PREBURDA PREBURDA komentáře u knih

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Příběh dvanáctého dílu od prvních stránek čtivý, napínavý, propletený tajemstvím a u některých postav překvapivý. Zařadila bych jej mezi zatím pro mne nejlepší díly jako např. "Vražda v ambitu", "Adventní kletba" anebo "Olomoucký bestiář". Sérií čtu postupně, a tak mám malinkou výtku, která mne mrzí ........... s Ludmilou, jak se čtenář dočetl v předešlých knihách má, syna a dokonce je už nevrlý z malé dcerky, proto vyšetřuje v Praze.............. tak proč zase Blanka a Světlana, když už si vše bylo řečeno? Závěr knihy byl trošičku "uťatý", mohli se setkat všichni o tom vánočním čase.
Jinak za mě čtvrtý nejlepší díl série.

31.05.2021 5 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Sedmá kniha této série o pánu z Chlumu, byla skvělá, od prvopočátku propletená vraždami s nádechem mystismu, kterou šířila církev, aby sama mohla mít zisky a šířit strach mezi prostým lidem a odvolávala se na Boha. Zvlášť závěrečné usvědčující kapitoly vůčí biskupovi Brunovi ze Schauenburku, mne doslova vtáhly do knihy. Skvěle napsaná kniha série.

18.04.2021 5 z 5

Všechny sladké zítřky Všechny sladké zítřky Bertrice Small

Nu, co k této knize a vůbec celé sérií napsat............příběh krásný, rozvíjející se, doslova bych řekla, vtáhne čtenáře do knihy. Představíte si vše, to autorka knih opravdu umí. Nevím, zda spisovatelka trpěla psychologickou poruchou nymfománie, poněvadž kniha přílišnými až nechutnými opakovanými vsuvkami sexu, hraničily až pornem v psané podobě. Celý krásný příběh o Skye mohl být o to krásnější a romantičnější i bez těchto neustále se opakujících popisů postelových orgií.

19.11.2023 4 z 5

Fantomas Fantomas Pierre Souvestre

Trápení s touto knihou po večerech, než jsem jí dočetla. Dlouho jsem nečetla, tak nicotnou knihu. Předpokládala jsem, že kniha bude úplně něco jiného, ale že, až tak....Možná, že kdyby byla napsána jako jasná souvislá sci-fi detektivka, měla by úspěch. Tři příběhy knihy, které na sebe nenavazují, mě tedy nenadchly. Přelouskat těch 622 stran bylo utrpení. Děkuji za, fantastické, francouzské, filmové, zpracování, na které se vždy ráda podívám, To se však o této knize říct nedá.

27.04.2023 1 z 5

Na to vem jed Na to vem jed Ann Granger

Do knihy jsem se ze začátku nemohla ne a ne začíst. Takové nemastné, neslané psaní, o ničem. Potom, však děj dostal jiskru a začal se pomaloučku rozvíjet a zamotávat. Poklidná detektivka. Vrah, překvapivý, se smutným motivem.

28.10.2022 3 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Příběh začal velmi nevinně a postupně stránku od stránky se začal zamotávat. Mord za mordem a záhadný propletenec všech postav. Už, už jsem se bála, že Ota skončí v manželském chomoutu...........no nevím, jak by potom Oldřich z Chlumu využíval Otu k vyšetřování, když sám Ota dívkám hlásá, že manželství je svátost a proto se do toho nežene, poněvadž by o tuto kratochvíli přišel. A opětovně posun v čase. Kdo tuto sérií čte postupně, bude zase zmaten. Jinak se mi příběh moc líbil.

18.02.2022 4 z 5

Bratr Mlčenlivého vlka Bratr Mlčenlivého vlka Klára Jarunková

Poutavý příběh chlapce z horského prostředí. Příběh rodiny, která žije a stará se o pohodlí turistů na horské chatě. Příběh, který je na konci smutný, zasáhne čtenáře, že přírodu nelze brát na lehkou váhu a k horám bychom měli vzhlížet s úctou a pokorou zároveň. Na motivy této knihy byl v 70.letech uveden, neméně poutavý seriál "My z konce světa".

15.01.2022 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Nemohu napsat (...za mě), že kniha byla čtivá, naopak. Četla se mi velmi těžce, je psána češtinou 30. let, zbytečně rozvláčně. Samotný příběh, kdyby byl napsán čtivou formou a jen na polovinu stran, byl by z něj ohromný až skoro "hororový" bestseller. Na mě spousta šílenců ........a vzdělaný člověk, který se mezi ně osudově dostal, je sám v osudové pasti.
Tím nechci říci, že bych příběh knihy zatracovala. Každý, ať si udělá svůj názor sám.

12.10.2021 3 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Detektivní příběh odehrávající se na Moravě ( již druhý v sérií a také velmi napínavý jako první ), od první stránky až do závěru příběhu mě držel v napětí. Velmi spletité pátrání a zajímavé odhalení. Zařazuji tento díl mezi nejlepší a doporučuji.

27.06.2021 5 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Opětovně pěkné středověké čtení. Sérií čtu postupně, takže na mé tři předešlé favority ze série, které byly velmi napínavé od začátku až dokonce tato kniha nemá. Škoda, že Ludmila nedostala větší prostor k dořešení sama a nebo když už, tak společné pátrání až dokonce i s Oldřichem. Jedna malinká výtka....... autor knih série se začíná pomalinku zapomínat, co bylo v předešlých, čtenářům už napsáno. Snad syn - Oldřich je starší a ne dcerka - Ludmila?

20.06.2021 4 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Tento díl, čtivý jako vždy............ ale za mě (asi jsem "přeVondruškovaná"), tomu chyběla, nevím jak to napsat.... asi slovem "šťáva". Až v druhé polovině knihy, kdy se Ota dostal do situace, ve které ještě nebyl, příběh dostal druhý dech a "šťávu" a byla jsem v napětí, jak to dopadne.

22.05.2021 4 z 5

Vila Vila Ruth Kelly

Tentokráte zklamání od této knihy. Autorka sáhla k jinému tématu, žánru a stylu psaní. Řekla bych, že to jí nesedlo. Oproti "Vinici v Provence", pro mne zklamání.
I když a za toto dílko dávám ** a jak už bylo psáno námět reality show, poukázat na stupiditu, znemožnit se, pozbýt lidskost, pro pár špinavých peněz...........na to člověk opravdu musí mít kachní žaludek

19.06.2024 2 z 5

Lexikon 3 - Strašidla, skřítci, víly... Lexikon 3 - Strašidla, skřítci, víly... Vítězslava Klimtová

(SPOILER) Třetí pokračování o strašidlech, bylo, jak je zmíněno i níže u hodnocení, mnohem slabší. Ale za to naprosto souhlasím s krásným popisem - řekla bych i poselstvím autorky, které bych lépe nepopsala a které vystihuje dnešní konzumní život ......... a které se, žel bohu, začíná pomaloučku vytrácet mezi lidmi.

Část psaného slova, z knihy, autorky:

Celý svět, kam se podíváte, je plný malých a větších bytůstek, které se opatrně a bázlivě stahují do odlehlých, klidných míst, kam nedolehne hluk a shon civilizace, a často marně hledají kousek země, kde zůstaly ticho, vůně stromů, zelená tráva a čistá voda.

Když vidíte davy spěchajících lidí kolem sebe, narážejí do sebe a mračí se jeden na druhého, všude spousta ruchu, kolony aut, které více méně víc stojí než se pomalu metr za metrem pohybují kupředu, a v každém z těch aut sedí jen jeden člověk netrpělivý, naštvaný, poháněný mobilním telefonem a stále spěchající .... a to vše obklopeno zašedlou civilizací............

Příjdete domů, zapnete televizor, a z něj se na vás začne valit vlna násilí. Přepnete na vysílání pro děti a čeká vás stejné násilí, i když v kresleném, animovaném podání. Dobro, krása a laskavost jako by úplně zmizely ze světa. Ale já vím, že svět není takovým peklem, jak se nám snaží namluvit původci těch děsivých obrazů, není to taková hrůza, jak nám ukazují.

Kouzelná slova autorky ......k zamýšlení. A ruku na srdce, něco na tom je pravda?

10.12.2023 3 z 5

Lexikon ohrožených druhů strašidel 2 Lexikon ohrožených druhů strašidel 2 Vítězslava Klimtová

I druhé miloučké pokračování o strašidlech úžasné autorky a malířky. Její fantazie opravdu přesvědčí jak děti, tak dospěláky, že opravdu existují. :o) Jen se musíte dobře dívat a naslouchat. :o)
Pohlazení po duši její knihy.

10.12.2023 5 z 5

Skye O’Malleyová Skye O’Malleyová Bertrice Small

Oprášila jsem, po x letech, první knihu ze série o Skye. Poprvé jsem sérií četla a doslova hltala ve svých mlaďoučkých letech, kdy otázky erotiky byly všeobecně tabu a romatický příběh pro mladičkou dívku velmi poutavý. Dnes, po letech, se na knihu dívám úplně jinak, příběh o Skye je stále velmi čtivý, napínavý a krásný. A tak si kladu otázku. Jak to vlastně měla samotná autorka se svým osobním sexuálním životem? Není knihy a nebyla by to BS, aby v nich nebylo zbytečně popsaných stránek sexem, někdy až brutálním a zvráceným. Knihy a příběhy jejich postav v nich, velmi čtivé.

04.11.2023 4 z 5

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

No ..... čekala jsem od knihy něco jiného. Nic nového a závratného o čem by člověk nevěděl. Příklady a popisy vzestupu a pádu amerických hamounů...... v jistém smyslu jsou velmi chudí. "Existují lidé, kteří mají peníze, a lidé, kteří jsou bohatí."

13.06.2023 2 z 5

Čas pro vraždu Čas pro vraždu Ann Granger

Druhá kniha série je za mnou a dál v této sérií pokračovat nebudu. Tak jako u první knihy ze série, vlažná, zdlouhavě se vše táhne a až v samém závěru rychlé rozuzlení. Kniha na mě chvílemi na stránkách působí, že autorka se zabývá vztahy, který jsou neustále na mrtvém bodě, protivné Meredith Mitchellové ( ta naprosto neví co chce) a nesmělým a zapčklým Alanem Markbym ( takže román pro ženy) a najednou zase vlažný kriminální příběh, který se zbytečně vleče. Obojí zakombinovat do knihy, tak aby čtenář knihu nedal z ruku, se autorce moc nedaří. Můj šálek kávy to tedy není.

07.06.2023 2 z 5

Případ neopatrného kotěte Případ neopatrného kotěte Erle Stanley Gardner

Pohodový příběh Perryho Masona, s překvapivým rozuzlením.

19.02.2023 4 z 5

Případ vdovy Lerougeové Případ vdovy Lerougeové Émile Gaboriau

Kniha z knihovny mých rodičů a musím napsat, že naprosto skvělá. U čtení knihy posuzuji příběh a jak se děj vyvíjí a prožívám ho s postavami v knize, o tom je čtení. A je mi jedno, zda je to prvotina napsaná v minulém století a nebo je to příběh z nynější doby. Za mě pěkná detektivka, bez zbytečného krveprolití a vlaku mrtvých, jak se dnes většinou detektivky píši nebo jsou ve filmové verzi.

17.10.2022 5 z 5

Zbojník Indže Memed Zbojník Indže Memed Yasar Kemal

Další kniha z knihovny mých rodičů. Dobrodružný příběh o chlapci, který od svých dětských let zažívá obrovskou krutost vlády "agy", pána pěti vesnic. I když se děj odehrává ve 30. letech 20. století, je až neuvěřitelné, že ještě v těchto letech jsou vesničané poddanými a jsou vydání zcela napospas a nesmějí z vlastní vůle dělat vůbec nic. Krutost, bití a okrádání od svého krutovládce
Chlapec, již už mladý muž s dobrým srdcem, se chce pomstít a zničit tohoto"netvora" a touží po své lásce, a aby mohl s ostatními pracovat a žít v poklidu své vesnici. Dobrodružný i smutný příběh zároveň. Doporučuji.

10.08.2022 5 z 5