Prubner Prubner komentáře u knih

Vojtěch Jasný Vojtěch Jasný Jiří Voráč

Matty to napsal za mne. Na můj vkus trochu odbytá kniha, čekal jsem víc.

08.03.2021 3 z 5

Můj život mezi slzami a smíchem Můj život mezi slzami a smíchem Jiřina Bohdalová

Memoáry jsou to poněkud stručné, 200 stran, z toho nejméně polovinu zabírají fotografie. Paní Bohdalová má jistě v zásobě tolik zážitků a historek, že by to vydalo na tři takové knihy. Ale fotky jsou hezké, jako vánoční dárek ideální.

02.11.2020 3 z 5

Životopis bez cenzury Životopis bez cenzury Radim Uzel

Kdo by řekl, že životopis populárního sexuologa bude tak nudný ? Asi jsem čekal nějaké pikantní veselé historky nebo zajímavosti...No, moje chyba.

01.11.2020 2 z 5

Hovory v karanténě Hovory v karanténě Martin Bezouška

Ale jo, Jandáka jako herce můžu (jako politika ne). Kniha o jeho životě je vedena formou rozhovoru a zdá se, že protagonista je v něm docela upřímný. Jen to mohlo být celé o něco delší.

31.10.2020 3 z 5

Druhý život pana Roose Druhý život pana Roose Håkan Nesser

Nuda. Je to spíš psychologický příběh než detektivka. Až do konce se nedočkáme žádného překvapení, zvratu, čehokoliv zajímavého, příběh se vyvíjí podle očekávání. Nic mi to nedalo. Knihy H. Nessera mám rád, ale tady si vybral slabší chvilku.

31.10.2020 2 z 5

Nevím nic, ale řeknu všechno Nevím nic, ale řeknu všechno Pierre Richard

Zvolená forma je hodně nezáživná, taková "roztržitá". Kdo nezná Richardův život a jeho filmy, může se občas ztrácet. A ani se toho člověk moc zajímavého nedozví.

05.10.2020 2 z 5

Sylvester Stallone Sylvester Stallone Peter Haller

Krátké, dnes už zastaralé, ale napsané velmi čtivě, s humorem...

Encyklopedie fantastického filmu Encyklopedie fantastického filmu Ivan Adamovič

Dnes už zastaralé, ale kdysi jedna z mých oblíbených knih. Škoda, že autoři nevydají rozšířené a aktualizované vydání do dnešních dnů, ovšem to by ta kniha narostla desetinásobně....

07.07.2020 5 z 5

Český film devadesátých let: od Tankového praporu ke Koljovi Český film devadesátých let: od Tankového praporu ke Koljovi Andrej Halada

Velmi výstižná, srozumitelná a čtivá analýza tvorby 90. let (tedy necelých, jen do roku 1997). Škoda, že se autor s odstupem ke knize nevrátil a nezpracoval i následující roky... Vlastně nevím, kam se pan Halada ztratil, je škoda, že nepíše o filmu dál.

Rozmarná léta českého filmu Rozmarná léta českého filmu Jaroslav Sedláček

Knižní verze TV dokumentárního seriálu. Ale jo, ujde to. Není to kritická reflexe, spíš vyprávění o tom, jak a co se tehdy točilo, různé zajímavosti, vyjádření tvůrců... Škoda, že nevyšel plánovaný druhý díl (zahrnující léta 1999 - 2009), zřejmě z finančních důvodů.

07.07.2020 4 z 5

Český hraný film VI. /  Czech Feature Film VI. Český hraný film VI. / Czech Feature Film VI. kolektiv autorů

Poslední díl mi přijde už lehounce odbytý, chybí tady řada koprodukčních filmů (Boj o Moskvu, V týlu nepřítele, Boris Godunov, Píseň nemilovaného, Věrni zůstaneme) a chybí i pár filmů porevolučních. Ale pořád slušná práce.

07.07.2020 4 z 5

Český hraný film V. / / Czech Feature Film V. Český hraný film V. / / Czech Feature Film V. * antologie

V knize ale chybí film Vojáci svobody (1976), přestože šlo o koprodukci.

Filmové profily 2 Filmové profily 2 Luboš Bartošek

Asi první slovník českých a slovenských herců u nás. V roce 1990 to pro mě bylo zjevení, z odstupu je to ale zastaralé, filmografie jsou neúplné. V 90. letech bych ale hodnotil pěti hvězdičkami.

07.07.2020 4 z 5

Náš film: Kapitoly z dějin (1896 - 1945) Náš film: Kapitoly z dějin (1896 - 1945) Luboš Bartošek

Kniha, která mě jako teenagera uvedla do světa českého filmu a poskytla mi základní orientaci v naší kinematografii (tedy do roku 1945). Zdařilejší a o hodně rozsáhlejší jsou ovšem Bartoškova vysokoškolská skripta na stejné téma, tuším z roku 1979, která jsou ovšem přístupná jen v pár knihovnách. Bohužel.

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Hodnotím oba díly najednou.

Klauni v dřevácích Klauni v dřevácích Pavel Grym

Velmi čtivě a srozumitelně podané dějiny Divadla Spejbla a Hurvínka. Škoda, že končí rokem 1985.

27.05.2020 5 z 5

Vladimír Menšík Vladimír Menšík Jan Rejžek

Stručná, ale výstižná analýza Menšíkovy filmové kariéry.

24.05.2020 5 z 5

Dějiny Československa očima Dikobrazu 1945-1990 Dějiny Československa očima Dikobrazu 1945-1990 Jiří Pernes

Autor v podstatě jen stručně převypráví poválečné dějiny Československa a ilustruje to kreslenými vtipy z Dikobrazu. Čekal jsem, že se víc dozvím o samotném Dikobrazu, jeho redaktorech, zázemí...Ale tím se autor nezabývá skoro vůbec. Pokud se ovšem smíříte s tím, že jde vlastně jen o stručnou procházku dějinami za doprovodu vtipů, tak si knihu užijete. V závěru ovšem autor neříká pravdu: Dikobraz nezanikl v roce 1990. Jen se přejmenoval na Nový Dikobraz a v pohodě pokračoval dál ještě celých pět let.

23.05.2020 3 z 5

Dejiny slovenskej kinematografie Dejiny slovenskej kinematografie Václav Macek

Přehledné, fundované, informačně nabité, zajímavé, i když místy možná až moc odborně napsané. Každopádně čtenář si na základě této knihy udělá přesnou představu o slovenské kinematografii. V současné době se pracuje na novém, rozšířeném dvoudílném vydání. První díl už vyšel v roce 2016, ale upřímně řečeno, líbil se mi méně než původní kniha. Snad druhý díl dojem napraví...

27.04.2020 4 z 5

Zakázané elity Zakázané elity Kateřina Kašparová

Pokračování knihy Pravda přichází z Novy. V Zakázaných elitách se autorka zabývá zevrubným vylíčením pozadí vzniku Novy a jejího fungování a především očerňováním Železného. Ne že by si to nezasloužil, ale ještě víc než v první knize tu autorka dává průchod své ublíženosti, což občas překračuje snesitelnou míru. Ale jinak platí to, co jsem psal u první knihy: je čtivá, vtipná, nabitá zajímavými informacemi...ale její doba už dávno minula.

27.04.2020 4 z 5