pavel80 pavel80 komentáře u knih

Houby Houby Hans W. Kothe

Průměrný atlas hub. Větší formát, takže není příliš praktický s sebou do lesa. Podstatnější chyba je to, že fotografie hub na mě v některých případech působí spíš jako umělecké než encyklopedické, houby jsou zachyceny neúplné, např. pouze klobouček seshora či z boku schovaný v trávě, nebo s proměnlivou hloubkou ostrosti (klobouk ostrý, třeň už ne), což k určení houby příliš nepřispěje a u některých druhů, např. jedovatá Čepičatka jehličnanová, kde je třeň jedním se základních určovacích znaků oproti jedlému dvojníkovi Opeňce měnlivé, to může být i dost nebezpečné.

11.04.2016 3 z 5

Česká republika a její armáda Česká republika a její armáda kolektiv autorů

Knížku jsem viděl náhodou v antikvariátu a jako vojenský fanoušek jsem nemohl odolat. Sice nepřináší žádné převratné informace, nicméně je to velmi sympatická publikace a vyváženým mixem textu, fotografií a ilustrací, přibližující historii a současnost české armády i s historií vzniku české státnosti vůbec, rozčleněná do kapitol o vzniku a vývoji české státnosti, boj za národní samostatnost, armáda mezi dvěma světovými válkami, domácí a zahraniční odboj za 2. světové války, Československá armáda v letech 1945 - 1989, rozdělení republik, současné členění armády ČR - pozemní síly, vzdušné síly, síly územní obrany, podpůrné složky, vojenská policie, zahraniční mírové a pozorovatelské mise, státní a vojenská vyznamenání ČR, a další. Jak už jsem uvedl, pro fandy a znalce nic nového nepřinese, avšak na to také není myšlena, nejedná se o odbornou encyklopedii. Velmi dobře se hodí jako stručná a přehledná příručka o historii a současnosti naší armády pro obyčejného čtenáře či pro někoho, kdo hledá o naší armádě základní informace. Knížka je vázaná, plnobarevná a tištěná na křídovém papíře. Pokud ji někde seženete, doporučuji.

04.03.2016 4 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

No... napřed jsem viděl film, potom četl knížku. Film se mi líbil moc, ale bral jsem jej s rezervou, a byl jsem zvědav na knihu. První, čeho jsem si všiml, že kniha se tvářila hrozně objemně, a pravda, má 400 stran, ale po jejím otevření jsem zjistil obrovský rozměr písma, kniha by se při menším rozměru písma smrskla tak na polovinu. Osobně nemám při čtení rád neustálé obracení stránek, ale chápu, že tlustší kniha se lépe prodává. Ale to je jen technická připomínka. Jinak k obsahu samému - co se mě týče, můžu o sobě říci, že jsem militaristický typ a vojenský fanda, takže s řemeslem Chrise Kyla nemám rozhodně žádné morální problémy. Byl prostě ve válce a zabíjel nepřátele, aby ti nezabili naopak jeho spolubojovníky, na tom nevidím nic špatného, tak to prostě ve válce chodí. Navíc dle jeho popisu náročných, několikanásobně ověřovaných, postupů k možnosti zabití legitimního cíle, věřím, že skutečně likvidoval pouze ozbrojené nepřátele, několikrát se zmiňuje o okamžitém šetření vojenskou prokuratorou v případě nějakých pochybností. Co se týká samotné osobnosti Chrise Kyla, v každém případě to byl jednoznačně až extrémní americký vlastenec, který stavěl službu vlasti a pomoc svým druhům ve zbrani na nejvyšší příčku, ještě před svoji rodinu. To jediné se mi na něm, jelikož jsem sám otec od rodiny, příliš nelíbilo, na jednu stranu rodinu chtěl, ale potom od ní při každé příležitosti utíkal zpět do války, omlouvaje to potřebou chránit zájmy vlasti a své druhy. Vsuvky jeho ženy Tayi i úvahy jeho samotného svědčí o tom, že si byl sám vědom toho, že tímto své ženě a synkovi velmi ubližuje, ale přesto to dlouhou dobu nedokázal překonat. Vím, že spousta vojáků v zahraničních misích má ženy a děti, ale Kyle byl, myslím si, v tomto už za hranou. Jinak jej však jako vojáka a válečníka nezbývá než obdivovat, myslím si, že odvahy, schopností, železné vůle a koneckonců po svém odchodu z armády i nezištné ochoty pomáhat druhým, ukázal více než dost, o to více je škoda jeho tragické smrti, notabene rukou toho, jemuž chtěl pomoci. Jinak kniha je psaná jednoduchým čtivým stylem pro široké vrstvy čtenářů, je vidět, že je psaná rukou vojáka a ne spisovatele, avšak dle mého názoru to rozhodně titulu neubírá na atraktivitě, odborná stránka věci je dle mého popsána vyváženě tak, aby laici pochopili, o co se jedná, ale aby kniha nesklouzávala k učebnici taktiky či výzbroje. Pro mě byly velmi zajímavé pasáže, popisující výcvik u SEAL a vůbec život v této zvláštní jednotce a to i s negativními stránkami věci (například popisovaná "šikana" nováčků byla již dle mého dost za hranou...). Za mě knihu rozhodně doporučuji, a to nejen fanouškům vojenství, ale naopak, dle mého je zajímavý pohled do života armádního odstřelovače právě pro běžné čtenáře.

27.02.2016 5 z 5

Vrah prchá k hranici Vrah prchá k hranici František Mandát

Knížku jsem přečetl během tří dnů na zimní dovolené, kde jsem ji objevil v knihovničce ubytovny. Zpočátku jsem byl k příběhu dost skeptický, ale po chvíli mě kniha do děje docela vtáhla. Autor píše čtivě a logicky, odborná policejní a vojenská stránka je také bez chyb, děj má spád a příjemně ubíhá a (alespoň pro mě) je i napínavý. Člověk samozřejmě musí brát s rezervou dobovou oslavu hodného socialismu ČSSR a zlého kapitalismu NSR, poplatnou začátku 80. let, kdy byla knížka napsána, ale když od toho odhlédnu (navíc to v knize není nijak zásadní a neobtěžuje to), tak jako nenáročná oddychová detektivka je dílko docela slušné, pouze jsem čekal trochu více rozvinutou závěrečnou scénu.

26.02.2016 4 z 5

15 let v legii : Légion etrangere 15 let v legii : Légion etrangere Stanislav Gazdik

Velice čtivá a zajímavá kniha, celá prodchnutá nevšedním zapálením autora pro vojenský život. Ten si v každém případě rozhodně zaslouží uznání a obdiv za svou odhodlanost a oběti, jít si za svým cílem, být v legii co nejlepší, a tomuto podřizuje vše a jeho pílí se mu povedlo dostat se v hierarchii a vážnosti u legie celkem vysoko. Legie je zde vylíčena jako jedna velká rodina a elitní útvar. Zajímavé je srovnání knihy například s jiným vylíčením autentických zážitků českého příslušníka CL (Špalek - Moderní cizinecká legie očima výsadkáře), který dokonce sloužil ve stejné rotě 2. REP, a který legii popisuje spíše dost negativně, i když je pravda, že sám uznává, že poměry v 90. letech, kdy sloužil S. Gazdik a po roce 2000, kdy sloužil on, se o dost zhoršily, navíc on sám myslím po třech nebo čtyřech letech z CL dezertoval. S. Gadik má však v každém případě můj největší obdiv za to, co se mu v legii povedlo dokázat. Bonusem knihy je mnoho autorových barevných fotografií a mnoho dalších materiálů o CL.

28.01.2016 5 z 5

Bojová letadla druhé světové války Bojová letadla druhé světové války Bill Gunston

Z množství leteckých encyklopedií určitě jedna z těch lepších, velké množství typů všech hlavních zúčastněných států druhé světové války, u každého letadla přiměřené množství informací, třípohledová muška, barevné i černobílé foto a kamufláže, text je po odborné stránce dobře přeložený a bez technických a faktických chyb. Vše navíc v šikovném kapesním formátu.

28.01.2016 5 z 5

Stopa vede k Renému Stopa vede k Renému Rudolf Ströbinger

Velmi čtivým způsobem podané osudy Paula Thümmela, nejdůležitejšího a nejpřínosnějšího agenta, jaký kdy pracoval pro Československo, a jednoho z nejlepších agentů všech dob vůbec, odhalující počátky jeho spolupráce s československou tajnou službou v třicátých letech, přes obtížná válečná léta protektorátu, až po jeho smutný konec doslova pár dní před koncem války. Kromě něj je v knize vylíčen i s P. Thümmelem svázaný příběh jednoho z nejstatečnějších českých válečných odbojářů, vlastence a hrdiny, škpt. Václava Morávka. Byť je kniha již starší, rozhodně neztratila nic ze své atraktivity pro ty, které tato problematika zajímá. Určitě doporučuji.

12.01.2016 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Ke knížce jsem se dostal kdysi na gymplu, potom jsem ji četl ještě několikrát, vždy jsem ji shltnul jedním dechem, a pokaždé mě z ní mrazilo v zádech. Notabene o to víc nyní, když mám už vlastní děti. Sama Christiana by mohla být odstrašujícím příkladem, jelikož se ze své závislosti nedostala (byť to tak o přečtení knihy vypadalo) ani později. Skutečně by to měla být povinná četba už tak na druhém stupni ZŠ, i když už jsem se setkal i s názorem, že takovéto knihy nebo přednášky "vyléčených" feťáků mohou někdy vést k opačnému efektu (když se z toho dostal on, tak já taky, tak co...).

24.12.2015 5 z 5

Nejslavnější piráti Nejslavnější piráti Václav Moravec

Kniha je dle mého názoru podle celkového stylu určena spíše pro mládež, proto není na škodu, že je psána populárně naučným způsobem a podle mě je to vyvážený mix jak zajímavých historických faktů, tak naproti tomu akčních vsuvek. Pokud někdo čeká učebnici dějepisu a zeměpisu, musí hledat jinde, ale toto také dle mého stejně nebyl autorův záměr. Já jsem byl rozhodně spokojen a knížka splnila moje očekávání.

24.12.2015 5 z 5

Tarzan. 1. díl, Syn divočiny Tarzan. 1. díl, Syn divočiny Edgar Rice Burroughs

Klasika, po letech opět louskám celou sérii, a byť již občas některé části přijdou v kontextu dnešní doby úsměvné a trochu přitažené za vlasy, nic to nemění na tom, že Burroughsovo dílo je i po sto letech stále čtivé a dostatečně akční a promyšlené, notabene ve srovnání s většinou dnešních rádoby dobrodružných románů. Napadá mě analogie s foglarovkami nebo verneovkami, k těm se taky člověk může stále a stále vracet a bavit nepřestanou. První díly Tarzana jsou navíc podpořeny krásnými ilustracemi Zdeňka Buriana.

08.12.2015 4 z 5

Izraelští vojáci vyprávějí Izraelští vojáci vyprávějí Chalíl Sawáhirí

36 krátkých vzpomínek na třetí izraelsko-palestinskou válku v roce 1982 očima zúčastněných izraelských vojáků, avšak publikováno libanonským protiizraelsky smýšlejícím spisovatelem, tj. silně propagandisticky laděno, ve stylu "Izrael má sice nesrovnatelně modernější a početnější armádu, ale stejně se musel sklonit před statečnými palestinskými bojovníky, kteří svůj handicap v počtu a technice vyrovnávali svoji vírou a nasazením", viz. názvy některých kapitol: Bojovali proti nám do posledního dechu a ani jediného jsme nemohli zajmout - Palestinské děti mi zničily tank - Co by s námi bylo, nemít letadla - Za neúspěch ve válce jsme se pomstili na civilistech - V této válce jsme začali hovořit o ztrátách - Nemám rád Palestince, ale teď si jich vážím - a tak podobně. Pokud to však člověk bere trochu s rezervou, je to jinak docela zajímavé dílo. Kniha obsahuje i fotografickou přílohu, obdobně propagandisticky laděnou. Účelová publikace diplomatické mise Organizace pro osvobození Palestiny v ČSSR.

01.11.2015 3 z 5

Atlas hub Atlas hub Jiří Laštůvka

Jednoduchý atlas hub s nejznámějšími druhy našich jedlých i jedovatých hub. Kladně hodnotím nízkou cenu a poměrně podrobný popis u každého druhu, záporem je menší množství popsaných druhů oproti jiným atlasům (60), a tisk na obyčejném (ne křídovém) papíře. S jinými, výpravnými, atlasy (avšak i s jinou cenou) moc srovnání nesnese, avšak pro běžného rekreačního houbaře myslím plně postačí. Za mě celkově průměr.

01.11.2015 3 z 5

Ledozem Hauneebu Ledozem Hauneebu Karel Patočka

Ke koupi knihy mě zlákala lákavá zápletka, čekal jsem něco na způsob mých oblíbených autorů Rollinse či Cusslera, ale přiznám se, že jsem knížku asi po 50 stránkách odložil. Příběh jako takový není špatně vymyšlen, ale naprosto mě odradil amatérský styl psaní a stylistiky, jako kdyby to psal někdo, kdo prostě nemá takové ty "buňky" k psaní. Asi jsem zmlsaný výše uvedenými autory, ale tohle jsem prostě neskousl, i když jsem se snažil. Autorovi dvě hvězdy za snahu a příběh, ale za mě více ne.

25.10.2015 2 z 5

Konec Honicích psů Konec Honicích psů Anatolij Vasiljevič Ivankin

Na tuhle knihu jsem četl názory, že se jedná o vyloženou propagandu, poplatnou době a zemi vzniku, ale mě to tak rozhodně nepřijde, přečetl jsem ji mockrát a pokaždé mě stejně baví, děj má spád, překlad je bezchybný.

18.10.2015 5 z 5

Tajemství námořních katastrof Tajemství námořních katastrof Lev Nikolajevič Skrjagin

Knihu jsem už dostal kdysi jako malý kluk, četl jsem ji stále dokola a pamatuji si, jak jsem se pak po kapitolách o záhadných zmizeních lodí v noci bál a schovával se pod peřinou :-) Není co vytknout, fandové lodí si přijdou na své. O co je chudší obrazová příloha, o to je bohatší text (v dnešních "odborných" knihách to bohužel bývá spíše naopak).

Dědeček automobil Dědeček automobil Adolf Branald

Klasika, není třeba moc dodávat. Film Dědeček automobil, zmiňovaný v knize, jsem na základě knihy také zhlédl, ale na rozdíl od knižní předlohy mě nezaujal.

Letci v bouři Letci v bouři Ilona Borská

Velice čtivě psaný "dokumentární román", který jsem poprvé četl někdy před 20 lety a od té doby ještě mnohokrát, a nikdy mě nezačal nudit. Určitě zaujme nejen příznivce letectví.

Horský pilot Horský pilot André Guex

Úžasný příběh o odvaze, skromnosti, obětavosti, lásce k létání a bližním. Zní to jako klišé, ale při čtení se člověk neubrání obdivu H. Geigerovi, který jako průkopník horského létání bez jakýchkoliv zkušeností a minimálním technickým vybavením dokázal to, co dokázal. Knihu si určitě vychutnají nejen fandové letectví.

Napněte všechny plachty! I. Napněte všechny plachty! I. Radu Tudoran

Moje oblíbená dobrodružná kniha, napínavý, propracovaný a promyšlený děj, čte se moc dobře. Pouze občas (byť minimálně) mi přišel děj až moc rozvláčný, ale i tak 5 hvězdiček.

Boží samuraj Boží samuraj Donald M. Goldstein

Životopisný příběh Micua Fučidy, japonského letce, který vedl útok na Pearl Harbor. Spíše suché popisování vojenskopolitických událostí té doby, líčení osobních napínavých zážitků je zde pomálu, ale pro fandy má kniha velkou informační hodnotu.

18.10.2015 3 z 5