PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Hodně zvláštní počin. Děj není nijak převratný. Vlastně se v celé knize neděje nic extra zajímavého. Žádný epický příběh plný putování, žádný boj "dobré" strany proti "zlé, který vyvrcholí v zuřivé závěrečné bitvě, jež má rozhodnout o osudu světa... A i přesto se Temný elf výborně čte a dokáže zatáhnout do děje. První stránky jsou trochu matoucí kvůli velkému množství krkolomných jmen, ale čtenář se po chvíli zorientuje. Užívala jsem si nový pohled na svět temných elfů, jejich složitou hierarchii, zvyky a systém. Celý svět byl výborně promyšlený a propracovaný a to posouvá celý příběh o stupínek výš. Těším se na další díly.

Dcery měsíce I. – Bohyně noci Dcery měsíce I. – Bohyně noci Lynne Ewing

Knihu dostala spolu s pokračováním kdysi na základní škole spolužačka k narozeninám a já si je od ní půjčila k přečtení a nebylo to vůbec špatné. Záměr byl docela dobře promyšlený a věřím, že by si knihy své příznivce našly. Škoda, že u nás nevyšly i další knihy ze série, protože takhle si je koupí minimum lidí, když ví, že po druhém díle je série utnutá...

21.03.2017 3 z 5

Ďábelské kouzlo Ďábelské kouzlo Lynn Beach (p)

SH jsou už klasikou... duchařské příběhy jsem měla vždycky radši, než ty s kriminální zápletkou, kde. Proklepala jsem u nich jako malá několik večerů a kdykoliv je někde vidím, přepadne mě nostalgie ;)

21.03.2017 3 z 5

Český jazyk - přehled středoškolského učiva Český jazyk - přehled středoškolského učiva Drahuše Mašková

Všechny důležité jevy českého jazyka na jednom místě, srozumitelně a přehledně vysvětlené. Kdykoliv si potřebuju nějakou látku oživit nebo doplnit, tahle knížka nezklame. Velmi praktická příručka, kterou ocení všichni, co se trochu zabývají češtinou. Užitečné hlavně pro maturanty a k přípravě na přijímací zkoušky na vš.

21.03.2017 4 z 5

Český jazyk pro 1. ročník středních odborných škol Český jazyk pro 1. ročník středních odborných škol Vlastimil Styblík

Naprosto upřímně a jednoduše? - Nic moc... měla jsem v ruce o hodně lepší učebnice.

Čarodějka Jennifer Čarodějka Jennifer Elaine Lobl Konigsburg

Teď s odstupem tolika let si říkám, proč jsem tuhle knížku vůbec četla. Ale v těch 13 to nebylo nejhorší počtení. Docela mě kniha bavila, ale už i v tom věku jsem věděla, že je to knížka sice čtivá, ale bez valného děje a myšlenky.

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Scott rozehrál opravdu fascinující podívanou... pardon, počtenou! Volba historických i mytologických postav je úžasná a už jen díky nim stojí za to příběh číst a kniha vás neustále drží v lehkém napětí z toho, kdo další se objeví dál a jakého bude charakteru. Druhý díl drží laťku prvního a možná ji ještě o kousek zvedl. Akční scény jsou propracovanější, stejně tak charaktery postav (obzvlášť zvědavá jsem na vývoj Machiavelliho a Johse) a jejich vzájemné propletení. Trochu ironií je, že se vlastně vůbec neřeší základní zápletka - ukradený Kodex a probuzení starých bytostí - a autor ji pořád jakoby záměrně zdržuje a obskakuje. Výjimečně to ale vůbec není na škodu, spíš naopak a jsem zvědavá, co bude následovat...

Blonďatá Kerolajn Blonďatá Kerolajn Ivona Březinová

Jako asi čtrnáctiletou mě kniha docela bavila. Je v ní plno vtipných pasáží a hlášek. Příběh takový ničím extra originálním neoplývá, ale číst se to ve volných chvílích dá. Občas mi přišlo zapojení osudů K. Světlé do textu dost násilné a zbytečné, ale to je jen můj osobní názor a někomu se to může naopak líbit.

21.03.2017 3 z 5

Astrologie, trable a láska Astrologie, trable a láska Jitka Sani (p)

Co k tomu říct? Prostě romanťárna pro náctileté. Problém ale je, že tahle kniha mě ničím neoslovila a nezaujala, ani když mi bylo těch počátečních náct, takže se asi někam vloudila chybička...

21.03.2017 1 z 5

Annejet má problémy Annejet má problémy Miep Diekmann

Vtipné znázornění každodenních problémů a starostí puberťácké holky. Nebyla to rozhodně nejhorší knížka jakou jsem četla, ale že bych ji doporučila dál, se také říct nedá. Je to zkrátka kniha, kterou si přečtete a po měsíci nevíte, o čem byla. Alespoň já jsem to tak vnímala, a to už někde v těch třinácti letech, kdy se mi kniha dostala do ruky.

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

První díl nasadil laťku hodně vysoko a musím přiznat, že zpočátku jsem měla s novým příběhem Scarlet, alias Červené karkulky, trochu problém. Přemáhala jsem tendence její dějové linie jen tak laxně přečíst, abych se zase honem rychle dostala k příběhu Cinder. Ale zhruba v prostředku knihy jsem si zvykla i na nové postavy a začala být zvědavá, jak se všechno propojí. Druhý díl se četl stejně dobře, jako první. Autorka dokáže čtenáře výborně vtáhnout do děje. Člověk se dočkal přesně vyměřené dávky napětí, strachu, romantiky, překvapení i rozčílení. Na třetí díl jsem natěšená.

Cinder Cinder Marissa Meyer

Do Cinder a celkově téhle ságy se mi vůbec nechtělo. Sci-fi není žánr, který bych vyhledávala, spíš se mu naopak vyhýbám. Po přečtení anotace jsem došla k závěru, že tohle nebude nic pro mě a na titul zapomněla. Pak se ale začaly rojit kladné ohlasy, které přicházely i od lidí, do kterých bych to nikdy neřekla. Byla jsem zvědavá na propojení pohádkového příběhu se sci-fi budoucností a řekla si, že dám autorce a jejím knihám šanci. A musím říct, že mě překvapily, a to hodně. Příběh je čtivý, zajímavý, svým způsobem originální, opanuje sympatickými postavami (především hlavní hrdinka si vás podmaní)... zkrátka není nic, co by se dalo knize nějak hodně vytknout. Snad kromě průhlednosti a předvídatelnosti, ale tenhle malý vroubek hravě vyváží všechny další klady. Přiznání inspirace v pohádkách je velmi zajímavé, protože svým způsobem víte, jak příběh skončí, ale nevíte, jak bude vše zakomponované právě do tohoto konkrétního příběhu. Cinder si mě získala a já ji rozhodně můžu doporučit i těm, kteří žánr sci-fi zrovna dvakrát nemusí, protože tady je předkládáno opravdu velmi dobře stravitelnou formou.

21.03.2017 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Nemůžu si pomoct, ale tahle série je prostě jedna z nejlepší ve svém žánru. Četla jsem ji sice v mladším věku, ale okouzlení, kterému jsem před několika lety propadla, pořád trvá, i když už dávno nejsem cílová skupina čtenářů. Už jenom z té nostalgie nemůžu dát menší hodnocení.
Paolini je skvělý vypravěč, takže i tak obsáhlá kniha jako je Brisingr uteče velmi rychle a čtenář se do ní rychle začte. Můj osobní pocit je, že většina děje, který byl napínavý a poutavý, se utopila ve zbytku zbytečného "okecávání ničeho". Napsat za každou cenu dlouhou knihu není vždycky ta nejlepší taktika. Závěr knihy ale ono "čekání na něco" hravě vynahradí a člověk tak má pocit, že se aspoň něco stalo.
Za sebe hodnotím jako nejslabší z přečtených 3 dílů, co se stránky dějovosti a poutavosti týče. Jenže i "nejslabší" díl, je v případě téhle ságy pořád nadprůměrně dobrá kniha. Po formální stránce - Paolini zraje jako víno a s každým dílem má lepší a lepší styl psaní.

21.03.2017 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Výborné pokračování Odkazu dračích jezdců. Líbilo se mi zpestření dvěma dějovými liniemi, i když Roranova pasáž mě zpočátku spíš rušila, pak jsem si jeho příběh oblíbila. Paolini si vyhrál více s charaktery postav a hlavně skvěle rozvinul charakter samotného Eragona. Nevím proč, ale přijde mi, že i když je děj napínavější a akčnější, neběžel tak hladce, jako v prvním díle. Možná kvůli zdhlouhavějším popisným pasážím, které ale nejsou zdaleka tak nudné, jako v třetím díle.