Prubner Prubner komentáře u knih

Pravda přichází z Novy Pravda přichází z Novy Kateřina Kašparová

Jo jo, taky jsem v devadesátkách čuměl na Novu a Železného jsem považoval za sympaťáka. Tahle kniha byla zřejmě první, která odhalila, jak to v této televizi skutečně chodilo. První část obsahuje víceméně veselé historky "z natáčení", druhá podrobně popisuje události, které následovaly po fyzickém napadení autorky tehdejší moderátorkou Obzinovou. Kniha je velmi čtivá, autorčiny komentáře často vtipné, jen ta druhá část je snad až moc podrobná. Je to kniha, která měla význam ve své době, ale dnes už je to vcelku antikvární záležitost.

27.04.2020 4 z 5

Bezstarostní jezdci, zuřící býci Bezstarostní jezdci, zuřící býci Peter Biskind

Rozhodně zajímavé a velmi čtivé, možná místy až moc bulvární. Problém je, že jsou tam desítky jmen a i zapálený filmový fanoušek se v nich těžko orientuje. Znal jsem jména režisérů, herců i některých scenáristů, ale různí ti producenti, manažeři a agenti se mi pletli. Knihu je tedy dobré číst tak, abyste měli jmenný rejstřík neustále k nahlédnutí.

12.03.2020 4 z 5

Gottwald a jeho doba Gottwald a jeho doba Rudolf Kroll

Čekal jsem, že to bude lepší. Velkou část knihy zabírá líčení všeobecně známých událostí českých dějin v době Gottwaldova života, ale o samotném Gottwaldovi se dozvíme docela málo. Jako by autor měl o KG málo informací, tak to nahradil líčením dějinných souvislostí. A když už o Gottwaldovi píše, většinou ve stylu "možná, pravděpodobně, asi, nevíme, co cítil, co si myslel apod.". Ale možná pro někoho, kdo se v historii moc neorientuje, bude kniha přínosná. Pro mě nebyla.

04.02.2020 2 z 5

Byla prý docela hezká Byla prý docela hezká Michel Bussi

Bussi je můj oblíbený autor, ani tentokrát nezklamal. Pachatel je sice známý skoro od začátku, ale přesto má autor přichystaných několik překvapivých zvratů. Mám ale problém s autorovým názorem na migraci, můj názor je totiž přesně opačný a ta agitace mi tu docela vadila.

04.02.2020 4 z 5

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Celkem fajn, ale netuším, pro koho je kniha určena. Fandové akčních filmů (jako třeba já) v ní nenajdou nic, co už by nevěděli, a ti ostatní si knihu nekoupí.

02.01.2020 3 z 5

Úplně jiný příběh Úplně jiný příběh Håkan Nesser

Nessera čtu pravidelně, ale tahle jeho detektivka byla ze slabšího soudku. Hlavní hrdina i jeho kolegové neustále přemýšlejí o případu a přemýšlejí a pořád dokola... a vůbec nic je nenapadne. Nakonec případ rozlouskne do té doby bezvýznamná epizodní postava. No nevím. Navíc ty dialogy mi připadaly dost špatně napsané, jako by je psalo dítě školou povinné...

02.12.2019 2 z 5

Holé a trapné dýchání Holé a trapné dýchání Luděk Sobota

Sobotova předchozí kniha Facky místo pohádek byla o dost zajímavější a obsáhlejší, tato nová kniha je jen takový doplněk k ní, o dost slabší.

Větrák Větrák Miroslav Graclík

Větrovce mám rád, jenže on jeho život nebyl moc zajímavý, takže čtenáře zaujmou snad jen upřímné rozhovory s Větrovcovou dcerou a sestrou. Autoři knihy obsáhle citují z hercových časopiseckých rozhovorů, jenže to jsou jen nezáživná frázovitá přemítání o herecké práci nebo politice. Autoři jsou pečliví jako vždy, ale kde nic není...

Zběsilé osmdesátky Zběsilé osmdesátky Stanislav Hložek

Stejný případ jako u memoárů Miloše Zapletala: Hložek nechce nikoho urazit, takže jeho vzpomínání je takové neškodné a nic zajímavého se nedozvíme.

28.11.2019 2 z 5

Pekelná třída a tábor zdrcených srdcí Pekelná třída a tábor zdrcených srdcí Vojtěch Steklač

Je fajn, že se Steklač po dlouhé přestávce vrátil k psaní a k Boříkovi, ale ve srovnání se staršími boříkovskými knížkami je to slabota (stejně jako Pekelná třída a mejdan u Bohouška). O příběh tu vlastně ani moc nejde, vyprávění je plné odboček a komentářů a celé to ústí do ztracena. Ale přesto jako Boříkův fanoušek říkám: pište dál, pane Steklači.

Nůž Nůž Jo Nesbø

Pro mě asi nejslabší kniha ze série o Harrym. Chybí tu napětí, akce. Připadá mi, že autor už vaří z vody.

28.11.2019 3 z 5

Za zády slavných: Pohled do zákulisí českého showbyznysu Za zády slavných: Pohled do zákulisí českého showbyznysu Miloš Zapletal

Ta kniha je o ničem. Obálka slibuje pikantnosti o slavných osobnostech, jenže oni jsou to všichni Zapletalovi kamarádi a on je nechce urazit, takže se žádných pikošek nedočkáme. Vyprávění je nemastné neslané a nedozvíme se z něj nic, co bychom už nevěděli. Ztráta času.

28.11.2019 odpad!