Pebra Pebra komentáře u knih

Jedu k mámě Jedu k mámě Jan Kačer

Bude mi chybět.

30.05.2024 5 z 5

Leviatan a jiné prózy Leviatan a jiné prózy Joseph Roth

Hluboká sonda do lidské duše, až mě z toho občas jímal strach - jakoby to psal čaroděj.

22.05.2024 5 z 5

Skaláci Skaláci Alois Jirásek

Anotace zase velmi zavádějící... Knihu ocení milovníci 17. a 18. století, kteří se nebojí Jiráska :). Tady je poměrně stručný a jasný. Mě osobně fascinuje, jak vůbec mohli obyčejní lidé přežít ta krutá staletí.

15.05.2024 5 z 5

Za divadlem kolem světa Za divadlem kolem světa Zdeněk Štěpánek

Jímavé čtení bez patosu. Až k nevíře, co může člověk prožít. Oproti tomu jsou úsměvné životní osudy současných herců.

03.04.2024 5 z 5

Jmenuji se Balujev Jmenuji se Balujev Vadim Koževnikov

Aťsi je to budovatelské. Ti lidé skutečně dřeli. A napsané je to dobře.

16.03.2024 5 z 5

Lotosové zajetí Lotosové zajetí Jiří Studený

Dobře poskládané myšlenky.

02.03.2024 5 z 5

Československá vlastivěda. Díl II, Dějiny. Sv. 1, Osídlení čs. území do r. 1781 Československá vlastivěda. Díl II, Dějiny. Sv. 1, Osídlení čs. území do r. 1781 kolektiv autorů

Skvělá práce. Není poplatné době vzniku. Přehledné, srozumitelné, doplněné dobovými ilustracemi a fotografiemi.

08.01.2024 5 z 5

Bílá paní Bílá paní Adolf Brabec

Až tady jsem si přečetla, v jaké období žil autor, a proto není kritika na místě :). Trochu červená knihovna.

17.10.2023 4 z 5

Smrt odpoledne Smrt odpoledne Ernest Hemingway

Tradiční představení autora fascinovalo a vypráví o všech zúčastněných s úctou, poctivě a se všemi detaily. Koho umírání býků, koní a lidí při španělské koridě děsí, ať knihu vynechá.

02.10.2023 4 z 5

Takový pěkný pár Takový pěkný pár Francis Scott Fitzgerald

Báječně popsané pochody myšlenek nejen dospívajících Američanů před sto lety. Kouzelná svobodná doba, kdy se hrál jazz, ragtime a kluci i holky chtěli být elegantní, zdvořilí a vzdělaní. Docela peklo, když si při čtení uvědomíte, co se tou dobou odehrávalo na druhé straně planety po vítězství velké říjnové revoluce.

17.09.2023 5 z 5

Vpád Římanů: Příběh chlapce z roku 84 n. l. Vpád Římanů: Příběh chlapce z roku 84 n. l. Jim Eldridge

Je to dobrý nápad seznamovat děti s historií formou "vyprávění" zúčastněných dětí z dob dávno minulých. Jen příliš stručné bez většího děje, autor se asi obával větší fabulace při vyprávění, takže vlastně se záměr míjí s účinkem.

11.06.2023 4 z 5

Tonda Tonda France Bevk

Staré klučičí příběhy miluju. Tenhle navíc přibližuje smutnou dobu fašismu - ne toho profláknutého německého, ale italského. A mladým Slovincům to italské uzurpování sakra vadí.

31.05.2023 5 z 5

Lužanská mše - Vita Brevis Lužanská mše - Vita Brevis Valja Stýblová

Přeštice i Lužany znám jako svoje boty - pro čtenáře téhle knihy je to samozřejmě plus. Je velmi příjemné číst o člověku, který dokázal tolik, a s kterým jsem se bohužel minula v čase.

28.05.2023 4 z 5

Listy Bílé paní rožmberské Listy Bílé paní rožmberské Anna Skýbová

Nešťastná holka a ještě z ní Bohuslav Balbín udělal strašidlo.

22.05.2023 4 z 5

Takový nádherný kus cesty Takový nádherný kus cesty Donát Šajner

Jednoduché ale důležité svědectví o jednom zdánlivě obyčejném večeru a noci z konce druhé světové. Krátká ale dobrá etuda k zamyšlení.

13.05.2023 5 z 5

Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas Vratislav Maňák

Není to špatné, ale nějak se to vleklo a zápletka s posunem hodin se semlela až v závěru na cca půlce stránky.

30.03.2023 3 z 5

Gabriel García Márquez: Život Gabriel García Márquez: Život Gerald Martin

Prokousat se desítkami prvních stránek, v kterých se dozvídáte, kdo a jak se kdy zapletl v příbuzenském svazku, než se konečně narodí "Gabo", dalo zabrat. Na můj vkus přespříliš popisné s odkazem na každé druhé stránce. Nicméně život měl tenhle génius logicky pestrý, jinak by přece nemohl tak skvěle psát :).

22.01.2023 4 z 5

My tři cvoci My tři cvoci Hana Bořkovcová

Jiná doba - jiné děti, to beru. Ale tak nějak neuspořádané mi to přišlo.

18.01.2023 3 z 5

Nápady svaté Kláry Nápady svaté Kláry Pavel Kohout

Přemýšlím, proč mě knihy pana Kohouta /Katyně plus tahle Klára/ nebavilo číst a je to zřejmě tím, že jeho hrdinové jsou všichni nesympatičtí trotlové poznamenaní starým režimem. Tím pro mě přestává být kniha nadčasová.

15.01.2023 2 z 5

Vždycky se ty dveře zavíraly Vždycky se ty dveře zavíraly Petr Hruška

O Petrovi Hruškovi mi nedávno kdosi cosi říkal a já netušila, že ten autor vůbec žije, a že je tak dobrý.

19.11.2022 5 z 5