Pl2899 Pl2899 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jsem z Valašského Meziříčí a tak jsem si dokázal živě představit, kde se hrdinové Aleny Mornštajnové pohybovali a kde prožívali své pohnuté životní osudy. Ačkoliv se kniha čte velmi lehce, takříkajíc "jedním dechem", není plytká a ani nijak povrchní. Autorce mockrát děkuji!

14.02.2019 5 z 5

Don Quijote de La Mancha (převyprávění) Don Quijote de La Mancha (převyprávění) Eliška Nosálová

Musím prohlásit, že mi dílo takříkajíc "sedlo". Nejvíce mne bavil Sancho Panza - brilantní postava, lavírující mezi prostoduchostí a důvtipným selským rozumem. V mnohém zastiňuje i samotného Dona Quijota.

20.01.2019 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Spalovač mrtvol byl jednou z mnoha knih, které nám zařadili na seznam povinné maturitní četby. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že je to dílo neobvyklé a velmi zvláštní, zcela nezapadající mezi většinu těch fádních děl, na seznam zařazených. Pět hvězd si tato Fuksova knížka bezpochyby zaslouží.

17.04.2018 5 z 5

Portáši - Historie a tradice Portáši - Historie a tradice Daniel Drápala

Poslední souhrnné dílo o portáších vyšlo naposledy před druhou světovou válkou a tak jsem byl nadšený, když jsem se dozvěděl, že Daniel Drápala píše zcela novou knihu, věnující se právě tomuto valašskému/moravskému fenoménu. Kdo má v oblibě Valašsko a jeho historii, tak si přijde na své. Výborné byly hlavně popisy jednotlivých portášských velitelů. Skvělá kniha.

04.03.2018 5 z 5

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

Velmi dobrá kniha, vhodná jako startovní bod pro ty čtenáře, kteří by se rádi ponořili do hlubšího studia geopolitiky, ale chybí jim základy. Nejvíce mne zaujala kapitola o Číně, jenž nekompromisně pohřbívá jakékoliv romantické představy o samostatném Tibetu (za daných podmínek). V zajatí geografie si určitě zaslouží pět hvězd.

04.02.2018 5 z 5

Gabra a Málinka v čarovné zemi Gabra a Málinka v čarovné zemi Amálie Kutinová

Amálie Kutinová nás prostřednictvím této knihy zavádí na moravské Kopanice, do kraje legendárních žítkovských bohyň. Knížka je to velmi milá a laskavá, s notnou dávkou humoru a dětského pohledu na svět. Při jejím čtení jsem si příjemně odpočinul.

10.12.2017 4 z 5

Rožnov, město dřevěné Rožnov, město dřevěné Jiří Langer

Pro každého fanouška valašské historie je přečtení této knížečky nezbytností. Autor se zabývá nejenom architekturou jednotlivých chalup a způsobem života v nich, ale též čtenáři poodhaluje osudy některých lidí, kteří valašské dřevěnice v minulosti obývali. Příjemným bonusem je i rozkládací mapka rožnovského náměstí, která ho zachycuje v dobách, kdy bylo ještě takřka celé dřevěné.

28.06.2017 5 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

Žítkovské čarování jsem přečetl již několikrát a mohu říci, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. K návštěvě Kopanic mne inspirovala právě ona. Při jejím čtení plasticky ožívají lidová magie a staré časy, na které náš uspěchaný svět již bohužel zapomněl.

15.05.2017 5 z 5

Soumrak krále Slunce: Válka o španělské dědictví 1701-1714 Soumrak krále Slunce: Válka o španělské dědictví 1701-1714 Petra Kodetová

Jsem rád, že se v poslední době mnohem více historiků a odborníků na slovo vzaté věnuje baroknímu 17. a 18. století. Radost mi tak učinila i tato kniha, která popisuje nejenom válečné akce, ale i politické intriky a dynastické strategie počátku 18. století. Kniha je plná portrétů a přehledných mapek nejvýznamnějších bitev, což jsem ocenil, neboť v popisech bitev jsem se občas trochu ztrácel.

12.04.2017 4 z 5

Eggenberkové Eggenberkové Anna Kubíková

Povedená kniha o historii šlechtického rodu, jenž se z poměrně obyčejných poměrů dokázal vyšvihnout na první místa v habsburské říši. Na konci knihy se nachází rozsáhlý poznámkový aparát a seznam použité literatury, což jsem ocenil.

07.01.2017 5 z 5

Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou Vlastimil Vondruška

V knize nalezneme tři příjemné příběhy s detektivní zápletkou. Za těchto dlouhých zimních večerů se mi Letopisy královské komory četly dobře. Doporučuji.

08.12.2016 5 z 5

Země prokletých Země prokletých Liliana Lazar

Nečestný kněz Fatu, podivínský cikán Ismail i moudrý poustevník David - tyto postavy si budu dlouho pamatovat.
Někteří z komentujících si postěžovali na pasáže o víře a o Bohu. Jenže víra a Bůh k prostému rumunskému člověku neodmyslitelně patří.
Dle mého úsudku je to skvělý román, který osloví takřka každého. Doporučuji.

29.08.2016 5 z 5

Ludvík XIV. a jeho osudové ženy Ludvík XIV. a jeho osudové ženy Antonia Fraser

Dobrá a hlavně čtivá kniha, která je plná interesantních informací o velkolepém Ludvíku XIV. Líbí se mi, že díky této knize můžeme Ludvíka XIV. poznat i jako obyčejného člověka, který prožíval běžné lidské strasti a radosti stejně jako jeho poddaní.

06.12.2015 4 z 5

Encyklopedie šlechtických rodů Encyklopedie šlechtických rodů Pavel Juřík

Kniha je velmi přehledná a celkem poutavě napsaná, jenom mi v ní některé rody chybí (například Petřvaldští z Petřvaldu). Dle mého by neměla chybět v žádné knihovně milovníka historie a starých časů :-)

15.08.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Při čtení této knihy mi několikrát přeběhl mráz po zádech. Opravdu skvěle napsaná kniha, s ponurým, ale v mnohém poučným dějem. Doufám, že nikdy taková totalita, jakou v této knize Orwell popisuje, svět neovládne.

01.07.2015 5 z 5

Tato kniha je velmi poutavá a strhující. Nemohl jsem se od ní odpoutat. Také se mi líbí, že zde nejsou Husité adorováni (na rozdíl od jiných knih s podobnou tématikou) a jsou popisování bez zbytečných příkras. Věřím, že další pokračování budou na stejně dobré úrovni.

01.07.2015 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Některé z příběhů byly velmi zajímavé a poutavé, některé méně. Jako oddechové čtení však tuto knihu velmi vřele doporučuji!

01.07.2015 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Tato kniha se mi opravdu líbila. Nejlepší jsou ony Čapkovy popisy a postřehy.

28.09.2014 5 z 5