paulhunter paulhunter komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Silný příběh o vězni odsouzeného na smrt, Darrelu Standingovi, v kalifornské státní věznici v San Quentinu popisuje kruté metody vězeňských správců a nezdolnou duši jedince až do samého konce.

Život se nemohl rázem vrátit do těla, které bylo deset dní prakticky mrtvo, a protože jsem tudíž neměl vládu nad svým tělem, kolena se mi podlomila,sesul jsem se, skácel se stranou a narazil jsem čelem do zdi.
"Vidíte," řekl kapitán Jamie.
"Hraje to dobře," odbyl ho správce. "Ten člověk má takové nervy, že dokáže cokoliv."
"Máte pravdu, pane správce," zašeptal jsem leže na podlaze. "Udělal jsem to schválně. Byl to jevištní pád. Zvedněte mě ještě jednou a já to to udělám znovu. Slibuju vám, že to bude velká legrace."

Na radu dalšího člověka v samovazbě se Darrel Standing pokusí o jakýsi druh sebehypnózy (umrtvení těla), díky čemuž se stává "tulákem po hvězdách" a prožívá několik svých minulých životů z celé historie lidstva.

"Kamenné zdi a železné dveře jsou na to, aby zadržovaly těla. Ducha zadržet nemohou."

Tato kniha od Jacka Londona ve vás rozhodně zanechá hodně myšlenek a donutí vás přemýšlet ještě dlouhou dobu po přečtení. Rozhodně doporučuji.

Hellstromův úl Hellstromův úl Frank Herbert

Další skvělé (méně známé) dílo autora Duny, Franka Herberta. Rozhodně doporučuji.

"Způsob, jakým barbarští lidé z Venku bojují proti hmyzu, je zvlášť poučný. Tím, že se staví na odpor mocnému aspektu existujících procesů, nevědomky dodávají palivo obrannému systému svých protivníků. Jedy lidí z Venku přinášejí většině hmyzu okamžitou smrt. Ale ta hrstka, která přežije, si vyvine imunitu - schopnost snášet jed bez škodlivých účinků. S návratem do dělohy země tito přeživší předávají svou imunitu miliardám příslušníků nové generace."

Koule Koule Michael Crichton

AHOJ. JAK SE MATE? JA SE MAM DOBRE. JAK SE JMENUJETE? JA SE JMENUJU JERRY.
...
MANIFESTOVAT JE PRO ME STASTNE.

Tuto knížku jsem četl na základě dávného shlédnutí stejnojmenného filmu, který však ani zdaleka nedosahuje kvalit Crichtonovy předlohy. Příběh plný napětí, zvratů a zajímavých myšlenek vás rozhodně nebude nudit a nepustí vás před dočtením. 5 hvězdiček.

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Na svou dobu výtečný román, Wells věrně vykreslil mimozemskou invazi na Londýn devatenáctého století, ale pro udělení nejvyššího hodnocení mi v knize chyběla větší dynamika děje. Román "Neviditelný" mě zaujal o trochu více.

30.11.-0001 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

"Kráčíme, jediné tělo s milióny hlav, a každý z nás má v sobě tu pokornou radost, s jakou asi žijí molekuly, atomy, fagocyty. Ve starověkém světě to znali křesťané, naši jediní (i když nedokonalí) předchůdci: pokora je ctnost, a pýcha hřích, pojem MY pochází od Boha, a JÁ od ďábla."

30.11.-0001 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z nejlepších, nejděsivějších a nejstrhujících knížek, které jsem kdy četl. Svět, ve kterém je měněna minulost, popírána individualita, svoboda a jakákoliv logika. Jsem rád, že mám "1984" ve své knihovně a v nejbližší době si tento mrazivý antiutopický román s šokujícím koncem znovu přečtu. Naprosto skvělé! - nebo by stačilo podle Newspeaku "veledobré"?

A teď mě omluvte, musím se dostavit na Dvě minuty nenávisti.

30.11.-0001 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

"Dvanáct rozčilených hlasů na sebe křičelo, a všechny si byly podobné. Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasat na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Základní dílo robotiky všeobecně, na které můžeme být my Češi pyšni :) Skvěle napsaná hra, pro čtenáře žánru zcela nezbytnost. Doporučuji všem!

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Úzasná kniha od začátku do konce s nadčasou tematikou. Je až neuvěřitelné, že A. C. Clarke napsal tento román v době, kdy bylo létání do kosmu nebo samotné přistání na měsíci nemyslitelné či teprve v plánech. Příběh, pro někoho možná těžší na představivost, nabízí propracovaný příběh (úžasně byla popsána i éra opolidí a jejich setkání s monolitem), který vám nedovolí odložit knihu před dočtením. A závěr? Pro nás, obyčejné lidi, jen těžko k pochopení.... . Skvělé!