PFP PFP komentáře u knih

Kočičí povídání aneb Jak nám kočky dovolily s nimi bydlet Kočičí povídání aneb Jak nám kočky dovolily s nimi bydlet Romana Junková

Moc hezká a pohodová knížka na večer na gauči s kočkou na klíně. Myslím, že se zasměje kočkař i nekočkař. Některé příběhy jsou smutnější, ale tak jde život.

Od slackline k tiché radosti Od slackline k tiché radosti Anna Hanuš Kuchařová

Nádherná knížka, a to nejen díky fotografiím, ale především díky textům, vyprávění. Vzestupy a pády, nadšení, láska, respekt k horám i lidem a hlavně obrovský kus práce, kterou Annička sama se sebou odvedla. Hluboce se skláním.

31.07.2021 5 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Knížka mně nezaujala byť jsem na tenhle příběh byla hodně zvědavá. Dost jsem zápasila s jazykem, jakým je to psané. Zároveň mi to přijde až moc zjednodušené.

31.07.2021 2 z 5

Idiot Idiot Elif Batuman

Začátek knížky mne nadchl. Práce s jazykem, abstrakce, příchod na univerzitu ... Nicméně nadšení do poloviny knížky vyprchalo a ani jsem ji nedočetla. To co na začátku bylo osvěžující se pomalu ale jistě stávalo divným a nezáživným.

31.07.2021 2 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Bylo to těžší sousto než jsem čekala. Nad některými úvahami a abstrakcemi jsem se musela hodně zamyslet. Jako člověk bez křesťanského vzdělání, jsem občas narážela na limity svých kosých vědomostí. A občas to šlo z tuha. Ale rozhodně stojí za to se s textem poprat a popřemýšlet si nad ním. Musím říct, že přes veškeré těžkosti mne knížka nadchla.

Ptáci se zlomenými křídly Ptáci se zlomenými křídly Ayşe Kulin

Knížka mne nadchla, proto jsem později šáhla po další knize autorky. Líbil se změněný úhel pohledu u každé generace, jak na přítomnost tak na minulost. Občas bylo najednou všechno jinak a co člověk považoval za "pravdu" se ukázalo v jiném světle. Konec je krásně otevřený novým možnostem. Ukazuje na hrozby nenávisti a populismu utrženého z řetězu. Podobnost mezi Hitlerovským Německem a Erdoganovým Tureckem je velmi jasně narýsována. Ale pořád je tam naděje, byť to znamená odejít.

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Tuhle knížku jsem přečetla jako druhou po Ptáci se zlomenými křídly, která mne nadchla a čekala jsem prostě něco víc. Chybí tam de facto nějaké vykreslení postavy Rafaela, a nějaký vývoj. Selva je hodně zajímavá postava, nicméně i tady by to mohlo jít víc do hloubky. Líbil se mí závěr knihy a začátek. Prostředek byl slabší. Pořád je to hezká a čtivá knížka, nicméně autorka to umí líp.

31.07.2021 4 z 5

Kořeny Kořeny Miika Nousiainen

Skvělá knížka na oddechnutí. Ale zároveň má i svou hloubku. Postupné odhalování cesty otce, jeho hledání, a hledání sebe sama každého ze sourozenců je krásná cesta. Mnohdy smutná, ale vždy braná s humorem.

31.07.2021 5 z 5

Moc krásný, lidský příběh. Lidská slabost je nakonec tou největší sílou. Líbil se mi začátek, jen udělat o pár kroků navíc k další poštovní schránce, a pak dál a dál. Víra v lidi. Konec bych si uměla představit jinak, ale i tak to stálo za to. Určitě knížka ke které se časem ráda vrátím.

Sám v muzeu Sám v muzeu Petra Braunová

(SPOILER) Knihu si vybral syn sám v knihovně a vysloveně se u ní bavil. Řekla bych, že to splnilo očekávání i cílového publika. Bruncvík byl absolutně luxusní, stejně tak vyváření kostí.

Klapy klap Klapy klap Honza Čáp

Krátké povídky retronauta. Musím říct, že po dlouhé době texty, které reflektují dobu normalizace s nostalgií skončeného dětství, ale zároveň i s reálným zpětným pohledem a (sebe)relfexí. Stejně tak i pozdější léta. Moc se mi líbil ten sladkobolný tón vyprávění. Určitě je to jedna z knížek, kterou časem "podstrčím" svému synovi ke čtení. A ilustrace jsou velký bonus navíc.

31.07.2021 5 z 5

Aby vám peníze dobře sloužily... a nikam vám neuletěly Aby vám peníze dobře sloužily... a nikam vám neuletěly Denisa Prošková

(SPOILER) Skvělé pokračování "Kde rostou peníze?". Je to o něco suchopárnější, nicméně pořád mohu říct, že je to skvělá knížka pro děti na konci prvního stupně, začátku druhého stupně (nebo i starší). Věnuje se již složitějším věcem jako je investování, hypotéka, dluhy, přeplácení úroky, lichva.... V něčem dochází k zjednodušení, ale přijde mi, že je to adekvátní vzhledem k očekávanému věku čtenáře. Moc se mi navíc líbila i "lekce" z naší historie k roku 1948 (co to je znárodnění a jaké to mělo důsledky) a kapitola o bratranci a exekucích je také skvělá. Další věc, kterou na této knížce oceňuji je snaha vštípit čtenáři, že dluh je vždy třeba splatit a měl by vždy být smysluplný a hlavně splatitelný. Je to jeden z hlavních motivů, který se táhne celou knížkou jako červená niť.

08.07.2021 5 z 5

Kde rostou peníze? Kde rostou peníze? Denisa Prošková

Hledala jsem něco pro syna, co by sumarizovalo základy finanční gramotnosti vzhledem k jeho věku. Tohle je sice primárně pro dítka ve věku konce školky - začátku školy, ale řekla bych, že ani o něco starším neuškodí. Za mně skvěle usebrané a vysvětlené základní termíny, pro děti zasazené do příběhu, včetně zvířátek. Zároveň je vše doplněné hezkými obrázky, které si, kdo chce, může vybarvit. Výhoda je i český kontext, což definitivně usnadňuje pochopení.

08.07.2021 5 z 5

Láska k nedokonalým věcem Láska k nedokonalým věcem Haemin Sunim

Tohle je první knížka, kterou jsem od Haemin Sunima četla a definitivně nebude poslední. Moc se mi líbila jak strukturou, která umožňuje číst knížku na přeskáčku i po pořádku, jak je komu milo, tak přístupem k jednotlivým tématům. Ať se již člověk cítí oslovován zen budhismem nebo ne je tato knížka dobrým průvodcem v osobním rozvoji. Navíc má autor velmi "lidský" a neodsuzující přístup. Ke každému tématu přistupuje z různých stran, doplní "obecnou pravdu" a zároveň příběh ze svého života. Vše završí aforismy, citáty... Pro mne to je knížka, která přišla ve správný čas a sedla mi.

17.06.2020 5 z 5

Radost z obyčejnosti Radost z obyčejnosti Roland Merullo

Lehká a zároveň velmi lidská knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem i když konec mi přišel lehce ujetý. Ale celkově to bylo přesně to co jsem potřebovala. Její čtení mi prosvětlilo relativně pochmurné odpoledne a vrátilo mi dobrou náladu.

02.06.2020 4 z 5