Básně I Básně I Jan Skácel

Přemýšlivě vybraný soubor básní, zahrnující výběr z několika básnických sbírek J. Skácela a motivy od lyrických po epické, básně zdobené krajkou přírodní lyriky a lásky, jiné se smutkem a zmarem, další s podtóny naděje, melancholie nebo nostalgie.
Pro sebe jsem v knize našla hrst básní, ke kterým se ráda vrátím.

27.05.2015 4 z 5

Dobrodruh Dobrodruh Zdeněk Vopat

K předchozímu komentáři už není třeba moc dodávat. Mám na knihu hezkou vzpomínku. Bezpečné dobrodružství v nebezpečném světě, šťastně dopadající zážitky hlavního hrdiny. Drogy, zlo, láska, bezpráví, krutost, spravedlnost...

24.05.2015 3 z 5

Konkurz na milence Konkurz na milence Simona Monyová (p)

Příšerný - trochu schizofrenní děj, kde se nepřehledně a nudně míchají osudy hlavní postavy s osudy hrdinky knihy, psané hlavní postavou. Slovní guláš. Jak už hodnotila trefně Jenovéfa přede mnou, sci-fi, nereálné postavy. Trapná karikatura ženy. Zoufale předvídatelný konec. Jedna z nejslabších knih autorky.

24.05.2015 2 z 5

Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana Vzpoura deprivantů - Nestvůry, nástroje, obrana František Koukolík

Chytrá sonda do psychologie lidí, politických, sociálních a ekonomických vztahů. Doporučuji.

24.05.2015 5 z 5

Smrtící gen Smrtící gen Robin Cook

Průměrně dobrá detektivka, kde mi kazilo potěšení příliš brzké prozrazení vraha. Ale co už. Hvězdičku navíc za nápad ohledně důvodu vraždění. 3,5 zaokrouhluji nahoru (tak, jak se matematicky má) :-). Postavy sympatické, ale občas přiblble se chovající, pravděpodobně pro zvýšení napětí. Lehce dějově neukončený konec.

24.05.2015 3 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Nenadchla. Neotřelý styl a zpočátku zábavně předlouhé souvětí jsem později začala pociťovat jen jako určitou uměleckou pózu. Možná oprávněně, možná neoprávněně. Kdo ví? Patrně jen autor. Co dál? - Vesměs nesympatické postavy s podivně pokrouceným chováním. Nenašla jsem poetiku, a na rozdíl od jiných autorů mě ani nezasáhl pocit krutosti a nesmyslnosti války. To Květě Legátové k mrazení čtenáře z válečných hrůz a popisu marnosti války stačilo pár vět.

17.05.2015

Naše nejkrásnější historické zahrady Naše nejkrásnější historické zahrady Petr Dvořáček

Krásná publikace, milá zastavení v zámeckých i nezámeckých zahradách a parcích. Nádherné fotografie. Kvalitní, zajímavé, stylisticky a obsahově pěkně napsané texty.

02.05.2015 5 z 5

Architektura - Velký ilustrovaný průvodce Architektura - Velký ilustrovaný průvodce Jonathan Glancey

Architektura od Jonathana Glanceyho zahrnuje až nečekané množství budov, prochází nejstaršími obdobími po současnost, od staveb vytvořených před naším letopočtem (až 3000 let př. n. l.) k nejmodernějším budovám dneška s futuristickými tvary. Představuje architektonické styly od starověku po současnost, věnuje se architektuře antického Řecka a Říma, Egypta, staré americké civilizace, starověkého Blízkého Východu, Egypta, Číny a Japonska, středověkým stavbám, současným veřejným a obchodním budovám… Neopomíjí ani chrámy a paláce, architektonicky významné kostely a sakrální místa, stejně jako hrady a zámky.

Na prvních stránkách čtenáře přivítají kapitoly Úvod a Úvod do architektury, dobrý počin se zajímavými informacemi a postřehy, ovšem trochu útržkovitými a chaotickými.

Kniha je rozdělena dílem podle času, dílem podle slohů na určitém území. Každá kapitola má před vlastním seznamem staveb úvodní charakteristiku slohu a období, velmi přehledně popsané prvky daného stylu, doplněné ilustracemi, a pak už následují jednotlivé stavby s obrázkem, legendou - datem a místem stavby, autorem a typem budovy a vlastním popisem stavby.

Autor při výběru jednotlivých „vzorků“ ovšem zapomněl, že kvalita bývá důležitější než kvantita. A tak mnohé budovy postrádají ilustraci a i prostor pro popis je velmi omezený. Výběr má také své nedokonalosti. Autor (Brit) zhruba od období středověku upřednostňuje architektonické perly západní Evropy a téměř opomíjí střední a východní Evropu, ovšem s několika výjimkami. Jonathan Glancey se v podstatě omlouvá za výběr už předem v úvodu, vysvětluje, že z existujících budov zahrnul zejm. ty, které navštívil. Přesto toto vnímám od autora, který je čestným členem Královského institutu britských architektů v Londýně, za určité ignorantství, povýšenost a možná i omezenost.

02.05.2015 3 z 5

Řečnické triky Řečnické triky David Gruber

Kniha obsahuje jak informace o základních předpokladech pro úspěšnou přednášku (včas nachystané pomůcky k přednášce, vhodné osvětlení) až po tipy, jak reagovat na rušitele přednášky, negativní kritiky a hodnocení během ústního projevu. 3,5 hvězdičky nemůžu dát, tak tedy 4.

29.04.2015 4 z 5

Počkej až za Lyon Počkej až za Lyon Táňa Kubátová

Po divokém začátku hlavní hrdiny čeká vesměs příjemné a pohodové putování Francií. Pěkně odpočinková kniha s trochou sarkasmu a ironie.

29.04.2015 4 z 5

E=mc² E=mc² David Bodanis

Otevírala jsem stránky knihy s nadšením a nadějí, že proniknu do tajemství teorie relativity (skromnější představa) nebo se stanu zasvěcenou a teorie se pro mě stane srozumitelnou a jednoduchou jako pravidla rovnic o dvou neznámých. A já budu nevzdělané oslňovat svými znalostmi. Vždyť mi to autor, víceméně, slíbil, že.?
Kniha má určitě originální téma a upřímnou snahu vysvětlit čtenářům Einsteinovu teorii a související fyzikální jevy. David Bodanis však dává k avizovanému tématu mnohem více, kromě informací z života Alberta Einsteina také velmi ucelený popis vědeckého prostředí daného období a fyziků. Autor čtivou formou seznamuje s vynálezy, které využívají poznatky a zákonitosti shrnuté v teorii relativity, nešetří zajímavostmi z historie závodu výroby atomové bomby… Zkrátka, jde o velmi dobrou knihu.
Mínusem jsou jen nesprávně očíslované poznámky v závěru knihy. Druhým mínusem je fakt, že má nefyzikální logika se stále vzpírá uvěřit tvrzením zmíněné teorie. A o nějakém citování a osvětlování rovnice E=mc2 z mé strany nemůže být ani řeč.
Doporučuji přečíst a udělat si vlastní názor. Třeba dopadnete s (ne)fyzikální logikou lépe než já.

15.04.2015 5 z 5

Umění zahrad Umění zahrad Caroline Holmes

Krásné fotografie zahrad z nejrůznějších koutů světa, potěšení pro oko a prostor pro fantazii. Jen mi chybělo trochu kvalitnější a bohatější zpracování informací.

28.03.2015 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Špičková detektivka. Tímto přídavným jménem šetřím, ale tady právem patří. Skvělá děsivě houstnoucí atmosféra, skupina deseti obětí nebo zločinců se zmenšuje, pěkně jeden po druhém odpadávají...

Užila jsem si skládání indicií, hledání nejrafinovanějšího zločince a pachatele událostí na ostrově. Pro přesnost dodám, že se mi párkrát lehce zadrhlo čtení na několika drobných součcích osudového chování postav. Ovšem žádný z těch drobných suků nesnížil můj zážitek z kvalitního ebenového dřeva vystavěného příběhu.

28.03.2015 5 z 5

Praštěné kantorky a roztomilí žáci Praštěné kantorky a roztomilí žáci Irena Kopecká

Název nelže. Skutečně roztomilé a dojemné zážitky ze školních tříd, z obou stran katedry. Zábavné, poučné. krapet nostalgické. Některé příběhy lehce poučují, další jsou nefalšovaně ztřeštěné a další, předpokládám - díky spisovatelské fantazií, až absurdní. Při čtení jsem se bavila a současně příjemně relaxovala.

28.03.2015 4 z 5

Proměny mysli Proměny mysli Irena Kopecká

Kniha, která se snaží předat čtenáři optimismus, naději, životní moudrosti, nějaká poučení. Příběhy občas protkne nadpřirozeno, andělé..., tyto letmé přesahy do nereálných světů bych vynechala.

28.03.2015 3 z 5

Z křišťálové studánky Z křišťálové studánky Josef Václav Sládek

Jako dítě jsem knihu milovala. A dodnes oceňuji průzračnou krásu básní a hezké ilustrace.

04.03.2015 5 z 5