petaj petaj komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Velmi povedená kniha. Na začátku může chvíli trvat než si člověk zvykne na velmi popisný styl bez přímé řeči, ale ničemu to nakonec nevadí a dodává to na zajímavosti a poutavosti příběhu. Téma židovství a války má tisíce podob, ale víme, co od toho čekat. Překvapením je však směřování hlavní postavy Zuzany po skončení války. Velmi mě překvapil a zároveň uspokojil závěr, ač některé mé naděje na vyústění příběhu zůstaly nenaplněny. Skvělé čtení. Doporučuji.

15.09.2022 5 z 5

Jak už to tak bývá, nemůžeme sednout všem a proto chápu, že některým lidem nemusí být Lucie sympatická nebo je může štvát. Já jsem nejdříve slyšela podcast, který mě na knihu nalákal a zklamaná jsem nebyla. Vyprávění se mi moc líbilo právě pro svojí upřímnost a sdílení pocitů. Pokud chce někdo číst o pacifické hřebenovce především z informativních důvodů, zvolí asi jinou knihu, ale pokud chce sledovat putování jedné holky, která je bláznivá a překonává sama sebe, je tahle kniha to pravé. Několikrát jsem se v pocitech Lucie našla a je pro mě inspirací, i když PCT se nikdy nechystám jít.

14.10.2022 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Přečteno na jeden zátah (nějakých 400 stran). Vzhledem k pozitivním reakcím a přirovnání třeba k Hartlovi bylo očekávání poměrně velké. Asi to všichni známe, jak se jdeme podívat na všemi opěvovaný film do kina, ale nakonec je to zklamání. Hele tady fakt ne! Je to naprostá pecka. Dva příběhy, které jsou si zpočátku zdánlivě cizí, zápletka, na kterou si každý přijde asi v jiný části knihy a takový ty vnitřní rozpory ze života.

18.10.2021 5 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Kniha se mi velmi dobře četla. Oživila vzpomínky na dětství a několikrát jsem se tam našla. Některé komentáře zatracují druhou půlku knihy. Mně naopak přijde, že se tam střetávají reálné světy dnešních třicátníků a syrově ukazují, jak je dnes málokdo spokojený. Štěstí hledáme pod pokličkou těch druhých a závidíme jim jejich život, protože s tím vlastním nejsme tak spokojení. Anebo možná taky proto, že jejich život vypadá více naplněný a dokonalý a my pak pochybujeme sami o sobě. Přitom to tak možná vůbec není.. Věcí na zamyšlení jsem tam našla spoustu. Trochu mě zklamal rozpačitý závěr, ale jinak hezké čtení!

12.11.2021 4 z 5

Místo, odkud není návratu: Zpověď Ujgurky, která přežila čínský lágr Místo, odkud není návratu: Zpověď Ujgurky, která přežila čínský lágr Andrea Claudia Hoffmann

Poutavě psaný životní příběh, který čtenáře podrobně obeznámí se situací Ujgurů v Číně.

31.08.2022 5 z 5

Mrak Mrak Anna Basiková

Pravděpodobně starší generace nemohou pochopit hloubku této knihy a to je asi v pořádku. Našla jsem se v ní, několikrát. Konečně kniha o naší generaci a pocitech, které všichni tak nějak skrýváme a možná si myslíme, že jsme v tom sami. Nejsme. Tohle se fakt povedlo!

23.08.2022 4 z 5

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

(SPOILER) Včera jsem začala číst, dnes jsem skončila a musím říct, že perfektní! Nejdřív mi připadalo trochu zbytečné poslouchat celý příběh znovu ze strany Liz, ale po pár stránkách mě to zase chytlo, a i když člověk věděl, kam to povede, tak byl stejně napjatej, jak to všechno dopadne. A nakonec dokonalý závěr, kdy člověk čeká, že jí zase padne do náruče, ale zároveň tuší, že on už si váží sám sebe a je zvědavej, jak se s tím popere. Fakt jsem to hltala! Skvělá knížka.

23.10.2021 5 z 5