PierReVesper PierReVesper komentáře u knih

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

chobot: Dočkal ses, Vrátil se. Už se těším, až si to přečtu.

04.12.2014 4 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Před dávnými roky jsem poprvé viděl film Proud času a bavil mě tak, že si ho jednou za dva roky pustím zase.
Co víc může malej kluk chtít, vykopávky a rytířy.
Ke knize se dostávám v podstatě náhodou, když ji objevuji v antiku zjišťuji, že ji nemám ve sbírce. A ještě de i hodí do čtenářské výzvy. Crichton je můj oblíbený autor a nenarazil jsem u něj na špatnou knihu, však co napsal to zfilmovali a Jurský park je srdcovka.

Kniha se od filmu dějem celkem liší, ale myslím si, že to ve filmu vyřešili taky dobře a není mu co zazlívat.
A když to čtu takhle po letech jsem i spokojen, že je děj odlišný. Vcelku jednoduchý příběh, ale i tak zajímavý.

09.05.2024 4 z 5

Delta Force Delta Force Eric L. Haney

Zajímavá kniha o vzniku Delta Force. Osobně jsem čekal víc popisu nějakých akcí a zážitků z terénu, ale líčení o počátcích DF a trénování postupů se četlo taky dobře. Je jasné, že autor asi dost věcí ani nemůže říct.

06.05.2024 3 z 5

Hurá do poháru Hurá do poháru Lubomír Man

Pěkný příběh ze života mladého fotbalisty. Jak se píše dole, tak "foglarovka" to úplně není, ale autor se k tomuto tématu snažil částí příběhu přiblížit. Trochu mi v příběhu chyběla větší role rodičů v některých situacích, kde by měli logicky mít nějaké slovo, potažmo vliv. Ale to je jen taková drobnost, jinak se kniha dobře četla a potěšily i ilustrace.
Zajímal by mě víc příběh Gideonů, ale to už hodně chci foglarovské téma. :-D

15.04.2024 4 z 5

Válka bez skalpů Válka bez skalpů Jaroslav Moravec

Slušný western, srovnáván s mayovkami - nemůžu posoudit, viděl jsem zatím jen filmy.
Z Vinnetoua se mihnou postavy Sam Hawkens a Old Firend, celkem příjemné zpestření.
Samostatně kniha skrz příhody poručíka Eliotta nahlíží na kolonizování ameriky, boje s indiány, jejich přesidlovaní a celkovou melodramatickou a pochmurnou dobu, při které byly Indiáni vyhlazováni.

05.04.2024 4 z 5

Na startu je delfín Na startu je delfín Arno Kraus

Popis mluví o tom, jak se Honza změnil, díky pevné vůli, ale že by to byla nějaká převratná změna, to bych neřekl. Čekal jsem, že aspoň doma si všechno uklidí sám a bez pomoci.
Kniha je obyčejně průměrný příběh o změně špatně se chovajícího kluka k lepšímu.

12.03.2024 3 z 5

Šógun (II. a III. díl) Šógun (II. a III. díl) James Clavell

(SPOILER) Kniha mě bavila i přesto, že stále čekáte nějaké hromadné sekání hlav a ono se v podstatě nic neděje. Ne že by se tady neumíralo, ale ne tak, jak by si každý představoval.
Intrikaření, tajné dohody, zrady, čest a láska.
Druhá polovina Šóguna všechno tohle přináší ve velkém a můžu říct, že mě to bavilo. A nejvíc asi Jabu, který je takovou tragikomickou postavou a škoda, že nedostal více prostoru Omi.
Jelikož jsem si o historických předobrazech postav něco načetl, věděl jsem, že Toranaga vyhraje, ale že se to celé odehraje na deseti řádcích, to mě dostalo. :-D
Jak jsem psal u první knihy, tak jsem dočetl, dokoukal původní seriál a pokračuji v tom novém. Musím pochválit zpracování zroku 1980, to se opravdu povedlo a v něčem mi i přišlo lepší, než to nové.

Co říct závěrem, Blackthornův přerod v samuraje se mi hodně líbil a celkem jsem se s ním sžil až natolik, že při setkání s ostatními členy posádky jsem je chtěl prostě nechat povraždit.
V komentářích byly zmínky, že je kniha zdlouhavá, ale to mi vůbec nevadilo a pěkně se to neslo v duchu trpělivosti, kerou pěstoval Toranaga a třeba posledních 250 stran jsem přečetl asi za hoďku a půl.
Docela mě udivilo, že druhý díl neobsahuje ilustrace jako první a byla to škoda.
A další menší mínus byl v ději a to, že se Blackthorne neučil bojovat s mečem, když už byl ten samuraj. Sice se to celé odehrává za poměrně krátkou dobu, ale i tak.
Hodnotím knihu pozitivně a určitě se k autorovi a Asijské sáze vrátím.

11.03.2024 5 z 5

Vysídleni Vysídleni Leona Šťávová

Pěkná malá publikace se zajímavými informacemi o historii vesnic v mém okolí.

23.01.2024 4 z 5

Ztracené příběhy: Gotrek & Felix Ztracené příběhy: Gotrek & Felix * antologie

Rozepsal jsem se zvlášť u jednotlivých povídek. Moje druhá nejhůře hodnocená kniha o Gotrekovi a Felixovi. Kdyby šla dát půlhvězda, hodnotil bych za 2,5.

18.08.2023 2 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Záčátek s popisem Lunaparku, výrazů a všeho mi přišel hodně takovej beatnickej, pak trocha napětí a závěrečné odhalení, které jsem ani nečekal, že bude. Kinga nemám zatím moc načteno, ale bylo to takové meh.
Čteno do výzvy.

11.02.2023 2 z 5

Krvavé býlí Krvavé býlí Jenny Nowak (p)

Čteno s nevědomostí, že je toto 4. díl, ale co jsem tak četl, není snad potřeba znát ty předchozí. Rozhodně se na ně chystám, až je někde seženu.
Líbila se mi čtivost, napětí a jak autorka budovala zvraty. Záporáka jsem odhadoval jiného a jsem i rád, že to byl někdo jiný, než můj tip.

13.02.2022 3 z 5

Z krve zrozená Z krve zrozená Nathan Long

Parádní doplnění/navázání na příběh o Ulrice načatý v Gotrekovi a Felixovi.
Už teď se těším na další dva díly z této trilogie..

15.10.2019 5 z 5

Neodvratný osud Neodvratný osud Robert Kirkman

Taky nechápu překlad svazku... proč to nemohla být Jistá zkáza? Proč tak komplikovaně?

28.02.2019 5 z 5

Krev na lopuchu Krev na lopuchu Vlastimil Vondruška

Všechny příběhy velmi předvídatelné. Hlavní "vyšetřovatelé" ve více než polovině příběhů připomínají postavu Oldřicha z Chlumu.
Krátkost povídek zaručuje i dobrou čtivost.

01.09.2018 2 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Velmi slabý díl, který stáhla dolů dějová linie Ludmily. S příchodem Oldřicha z Chlumu se příběh stává opět čtivým.

22.04.2018 2 z 5

Na konci apokalypsy Na konci apokalypsy Ivan Adamovič

Některé povídky byly horší, některé slabší a u několika stačilo vypsat slovník technických názvů.

28.11.2017 3 z 5

Slunce na útěku Slunce na útěku František Niedl

Stejně jako atomový výbuch dopadlo i tohle odbočení pana Niedla k této tématice. Velmi tuctové, nezajímavé, bez toho šmrncu, který mají knihy s historickou tématikou jako příběh o rytíři z Boru....

20.04.2017 2 z 5

Město zatracených Město zatracených David Guymer

Komentář obsahuje spoilery, byli jste varováni.

Snad poprvé se mi bude velmi težce psát o knize z Warhammeru, zvlášť když je o Gotrekovi a Felixovi.
Řeknu to hned na začátku: nejhorší kniha z Warhammeru a nejhorší, ve které se vyskytují Gotrek a Felix. A to ještě tento spisovatel napsal poslední dvě knihy o Gotrekovi. Uuff..

Z 90% je kniha prostě o ničem. Sled neužitečných dialogů a scén, vedoucích k představení jednoho ze záporáků z Konce časů. Je to sice fantasy, ale takovou nelogičnost jsem už dlouho neviděl. Prvně Felix nemůže skoro se zabijáky bojovat, a když se odhalí, že to jsou skaveni, tak už je jejich vyrovnaným protivníkem. To je další věc, která mi tam nesedí. Proč jsou v příběhu o démonovi skaveni, kteří mu ještě k tomu pomáhají??? A celkově je kniha více o Felixovi, než o Gotrekovi, který se jen objeví a vše jako vždy rozhodne. :-)
Popisy soubojů autor zvládá a vyrovnává se Kingovi, chybí zde ale typický černý humor, který se povedlo napodobit i Longovi. Jak už jsem ale říkal, ostatní děj je napsán strašně a nevím, jestli k tomu třeba nepomohl i překlad, o kterém se taky zmíním.

Prvně jsem si říkal, že knihu překládá nějaký nováček, ale když jsem se podíval, že je to opět Leona Malčíková, která Zabíječe překládá už kolik let a nejen jeho, tak jsem byl taky nespokojen. Nevím, jaký je Malčíková fanda Warhammeru, ale přeložit něco jako "jednou za uherský rok" mi přijde jako nemysl. Žádný Uhry tam nemají prostě. :-D Dál se mi stávalo, že jsem si něco musel číst napodruhé, protože mi to nějak nedávalo smysl. Jestli je chyba špatného slovosledu, nebo byla prostě tato kniha na překlad složitá, to nevím.

A poslední věc, co mě jako diehard fanouška Warhammeru a Gotreka štve jsou české obálky, respektive jejich popis, který je zavádějící. Už Cesta lebek je pojmenována jako Třináctá kniha o GaF a to mě rozčilovalo, protože zrovna Cesta vůbec nenavazuje a neodehrává se po Zabíječi zombií!! (Kde přesně dějově se Cesta odehrává se jaksi neví, ale spekuluje se, že po Zabíječi skavenů, to jen tak naokraj.)
Město zatracených je sice blíže ke "Konci časů" a je všude řazeno za Zabíječe zombií, ale podle některých stránek se odehrává někde mezi knihami Zabíječ elfů a šamanů.
Je to sice dětinský problém, ale mě jako fanouška Warhammeru štve. Pokud není kniha v chronologickém pořadí příběhu, vůbec bych ji neoznačoval tím popisem. Ale s tímto problémem se budu muset asi vypořádat sám.

A než nám vyjde Kinslayer(Zabíječ druhu/zabíječů) a Slayer(zabíječ), tak se v příštím roce dočkáme Hadí královny, která už je oznámena a podle mě i Lost tales.
Držme kladiva a sekery, aby polaris dohnal tu dobu temna, kterou nám GW/BL přineslo.

15.01.2017 2 z 5

Zkáza Zkáza Jay Bonansinga

Samotnému Bonansingovi to moc nejde. Nevím, jestli z postavy Lilly dělá nelogického blba schválně, nebo ne?? Kdybych nebyl takovej fanda TWD, tak to ani nečtu, ale co mi zbývá.

Hodnotím jako velký podprůměr.

21.06.2016 2 z 5

Cesta lebek Cesta lebek Josh Reynolds

Jsem někde na pomezí v rozhodování se, jak to ohodnotit, ale asi tomu dám 3 trpaslíky z 5 válečníků Chaosu.

Jak je časově příběh neurčen, tak se pro mě potácel i autor mezi různými knihami s touto jednou. Není to klasickej Gotrek a Felix a určitě ne klasická Kingovka(od Williama :-D), ale zase oceňuji to, že se autor opravdu hodně snažil navázat ve tejném duchu.

16.05.2016 2 z 5