Architektura - Velký ilustrovaný průvodce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dokonalý vizuální průvodce. Objevíte s ním 5 000 let architektonického stylu, slohu a způsobu staveb od letišť po zikkuraty. Fascinující ilustrace jakoby přenášely přímo do srdce nejpozoruhodnějších budov světa. Prozkoumejte materiály a techniku, které formují budovy, rozpoznejte klíčové prvky a dekorativní znaky každého architektonického slohu. Podnikněte architektonické turné k poznání budov západního světa, Blízkého východu, Indie, Číny a Japonska....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99584/architektura-velky-ilustrovany-pruv-qir-99584.jpg 3.78
Žánr
Literatura naučná, Architektura, Encyklopedie
Vydáno, Slovart (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Architektura - Velký ilustrovaný průvodce

R.E.M.
02.05.2015

Architektura od Jonathana Glanceyho zahrnuje až nečekané množství budov, prochází nejstaršími obdobími po současnost, od staveb vytvořených před naším letopočtem (až 3000 let př. n. l.) k nejmodernějším budovám dneška s futuristickými tvary. Představuje architektonické styly od starověku po současnost, věnuje se architektuře antického Řecka a Říma, Egypta, staré americké civilizace, starověkého Blízkého Východu, Egypta, Číny a Japonska, středověkým stavbám, současným veřejným a obchodním budovám… Neopomíjí ani chrámy a paláce, architektonicky významné kostely a sakrální místa, stejně jako hrady a zámky.

Na prvních stránkách čtenáře přivítají kapitoly Úvod a Úvod do architektury, dobrý počin se zajímavými informacemi a postřehy, ovšem trochu útržkovitými a chaotickými.

Kniha je rozdělena dílem podle času, dílem podle slohů na určitém území. Každá kapitola má před vlastním seznamem staveb úvodní charakteristiku slohu a období, velmi přehledně popsané prvky daného stylu, doplněné ilustracemi, a pak už následují jednotlivé stavby s obrázkem, legendou - datem a místem stavby, autorem a typem budovy a vlastním popisem stavby.

Autor při výběru jednotlivých „vzorků“ ovšem zapomněl, že kvalita bývá důležitější než kvantita. A tak mnohé budovy postrádají ilustraci a i prostor pro popis je velmi omezený. Výběr má také své nedokonalosti. Autor (Brit) zhruba od období středověku upřednostňuje architektonické perly západní Evropy a téměř opomíjí střední a východní Evropu, ovšem s několika výjimkami. Jonathan Glancey se v podstatě omlouvá za výběr už předem v úvodu, vysvětluje, že z existujících budov zahrnul zejm. ty, které navštívil. Přesto toto vnímám od autora, který je čestným členem Královského institutu britských architektů v Londýně, za určité ignorantství, povýšenost a možná i omezenost.

Štítky

architektura

Autor a jeho další knihy

Kniha Architektura - Velký ilustrovaný průvodce je v

Přečtených12x
Doporučených1x
Knihotéce10x
Chystám se číst1x
Chci si koupit1x
dalších seznamech1x