nula87 nula87 komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Strhující detektivka s prokreslenými postavami, napínavým příběhem a mnoha věcmi k zamyšlení.

10.02.2014 5 z 5

Sám ve stěně Sám ve stěně David Roberts

Viděl jsem už Free Solo, které Alex zdolal až po vydání této knihy - ať si kdo chce, co chce říká, ale amigdala toho kluka opravdu není v pořádku. Je to skvělý skromný lezec, ale u něj by asi bylo dobré, aby moc lidí svými free solo výstupy neinspiroval :)

12.06.2024

Historie světa v 10 1/2 kapitolách Historie světa v 10 1/2 kapitolách Julian Barnes

Barnes nás provede mozaikou příběhů, které nám předkládá jako alternativní historii lidstva, ale také jako znaky úpadku dnešní společnosti. Příběhy vzájemně propojené, z nichž ukazuje na slabosti lidstva, s a jeho zoufalé snahy najít to, po čem touží.

24.05.2024 4 z 5

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

Velmi osobní výpověď o tom, jak se dá přežít peklo na Zemi, a jak se s tím dá vyrovnat. Never again!

15.05.2024

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Líbila se mi kresba, ale vlastní text mi přišel trochu povrchní a nedotažený. Z Kafkovy absurdity se dalo získat víc.

29.04.2024 3 z 5

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Vtipné stripy o literatuře, jejích autorech a životě s literaturou. Některé excelentní, některé "jen" dobré.

06.12.2023 4 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Terapie knihou. Jak se vyhrabat ze dna a dokázat si, že život stojí za to žít. I přes to, že jde pro autorku o velmi osobní, citlivé a těžké téma, umí ho místy popsat s nadhledem a vtipem.

29.08.2023 3 z 5

Poslední kabalista z Lisabonu Poslední kabalista z Lisabonu Richard Zimler

Poslední kabalista je román, který podrobně a barvitě zkoumá život Židů na počátku 16. století v Portugalsku, což pro Židy bylo jedno z mnoha temných období. Na pozadí tohoto se snaží mladý Berekjáš zjistit, kdo, a hlavně proč zabil jeho strýce a zároveň učitele.
Zimler popisuje Lisabon, život v něm a židovskou komunitu velmi květnatě, do hloubky a do nejmenších detailů. Proto je opravdu nutné číst velmi pozorně a soustředěně. Jinak můžete mít problém s orientací v množství postav, jejich vztahů a celkovém vyznění knihy.

25.07.2023 3 z 5

Smrt si nevybírá Smrt si nevybírá Jaroslav Švorc

Jako připomínka toho, že hory, a Tatry zvlášť, neradno podceňovat je to skvělé. Stačí mnohdy málo, a malér je na světě.
Stylem psaní mi to mnohdy ale úplně nesedělo a přišlo dost neučesané.
V každém případě ale díky všem chlapům v červených svetrech, za to co pro nás dělají a riskují.

07.06.2023 3 z 5

Démoni balkánské války (komiks) Démoni balkánské války (komiks) Zdeněk Ležák

Jeden z mnoha příběhů kruté balkánské války v komiksu o prvním dopadení válečného zločince od WW2.
Ilustrace moc fajn, příběh si pravděpodobně v podrobnější formě přečtu ještě ve Dzurově knize Vyšetřovatel.

22.05.2023 5 z 5

Everest 1922 Everest 1922 Mick Conefrey

Velmi povedený historický náhled na úplně první pokus o zdolání Everestu.
Autor vychází z mnoha podrobných zdrojů, zasazuje je do kontextu a situace před 100 lety, kdy horolezectví, a zvlášť to v Himálajích, bylo v úplných počátcích.

24.03.2023 4 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Každý fanoušek chození po horách se v některých pasážích najde. Příjemný, i když někdy možná už příliš chtěný humor. #venkujenejlip

10.02.2023 3 z 5

Věštcův rok Věštcův rok Charles Soule

Obyčejný chlapík se stane Věštcem a Soule nás s ním vezme na tobogán událostí, které ty zdánlivě nevinné vize rozpoutají. Cestou profičíme zákoutí finančního a mediálního světa, a samozřejmě náboženství a politiky. Budoucnosti ale nakonec neunikne nikdo...

29.07.2019 4 z 5

Chuligán Chuligán Philipp Winkler

Každý se nějak realizujeme - většina rodinou, koníčky, prací. To ale pro Heika a jeho kumpány neplatí - je nezajímá vlastně nic jiného, než rivalita s podobně postiženými "fandy" jiných klubů. A fandy je v uvozovkách záměrně. Je totiž nezajímá moc ani ten fotbal, ten je jenom záminkou. Zajímají je jenom domluvené bitky, záškodnické akce na "cizím" území.
Winkler skvěle popisuje postupný Heikův rozklad a úpadek, který je zapříčiněn hlavně tím, že se nedokáže, a ani moc nechce vyrovnat se svými stíny z minulosti i současnosti. Nakonec je úplně sám, nikdo mu nerozumí a on vůbec nechápe proč. Vždyť on měl být jednou šéf a všechno to dělal pro klub a pro ostatní "kamarády". Temný, přesto ale i zábavný pohled do subkultury fotbalových chuligánů a taky na to, zda a jak je možno ji opustit, a žít "normální" život.

29.07.2019 4 z 5