Nikeda_Wolfer Nikeda_Wolfer komentáře u knih

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Upřímně poslední dobou jsem se nějak začala bát nových knížek, které by nebyly fantasy. Pravděpodobně z důvodu, že jsem měla nešťastnou ruku. Ale Kroniky Prachu mi připomněly, když jsem před několika lety studovala a tehdy jsem si při cestě ze školy kupovala knihu, kterou jsem ještě do toho večera přečetla jedním dechem a věděla jsem, že tu autorku už jen tak nepustím, dokud od ní nepřečtu všechno.
Každopádně Kroniky Prachu se mi opravdu líbili prostředím, zápalem hlavní postavy pro knížky (kterému knihomolovi by se nelíbila taková hlavní postava) a to ne romantické! Čímž myslím, že díky rozsahu její četby to nebyla právě taková ta typicky hloupoučká postava. Upřímně velmi jsem si užila, jak se postavy pomalu vyvíjeli, uvědomovali si své chyby. Navíc po té co jsem si dokoupila i druhou knihu (která je malou sbírkou povídek a vysvětlení autorky), jsem si autorku o něco více ještě oblíbila a ro hlavně kvůli tomu, že očividně její postavy zužuje stejný problém jako mě kdykoliv si něco píšu tzv. do šuplíku - dělají si co chtějí a přicházejí někdy aniž by se o ně do příběhu někdo žádal =D.
Ale opravdu příjemné čtení pro odpočinek a trochu té idealizace doby =).

23.03.2022 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Zpočátku jsem se upřímně bála toho, zda mě vůbec knihy od daného autora zaujmou. Nevím proč, ale měla jsem to pod pohádkami pro děti.
Ale musím říct, že jsem se už dlouho nenasmála tak jako u tvorby Terryho Pratchetta a ještě víc právě u Soudných sester (tohle čarodějnické trio asi už navždy bude vyryto v mé paměti =D)

16.02.2022 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Opět velmi pěkný a originální příběh Terryho Pratchetta =)
Opravdu jsem si čtení užila, hlavně ten specifický popis a přirovnáváni věcí, což mě nutí k tomu, pravděpodobně svou knihovnu vybavit o všechny jeho díla =D.

20.02.2022 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Ne, tohle jsem dočítala skutečně stěží na to jak "malá knížka" to vlastně je.
Klidně si říkejte a ťukejte na čelo, že jsem hrozně odsuzující člověk a v té době to tak bylo - ano já vím v té době prostě byly jiné priority, jiné postavení, jiné jednání... Ale to neznamená, že to jako člověk musím brát normální a zcela v klidu...
Jediná postava, co se mi zdála nadějná byla vlastně označena za "zlou ženu". Což kdo by se divil, že taková žena má ostrý jazyk a lokty s tím vším, co si přečte ve větách jiných postav.
A krotit člověka tím, že mu bude někdo jiný odepírat jídlo, nadávat mu, ničit věci...
A pak v tom teroru pokračovat pravděpodobně po zbytek manželství...

Prostě a zkrátka přečetla jsem, ale znovu asi už ne a s určitostí ani nebude mezi mými oblíbenými hrami.

27.04.2022

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

(SPOILER) Právděpodobně se tu neshodnu s dost komentáři a to ohledně zklamání z knihy. Což možná pramení z toho, že jsem původně knihu nechtěla číst, byla to přeci jen kniha označená za "bestseller" (což znamená nejprodávanější a ne nejčtenější a asi mnozí si dokáží představit, že když se udělá velký lákadlo, tak se toho nakoupí dost a nikdo už nebude mluvit o tom kolik se toho přečetlo a vlastně líbilo, což mě odrazuje u dost velkého množství knih s označením "bestseller"), což jistě bude prvním, že jsem od toho neměla takové očekávání jakou spousta zde. Vlastně jsem si myslela, že stěží dočtu první kapitolu a pak knihu půjdu pravděpodobně darovat dál.
Jenže to jsem se velmi spletla. Kniha mě svou formou vyprávění, věd a psychologie postav zaujala natolik, že jsem si jí četla, kdykoliv se našel volný čas přes můj nabitý den, i kdyby mělo jít jen o přestávku na jídlo.
Nevím zda je to tím, že tíhnu ke zkoumání psychologie, či tím, že má očekávání nebyla tak vysoko, naopak jsem se spíše bála, že bude v mnohých ohledech na mě moc složitá, že to nebudu chápat. A bez zkoumání vývoje a myšlenek postav v průběhu kapitol? Pardon, ale pro mě by ta kniha ztratila svou osobitost, svůj zápal a spoustu podnětů, které vysvětlovali přemýšlení postav, kam se dostali, jak a podle čeho se nakonec rozhodovali, když na to přišel čas.

**SPOILER**
Protože, co by bylo dilema výběru eliminace jednoho ze šestice, kdybychom netušili, že tenhle se rozhoduje podle toho, kdo je nejslabší článek. Ten se rozhoduje podle obav z toho, že by někdo mohl prokouknout jeho hloubku a tenhle zas podle toho, kdo mu je milejší? Protože mě přišlo úplně úžasné číst o tom, jak jednu věc, šest různých osobností vidí jinak, vnímá jinak a prožívá jinak.
Když totiž u některé postavy začal člověk už v polovině chápat jistý vzorec chování, mohl s poklidným pocitem příchutě úžasného pocitu, že to věděl správně, odhadovat jednání v dalších situací.
** KONEC SPOILERU**

Neřekla bych, že tato kniha je pro každého, kdo miluje fantasy a doufá tak v jednoduchost (asi jako když máte knihy, co skáčou v několika paralelních rovinách času a mnozí se v tom neorientují), spíše, že je to kniha pro někoho, kdo i v tak "jednodušším" žánru hledá záhady a složitost, kdo chce přemýšlet a zkoumat myšlenky postav a ne jen rychle projet děj a skončit u výsledku. Něco, jako Verne a jeho popisy okolí, krajin, věcí - ne každý to snese, ale najdou se milovníci toho, co právě tyto popisy prožívají jako největší nádheru knihy a rukopis autora.
Což tak já beru u Olivie Blake, jako její osobitý styl, rukopis a kniha, co sice nese nálepku "bestseller", ale zaujala mou mysl natolik, že jsem jí dočetla a dychtivě čekám na další díl s všemožnými variantami toho, co by mohlo být dál, přesto očekávajíc, co sama autorka napíše.

06.01.2023 5 z 5