nikolthestrange nikolthestrange komentáře u knih

Na útěku Na útěku Lenka Dostálová

Ač se lišily situace a místa, schéma děje (jako u předchozího dílu) zůstávalo stále stejné. Nechat se chytit - utéct - nechat se skoro chytit - vyváznout z toho a tak dále, dokolečka to samé. To má být nějaká forma literární trýzně? :/ Vyprávění též provází nejedna nelogičnost a zkreslené představy, ba až neznalost, o fungování světa a jeho institucí. Co se mi líbilo - nové (a vskutku různorodé) vedlejší postavy. Také na mě dobře zapůsobila část příběhu doplňující střípky záhady ze začátků úvodní kapitoly, ovšem větou: „A teď drobná rekapitulace pro ty, kteří to ještě nepochopili.“ to autorka totálně zabila. To si jako myslí, že její knížky čtou retardi? K dobru jí budiž fakt, že se jedná o českou tvorbu a přes všechny nedostatky přináší přesto něco zajímavého. Knížka se dá užít, ale nesmíte nad ní moc přemýšlet.

29.08.2018 3 z 5

Král a Bůh Král a Bůh Graham McNeill

Tohle je strukturou docela promakané dílo. Leč se ze začátku nezdá, že by Sigmar byl ústřední postavou (kvůli spoustě postav vedlejších a jejich dějových linií), musíme si uvědomit, že pro Sigmara je na prvním místě Říše a k Říši neodmyslitelně patří její lid (a bez odvahy a podpory ostatních by se Sigmar nikdy nebyl dostal tak daleko - a naopak, ani oni bez něj). Příběh zde je taková motanice, spletená z menších aktů, z úhlů pohledu různých postav (i těch záporných) a snad až na jednu jedinou dojdou rozuzlení.

+ zajímavé postavy, jejich osudy nám nejsou lhostejné, dokážeme se jistě do spousty vcítit
+ častá změna prostředí a vypravěče umocňuje čtivost

- Sigmar by měl mít o něco více prostoru (a vlastně i sám Nagaš, jeho pohnutky by mě zajímaly tedy mnohem víc než jeho upířího poskoka)
- tato kniha byla jiná než předchozí dvě, nedokážu se na ni dívat jako na závěr trilogie, spíše jako na samostatnou legendu

Což mě přívádí k... Jestli se zde najdou nějací milovníci knih o nekromantech, nemrtvých apod. tak myslím, že by po tomhle kousku mohli klidně sáhnout i bez znalosti minulých dílů a bavilo by je to.

20.07.2018 5 z 5

Angelologie Angelologie Danielle Trussoni

Nedokážu se začíst, nechytlo mě to. Není to úplně špatný děj, ale příběh má velmi pomalý rozjezd. Snad po knize sáhnu někdy v budoucnu a bude to jiné...

15.06.2018

Kořeny Kořeny Andrea R. Cremer

Nechápu, jak mohlo nakladatelství uvést na obálku, že se jedná o čtvrtý díl série Smečka! Asi aby na to nalákali fanoušky původní trilogie? Každopádně, je to spin-off, v originále nazván Nightshade Legacy. Kniha nemá "jen" otevřený konec, je to naférovku nedokončená série. Autorka už podle informací mezitím rozepsala něco jiného a není jisté, jestli někdy dopíše pokračování.

Ale teď ke kritice díla... Přečetla jsem Kořeny velmi rychle. K tomu se pojí jedno pozitivum - krátké kapitoly a skákání od jednoho děje k druhému, což mělo za následek vtáhnutí do příběhu a častá změna prostředí a postav zamezovala nudě; a jedno negativum - kniha byla neskutečně natažená, zajímalo by mě, kolik v ní bylo doopravdy čistého textu, kdyby zmizely ty poloprázdné či obrázkové stránky, hm?

Jak zde již v komentářové sekci bylo zmíněno, čtenář má problém zorientovat se v postavách (též jsem se k autorce vracela po letech). Navíc (kromě Adne a Logana) jsou snad všechny postavy černobílé. Vyloženě mi vadila Sarah a Holt.

28.04.2018 1 z 5

Pán zkázy Pán zkázy Dan Abnett

Geniální pentalogie. Jedna z nejlepších sérií Warhammeru fantasy, možná i srovnatelně s prvními šesti díly Zabíječe. Každá kniha byla originál a držela se vytyčené laťky. Co se pětky týče, zmátla mě trochu ta retrospektivní kompozice, ale chápu její účel. Nic moc bych jinak nevytkla, jen je mi trochu smutno, že to končí a pochybuji, že se bude překládat pokračování...

Doporučuji nyní navázat komixem, známý děj je zde zakreslen v pouhých pár stránkách a pak už se věnuje novému příběhu. Spíš bych si o tom radši četla, než si listovala obrázky, ale i tak - díky Temné Matce za to málo. Ač cesta je trnitá a cena za úspěch vysoká, Malus naplní své ambice a mnohem víc než to.

04.04.2018 5 z 5

Meč Chaosu Meč Chaosu Dan Abnett

Nesouhlasím, tento díl byl opět velmi silný. Sice se tam odehrávalo přehršel bojů, ale co také čekat od města popravčích. Pán vražd byl jistě potěšen a stejně i já.

30.03.2018 5 z 5

Žnec duší Žnec duší Dan Abnett

Kniha měla sice pomalejší rozjezd, ale vyklubala se z toho pořádná jízda! Na své pouti příběh čtenáře zanese mimo jiné i do nové zajímavé lokace (Naggoru), Malus zde poznává nové tváře a shledává se i s pár starými známými (ne)přáteli...

20.03.2018 5 z 5

Krvavá bouře Krvavá bouře Dan Abnett

Pokračování v sobě mělo slušnou dávku bojů i intrik, dobrodružství na moři knihu značně oživilo, povedlo se i pár vtípků (hlavně Hauclir u mě boduje). Tajemný konec vyvolávající spoustu nových otázek mě vyloženě láká sáhnout po dalším dílu.

26.02.2018 5 z 5

Jízda mrtvých Jízda mrtvých Dan Abnett

Líbí se mi, jak paralelně zachycuje osudy obou bratranců. Jeden se přimotá k dobru, druhý k zlu a kolize jejich příběhů se nevyhnutelně blíží.

Ulrikova kladiva Ulrikova kladiva Dan Abnett

Osudy obyvatel Middenheimu spletené dohromady v sérii krátkých povídek. Má nejoblíbenější postava: Morrův kněz; z ostatních pak na mě nejvíce zapůsobila pasáž s Einholtem a stíny.

Démonova kletba Démonova kletba Dan Abnett

Překvapilo mě, že k ději komixu se kniha dostává téměř až na svém konci, nicméně dění předtím není rozhodně žádná "vata". Malus Temná čepel je perfektně propracovaný antihrdina, u kterého se budete nenávidět za to, že ho vlastně máte rádi.

Gileadova krev Gileadova krev Dan Abnett

Poutavé a napínavé čtení, pěkně koncipované povídky, skoro mi to až formou připomnělo Zabíječe Trollů (taková elfí verze).

26.01.2018 5 z 5

Pozůstalí Pozůstalí Tom Perrotta

Přestože jsem od knihy očekávala něco jiného (více akce a třeba i nějakou tu apokalypsu), zklamaná jsem nebyla. Zaujala mě různorodost charakterů obyvatel městečka a propojenost jejich osudů, příběhy ve mně též probudily mou empatickou stránku.

27.06.2017 4 z 5

Volání z hlubin Volání z hlubin Tanya Stewner

I když mi již nějakou chvíli není -náct, tahle knížka mě prostě zaujala a chtěla jsem si ji přečíst. Děj mě hned vtáhl do sebe a nepustil; postavy i prostředí - vše bylo nápadité; příběh sice částečně předvídatelný a psaný vcelku jednoduše, ale je to přeci určeno hlavně pro děti... a podle tohoto kontextu ji i hodnotím. Je moc fajn, že vyšla další kniha, ve které je hlavní hrdinkou dívka a není to žádná klišé princezna :D Pokud hledáte nějaké odpočinkové čtivo nebo jen toužíte po dobrodružství, už víte po čem sáhnout ;)

06.04.2017 5 z 5

V pasti V pasti Lenka Dostálová

Bylo to rozhodně něčím nové, hlavní hrdinka má podobný smysl pro humor jako já (ať žije sarkasmus). Jenže se snažila být vtipná i ve chvílích, kdy se to absolutně nehodilo - navíc se vsadím, že kdyby se autorka ocitla v podobných situacích jako Layla, nevydala by ze sebe ani hlásku, natož hlášku. Jinak vcelku fajn čtení.

22.03.2017 4 z 5

Město zatracených Město zatracených David Guymer

Když jsem otevřela tuto knihu, měla jsem velmi nízká očekávání. Byla jsem docela překvapená, asi tak první čtvrtina knihy mě do sebe vtáhla, vypadalo to nadějně. Nad prvními pár nelogičnostmi jsem mávla rukou - jenže když se to začalo kupit, byla jsem ze čtení mírně otrávená.

Netvrdila bych, že kniha je spíše o Felixovi, ale když Gotrek někam zdrhne, je v bezvědomí, zajmutý nebo skoro mrtvý a Felix je mezitím v bitevní vřavě, tak je asi jasné, čí dějovou linku budeme sledovat.

PLUSY
+ způsob popisu boje i prostředí
+ trochu strašidelný nádech
+ cestování časem děj značně osvěžilo

MÍNUSY
- až na výjimky mě vedlejší postavy tolik neoslovily
- přelidněno a přepříšerováno (bestie, krysáci, čarodějové, válečníci chaosu, mutanti, moralpolizei, flagelanti, nemyslící, duchové, přízraky, děsi... uáááá kdo se v tom všem má vyznat?!)

To mě přivádí k dalšímu bodu: Proč by skaveni takhle pomáhali démonovi? Byl uveden důvod, že kvůli chaotitu a též bylo ve vesnici zmíněno, že se to tam hemží krysami - takže zárodek logiky to má, ale... 1) Čarokámen je hlavně pro čaroděje, jako byl třeba Thanquol (a bez něj to, přiznejme si, byla nuda). 2) Jestli to bylo pro chaotit, proč teda byli skaveni tak odhodlaní a Hurrlk říkal, že jsou připraveni pro Temného Mistra zemřít? Kdykoli se skaveni s někým spojili, bylo to jen kvůli osobnímu zisku a jakmile se naskytla příležitost nebo jim teklo do bot, byli připraveni spojence zradit.

- Když bylo poodhaleno, že Morzana (měla jsem svoje podezření už dávno) je Rudiho matka (a pravděpodobně i Nikolausova bývalá milenka), čekala jsem mezi nimi nějakou interakci. Třeba že si při provádění rituálu Rudiho všimne a pozná ho, zakolísá, rozpojí kruh a to bude důvod, proč budou poraženi. Tak nic.

- Pokud to srovnám s Cestou lebek, tam měl děj alespoň nějaký koncept, pevný bod; bylo jasné, kam to všechno směřuje. Město zatracených oproti tomu byla cesta zdlouhavá a klikatá, se spoustou slepých uliček, která víceméně ani neměla pořádný cíl.

- Postavy se často nechovali tak, jak je pro ně typické. Někdo si během jednoho krátkého odstavce hned zase protiřečil. Některé pasáže jsem si musela přečíst dvakrát a hledat podmět, abych vůbec pochopila význam sdělení. A přirovnání či slovní spojení byla dost mimo mísu. Též nemám ráda, když ve stejné větě zazní to samé slovo dvakrát, když vím, že by se to dalo vyjádřit jinak - čeština je bohatý jazyk, sakra. Dost pochybuju, že ve Warhammeru mají Uhry nebo znají Dona Quichotta! Překladatel by si měl dát facku. Editor rovnou dvě.

Nedalo by to takovou práci tyhle díry zalátat a ve výsledku by to mohlo být klidně na tři až čtyři hvězdy. Dávám dvě, protože dílo hodnotím spíše podprůměrně. Ve stínu Williama Kinga a vysoko nastavené laťky je to jen spravedlivé.

14.03.2017 2 z 5

Cesta lebek Cesta lebek Josh Reynolds

Mínusy
1) Felix strašně vyměknul. Pořád se něčeho bojí, něco ho bolí, na něco si stěžuje... To sice dělal i dřív, ale ne v takové míře, aby vypadal jako sralbotka. Práce s mečem taky nic moc, párkrát by bylo v tomto díle už po něm, kdyby ho někdo nezachránil na poslední chvíli.
2) Vztah Felixe s Gotrekem mi přijde hodně odměřený. Též skoro vymizel z jejich dialogů takový ten typický humor... škoda
3) Kniha nenavazuje na Zabíječe zombie - nevím pořádně, kam si ji v příběhové linii zařadit a to mě dost to mate.

Plusy
1) Pěkně popsané souboje.
2) Poutavě vykreslené postavy.
3) Moc se mi líbily pasáže chaosu.
4) Má to docela smysluplný děj, což prý nemám očekávat od Města Zatracených, na které se chystám příště. Ajajaj :(

07.03.2017 3 z 5